IX
Работа кипеше в султанския двор. Какви ли не майстори изпълняваха прищевките на султана! Имаше мимари, дърворезбари, златари, ковачи на желязо, художници и каменоделци, като моя приятел Злат Момчилов. Повечето бяха от румелийската земя, но освен гърци и българи, срещах още и италианци, маджари, босненци, хървати, и какви ли не други. Като че ли интересните люде от целия свят се бяха събрали, за да угодят на султана. Прочутият Синан, също като мен, бил взет чрез девширмето, но той се издигнал още при султан Сюлейман Великолепни и при сина му - Селим II, като сега продължавал да съзижда и да ръководи единадесет дворцови мимари. Шушукаше се, че се застъпвал за членове на своето семейство - гърци от казата Кайсери, с молба да не бъдат изселени от Кипър, след завземането на този остров от турците. Злите езици говореха, че за султанските строежи Синан подбирал человеци, които идвали от неговия край.
Вече седми ден никой не ме търсеше. Аз се лутах из двора и наблюдавах работата ту на един, ту на друг майстор. Радвах се на тази свобода и никак не ми се искаше наставниците пак да се сетят за мен. Най-после глашатай отново събра всички аджемиоглани. Агата бързо даде заръките си. Султанът бил решил да ходи на лов в местата покрай Едирне, както правел всяка година, отново придружаван от харема си и от цялата своя свита. Осем конака имало по пътя и трябвало да се погрижим раята да зареди всеки с по сто коли сено, двеста коли слама, петдесет коли дърва за горене и хляб за по две илядо акчета.
Преди да заминем, султанът ме повика и ми продиктува ферман до кадиите в Румелия и Босна, в който се настояваше за бързо изпращане към Станбул на паричните постъпления от владенията му. Част от тях беше нарочена за неговата готварница, друга - за имперската хазна, а останалата - за закупуване на скъпоценности, които щели да красят господаря и приближените му.
От ден на ден сараят ставаше все по-красив. Към престолнината непрекъснато прииждаха заръчваните богатства. Мурад III изглеждаше доволен и спокоен. Когато ми диктуваше някоя нова заповед, вече не ме караше да я преписвам много пъти, нито ме наказваше с бой. Дали аз бях станал по-опитен или господарят бе в по-добро настроение, не можех да разбера. Сигурно и едното, и другото беше вярно. В сравнение с момчета покрай мен, аз вече нямах причини да бъда недоволен, но въпреки това толкова силно милеех за дома си, че непрекъснато обмислях как да избягам, а и споменът за преживяните от мен унижения и за зверствата, които бях видял, не ме напускаше. Затова със съмнение приемах хвалбите на аджемиоглан-агата, който веднъж ми рече, че султанът харесвал работата ми, казвал, че съм умен, силен и схватлив-от мене един ден дори и везир можело да стане.
Зарадвах се, че покровителят на империята, придружаван от цялата своя свита, от жените и от прислугата си, ще ходи на лов в Едирненско. Мислех, че ще намеря удобен случай, пътьом да се отклоня и да избягам.
Султанските аджемиоглани провериха дали кадиите са изпълнили заповедта на господаря-заставили ли са раята да откара заръчаното в осемте конака по пътя към Едирне. По време на дългия преход трябваше да се изхранват султанът, жените му, свитата и прислугата, както и неговите камили и хергелета. Вестоносци донесоха, че приготовленията вече са привършени.
Най-после потеглихме. Местностите по пътя радваха очите с красотата си. Край река Марица се бяха ширнали сочни ливади - безкрайни и зелени. Камилите имаха обилна паша.Те плавно и важно носеха своите гърбици и непрекъснато преживяха.
Когато отседнахме в четвъртия конак, успях да забележа някои от забулените жени на султана. Дали с тях бе и Яна Йовова? Сигурно никога нямаше да разбера.
В шестия конак Мурад III ме повика и под диктовката му записах неговата заповед - да бъдат заловени и да му бъдат предадени трима разбойника, обвинени, че са убили мюсюлманин.
Най-после пристигнахме в Едирне. Той бе многолюден град. В него се срещаха доста българи, но също и гърци, евреи, араби, цигани, арменци и турци, но на някои от последните по облеклото и накитите личеше нетурският произход.
По друмищата виждахме само заети хора - всеки нещо майстореше и скланяше минаващия да го купи - конски такъми, железни изделия с вковани златни украшения, игли, ножове, саби, наконечници за стрели, гайтани и кожи във всички цветове, тънки дамаски, копринени бродерии, платове и какви ли не още чудесии.
Големците от свитата на султана, с негово позволение, взеха да се пазарят, но гюрултията бе такава, че и стрелба нямаше да се чуе. Все пак над шума успяваха да вземат връх гласовете на някои по-усърдни люде, възхваляващи своето така високо, сякаш между тях и купувачите имаше морска шир. Както разбрах по-късно, по закон и обичай, продавачите си били заплатили на кадията за разрешението да се занимават със занаят и алъш-веришчийство, но трябвало да припечелят, освен за изхранването на челядта си, то и за ползването на дюкяна, и за асприте, които били длъжни да дават на султана, заедно с част от продаваното.
На пазара видях, че се предлагаха и человеци - дори и малки дечица, които били оставени за продан от осиромашелите си родители.
Вестоносец мина край нас, спря се на едно по-широко място и взе да надвиква тълпата, за да се чуе поредната разпоредба на падишаха, че предстои да се извърши проверка по домовете на християните и ако се намери вино, то ще бъде направено на оцет, та да не се отклоняват от правия път мюсюлманите, тъй като коранът повелявал да не пият това, що замайва главата.
По-късно разбрах, че местните вина и ракии се прочули надалече, та съблазънта за правоверните мюсюлмани била голяма. Много високопоставени османци - везири, каймаками, хекимини, тайно си угаждали. Шушукаше се, че от препиване умрели неколцина измежду турските султани, макар че те приживе издавали заповеди срещу почитателите и майсторите на виното.
Изморен от врявата, султанът нареди да се престане с алъш-вериша и бързо да се отправяме към едринския му сарай. Скоро съзряхме великолепни постройки. Белотата и просторът им радваха очите. Емайлирани, златисти и полирани мраморни камъни придаваха изящество. Дори и чешмите бяха необикновени, а да не говорим за многобройните султански одаи, в които не липсваха златни украшения и цветни стъклописи.
Оборът за камилите също бе огромен, с много корита, пълни с вода, изработени от дялани камъни, с чудни извивки по тях. Дори и сградата, в която живееше прислугата и аджемиогланите, беше спретната и удобна.
Този дворец бе място за истинска почивка на “покровителя на света”, както Мурад III сам обичаше да се нарича.
X
Оставих султанът да си почива в одринския сарай, а аз отново позволих действителността да ме стисне за гушата.
Вече можех да ходя без чужда помощ и парезата на левия ми крак почти не се забелязваше.Рехабилитаторите ме хвалеха и казваха,че не са имали по-волеви пациент от мен, но домашните не ме възприемаха като напълно здрав. Като че ли вкъщи имаше само медицински работници . Жена ми се интересуваше единствено дали нещо не ме боли, дали съм гладен или жаден и изпил ли съм лекарствата си. Страхуваше се да не би да ми причини физическа болка, а не усещаше, че ми нанася духовна. Чувствах странна студенина. Всички ми бяха чужди.Те можеха да разберат терзанията на литературните и на филмовите герои, но не и моите. От друга страна, не желаех състрадание и милостиня. Исках да бъда силен мъж, както преди да отида в Ирак. Освен това, тежеше ми, че други ме издържат и се грижат за мен, вместо аз да гледам семейството си. На всичко отгоре, дойде някакъв офицер и каза, че спешно трябва да се явя в град София, в Министерството на отбраната, за да ми благодарели за службата в Кербала. Отказах, но офицерът ми връчи заповед за това. Нямаше как и едва проходил, отпътувах за София. Криво-ляво, стигнах до кабинета на “военния” министър. В чакалнята, по столовете, се бяха отпуснали и други пушечни мръвки като мен. Всички мълчахме умислени, като че ли още бяхме под въздействието на взривната вълна.
Викаха ни един по един. Забелязах, че всеки, който излизаше, не поглеждаше другите, а бързаше да се изниже и като че ли да потъне вдън земята. Дойде и моят ред. Влязох, влачейки левия си крак, който пак бе изтръпнал.
- О, заповядайте, седнете, моля ! - покани ме министърът.
- Седнах срещу бюрото му, на един кожен фотьойл, но не смеех да се облегна.
- Вие сте лейтенант Станимир Стоев?
- Тъй вярно! - отговорих аз като военен.
- Вече по-добре ли сте? - продължи да любезничи министърът.
- Тъй вярно! - израпортувах отново.
- Слушайте, лейтенант Стоев! - намеси се седящият до министъра генерал. – Стига сте рапортували, а слушайте и запомнете, че каквото било в Кербала, било, то си остава военна тайна! Забранява Ви се да коментирате и да правите предположения кой е виновен, защо е станало и как се е случило! Разбрахте ли!
- Слушам и се подчинявам! - казах аз.
- Свободен сте - рече генералът, а един офицер побърза да отвори вратата на кабинета и да ми помогне да се омета, залитайки насам-натам.
Ни жив, ни умрял, успях да отпътувам и най-после се дотътрих до къщи, отпуснах се на леглото и реших засега да не мисля за действителността, а отново да се потопя в шестнадесетия век.
Следва продължение