Отдавна не бях ходила на църква. Може би не толкова отдавна – от Великден. За някои, предполагам, е цяла вечност. Каква дума – вечност – миг, един живот, една любов, месец или...! В неделя отидох на църква. Беше Петдесетница – рождения ден на църквата. Всъщност не зная дали това има някакво значение; просто така се случи. Не влязох специално, стана случайно. Просто училището, в което трябваше да гласувам, беше точно отсреща. Видя ми се много символично – два храма в такава близост... И си казах: „Защо не? В единия не мога да се върна, но в другия мога да вляза винаги.”
Докато крачих към църквата, се замислих за вярата и църквата. И защо непременно като вярваме, трябва да влизаме в църква? Нима не е по-важно ние самите да сме храм? И когато сме на улицата, и когато сме в автобуса, и вкъщи... И не сме ли по-близо до Бог, когато сме някъде в планината, където свободата се усеща с всяка фибра на тялото и вярата е единственото, което имаме? А вярата не е ли наистина единственото, което е само наше?
Замислих се за вярата и символите: кръста, свещиците... Не веднъж съм си задавала въпроси... Повече християни ли сме ако носим кръста на врата като бижу? Преди време, беше в началото на демокрацията, още бях ученичка, училищното павилионче за закуски го беше взел под наем един нигериец. Беше „увесил” на врата си доста голям кръст (явно показваше религиозната си принадлежност). Със съучениците ми понякога си говорихме с него и веднъж той ме попита дали съм християнка. И след като отговорих положително, последва друг въпрос: „Защо не носиш кръстче?” – явно затова и въпросът беше отправен към мен; другите имаха. Моят отговор го смути малко, но после се съгласи. „За мен е по-важно вярата да е в сърцето ми, а не да демонстрирам нещо, което може да го няма. Вярата е нещо лично! И това, че кръстът е на показ, не означава, че вярвам.” Днес бих отговорила по същия начин. Може би малко по-подробно. Но смисълът щеше да е същият. Не нося кръстче. За мен това е символ, а не украшение. Но, разбира се, всичко е въпрос на разбиране.
За свещите, които палим, знаех, че трябва да значат нещо. Но не бях сигурна какво. Ето това е част от написаното в дебелите книги:
Иисус Христос отменил кръвните жертви за опрощаване на греховете, като принесъл сам себе си в жертва на кръста, на Голготския хълм. Неговите последователи, апостолите, не отменили изцяло жертвите. Останали безкръвните приношения – елей и свещи, тамян, както и мирните жертви – благотворителни трапези и раздаване на милостиня. Верни на апостолската традиция, християните и до днес запалват в храма църковни свещи, в които основната съставка е восък, като скромно жертвоприношение за своите грехове и потребности.
Но дали наистина осъзнаваме какво правим при всяко запалване на свещица? Или просто извършваме действие, което са ни казали родителите, на тях – техните...
Озовах се в църквата. Взех си свещички, и смирено се отправих към иконите. Когато запаля свещицата, след това винаги си казвам молитва. Но не някоя написана, прочетена в молитвеник, а моя, от моето сърце, с мои думи. Мисля си, че така ще е по-силно и по-истинско; другите са чужди...
Тръгнах към изхода; точно тогава влизаха едно семейство с детенце, на около 4 годинки. Не обърнах внимание, докато не чух гласчето „И аз искам, и аз искам!” Детенцето искаше свещичка, за да запали пред иконата. Вероятно беше просто игра. Но то е дете - толкова чисто и невинно създание...
Важното е ние, които имаме за какво да палим свещици, да не играем, когато го правим!
© Мария Петрова-Йордано Все права защищены
Никак не е сложно. Напротив, много просто е. Работата е там, обаче че ние хората го правим толкова сложно и трудно за разбиране. Не е нужно да има толкова много черви, учения и прочие. Бог е един, но това че ние даваме разлини объкркващи възгледи е друго.