22.12.2022 г., 10:41 ч.

Коя зодия си? 

  Есета
898 0 0
10 мин за четене

Коя зодия си“?

 

 

С горчивина трябва да признаем, че интересът към астрологията и хороскопите в частност e дълбоко вкоренен в битието на българина. И още по-лошо – на онези, които се считат за християни.

 

Това жалко и достойно за присмех суеверие сред народа е придобило епидемиологични размери. Затова е хубаво да се избистрят някои от абсурдните доводи на тия „феномени“.

 

Какво е астрологията? Астрологията е вярата, че съзвездията и планетите влияят директно върху личността и околната среда на човека, като всичко става ясно от рождената му дата.

 

Любимият аргумент на астрологичната псевдонаука при зодиаците са сходствата на характерите между определените зодии. Ето, Пешко е роден на 15 ноември, а Гошко на 20 ноември. И двамата са една и съща зодия. „И двамата си падат по живота, бурни са, попийват си, главата не ги слуша много – не са много умни“ и т.н. Всички скорпиони са такива едни...“


И това твърдят не само по-простите сред народа, но и хора с остър ум и интелигентност.

 

Хороскоп

Що е туй животно хороскопът? Това е карта на разположението на небесните светила в деня и часа на раждане на даден човек. Тази карта се явява стъклената топка, по която гадаят врачки, баячки, омайници, чародейци, вражачи, магьосници:

 

Класическият (небесен) хороскоп се основава на астрономическия зодиак. В резултат от движението на Земята по нейната орбита за една година видимото положение на Слънцето на фона на звездите описва по небето окръжност, наречена еклиптика. Видимият годишен път на Слънцето по еклиптиката преминава през 13 от известните днес 88 съзвездия. Това са съзвездията: Риби, Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв, Дева, Везни, Скорпион, Змиеносец, Стрелец, Козирог и Водолей (виж картата). 12 от тях са наречени зодиакални).1

 

Чрез тези данни се изчисляват 12 астрологични знака (твърди се, че зодия „Паяк“ е захвърлена като мръсно коте, тъй като Гай Юлий Цезар е бил двойно суеверен и вярвал, че паякът му носи нещастие. Или пък римският пълководец считал, че родените по знака Паяк са твърде враждебни. Все едно)...

 

 

Да оставим сега Цезаровото суеверие и да се занимаем с наука. Понеже много суеверни хора обичат науката, нека се възползваме от опита ѝ, като я разгледаме по-долу:

 

В един от класическите експерименти за влиянието на хороскопите и въздействието им (от 1948 г.) Форер2 прилага следния тест на своите ученици. Той дава на всичките си ученици един и същ анализ, копиран от астрологична колонка във някакъв астро вестник. След което присъстващите са помолени да оценят (личния си, както те смятат) хороскоп по скалата от 0 до 5, като 5 е най-високо. Ще рече да оценят дали всичко описано се отнася за тях или не. Средната оценка, която всеки един от тях дал за себе си била 4,26!34

 

Валидиране на този психологически феномен е правено стотици пъти оттогава насам, като средната стойност остава около 4,2.5

 

Няма нужда да продължаваме с тази примери и да си губим времето. Интересното е друго – защо това наивно суеверие се възприема еднакво добре от обикновения простак до учения човек, от точния ум до замечтания и объркан мозък? Да вярваш в бездушното предопределение не е никак новост, но не е ли днешният човек твърде напреднал? Що се отнася до материализма, не е ли прогресивистки грубия и суров материализъм, та да се занимава с такива жалки фантазии, които тласкат мнозина към агония и бездната на страданието? Ама как така го тласка към бездната на страданието, ще запитате вие?

 

Ето ви примерче, съвсем безобидно, разбира се. Отива госпожица Х при известна врачка. Врачката няма име, но има буква. Ще я нарека В. Отива Х при В. В научава всичко за Х, защото Х е в крайно нестабилно емоционално състояние. Следват дузина нови сеанси между В и Х, в които Х е „обладана“ от предсказанията и съветите на оракула, която междувременно ѝ предписва различни хомеопатични продукти (все пак и оракулите си имат свое бизнесче). И ето, в един момент, Х става друг човек – отчуждава се от приятеля си (врачката я е настроила срещу него. Та нали в крайна сметка той ѝ носи лоша „карма“ и пълен с „лоша“ енергия). Скоро Х се разделя с него. Спира да се чува със семейството си. Започва да се съмнява във себе си и всичките си решения. В един момент задлъжнява от честите посещения и шепите с лекарства, които взима и които и размътват допълнително неукрепналия ѝ ум. В един сив, дъждовен и страшен ден, депресивната девойка се качва на един блок и нейният живот е покосен.

О, аз зная с каква наслада някои наши "широкоскроени" личностище искат да ме нарекат краен. Зная! Но не мислят ли те за живота, като за буца пръст? Буцата пръст е тривиална и безобразна, Впрочем всичко е една голяма глупост, нали? Това съвсем не може да се случи!И все пак, случва се, не можете да си представите колко често се случва. В духовния живот вакуум няма.

 

Ще се върна отново на въпроса защо българинът, който в същината си е християнин по звание, е толкова суеверен? Дали не иска да поразкърши прозаичността на битието си? Да вкара малко екшън? Дали ако разровим тия смешни поверия няма да намерим някаква изгодица? Съвсем е възможно, но не смятам, че това е в сърцевината на изгнилата ябълка.

 

Има друго – българинът е влюбен до болка в своите вредни навици. Тези навици са грижливо пазени хилядолетия наред. Езически си обичаи той е посадил от памтивека и тия плевели грижливо са поени с отровена езическа водичка, за да се умножават и да заглушават трезвата му мисъл. Не ги плеви, за да ги изгори, а съхранява тия боклуци като скъперника Плюшкин.6

 

И всичко това от обич към навика. Не че вярва толкова, но пък и вярва мъничко, защото така е по-забавно, а българинът си пада и майтапчия. „Казва си – ще ме съди ли Господ, че си правя кефа?“ Ще рече вярва той в Господа, но вярва без да е чел Евангелието и без да познава Тайнствата на църквата, вярва по протестански – кръстен е, туй не е ли достатъчно, за да има и „там“ рахат?

 

Тема с продължение...

 

 

1https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF

2Бертрам Форер, https://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Forer

3http://apsychoserver.psych.arizona.edu/JJBAReprints/PSYC621/Forer_The%20fallacy%20of%20personal%20validation_1949.pdf

4https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5717433/

5https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14946755/

6Герой на Гогол от „Мъртви Души“.

© Александър Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
Предложения
: ??:??