23 sept 2018, 7:32

Далечният първи братовчед 

  Prosa » Relatos
427 1 7
2 мин за четене

Един и половина по обяд. Градът е опразнен. По улиците няма жива душа. Освен такива като мен – принудени да бродят в жегата…

А, и трима там, дето задушевно беседват. Заобикалям ги и…

„Ей, господине…“

И как можах в празен град да се натъкна баш на него…

Далечният ми първи братовчед. Първи – защото майка му е сестра на баща ми. Далечен – просто, освен документите, нищо друго не ни свързва…

Провинциален политикан, полуграмотен, с елементарно мислене, за щастие без политически късмет, че иначе щеше да е обогатил политзоофауната с още един ярък пример на сиво мислене, мазнотия, слугинско послушание…

А какъв свестен баща имаше… Официално, вуйчо не ми е кръвен роднина. Но предпочитах да беше…

На времето бил лидер на местната организация на Гемето. Закарали го в Белене. После си имал проблеми с властта, но ние по-късно го разбрахме…

Та синът му – по-малън от нас, растеше спокойно, при всички условия за развитие. За което трябват и други неща – предразположение към умствен труд, работа, интерес…

Нямаше ги. И ги няма…

Избута средно с помощта на старателната си сестра и ученолюбивия си братовчед – брат ми. Не го приеха никъде. Та се наложи майка ми да ходи в Джебел. Там леля ми – отдавна отседнала в града, раздвижи връзките си, обявиха го за нужен бъдещ кадър и го уредиха в полувисшия в Кърджали. С много зор го избута и го нагласиха при мамата си в града ни…

Майка му след 89-а пробваше да го изкара репресиран от властта – макар това да беши свършила природата. А брат ми се смееше. „Абе, ако не са го приемали заради вуйчо, що сестра му завърши ХТИ-то и нормално си работи? Защо нея не са репресирали?“…

Ама нали трябва актив… И… Нищо… Пак си гаргарата… е някаква мъглява фигура в местното полит блато. И се изживява като фактор. Сипе имена, разправя в захлас с кого ял и пил, какви похвали за устроеното ешмедеме получил…

„Ти още ли пишеш?“ – „Пиша“ – „Аз нищо не съм ти чел…“ – „Нямаше някоя книга аванта?“ – „Не ти харесвам книгите“ – „Ама ти си ги виждал? Не ги отваряй, създават проблеми, че те и карат да мислиш – вредно е“…

Жена му – която добре си го познава, се подсмихва на точните ми тушета, ама при него да иронизираш… Полза няма. Щото не схваща гаргарата…

Обаче, с апломб ми разтяга локуми за лошите комунисти, дето всеки ден ги бори. „Прав си – викам – да не беше оная ти комунистка леля ти… Колко щастлив щеше да си. Ми те натовари с дипломка и претенции…“

Абе, издържах го половин час. И бързо се втурнах нъм далечна фигура, извинявайки се, че имам среща с напълно непознатия ми…

© Георги Коновски Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Благодаря, Надя!
    Както отбелязах - вуйчо не ми беше кръвен роднина, а от една кръв се оказахме...
  • Права е Лина, добре, че това за кръвта и водата са бабини деветини, че иначе...
  • Благодаря, Мариана!
  • Благодаря, Лидия, Лина, Лиа!
    /Какви имена се подредиха!/
    Ами така е - но майката природа си гледа и пауна, и колибрито, и птицечовката, и жабата...
  • То, такива хора наистина много в реалността, но не е задължително да ти са роднини...Просто е по-лошо като са - търсиш начин по-често да не присъстваш на семейните сбирки. Поздрави, Георги за краткият разказ и добре описаният реалистично характер!
  • Тъй, Георги, ни да имаш, ни да нямаш далечни роднини... Най- ме е яд на ония, дето без много да мислят, разправят, че кръвта вода не става... Поздрави!
  • Ама такива хубави образи създаваш! Ясно – им ги в живота. Така е. И около мене ги срещам. И аз се чудя как да разговарям с тях и как най-бързо да се измъкна. Поздрави!
Propuestas
: ??:??