8 abr 2024, 23:14  

Песимистично за познанието 

  Prosa » Otros
471 6 4
1 мин за четене

      Слава богу, че няма едноъгълници и двуъгълници. Но как да се предпазим от триъгълниците?

      Веднъж ми дадоха да рецензирам едно учебно помагало. Предстоеше да бъде издадено и въведено в образователната ни система. Авторката претендираше, че е наясно с логиката. Но не можех да й се доверя без обичайната проверка. Извършвайки я, попаднах на следния неин бисер:

 

Твърдението: триъгълникът има два ъгъла е грешно.

 

Останах силно озадачен, защото щом триъгълникът има три ъгъла, той трябва да има и два! Очевидно авторката беше искала да каже, че твърдението:

 

Триъгълникът има само два ъгъла е грешно.

 

В предложеното за издаване учебно помагало имаше и други подобни идиотщини. Наложи се да дам отрицателна рецензия. Но тази злополучна случка ме накара да се замисля относно възможността да опознаем триъгълниците. Очевидно задача безнадеждна. Защото свойствата на тези фигури са безбройно много, а има и безбройно много различни триъгълници. Следователно не можем да стигнем до изчерпателно познание за тях. А какво да кажем за четириъгълниците, за петоъгълниците, за шестоъгълниците,..., etc. Всичко изглежда толкова просто. Количественото познание е явно принципиално невъзможно не само за геометричните равнинни фигури, но и въобще. Тогава какъв е смисълът от познанието? Щом то е допустимо само в отделни случаи и при това частично. Не е ли всичко това свидетелство за безсилието на човешкия ум?! Мисля, че да. И тук си припомням едно изказване на великия Нютон:

 

"Чувствам се като малко дете на пясъка, намиращо отделни раковини, докато великия океан на истината се простира пред мен неизследван..."

© Младен Мисана Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Темата може да доведе до там, където един бедуин отчаян от търсенето на оазис в пустинята възкликнал:"Щом и Пророкът мълчи, значи е вярно!"
    Истината е фрагментарна цялост,но докато наредим пъзела на отделните фрагменти и тя променя конфигурацията си.
    Поздравления за темата, която ни предложи, Младен!
  • В дълбоки води навлезе, Мисана, много дълбоки. Болезнена за мен тема. Ако погледнеш учебниците по български език и литература, ще видиш толкова идиотщини, че бързо ще затвориш. Отдавна не преподавам, повече от двайсет години. Все пак работя с деца и виждам какво се случва. Всичко е подчинено на идеята децата да не мислят, да нямат собствено мнение, да не задават въпроси. Убийство на характери. Убиване на нация. Учителите преподават по тези изисквания. И отдавна са забравили за какво са там. Чудя се, ще има ли ново Просвещение? И какво ще дам на моите прекрасни три внучки. Ще го искат ли?
  • Много ми хареса и за мен е приятно за четене! Моите адмирации!
  • Поздрав, Маестро! Много приятно четиво, приятелю.
    Незнанието ни е толкова голямо, колкото са допирните точки на онази в центъра на окръжността.
    Колкото по- голяма става, толкова повече не знаем.
    Хубавото е, че има малцина гении, надничащи дори отвъд границите на окръжността...
Propuestas
: ??:??