Нотариус Виденов бе достатъчно разсеян, задълбочен в писане, с порядъчно разхвърляни по бюрото документи, затова хич и не усети, че в кантората му бяха влезли клиенти. Сепна го предупредително мъжко покашляне, след което чу:
- Здравейте! Може ли да ни изготвите декларация за разделност и да я заверите?
Нотариусът вдигна поглед и с интерес огледа влезлите. Бяха мъж и жена на зряла и чак презряла възраст – във всички случаи гонеха седемдесетте.
- Не ни се чудете - продължи мъжът, долавяйки смущението на Виденов, - на възраст сме, а ни предстои сключване на граждански брак.
Че са на възраст, си личеше веднага, но че искат да сключат граждански брак, това си беше направо изумяващо в днешно време, когато бе модерно фактическото съжителство, без всякакви формалности.
- Заповядайте, седнете и да започваме – покани ги нотариусът с най-спокойния си глас, прикривайки завладелите го съмнения.
- Трудничко ни е сядането и ставането, че и двамата сме с ревматизъм, ама щом се налага, ще седнем – изпъшка жената.
- Нали предстои сега да напечатам декларацията, все пак изисква малко време… Може би ще ви е по-удобно да чакате седнали, а нали после ще трябва и да се подпишете, пък и да изпишете пълните си имена – оправда се длъжностното лице за неудобството, което се налагаше да им създаде.
С мъка старците успяха да се настанят на столовете пред бюрото.
След петнадесетина минути декларацията бе готова. Нотариусът я разпечата, прочете я на глас и я предостави на клиентите си за подписване. Тогава жената се разприказва:
- Ще сключим брак, за да си помагаме с пенсиите. Разбрахме, че когато единият от съпрузите почине, преживелият получава, освен своята пенсия, още двадесет и шест процента от пенсията на починалия.
- Хм, а вие деца имате ли? – нотариусът сякаш заподозря какво предстои.
- Аз имам две от предишен брак, а той няма и никога не се е женил – има само брат и сестра. Та и затова искаме тази декларация за разделност на имуществото, което ще придобием възмездно по време на предстоящия си брак. Желаем то да си е лично на всеки от нас – обясни жената.
- Може би не сте запознати със Закона за наследството? – изгледа ги изпитателно нотариусът. Забеляза гузното смущение на мъжа и тревогата в очите на жената, затова продължи:
- Преживелият съпруг ще наследи оставеното от починалия имущество, заедно с неговите деца или с брата и сестрата. Ето ви по една разпечатка от тази част на Закона за наследството - да си я прочетете и да обмислите внимателно евентуалните последствия, преди да вземете окончателно решение.
- Мила, брат ми е адвокат – да отидем при него. Той ще ни консултира най-добре – побърза да се намеси бъдещият съпруг, като предвидливо взе разпечатките от Закона за наследството и ги сложи в джоба си, надявайки се, че възлюбената му толкова бързо едва ли е успяла да схване обясненията.
– Запазете декларацията за разделност, господин нотариус, защото скоро ще се върнем и ще я подпишем! – с нетърпящ възражения глас, викна на излизане старецът, подкрепяйки куцукащата си избраница.
© Росица Танчева Todos los derechos reservados