3 мая 2010 г., 10:31

На кого е Варна 

  Поэзия » Гражданская
1266 0 10

 

Когато в България -

някои го кръстиха “преходът”,

други – “контрареволюцията”,

започна,

мушмороците от народното събрание

приеха закон,

по който

всичко се връща на тези,

които са си го имали!

 

И наследниците на царя,

и потомците

на турските бейове,

вече си взеха горите ни.

 

Гърците пък си казаха:

 

“Ние да не сме по-прости?

 

Цялата днешна България

нявга е била в Византия!

И значи – на василевса!

 

Длъжни са всичко да върнат -

на неговите наследници!

 

Грях ще е да не опитаме,

да ги ошмулим, балъците –

тъкмо и те да помогнат

да си платим гяволъците. 

 

Първо, пробно, ще искаме Варна!“

 

Вас ви се струва нелепо?

 

Но първото дело е минало!

 

На него постановили,

че в седемстотна година

Варна е била в Византия!

И значи – на василевса!

И следва да си се върне

на неговите наследници!

 

Аспарух, 

както модерно

се изразили юристите,

бил я взел “неправомерно”!

 

Ясно,

че  няма да клекнем -

до дупка ще обжалваме!

 

Но, както казват от Брюксел: 

 

“Жална ви майка!

 

Законите ви са тъпи

и съдът ви е подкупен,

а самата държава

никому не е скъпа.

 

И недейте да виете,

ами пълнете цистерните -

по една студена вода да изпиете."

 

А посланието към света е:

“Не инвестирайте в България!

 

Защото никой не знае

на кого е страната

и докога ще е реституция!”

 

© Ангел Чортов Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Коментарът ми е по това в кой раздел би трябвало да е това произведение – в проза или в поезия. И обясних защо съм го пуснал в поезия. Но пропуснах и още едно нещо - защото някои неща са позволени само в поезията. В случая това е лъжата. В прозата, а още по-малко в статията, умишлена лъжа не трябва да има. Докато при поезията е обратното: там неволната и користната лъжа са просто невъзможни, те веднага проличават, но затова пък демонстративната, нарочната лъжа – преувеличението, доведено до абсурд, са възможни и препоръчителни. Защото когато явлението се покаже в неговите абсурдни, крайни стойности, най-добре проличава неговата същност.
    По това че за Барона “текстът е слаб, формата - нескопосана, съдържанието..издиша” възражение не мога да имам – въпрос на възприемане.Рядко цялото стихотворение е поезия – това е възможно само в най-кратките форми. От по-дългите стихотворения се запомнят обикновено от два до четири реда, а всичко останало е обяснение, обосновка и подготовка на тези два до четири реда.
    Аз лично от стихотворението си съм доволен. В него изказвам оценката си за неща, които ме вълнуват: че преходът беше контрареволюция, че законът за реституцията бе зловреден /особено в частта си за връщане на земята, и то “в реални граници”/, че гръцките правителства бяха хитреци-мошеници, заради които всички ще плащаме, че за държавата като цяло правителствата не мислят /затова току виж че са дали и Варна/. Някого тези въпроси могат да не го засягат, мнението на друг може да бъде съвсем противоположно – и оттам оценката на стихотворението да е съвсем различна. Главното винаги е “какво се казва”. Как се казва също е много важен въпрос, но на него в този постинг не се спирам, че става дълго.
    Ще отбележа само, че в този текст наистина няма нищо революционно. Той е само граждански. И не искам да го хваля – но той просто стана повод за разговор за поезията.
    Виж последните пет реда - за стихотворението - наистина са излишни. То можеше да завърши преди тях. Но реших че не е голям грях да ги добавя - защото и те са истина!
  • Текстът е слаб. Формата - нескопосана, съдържанието..издиша. Или гледаме различен сериал, а се убеждаваме, че гледаме едно и също чудо, Белла?! Когато казваш на някого, че неговото не е поезия, защо не погледнеш в своята градина, Андромаха. В последно време имаш отстъпление от формата, която показваше...Затова пък в коментарите компенсираш. Моето лицемерие свършва дотук. Приятен ден и на двамата!
  • Послушай, Белла, тя отдавна не е на 25 г. и може да й се вярва този път. Но всеки пуска по някой и друг слаб текст, стига да не е системно.
  • Благодаря ви Стеляна и Василена! Много се радвам че стихотворението ви е доставило удоволствие, а не ви е досадило. И на тебе отново благодаря за откровеното мнение, Андромаха, и на тебе - Герда!
    Но проза ли е това, статия ли е, или стихотворение? Аз съм го сложил при поезията. Какви елементи на поезия има в него? Първо рими: от раздалечените през цялото стихотворение "контрареволюция"-"реституция",та до по-близките "балъци" - "гяволъци" и съседните "модерно"-"неправомерно". Второ - ритъмът е на стихотворение, а не на проза. Стихът е типичен бял стих, най-характерното за който е, че не разказва, а казва: "Законите ви са тъпи/ и съдът ви е подкупен/, и самата държава/ никому не е скъпа!" Но истината е, че съвсем не съм се старал и не съм сметнал за нужно да изразя мислите си в съвършена поезия. Да се прави това, ако не си се е получило от раз, ми се струва ненужен и непростим разкош, непростима загуба на време. В случая важното беше да споделя на понятен език мислите и чувствата си, и надявам се да се е получило разбрано. Така че от класификацията че стихотворението е статия и проза не се обидих - имате известно право!
    Някой е казал, че поезия и политика са неща несъвместими - нито е политика, нито е поезия. Но не е така - великият поет по правило е поет-революционер, поет-политик!
    Аз с интерес те чета, Андромаха, а също и някои от дискусиите под стихотворенията ти. Ти си талантлива и изкусна поетеса; и изкуството да пишеш разнообразни стихове ти не си го овладяла, а с него си се родила. И без съмнение ще станеш, ако вече не си такава, голяма лирична поетеса. Но велик поетът става само когато е такъв и в гражданската поезия. Разбира се в никой случай не трябва да се бърза - всичко с времето си!
  • Изключително удоволствие беше да прочета!
  • Поздрав за гражданското чувство!
  • наистина е проза
  • Благодаря ти, Весе - да звучи правдиво, или в крайна сметка логично, за едно произведение е много голямо достойнство."Хубаво, ама статия!" - това ли искаше да кажеш, Андромаха, или "Статия, ама хубава?" Все едно - каквото и да е, не е поезия! Водата си е наша, Ракина, в нашите планини извира и по тунелите, от нас изкопани, се подава в градовете ни - само че въпреки това друг ни я продава! И, Виктор, в частта си за Варна стихотворението е едно голямо преувеличение; но тъжното е, че и в тази част си звучи като самата истина!
  • Уви!
    Поздрави.
  • Да пием ло една студена вода, да бе, ама тя и водата ни вече не е наша, та не знам колко ли ще ни оскубят и за нея!
Предложения
: ??:??