Челопеч
„Вие България ли търсите?
Боя сте, че сте закъснели.“
Райчо Русев-Райсън
Челопеч ли? Там е, сине-
карай право, ще го зърнеш.
Няма как да го подминеш,
но...ще искаш да се върнеш.
Ти-какво насам?...Курорт ли?
Ох, момче, не ме разсмивай!
Тук гърмим като на фронта
вече толкова години.
Казваш, дядо ти живял е
тук, а ти си емигрирал...
И синът ми в Мон Реал е.
Тук не е за живи, мило!
Раят ни превръщат в пустош,
тровят, мрем като мухите...
Да им кажа? Кой ще слуша?
Аз съм, сине, прост учител....
Имало глави да патят...
Ама крив е Оня, горе!
Дал ни е премного злато!
Ум да бе ни дал! И доблест!
Млад да бях, пищов бих грабнал,
ала мойто време мина!...
Челопеч ли?... Беше нявга!
Закъснял си, мили сине...
Петя Божилова
П.п.
Местни жители на Челопеч се оплакват от мощни експлозии в златния рудник, заради които 30 къщи са пред рухване. Под краката на хората ежедневно, по три пъти гърмят тонове взрив.
Хората са бесни, защото заради добива на злато стените на домовете им се напукват, падат тавани и навеси. Въпрос на време е да стане инцидент и някой да бъде премазан.
Челопечени са подавали жалби до всички институции, но всички са без резултат. Кметът на селото, Алекси Кесяков, обясни, че канадската компания разполага със скъпо платени адвокати и няма експерт, който би се нагърбил да тръгне срещу тях и да доказва, че компанията е виновна за щетите.
В добавка на това са и постоянните замърсявания на река Тополница с арсен, мор по добитъка, както и зачестилите ракови заболявания.
Преди време добивът на злато в Челопеч беше разгледан на заседание на Европарламента, въпросът беше поставен от депутатката Елс де Гроен. Тогава тя каза, че добивът на злато чрез цианиди трови не само България, а може да стане опасен и за съседни държави.
От МОСВ обаче одобриха доклада за оценката на въздействието върху околната среда и дадоха зелена светлина за увеличаване на добива на злато в мината. Така добивът и преработката за злато ще се увеличи до 3 млн. тона годишно за следващите 15 г.
© Петя Божилова Todos los derechos reservados