Зверилник
Жан Жданов
Епиграф
В гореща, жълтa Африка,
В централната ѝ част,
Внезапно някак си,
И не по график,
Случи се нещастие...
В. Висоцки, 1969 г
През февруари 2017 г., в предутринния сън, авторът поприседна на прочутите 12 стола до Кавказката пленница и започна да сънува жълтата и гореща Африка.
Не толкова отдавнашно е било времето, когато в безкрайната и плодородна равнина, осеяна с безброй острови от сини езера и живописни горички, е имало диви животни. Както и преди хилядолетия, те са живеели самодостатъчно и са се размножавали в земите на своите предци за лов и пасища в кръга на сродни животински семейства. От незапомнени времена мъдрата природа е вложила в тях разумна животинска същност, създаваща хармонията на живота в равнината.
За да утолят животинския си глад, хищниците е трябвало да излизат на лов всеки ден, да проследяват жертвата си дълго време, след това да я преследват и в края на преследването да я довършат, рискувайки често да получат смъртоносни рани. За разлика от хищниците, тревопасните животни са били в непрекъснато движение в търсене на вкусна зеленина, неуморно са я късали и яли.
Само чакалите и хиените в продължение на много векове не са били научени да добиват собствена храна или може би не са искали да се научат, задоволявайки се само с жалки остатъци от храната на големите хищници.
Така животът на животните векове наред е протичал в ритмична последователност в лоното на дивата равнина. Междувременно един от обитателите му, Хитрата лисица, през последните години тайно и задълбочено започна да изучавава устройството му. Отдавна ѝ омръзна да гони дребни гризачи и оскъдно да задоволява прекомерния си апетит.
И ето един ден, намирайки се в кръг от други лисици и гладна след неуспешен лов, тя замислено изрази мислите си на глас:
-Това не може да продължава така. Трябва да променим девствената природа в равнината. Храната за нас трябва да ни носят други животни.
- Нямам нищо против - зарадва се старата, слаба и също гладна лисица. - Но не можем да принудим животните да ни носят своята плячка.
- Никой няма да ги насилва. Те сами ще я носят.
- Но как? — изненада се младато лисиче.
- Как? - червената лисица, лукаво примижавайки, повтори въпроса на все още неразумния си брат. - Първо ще съберете съвета на равнината чрез шумните свраки и гарвани. Обещайте на тези ненаситни птици безплатна храна за много години напред и не-прашна работа. И ми извикайте също хиената, чакала и маймуната. Предложете им същото. Имам достойни роли за техните малодушни натури.
Новината за общото събрание бързо се разнесе из необятните простори на равнината и няколко дни по-късно животните се тълпяха вече до вековния широко разклонен баобаб. Хитрата лисица, с важен вид и познаване на материята, огледа големия животински кръг, който се бе образувал. Присъстваха представители на всичките семейства от равнината. След като облиза няколко пъти добре поддържаната си червена козина, тя бавно и гордо се отдалечи от малочисленото се лисиче котило и забързано застана в центъра на събранието.
Когато тропането, ръмженето и хъркането утихнаха, червенокосата хитрана се обърна към пъстрата публика:
- Мили животни! Колкото и да ми е тъжно да ви го кажа, считам за свой дълг да ви отворя очите за истината. Ние, всички жители на равнината, живеем неправилно.
Различните животни започнаха да крещят възмутено с различни гласове:
- Как неправилно?! – Големият слон затръби по-силно от останалите.
- Защо хленчиш?! - Сивият вълк със своя вой се чуваше по-дълго и по-яростно от останалите.
- Да не си полудяла?! – най-яростно изрева Рошавият лъв.
Животинската общност се възмути.
- Тихо! Тишина! - изкрещя Младата сврака. - Нека да говори!
Събранието постепенно се успокои. Хитрата лисица небрежно хвърли одобрителен поглед към своя пернат съюзник и отново заговори поверително, обръщайки се към Мъхнатия лъв:
- Цар на зверовете! Не ти ли си този, които изпращаш всеки ден лъвиците си да преследват жертвата, а след това им помагаш лично да я довършат, рискувайки да получиш смъртоносни рани от опасни рога и копита? Ами ти? — обръщайки се към Големия слон, червенокосата продължи да им отваря очите за истината. - Най-голямото и най-мощно животно в цялата равнина! Колко време трябва да ходиш напред-назад през деня, за да намериш сочни листа? След това ще тъпчеш пак, и пак – и така всеки ден.
Обезсърчени от достоверните факти, животните пребледняха, осъзнавайки, че лисицата казва истината. Тишината на мислите, витаещи в умовете на жителите на равнината, беше нарушена от отвратителния смях на хиените. Една от тях, хванала опашката си между краката, и като се огледа уплашено, изтича напред и, подчертавайки важно дълбоката си мъдрост, се изкиска:
- Да-а-а. Животът в равнината е тежък и несправедлив.
В този момент един Пъргав чакал изскочи в центъра на събралите се и изскимтя пискливо:
- Тежък е животът в равнината! Тежък!
След него черната стара врана привлече вниманието. Очертавайки сложни кръгове над неспокойното събрание, тя изграчи с пълно гърло:
- Виждам ясно всичко отгоре! Нечестен е живота в равнината! Много е несправедлив!
Животните отново започнаха да шумят, но в гласовете им вече се чуваше повече съгласие с мнението на Хитрата лисица за състоянието на нещата в равнината, отколкото възмущение.
В потока от одобрителни възклицания се чу въпрос, дошъл от Объркания носорог, който внезапно започна да хълца:
- И какво...ъъх, да правим сега?
- Нищо не може да се направи! — каза оптимистично Наивниият овен. - Такава е съдбата ни!
Внезапно и ловко скочи от дървото Страшната маймуна. Озовавайки се в центъра на вниманието и правейки разни физиономии, тя измърмори бързо:
- Ако животът ни е грешен, със сигурност трябва да го променим.
- Да! Промяна! – изквича в подкрепа Пъргавият чакал.
- Как така - промяна? - учуди се Обикновеният жираф от височината на своя разум, без да разбира дори за какво са виковете на животните.
През цялото това време Черната пантера се изтягаше с наслаждение на тревата наблизо и сякаш не се интересуваше от случващото се наоколо. Тя обаче измърка тихо в отговор:
— Хищниците да пасат трева, а тревопасните да ловуват за месо.
Събранието моментално избухна в бурен смях. Реагираха различно, но смехът преобладаваше. Дори свраката, враната, хиената и чакала се търкаляха по земята и се заливаха от смях. Само Хитрата лисица, хвърляйки злобен поглед изпод вежди към черната котка, тихо и незабелязано от околните, ревна на внезапно изгубилите контрол над себе си колеги:
- Какво се смеете, бе твари! Все още не сте отработили безплатната си храна.
Тихият, но внезапен вик на главата на съзаклятниците моментално свести малките му сподвижници. Първа се опомни Младата сврака. За по-голяма важност тя запляска често-често с криле и извика силно:
- Стига! Хайде стига! Шегите тук са неуместни! Трябва да помислим какво да правим по-нататък!
Скърцащият вик на Младата сврака беше живо подхванат от Пъргавия чакал, страстно и трепетно изпълняващ приготвената му роля:
- Не е смешно! Глупава е тази шега! Изобщо не е смешно!
Постепенно животните замлъкнаха, но от дебелите клони все още се чуваше възторженият вик на екзотичния папагал:
- За хищниците - трева, за тревопасните - месо. За хищниците - трева, за тревопасните - месо...
- Млъкни, глупако! – долитайки до короната на дървото, Старата врана изграка презрително на хубавата птица, която сама не разбираше смисъла на това, което повтаряше вдъхновено.
А Обърканият Носорог, все още хълцайки и гледайки безизразно наоколо, упорито повтаряше въпроса, който го мъчеше:
- И така, какво трябва да направим при това положение? - и като погледна накриво Обикновения жираф, му промърмори поверително.
- Може би, там горе ти виждаш по-добре как да променим... живота си?
- Не виждам нищо, - честно си призна Обикновеният жираф, като предизвикателно изви врата си наляво, после надясно, после назад.
- Има още един над мен, - клатейки глава нагоре рече той. - Свраката.
Ужасната маймуна веднага подкрепи най-високото животно:
-Да! Тя пърха там горе. Нека каже каквото вижда.
Ходейки напред-назад над Събранието, младата сврака отговори веднага:
- Тук също не се вижда нищо. Може би лисицата знае? Тя първа забеляза, че живеем погрешно.
Изцяло увлечени в търсене на решение на въпроса - какво да правят, животните едновременно обърнаха разнородните си муцуни към Хитрата лисица, която веднага, но обидено, отговори:
- Най-накрая се сетихте за мен. Мислех, че вече сте забравили този, който ви отвори очите за истината.
- Не се обиждай, - изхриптя Кафявият бивол с груб бас.
- Говорѝ. Ние ти вярваме. Ти си единствената сред нас, която мисли за бъдещето на равнината и нейните жители.
- Говори! Говори! - изреваха в един глас хищните животни.
- Вярваме ти! - подхванаха общия глъч тревопасните.
- Добре — бързо се съгласи Хитрата лисица и след кратка пауза, която целеше да се придаде по-голямо значение на думите ѝ, каза ентусиазирано. - Приятели! Можем да превърнем нашата равнина в рай на Земята!
- Как?! – умело пригласяйки на менажера, - възкликна учудено Пъргавият чакал.
- Успокой се! – изръмжа му заплашително петнистият леопард. - Пречиш да чуваме!
Първата част от плана проработи. Вниманието и доверието бяха спечелени. Мислено благодарейки на чакала, че събуди интереса към нейната еволюционна идея, Хитрата лисица продължи подробно предизборната си реч:
- Мили животни! За тази благородна цел трябва да забравим за животинските си инстинкти и да се обединим в едно животинско стадо. Сега всички ние, жителите на равнината, ще живеем на една добре поддържана територия, така че забравете за някогашните ни утъпкани пасища и мизерни ловни полета. От този ден нататък сред нас няма да има разделение на хищници и тревопасни, птици и парнокопитни, рогати и бозайници, късокосмести и дългокосмести, планински, горски и степни. Сега всички ние сме равни и свободни! И нашето стадо ще се казва - Зверилник!
В настъпилата мъртвешка тишина, където се рееха преди всичко стихийни мисли и се чуваше само звучното хълцане на Объркания носорог, изведнъж от средата на събранието някой с предизвикателна наглост извика инкогнито:
- Това ми намирисва на волунтаризъм! Животните започнаха да се оглеждат с нескрита изненада, но не разпознаха умника в редиците си. Те явно не знаеха значението на последната дума. И това, което не разбираха, събуждаше у тях чувство на уважение към разбиращите.
Хитрата лисица обаче не се смути и възможно най-учтиво отговори на внезапно появилия се в животинския кръг интелектуален противник:
- Сега някакво животно се осмели да се усъмни в очевидната ми искреност, намеквайки, че с благородните си и безкористни подбуди се опитвам да наруша обективния модел на природата.
Новочутите умни мисли от устата на Хитрата лисица още повече объркаха животните, но създадоха забавна интрига на сблъсък между две различни мнения, макар и неразбираеми. Наблюдавайки средата на невежи, но заинтригувани и доверчиви лица, Хитрата лисица реши да се върне към обикновения си език:
- Но няма да се поддам на интригите на злобните критици и няма да се впускам във философия. Ще задам на събранието само един прост въпрос, който ще определи как ще живеем понататък. И така: „Какво искаме: Природата ли да е над нас, или ние да сме над нея?“
Появи се неловка пауза на размисъл върху въпроса, но тя беше кратка:
- За какво ни трябва на нас Природата?! – изграчи внушително Старата врана. - Тя си е отделна, ние сме сме си отделни!
- Как да се справяме сами? – опита се да се възмути Раираната Зебра. - Природата ни храни...
- Кого храни, а кого и не! – гръмко се изкикоти Гадната хиена, прекъсвайки раирания кон. - Колко гладни дебнат наоколо! Затова ние трябва да сме над Природата!
Пъргавият чакал в този миг изпищя, повтаряйки без интонация и колебание това, на което лисицата го беше научила:
- Ботаническата природа ограничава нашите животински желания и ни пречи да се освободим от предразсъдъците на едно застояло и непривлекателно минало! — и добави философски от свое име. - Между другото, не природата ни храни, а краката ни!
- Това е! — с вдъхновение, сякаш по даден знак, червената лисица се включи в еднополюсния спор на авторския колектив, хвърляйки недоброжелателен поглед към импровизатора. — Вкоренената и закостеняла природа, която също е и древна, задържа напредъка на равнината. Но ние няма да се откажем от свободата, която спечелихме днес и най-накрая всички заедно ще се освободим от широко разпространения анахронизъм.
- Точно така! – излая горчиво Пъргавият Чакал. - Този мръсен непокизъм съсипа целия ни животински живот!
В благодатната тишина безгрижните животни размишляваха за прелестите на безграничната свобода, която внезапно се беше стоварила върху главите им благодарение на грижовната лисица. Те не разбираха и не искаха да разбират значението на тази звучна, и като че ругателна дума. Но всички вътрешно се съгласиха, че значението ѝ не е добро и каквото и да означава, определено трябва да се отървем от него.
Първият, който смути светлите мисли на новото животинско стадо, надвиснали над митинга, беше Големият слон, като попита със гръмогласно:
- Кой сега ще ни добива и дели храната?!
Въпросът гръмна като гръм от ясно небе, тъй като беше поставен направо и имаше изключително практическо значение. Рязкото и грубо свеждане на възвишената дискусия в руслото на животинските желания моментално обезсърчи зверилника, който в този момент блажено мечтаеше за високи и благородни неща.
- Добър и навременен въпрос — добродушно се усмихна Хитрата лисица. - За да отговорим, първо, не трябва да забравяме, че живеем в ново време и на модерна равнина, където не трябва да има останки от миналото. Трябва да ги изоставим веднъж завинаги. И тогава пред нас ще се открият чудесни възможности за устройството на съвременния животински свят, които...
- Пак не разбирам! — тревопасният великан прекъсна високо и предизвикателно лисицата, добавяйки нетърпение и злоба към повторния си въпрос. - Кой сега ще добива и дели храната за нас?!
Големият слон не чу думата „храна” в красивата и вдъхновена реч на говорещия. А всичко останало не го интересуваше.
- Е, що за животни сте вие?! - крещеше с възмущение и укор Страшната маймуна, самоотвержено подскачайки и правейки криви физиономии пред събранието. - Защо в главата ви е само: храна, храна, храна?! Предлагат ни да се доближим до едно светло и възвишено бъдеще, а вие продължавате да говорите за нисшите си желания – да си напълните коремите.
- Трябва да се засрамим! – изграчи силно Старата врана.
- Ех, какви животни има сред нас! – изкиска се отвратително гадната хиена.
- Не мога да повярвам, че в равнината има такива алчни същества! - изпищя Пъргавият чакал.
- Да, да! Сред нас все още има егоистични животни, за които собственият стомах е по-важен от добруването на равнината! – подкрепи единодушното осъждане младата сврака.
Веднага повярвали в позорността на постъпката на Големия слон, животните едновременно му хвърлиха такива зверски погледи, че той наистина се засрами от неуместното си любопитство.
Той наведе хобота си възможно най-ниско и измърмори с виновен бас:
- Хайде сега. Просто случайно се сетих. За мен това не е толкова важно.
- Защо го нападате така, горкия? — Хитрата лисица се застъпи за Големия слон. - Успокойте се! Всеки от нас може да се спъне. На кого не се случвало? Освен това Зверилникът не е място, където е позволено да се осъждат животитнските недостатъци. Всеки индивид в нашето ново стадо, дори и най-малкият и най-неинтелигентният, е личност и има привилегията да бъде себе си. А личността никой няма право да учи и превъзпитава, включително и по-възрастните в семейството.
- Какви ги говориш пък сега?! – възмутено се учуди Умният Елен.
Хитрата лисица зае позата на пророчески звяр и, посочвайки исторически акценти за бъдещето на равнината, продължи да демонстрира необикновени ораторски умения:
- Нашият хуманен Зверилник ще осигури пасища и ловни полета за всички животни, без изключение, включително и за бездомните, които ще приемем в нашето райско стадо с отворени лапи. В същото време за първи път всички ще получим свобода на избор и свобода да изпълняваме животинските си желания. Какво означава това? Ето какво. Ако внезапно Високият жираф се почувства като Ниското пони, тогава всеки трябва да го смята за Ниско пони. Ако добре Охраненият хипопотам се чувства като Стройна газела, тогава всички трябва да го смятат за Стройна газела. И ако Шугавият (неспокоен) чакал се почувства като лъв, то всеки трябва да се съобразява с него...
В този момент Хитрата лисица моментално разбра, че е започнала да прекалява с думите, защото Косматият лъв се изправи и изръмжа заплашително.
- Но... това не може да бъде, - моментално се измъкна от неудобното положение червенокосият. – Иначе, е така. И трябва да уважаваме мнението на всяко животно, дори и на най-... – и пак се затътри от страх, гледайки косо към царя на животните, чието ръмжене достигна онзи много опасен тембър, след което следва фатален скок върху жертвата.
„Леле-е“, - лисицата беше зашеметена и всичките й крайници затрепериха заедно. „Сега нещо ще се случи. Нещо много лошо, и целият ни план може да завърши с яденето на този некултурен звяр.“
И тогава Страшната маймуна скочи на помощ на червенокосата и силно изкрещя фраза, която някога някъде беше чула:
- Да, да! Разбрах! Сега във фауната наша, всички до един са равни!
„Фу“, въздъхна с облекчение водачът на заговора, „май отмина“, тъй като Рошавият лъв беше увлечен от смешните номера на маймуната.
Без да обръща внимание на лудориите на Страшната маймуна, Дебелият хипопотам смутено зададе въпрос на обърканата лисица, която временно загуби ума и дума:
- Какви правила ще имаме за новите семейни бракове? Ти нали каза, че трябва да забравим за инстинктите си? — в същото време той плахо се притисна до Стройната газела.
Хитрата лисица бавно се съвземаше от обзелия я страх и първоначално не разбра, че се обръщат към нея. Тя беше върната към суровата реалност на живота в Зверилника от Старата врана, която внезапно се нае да изрази мнение от нейно име, докато тя беше в смущение:
- Ами браковете?! Както е било, така ще..., - но моментално млъкна, когато видя изкривеното от гняв лице на лисицата.
- О, колко съм глупава. Аз... напълно забравих. Имам нужда от... - и веднага изпърха в гъстата корона на баобаба.
Разклащайки енергично хубавата си като след баня червена козина, Хитрата лисица дойде на себе си и отново въодушевено привлече вниманието и мислите на животните: - Свободата, или я има, или я няма! И тъй като я провъзгласихме за господстващ закон в равнината, тя се отнася и за брачните връзки на животните. Затова никой не може да осъди животинските чувства в нашия зверилник. Нещо повече – да предотврати появата на модерни и разнообразни семейни съюзи.
- Свободата или я има, или не! – неприятно захихика Отвратителната хиена.
Най-после я получихме – радостно и провлачено зави Пъргавият чакал. Събранието зашумя одобрително.
През това време Старата врана си дойде на себе си след неуспешната импровизация. Тя живо излетя от гъстата корона на дървото и след като се върна при своите договорни задължения, висока заграча:
- Щом е така, трябва да изберем вожд на нашето ново стадо!
След това, с изкуствена важност Пъргавият чакал излая приготвени думи:
- Защо да избираме?! Всичко е ясно! Който ни откри очите за истината, той и трябва да възглави Зверилника!
- Правилно! — подкрепи тайните си съратници Страшната маймуна. - Няма по-достоен сред нас от лисицата. Тя знае как да превърне нашата остаряла и порутена равнина в рай на Земята.
- Съвсем не съм мислила за това, - смути се Хитрата лисица, продължавайки да играе по план. - Все пак въвеждането на нови закони в равнината, макар и благородни, е голяма отговорност.
- Не се съмнявай! – пронизително изкрещя Зъбестият глиган. - Ние ще те подкрепим!
- Няма да те подведем! – нежно изблея Неостриганата овца.
- Ще те подкрепим! Няма да те подведем! - гръмна събранието със силен и разногласен глас.
- Тъй като ме молите, ще се подчиня на волята на мнозинството, - Хитрата лисица, придавайки си вид на смутена, се съгласи с волята на животните и като поклати муцуна към Гадната хиена, добави. - Нека един от нашите уважаеми братя обсъди общите въпроси на Зверилника.
Отвратителната хиена пъргаво скочи в центъра на животинския кръг и започна гладко да излага новите закони на равнината, които през последните няколко дни старателно беше научила наизуст под диктовка на Хитрата лисица. А тя като шеф на животинското стадо не виждаше смисъл да остава на видно място, затова се отдалечи от нарастващия хаотичен шум.
Зверилникът плахо, но настойчиво изпитваше вече прелестите на получената от него свобода, без да се вслушва в монотонните писъци на Отвратителната хиена - представителят на новата власт.
Малко отстрани, тромавият и доволен Дебел носорог с необикновена лекота описваше кръгове около смутената Стройна газела, като в същото време той ритмично тресеше короната на вековния боабаб, освобождавайкин го от листата.
Рошавият лъв най-накрая се успокои и забравил бързо за злополучното сравнение между него и чакала, се забавляваше с лудориите на Страшната маймуна.
Големият слон, който още не се бе възстановил напълно от срама, се разхождаше с тежки крачки около кръга от възхитени животни, които внезапно се бяха освободили, и повтаряше едно и също нещо:
- Какво говорим все за храна, за храна! Свободата! Това е най-важното! Интелигентният елен учтиво се съгласи с него, поклащайки одобрително разклонените си рога:
- Разбира се, как без нея може да се живее.
- Нищо не може да се направи! - периодично и оптимистично блееше Наивният овен, допълвайки животинската глъч. - Такава е съдбата ни!
Обърканият носорог в крайна сметка възвърна увереността си, танцувайки щастливо и неловко до Обикновения жираф. Кичурът на оживената му опашка беше неспокоен и красноречиво говореше за прекрасното му настроение, което собственикът му не можеше и не искаше да скрие от своите събратя:
- Сега животът ни ще стане модерен, а не като в старите, допотопни времена, - и доволен от предстоящите промени или изчезването на хълцането, погледна въпросително към жирафа. - Как мислиш?
Като не получи отговор от Обикновения жираф, Обърканият Носорог не се разстрои, а продължи да танцува с още по-голям възторг под лиричните акорди на щастливата си душа. Правейки, както му се стори, поредното грациозно движение на тромавата си глава, увенчана със заплашителен рог, той случайно погледна в тъмнината и онемя. Увереността му отново го напусна и на нейно място се върна хълцането. Под короната на вековен разперен баобаб Обърканият носорог успя да разгледа добре гражданина и красивата студентка, която бе облегнала глава на рамото му. Те дремеха сладко на дванадесетте стола, тапицирани с английски чинц на цветя. Носорогът беше единственият в Зверилника, който успя да ги види. Усещайки своята уникалност и значимост в това, той каза високо и гордо:
- Хъъъ
Обикновеният жираф или не се сети, или не чу призива на новия си брат, започна да клати дългия си врат в такт със силното тропане на Големия слон и кикотния съпровод на хиената, която изведнъж стана не толкова отвратителна.
През това време Пъргавият чакал изтича до Хитрата лисица, като се оглеждаше предпазливо, за да не заподозре някой скритата им връзка. Покорно двоижейки суетното си тяло пред тайния водач и пропълзявайки възможно по-ниско до земята, той изхленчи угодно:
- Моите поздравления, мъдър водач на стадото! Разкрий накрая тайната на нашия план. Аз, подобно на слона, също не разбрах: кой ще получи храна и, най-важното, ще я сподели ли?
Хитрата лисица се усмихна снизходително и добродушно:
- Много се радвам, че имам теб и такива като тебе. Можеш да пропълзиш по-близо. Заслужил си правото да лежиш до лапите ми. Така че, скъпи приятелю, знай: не става дума за храна, въпреки че става дума и за това. Основното е, че лишаваме животните от естествената им същност – тяхната принадлежност към семействата им и връзката им с техните родови територии, което векове наред ги е изпълвало с животинска сила и ги е правело независими. А сега - кои са те? Да, точно така - стадо животни, които с радост ще ни следват накъдето ги караме и ще са благодарни за всяка помощ, която им дадем. След няколко поколения те ще загубят естественото си наследство и няма да се разпознава нито един от тях. Въпреки че външно те все още ще приличат на своите предци. Но само външно. Вътрешността им ще се промени завинаги: лъвът ще стане чакал; заекът - вълк; орелът ще се превърне в папагал. И няма да имат никакво бъдеще - само илюзорна свобода. Между другото, всичката си храна, те както досега, те ще продължат да си добиват сами, но преди всичко за нас. И знаеш ли кое е най-смешното, животните ще се задоволяват с храната, която ние смятаме, че е необходима за тях, с изключение, разбира се, на прясното месо и сочната трева.
Възхищавайки се на хитростта и коварството на лисицата, Пъргавият чакал раболепно пропълзя по-близо:
- Все пак не разбирам. Защо им дадохте пълна свобода?
Рижавата лисица се засмя от сърце, осъзнавайки за първи път, че неговият авер не е по-различен от измамените животни, затова отговори сдържано и приятелски:
- Всичко е гениално просто. Те имаха животинска воля. Вместо това аз им дадох животинска свобода. Усещаш ли разликата?
- Не, - каза чакалът, объркан, с широко отворени очи.
- Какво има тук за разбиране?! – раздразнено изръмжа Хитрата лисица към си неразумния съратник – Свободата е нужна и важна само за тези, които в клетка живеят – или като в нашия случай, в зверилника. Ти как мислиш, напразно ли витаеха във въздуха различни думи като „анахронизъм“? Дивите животни вярват повече на такива неща, които най-много не разбират, - и след като лесно потуши протеста на чакала, хитро добави – Глупави са те и недоверчиви. Радват се на свободата на животинските желания, и не се досещат, че тя завинаги ще ги лиши от тяхната животинска същност.
- А какво значение има волята? - със същото лице, като не губеше любопитството си, попита чакалът.
- Волята ли? — измърмори замислено лисицата, гледайки в непрогледния мрак на равнината.
- Да, волята. тя какво означава? - След като улови погледа на лидера в тъмнината, спътникът не се успокои.
Все още дълбоко замислена, лисицата бавно, сякаш на себе си, отговори:
- Свобода само ще имат. А волята... – и сякаш събуждайки се, лисицата обърна поглед към кроткия си приятел и каза пренебрежително.
- Никога няма да разбереш това. Така че забрави.
- Добре — лесно се съгласи чакалът.
Мислеше да се върне пак към въпроса, който му беше по-ясен и по-близък, а не някаква неосезаема воля, която няма нито мирис, нито вкус. Дребният привърженик нямаше търпение да научи подробности за гениалния план, затова отново започна да лае раболепно:
- И какво ще стане по-нататък?
- По-нататък така ще бъде винаги, - с присвити очи процеди през зъби Хитрата лисица. – Мислиш ли, че нашата равнина е единствена на Земята. Те са десетки, а може би и стотици, и всяка от тях се нуждае от нашите грижи.
- Да-а, интересно е, но това ще стане в бъдеще, - не свикнал да мисли далеч напред, угоднически захленчи чакала. – А днес, сега, как ще накараме Зверилникът да ловува за нас? Та нали на съвета ние дори не говорихме за храна. Мислех...
- Наивен си ти, И затова ми харесваш.
Но изведнъж добре поддържаната му рижава козина настръхна, очите му блеснаха хищнически, щракащите му челюсти се доближиха до прибраните уши на чакала, а гласът му стана по-груб от всякога:
- Запомни за в бъдеще! Не трябва да мислиш, и не си пъхай любопитния нос във въпроси, които не те засягат, които са над твоята чакалска същност – и продължавайки да се усмихва зловещо, прошепна заплашително. - Но този път ще ти отговоря.
Хитрата лисица се изправи. Позата ѝ придоби горд вид. Очите ѝ блестяха от ненаситния глад на хищника. Без да крие внезапно обхваналата я ненаситна страст, тя се взря в разбушуваното събрание и ръмжейки гърлено, бавно каза:
- Получих най-важното, за което човек може да мечтае — власт. А имам ли сила, ще имам и храна.
Продължавайки да бъде вътрешно възхитен, чакалът послушно изпълзя встрани от могъщия водач, докато се усмихваше глупаво, ясно си представяше своето достойно място в йерархията на новата хранителна верига.
Окрилен от призрачната свобода, Зверилникът дълго още гълдеше в непрогледната тъмнина, погълнала постепенно равнината, многогласно и увлечено обсъждайки светлото си бъдеще.
Епилог
- Защо мълча, след като разбираше какво се случва? Нямаше ли какво да кажеш? — изненадано се обърна Неуплашената сърна към Черната пантера, когато тя протегна гъвкавото си тяло и прозявайки се широко, се обърна, за да си тръгне.
- Какво да ти кажа? „…Зверилник“, - тъжно измърка гордата котка, после бавно и грациозно започна да се отдалечава към първоначалната ловна територия на свободното си семейство. В околната тъмнина пред нея доверчиво се простираше огромна девствена равнина, където на хоризонта изгряваше слабата зора на новия ден.
Поуката на този сън е следната, за всеки вид животно:
Можеш да се скиташ в търсене на пътища,
Да изпитваш неизвестната съдба.
Но на родния си бряг да се върнеш трябва,
И никога да не забравяш кой си, откъде си.
Това не е краят.
© 2017, Жан Жданов
Край
Оригинален текст
Зверинец
Жан Жданов
Эпиграф
В желтой жаркой Африке,
В центральной ее части,
Как-то вдруг, вне графика,
Случилося несчастье...
В. Высоцкий, 1969
В феврале 2017 года, в предрассветной дрёме, Автор присел на известные 12 стульев рядом с Кавказкой пленницей и ему пригрезилась желтая жаркая Африка.
#псевдодемократия #иммиграция #миграция
Не так давно, на бескрайней и благодатной равнине, усеянной бесчисленными островками голубых озёр и живописных рощ, обитали дикие звери. Как и тысячелетия назад они самодостаточно жили и размножались на своих исконных территориях охоты и пастбищ в кругу родственных звериных семейств. Испокон веков мудрая природа прививала им рациональную звериную суть, создавая на равнине гармонию жизни.
Чтобы утолить звериный голод, хищникам приходилось ежедневно выходить на охоту, долго выслеживать добычу, потом преследовать её, и в конце погони — добивать, часто рискуя получить смертельные раны.
В отличие от хищников, травоядные звери находились в постоянном движении поиска лакомой зелени, неутомимо общипывая и обрывая её.
Лишь шакалы и гиены за многие века не научились самостоятельно добывать себе пропитание, а может и не хотели, довольствуясь жалкими объедками после трапезы крупных хищников.
Так жизнь зверей веками текла размеренным чередом в лоне первозданной равнины. Между тем, один из её обитателей — Хитрый лис, последние годы тайком и досконально изучал её устройство. Ему уже давно надоело гоняться за мелкими грызунами и скудно утолять свой непомерный аппетит.
И вот однажды, находясь в кругу лисьих собратьев и будучи голодным после неудачной охоты, он задумчиво высказал свои мысли вслух:
— Так дальше продолжаться не может. Мы должны изменить первозданную природу равнины. Пищу для нас должны добывали другие звери.
— Я не против, — обрадовался старый, немощный и тоже голодный лис. — Но мы не сможем заставить зверей приносить нам свою добычу.
— Их никто заставлять не будет. Они сами её принесут.
— Но как? — удивился молодой лисёнок.
— Как? — хитро прищурившись, повторил вопрос ещё несмышлёного собрата рыжий лис. — Для начала соберете совет равнины через крикливых сорок и ворон. Пообещайте этим ненасытным пернатым дармовую пищу на долгие годы вперёд за непыльную работу. И позовите ко мне гиену, шакала и обезьяну. Предложите им то же самое. У меня есть достойные роли для их тщедушных натур.
Новость о всеобщем собрании быстро разлетелась по необъятным просторам равнины и через несколько дней звери уже гуртились рядом с вековым раскидистым баобабом. Хитрый лис с важным видом и знанием дела осмотрел образовавшийся большой звериный круг. Представители всех семейств равнины были в сборе. Лизнув несколько раз свою холенную рыжую шерсть, он не спеша и гордо отделился от лисьего малочисленного выводка и деловито стал в центре собрания.
Когда топот, рычание и храп стихли, рыжий хитрец обратился к разношёрстной публике:
— Дорогие звери! Как мне ни прискорбно об этом говорить, но я считаю своим долгом открыть вам глаза на правду. Мы, все обитатели равнины, живём неправильно.
Разнородные звери на разные голоса возмущённо загомонили:
— Как неправильно?! — громче других протрубил Большой слон.
— О чём ты скулишь?! — протяжнее и злее остальных завыл Серый волк.
— Ты в своём уме?! — яростнее всех зарычал Косматый лев.
Звериное сообщество негодовало.
— Тише! Тише! — прокричала Моложавая сорока. — Дайте оратору сказать!
Собрание постепенно угомонилось. Хитрый лис невзначай бросил одобрительный взгляд на пернатого соратника и снова доверительно заговорил, обращаясь к Косматому льву:
— Царь зверей! Не ты ли ежедневно отправляешь львиц выслеживать добычу, а потом самолично помогаешь им добить её, при этом рискуешь получить смертельные раны от опасных рогов и копыт? А ты? — повернувшись к Большому слону, продолжил открывать глаза на правду рыжий. — Самый крупный и могучий зверь на всей равнине! Сколько тебе надо протопать в день, чтобы найти сочные листья? Потом опять топать, и опять — и так каждый день.
Обескураженные достоверными фактами звери сникли, понимая, что лис говорит правду. Тишину мыслей, витающих в умах обитателей равнины, нарушил противный смех гиен. Одна из них, зажав хвост между ног и пугливо оглядываясь, выбежала вперёд и, нарочито выпячивая глубокую мудрость, захихикала:
— Да-а-а-а. Жизнь на равнине тяжёлая и несправедливая.
Тут же в центр сборища выскочил Юркий шакал и пискляво заскулил:
— Тяжёлая жизнь на равнине! Тяжёлая!
Вслед за ним внимание к себя привлекла чёрная Старая ворона. Выписывая затейливые круги над беспокойным собранием, она во всё горло прокаркала:
— Мне с высоты всё хорошо видно! Несправедливая жизнь на равнине! Ох, несправедливая!
Звери вновь зашумели, но в голосах уже преобладало больше согласия с мнением Хитрого лиса о положении дел на равнине, чем негодования.
В одобрительном потоке возгласов, громче других раздался вопрос от Растерянного носорога, которым вдруг овладела икота:
— И что нам … эы, теперь делать?
— Ничего не поделаешь! — с оптимизмом произнес Наивный баран. — Такая наша судьба!
Неожиданно и ловко с дерева спрыгнула Страшная обезьяна. Оказавшись в центре внимания и корча безобразные рожи, она быстро пролепетала:
— Если наша жизнь неправильная, мы непременно должны её менять.
— Точно! Менять! — проскулил в поддержку Юркий шакал.
— Как менять? — удивился Обыкновенный жираф, даже с высоты своего разума не понимая о чем животные крики.
Всё это время рядом на траве вольготно потягивалась Черная пантера и, казалось, происходящее вокруг неё никак не интересовало. Тем не менее, она мягко промурлыкала в ответ:
— Хищникам щипать траву, а травоядным охотиться за мясом.
Собрание вмиг взорвалось невообразимым смехом. Кто как, но в основном ржали. Даже сорока, ворона, гиена и шакал катались по земле и заливались хохотом. Только Хитрый лис, зло бросив исподлобья взгляд на чёрную кошку, негромко и незаметно для окружающих гаркнул сподвижникам, вдруг потерявшим над собой контроль:
— Что хохочите, твари! Вы ещё не отработали свою дармовую пищу.
Тихий но внезапный окрик главы заговорщиков мгновенно привёл мелких соратников в чувство. Первой опомнилась Моложавая сорока. Для большей важности она часто захлопала крыльями и во всеуслышание прокричала:
— Хватит! Хватит! Шутки тут не уместны! Нам надо думать что делать дальше!
Скрипучий крик Моложавой сороки живо подхватил Юркий шакал, страстно и с трепетом отрабатывая заготовленную для него роль:
— И не смешно! Глупая шутка! Совсем не смешно!
Мало-помалу звери умолкали, хотя из густых ветвей ещё доносился восторженный крик Экзотического попугая:
— Хищникам — траву, травоядным — мясо. Хищникам — траву, травоядным — мясо…
— Замолкни, дура! — подлетев к кроне дерева, презрительно каркнула Старая ворона на симпатичную птичку, которая сама не понимала смысла в том, что вдохновенно повторяла.
А Растерянный носорог, по-прежнему икая и тупо зыркая по сторонам, упрямо повторил вопрос, не дающий ему покоя:
— Так что нам… эы, делать дальше? — и скосив один глаз на Обыкновенного жирафа, доверительно буркнул ему. — Может тебе там наверху лучше видно, как изменить нашу… эы, жизнь?
— Ничего не вижу, — честно признался Обыкновенный жираф, демонстративно выкручивая шею то влево, то вправо, то назад. — Выше меня есть еще вон, — мотнув головой вверх. — Сорока.
Страшная обезьяна тут же поддержала самого долговязого из зверей:
— Да! Она там наверху порхает. Пусть скажет, что видит.
Блуждая туда-сюда над собранием, Моложавая сорока не мешкая откликнулась:
— Здесь тоже ничего не видно. Может лис знает? Он первым заметил, что мы живем неправильно.
Всецело увлечённые поиском решения вопроса — что делать, звери одновременно повернули разномастные морды к Хитрому лису, который тут же отозвался, но с обидой:
— Наконец-то и обо мне вспомнили. Я думал вы уже забыли того, кто открыл вам глаза на правду.
— Не обижайся, — грубым басом прохрипел Бурый буйвол. — Говори. Мы тебе верим. Ты единственный из нас, кто задумался о будущем равнины и её обитателях.
— Говори! Говори! — дружно зарычали хищные звери.
— Мы тебе верим! — подхватили общий гам травоядные.
— Хорошо, — быстро согласился Хитрый лис и, после короткой паузы, которая могла придать словам большую значимость, восторженно произнёс. — Друзья! Мы можем превратить нашу равнину в райский уголок на Земле!
— Как?! — умело подыгрывая нанимателю, изумлённо воскликнул Юркий шакал.
— Угомонись! — грозно зарычал на него Пятнистый леопард. — Ты мешаешь слушать!
Первая часть плана сработала. Внимание и доверие было завоёвано.
Мысленно поблагодарив шакала за разжигание интереса к его эволюционной идее, Хитрый лис обстоятельно продолжил свою предвыборную речь:
— Дорогие звери! Для этой благородной цели мы должны забыть о наших звериных инстинктах и объединиться в одно животное стадо. Теперь все мы, обитатели равнины, жить станем на одной благоустроенной территории, потому забудьте про свои прежние протоптанные пастбища и жалкие охотничьи угодья. С этого дня не будет среди нас деления на хищников и травоядных, птиц и парнокопытных, рогатых и млекопитающих, короткошерстных и длинношерстных, горных, лесных и степных. Теперь все мы равны и свободны! И называться наше стадо будет — Зверинец!
В наступившей гробовой тишине, где в полёте царствовали неуправляемые мысли и звучная икота Растерянного носорога, вдруг из гущи собрания кто-то с вызывающей наглецой инкогнито выкрикнул:
— Тут попахивает волюнтаризмом!
Звери с нескрываемым удивлением стали оглядываться, но не распознали умника в своих рядах. Они явно не знали смысла последнего слова. А то, что им было не понятно, возбуждало в них чувство почтения к тем, кто понимал.
Однако Хитрый лис не растерялся и как мог вежливо ответил вдруг возникшему в зверином кругу оппоненту-интеллектуалу:
— Сейчас какой-то зверь посмел усомниться в моей очевидной искренности, намекая, что своим благородным и бескорыстным побуждением я пытаюсь нарушить объективную закономерность в природе.
Вновь зазвучавшие умные мысли из пасти Хитрого лиса ещё больше сконфузили зверей, однако создали занимательную интригу противостояния двух разным мнений, пусть даже непонятных.
Наблюдая окружение невежественных, но заинтригованных и доверчивых морд, Хитрый лис решил вернуться к общедоступному языку:
— Но я не поддамся на интриги злопыхателей и не стану вдаваться в философию. Задам собранию лишь один простой вопрос, от которого зависит, как мы будем жить дальше. И так: «Чего мы хотим: чтобы Природа была над нами, или мы над ней?».
Наступила неловкая пауза осмысления вопроса, но недолгая:
— А что нам Природа?! — вальяжно закаркала Старая ворона. — Она сама по себе, мы сами по себе!
— Как сами по себе? — попыталась возмутиться Полосатая зебра. — Природа нас кормит…
— Кого кормит, а кого и нет! — перебив полосатую лошадь, громогласно захихикала Противная гиена. — Сколько голодных шныряет вокруг! Поэтому мы должны быть над Природой!
Тут же завопил Юркий шакал, без интонации и запинки повторив то, чему учил его лис:
— Ботаническая природа ограничивает наши животные желания и мешает освободиться от предрассудков застойного и неприглядного прошлого! — и от себя философски добавил.
— Кстати, нас кормит не природа, а ноги!
— Вот именно! — с вдохновением, как по нотам, подключился к авторской однополярной полемике рыжий лис, бросив недобрый взгляд на импровизатора. — Закоренелая и закостенелая природа, к тому же ещё и древняя, сдерживает прогресс равнины. Но мы не отступимся от Свободы, которую сегодня обрели и наконец, все вместе, избавимся от повсеместного анахронизма.
— Точно! — с горечью затявкал Юркий шакал. — Этот пакостный анахрЕнизм всю нашу звериную жизнь испоганил!
В благодатной тишине беспечные звери обдумывали прелести безграничной свободы, вдруг свалившейся им на головы благодаря заботливому лису. Они не понимали и не хотели понимать значение и этого звучного, но как будто ругательного словечка. Однако внутренне все соглашались — смысл его нехороший и что бы оно ни значило, от него непременно надо избавиться.
Первым нарушил витающие над собранием светлые мысли нового животного стада Большой слон, спросив звучным басом:
— Кто теперь будет добывать и делить пишу для нас?!
Вопрос прогремел словно гром среди ясного неба, так как был поставлен ребром и имел исключительно практическое значение. Резкий и грубый поворот возвышенной дискуссии в русло животного желания, вмиг обескуражил зверинец, блаженно мечтавший в эту минуту о высоком и благородном.
— Хороший и своевременный вопрос, — добродушно улыбнулся Хитрый лис. — Чтобы на него ответить, прежде всего надо не забывать, что мы живем в новое время и на современной равнине, где не должно быть пережитков прошлого. Нам нужно от них отказаться раз и навсегда. И тогда перед нами откроются прекрасные возможности устройства современного животного мира, который...
— Я всё же не понял! — громко и с вызовом перебил лиса травоядный гигант, добавив к своему повторному вопросу нетерпение и злобность. — Кто теперь будет добывать и делить пишу для нас?!
Большой слон не услышал в красивой и вдохновенной речи оратора слово «пища». А всё остальное ему было до лампочки.
— Ну, что вы за звери?! — с возмущением и укором закричала Страшная обезьяна, самозабвенно прыгая и корчась перед собранием. — Почему у вас в голове только пища да пища?! Нам предлагают приблизиться к светлому и возвышенному будущему, а вы всё про свои низменные желания — набить животы.
— Стыдно должно быть! — громко закаркала Старая ворона.
— Ну и зверьё развелось среди нас! — противно захихикала Противная гиена.
— Не могу поверить, что равнина носит таких хапуг! — завизжал Юркий шакал.
— Да-да! Есть среди нас ещё звери-эгоисты, для которых свой желудок ближе, чем благополучие равнины! — поддержала дружное осуждение Моложавая сорока.
Разом уверовав в постыдность поступка Большого слона, звери одновременно бросили на него такие звериные взгляды, что ему действительно стало стыдно за своё неуместное любопытство.
Он опустил хобот ниже некуда, и виноватым басом пробормотал:
— Да ладно. Я просто так, к слову пришлось. Для меня это и не так важно.
— Что вы набросились на бедолагу? — заступился за Большого слона Хитрый лис. — Уймитесь, наконец. Каждый из нас может оступиться. С кем не бывает? К тому же, Зверинец не то место, где позволено осуждать животные недостатки. Каждый индивидуум в нашем новом стаде, даже самый малый и несмышлёный — личность, и имеет привилегию быть самим собой. А личность никто не вправе поучать и перевоспитывать, включая старших в роду.
— Что это значит?! — возмущенно удивился Интеллигентный олень.
Хитрый лис стал в позу вещего зверя и, обозначая исторические акценты для будущего равнины, продолжил демонстрировать незаурядное ораторское мастерство:
— Наш гуманный Зверинец предоставит пастбища и охотничьи угодья всем животным, без разбору, включая бродячих, которых мы примем в наше райское стадо с распростёртыми лапами. При этом все мы впервые получим свободу выбора и свободу исполнения своих животных желаний. Что это значит? А вот что. Если вдруг долговязый жираф почувствовал себя низкорослым пони, значит все должны считать его Низкорослым пони. Если упитанный бегемот чувствует себя стройной газелью, значит все должны считать его Стройной газелью. А если вертлявый шакал почувствовал себя львом, то все должны считать его…
В этом месте Хитрый лис вмиг осознал, что заговорился, поскольку Косматый лев привстал и угрожающе зарычал.
— Ну… такого быть не может, — тут же выкрутился из неловкого положения рыжий. — А в остальном всё так и есть. И мы должны уважать мнение каждого зверька, пусть даже самого, что ни на есть… — и вновь испугано запнулся, косясь на царя зверей, так как его рычание вышло на тот самый опасный тембр, после которого следует смертельный бросок на жертву.
«Ой», обомлел лис и все его конечности коллективно задрожали. «Сейчас что-то будет. Что-то очень не хорошее и весь наш план может закончиться трапезой этой неокультуренной зверюги».
Но тут рыжему на помощь выскочила Страшная обезьяна и громко протараторила фразу, которую когда-то где-то слышала:
— Да-да! Я поняла! Нынче в нашей фауне равны все поголовно!
«Ф-у-ф», облегчённо выдохнул предводитель заговора, «кажется пронесло», так как Косматый лев увлёкся смешными кривляньями примата.
Не обращая внимания на ужимки Страшной обезьяны, Упитанный бегемот смущено задал вопрос растерянному лису, который потерял на время и мысли и речь:
— А какие правила у нас будут для новых семейных браков? Ведь ты сказал, что мы должны забыть наши инстинкты? — при этом он стеснительно прижимался к Стройной газели.
Хитрый лис медленно отходил от овладевшего им страха, поэтому не сразу сообразил, что обращаются к нему. К суровой реальности жизни в зверинце его вернула Старая ворона, которая вдруг взяла на себя смелость высказать мнение от его имени, пока он находился в ступоре:
— А что с браками?! Как было, так и… — но мгновенно осеклась, увидев перекошенную в злобе морду лиса. — Ой. Вот дура. Я… я совсем забыла. Мне надо…, — и тут же порхнула в густую крону баобаба.
Энергично встряхнув добротную рыжую шерсть, как после купания, Хитрый лис пришёл в самого себя и вновь воодушевлённо увлёк мысли зверей за собой:
— Свобода она или есть, или её нет! А поскольку мы провозгласили её как главенствующий закон на равнине, то он распространяется и на брачные узы животных. Поэтому никто не может осуждать животные чувства в нашем зверинце. Тем более препятствовать зарождению современных и разнообразных семейных союзов.
— Свобода она или есть, или её нет! — противно захихикала Противная гиена.
— Наконец-то мы её получили! — радостно и протяжно завыл Юркий шакал.
Собрание одобрительно шумело.
К тому времени Старая ворона уже оправилась после неудачной импровизации. Она шустро выпорхнула из густой кроны дерева и, вернувшись к своим договорным обязательствам, громко закаркала:
— Если так, мы должны выбрать главу нашего нового стада!
Вслед за ней запланированные слова с напускной вальяжностью протявкал Юркий шакал:
— Что тут выбирать?! И так всё ясно! Кто открыл нам глаза на правду, тот и должен возглавить Зверинец!
— Правильно! — поддержала своих тайных соратников Страшная обезьяна. — Более достойного чем лис среди нас нет. Он знает как превратить нашу устаревшую и обветшавшую равнину в райский уголок на Земле.
— Я как-то не думал об этом, — продолжая играть по плану, смутился Хитрый лис. — Ведь вводить новые законы на равнине, пусть даже благородные — большая ответственность.
— Не сомневайся! — пронзительно заверещал Клыкастый кабан. — Мы тебя поддержим!
— Не подведём! — нежно заблеяла Нестриженная овца.
— Поддержим! Не подведём! — разноголосо и раскатисто загомонило собрание.
— Если вы меня просите, я подчинюсь воле большинства, — продолжая смущаться, согласился с волеизъявлением животных Хитрый лис и, мотнув мордой в сторону Противной гиены, добавил. — Пусть общие вопросы Зверинца обсудит с собранием один из наших уважаемых собратьев.
Противная гиена проворно выскочила в центр звериного круга и стала без запинки провозглашать новые законы равнины, которые в течение последних нескольких дней старательно заучивала под диктовку Хитрого лиса. Он же, как глава животного стада, не видел смысла оставаться на виду, поэтому отошёл подальше от нарастающего там бедлама.
Зверинец робко, но настойчиво вкушал прелести полученной им свободы, не особо вслушиваясь в монотонное хихиканье Противной гиены — нового представителя новой власти.
Чуть в стороне, неуклюжий и довольный Упитанный бегемот с необычайной лёгкостью кружил вокруг смущенной Стройной газели, при этом, он ритмично сотрясал крону векового баобаба, оголяя ее от листвы.
Косматый лев наконец успокоился и, быстро забыв о неудачном сравнении его с шакалом, тешился забавными кривляньями Страшной обезьяны.
Большой слон, ещё не полностью оправившийся от стыда, грузным топотом обходил круг восторженных животных, вдруг ставших свободными, и всё повторял одно и то же:
— Что мы всё о пище да о пище! Свобода! Вот что главное!
Интеллигентный олень с ним вежливо соглашался, одобрительно качая ветвистыми рогами:
— Конечно, как без неё.
— Ничего не поделаешь! — периодически и с оптимизмом блеял Наивный баран, дополняя звериный гам. — Такая наша судьба!
Растерянный носорог в конце концов обрёл уверенность, радостно и неуклюже подтанцовывая рядом с Обыкновенным жирафом. Кисточка его оживленного хвоста не находила себе места и красноречиво говорила о прекрасном настроении, которое не мог и не хотел скрывать от собратьев её хозяин:
— Теперь наша жизнь станет современной, не то что в старые, допотопные времена, — и довольный грядущими переменами или исчезновением икоты, вопросительно скосил глаз на жирафа. — А ты что думаешь?
Обыкновенный жираф или не думал, или не слышал обращение нового собрата, качая длинной шеей в такт гулко топающему Большому слону и хихикающему аккомпанементу гиены, вдруг ставшей не такой уж противной.
Тем временем к Хитрому лису подбежал Юркий шакал, опасливо оглядываясь, чтобы никто не заподозрил их скрытой связи. Подобострастно виляя суетливым телом напротив тайного предводителя и стелясь как можно ниже к земле, он заискивающе заскулил:
— Мои поздравления, мудрый вожак стада! Открой, наконец, секрет нашего плана. Я, как и слон, тоже не понял: кто будет добывать пищу и самое главное — делить её?
Хитрый лис снисходительно и добродушно улыбался:
— Я очень рад, что у меня есть ты и тебе подобные. Можешь подползти ближе. Ты заслужил право лежать у моих лап. Так вот, мой милый друг, знай: дело не в пище, хотя и в ней тоже. Главное, мы лишили зверей их природного естества — принадлежности к своим семействам и связи с исконными территориями, которые веками наполняли их звериной силой и делали независимыми. А сейчас — кто они? Да так — стадо животных, кое с радостью последует туда, куда мы его погоним, при этом будут благодарны любой нашей подачке. Через несколько поколений они потеряют своё природное наследие и ты никого из них не узнаешь. Хотя внешне они ещё будут походить на своих предков. Но только внешне. Их нутро изменится навсегда: лев станет шакалом; заяц — волком; а орел превратится в попугая. И никакого будущего — лишь призрачная свобода. Кстати, всю пишу, как и прежде, они продолжат добывать сами, но в основном для нас. И знаешь что самое забавное, животные будут довольствоваться той едой, какую мы посчитаем нужной для них, исключая, конечно, свежее мясо и сочную траву.
Восхищаясь коварством и хитростью лиса, Юркий шакал угодливо подполз ближе:
— Всё равно, не понимаю. Зачем ты дал им полную свободу?
Рыжий лис от души рассмеялся, впервые осознав, что его подручный ничем не отличается от обманутых зверей, поэтому сдержанно и дружелюбно ответил:
— Всё гениальное — просто. У них была звериная воля. Вместо неё я дал им животную свободу. Чувствуешь разницу?
— Нет, — тупо выпучив глазища, сконфузился шакал.
— Что здесь непонятного?! — раздраженно зарычал Хитрый лис на бестолкового соратника. — Свобода нужна и важна только тем, кто живёт в клетке — ну, или, как в нашем случае, зверинце. Ты думаешь зря в воздухе витали всякие там «анахронизмы». Звери верят там, где больше всего не понимают, — и легко погасив негодование, хитро добавил. — Глупые и доверчивые. Они будут кичиться свободой животных желаний, даже не догадываясь, что она навсегда лишит их звериной сути.
— Ну, а воля? — с такой же мордой, не снижал любопытства шакал.
— Воля? — задумчиво пробормотал лис, глядя в непроглядную темень равнины.
— Да, воля. Она там? — поймав взгляд предводителя в темноту, не унимался сподвижник.
По-прежнему находясь в раздумьях, лис медленно, как будто про себя, ответил:
— Нет. Там свобода. А воля…, — и, словно очнувшись, рыжий перевёл взгляд на безропотного друга и пренебрежительно произнёс. — Тебе её никогда не испытать. Поэтому забудь.
— Хорошо, — легко согласился шакал.
Он помышлял скорее вернуться к вопросу, который ему был понятнее и ближе, не какая-то там неосязаемая воля, у которой нет ни запаха, ни вкуса. Мелкий подручный горел желанием узнать детали гениально плана, поэтому снова подобострастно затявкал:
— А дальше что?
— Дальше непочатый край, — прищурив глаза, процедил сквозь клыки Хитрый лис. — Неужели ты думаешь, что наша равнина единственная на Земле. Их десятки, а может и сотни, и каждая из них нуждается в нашей заботе.
— Да-а-а, интересно, но это в будущем, — не привыкший думать далеко вперёд, подобострастно заскулил шакал. — А сегодня, сейчас, как мы заставим Зверинец охотиться для нас? Ведь на совете мы даже не поднимали вопрос о пище. Я думал…
Предводитель натянуто улыбнулся и, перебив покорного друга, ласково произнёс:
— Наивный ты, и потому нравишься мне.
Но вдруг его холёная рыжая шерсть стала дыбом, глаза хищно заблестели, клацающие челюсти приблизились к прижатым ушам шакала, а голос изменился на суровый, как никогда:
— Запомни на будущее! Тебе не надо думать, и не суй свой любопытный нос в вопросы, которые тебя не касаются, которые выше твоей шакальей сути, — и продолжая зловеще улыбаться, грозно прошептал. — Но в этот раз я тебе отвечу.
Хитрый лис привстал. Его осанка приобрела горделивые черты. В глазах заблестел неутолимый голод хищника. Не скрывая ненасытную страсть, вдруг овладевшую им, он неотрывно смотрел на беснующееся собрание и, гортанно зарычав, медленно произнёс:
— Я заполучил самое главное, о чём только можно мечтать — власть. А если есть власть, будет и пища.
Продолжая внутренне восторгаться, шакал покорно отползал от властного предводителя, при этом глупо улыбался, явственно воображая своё достойное место в иерархии новой пищевой цепи.
Окрылённый призрачной свободой, Зверинец ещё долго галдел в кромешной тьме, постепенно поглотившей равнину, разноголосо и увлечённо обсуждая её светлое будущее.
Эпилог
— Почему ты молчала, ведь понимала что происходит? Неужели тебе нечего было сказать? — удивлённо обратилась Непуганая косуля к Чёрной пантере, когда та вытянулась гибким телом и, широко зевнув, развернулась, чтобы уйти прочь.
— Кому говорить? … Зверинец, — печально промурлыкала гордая кошка и не спеша стала грациозно удаляться в сторону исконной территории охоты её вольного семейства.
В окружающей темноте перед ней доверительно стелилась бескрайняя, первозданная равнина, где на горизонте забрезжил слабый рассвет нового дня.
Постскриптум
Не получив ответа от Обыкновенного жирафа, Растерянный носорог не расстроился, более того, он ещё с большим упоением продолжил вытанцовывать под лирический аккорды своей счастливой души. Делая очередное, как ему казалось, изящное движение неповоротливой головой, увенчанной грозным рогом, он невзначай скосил глаз в темноту и остолбенел. Уверенность вновь покинула его, а вместо неё вернулась икота.
Под кроной векового раскидистого баобаба Растерянный носорог хорошо рассмотрел гражданина и студентку-красавицу, склонившую голову ему на плечо. Они мило дремали на 12 стульях, обитых английским ситцем в цветочек. Носорог единственный в Зверинце, кто смог увидеть их. Почувствовав в этом свою уникальность и значимость, он звучно и гордо сказал:
— Эы!
Мораль сей дрёмы такова, для зверя из любого рода:
Ты можешь в поиске путей скитаться,
В предначертаниях неведомой судьбы.
Но к берегу родному обязан возвращаться,
Не забывая никогда — кто ты, откуда ты.
Это не конец.
© 2017, Жан Жданов