Царските конюшни в центъра на София, същите, които скоро горяха, били културна ценност. Непризната досега. Допускам, че са били запалени, за да ги признаят най-сетне – нещо като „Изгори, за да светиш!” (режисьор Н. Чернев, 1975 г.). През 2016 г. в Пловдив изгоря тютюневия склад, вдъхновил Димитър Димов да напише „Тютюн”. Просто се сетих, нищо не намеквам.
Има хора, които ценят културното наследство като жив паметник на изкуството и затова му се радват в автантичния му вид. Други, като римския император Нерон, възбуждат таланта си в страстния пламък на пожара – за този самодържец и поет се говори, че е подпалил Рим с творчески подбуди.
И коне съм яздил, и тютюн съм брал. Влизал съм и в конюшни, макар и не царски, и в тютюневи складове. Дори по едно време живеех срещу тютюнева фабрика със затихваща дейност и разкошна столова. Но си мисля – колкото и да е царска, как може една конюшня да е културна ценност? Там не мирише ли? Наследство щом е – да, то трябва да се приеме с благодарност дори когато мирише, но чак пък ценност? И си мисля: що за нация е тази, която въздига конюшните и складовете в емблема, в олицетворение на своята култура? Сам възниква въпросът и какво е мястото на конюшните и тютюневите складове в йерархията на нашите (из)конни европейски и евроантлантически ценности?
Към размисъл по тези въпроси ме тласна и една наскоро прочетена статия. У нас имало 51 театъра, които през 2017 г. са стрували на държавния бюджет почти 100 милиона лева при общ бюджет за култура на Министерството на културата през същата година в размер на 157 милиона лева. За сравнение, съседна Румъния с около 20 милиона население има 7 държавни театъра. Страната ни има най-много опери в региона – 5. Македония, Литва и Сърбия – по две.
Не можах да намеря статистика колко и къде в Европейския съюз изоставени, но реликвени конюшни и складове ознаменуват наследеното национално изкуство, но се опасявам, че ще се окажем единствени.
Наскоро министърът на културата Боил Банов съобщи, че на оперативка при премиера внезапно са се открили две важни задачи относно Царските конюшни: първо, да се установи дали палежът е инцидентен или не е такъв и, второ, дали сградата е собственост на МВР. Факт било, че конюшните се пазели досега по начин, по който се пази цялото културно наследство – никакво надстрояване, никакво разрушаване, никаква промяна на автентичния вид. Ако някой допуснел опожаряването на такава ценност – длъжен е да я възстанови напълно. Във връзка с това министърът на вътрешните работи бил поел ангажимент пред културния си колега да възстанови сградата във вида, съществуващ от години.
Дано не стане точно така. Фейсът на тази (а и на съседните) сграда от специфичния конски ансамбъл в центъра на столицата е облъскващ от десетилетия – напукана и разпадаща се мазилка, течащи покриви, занемарена боя, разбити прозорци, открадната или прогнила дограма... Няма да е трудно да се възстанови сградата в това състояние, ако изобщо има смисъл: достатъчно е да се махне пепелта и готово. Освен ако, разбира се, целта на занятието не е сградата да грейне с изначалното си предназначение – да обслужва на царя (който и да е той) конете и растящите нужди на градския транспорт от нови конски сили.
Най-бедната държава в Европейския съюз заделя от скромния си бюджет средства за възстановяване на конюшни в центъра на своята столица, защото са културна ценност в патримониума на Министерството на вътрешните работи. Чудя се колко ли подобни ценности има в България и в активите на министерствата и на общините? Прочетох наскоро, че и юзината на бившия царски дворец в София била паметник на културата, та щяло да се вдига голяма врява, задето имало одобрен проект за надстрояването ѝ и даже проектът щял да се изпълни. Не съм културолог, никакъв лог не съм всъщност, но може ли една юзина (локална електроцентрала) да бъде паметник на културата? На коя култура ще е паметник? На електрическата? Не става; това тангентира с безумието и издига до изкуство всяка персистенция. Иначе казано - тъпанарска работа.
Ако сравним бедняшкия бюджет на Министерството на културата с богаташкия брой на оперите и театрите, ще се наложи безусловно да се съгласим, че колкото и чудновато да е нашето културно наследство понякога, то ще се руши и запада по необходимост. Накрая ще стане толкова безценно, че ще си възпламени от гордост. Или от друго.
Не се ли поддържат тези ценности, паметта им налага промяна на статута: така еднозначно ми звучат нещата. И императивно, опасявам се.
Иначе ще започнат да изгарят, за да светят – като всяка неосмислена ценност.
© Владимир Георгиев Все права защищены