ПРЕДМЕТНИЯТ СВЯТ
Картината на заобикалящата ни среда постоянно се променя и постоянно ни изненадва. В довчерашното застинало пространство пристигат все нови и нови галактики от предмети, декорации и изрази, които определят по някакъв начин духа на времето. Простосмъртният консуматор почти денонощно е прострелван от картечните откоси на рекламата, предлагаща уникални стоки и пъстра майонеза от разнообразни рецепти за щастие. Постсоциалистическият мирянин е объркан от предметния взрив, променил пейзажа, още повече, че детонацията от този взрив осезаемо изпразва кесията му.
Като се започне от почти дворцово-феодалните мебели и се стигне до тенджерите със златно покритие, много магазини са истински зрелища на абсурда, подходящи по-скоро за арабски халифи, отколкото за гореспоменатия постсоциалистически мирянин. Стоките постоянно натискат клавишите на всички регистри, засилващи изкушенията, и като че ли дават нови названия на действителността. Изгражда се нова символна система от предметни знаци, по която обществото трябва да дешифрира кой, кой е и как живее. Апетитите нарастват балоноподобно и този, който се гмурка в топлите води на желанията, рискува да се удави в тях. Немотивираните апетити, лишените от основание желания, често водят до почти шизофренично раздвоение между възможности и мними потребности. Подобен подход започва от края, като приема края за начало. Рекламите с гротескно-захаросан език ни внушават, че "Пежо" ще ни донесе нов начин на живот, което е една абсолютно фалшива връзка. Времето ще ни покаже по един мъчителен начин, че тъкмо обратното - новият начин на живот и работа в процеса на създаване на ценности биха могли да ни донесат автомобил "Пежо". Рекламите и хубавите стоки (дай, боже, винаги да ги има) често ще поставят капани за тези, които не подреждат нещата в техния единствен, естествен и правилен порядък. Във всички случаи лъскавите стоки, каквито и да са те, винаги са били един имитационен свят, задоволяващ на различни нива и степени човешката суета. Високомотивираните индивиди, носители на оригинални духовни ценности, рядко се приобщават към блясъка на предметния свят. Разбира се, отношението на човека към предметите е личен проблем, но дори и като такъв, той никога не е бил най-същностния в живота му.
Натрупването на материални ценности само по себе си е хубаво нещо, стига да не се превърне в тъп ритуал за лична изява или в надута парвенюшка консумация, откриваща пътя към духовната пустош. При нас натрупването го няма, но апетитите са вече налице. Ако човек съсредоточи вниманието и мислите си върху начина, по който консумира предметния свят, може би ще забележи, че там съществува тънка, почти невидима и все пак съществуваща нравствена взаимозависимост. Това последното отдавна са го забелязали хората, живеещи в онези части на света, които напоследък наричаме "богатия и цивилизован Запад"
Петър АНГЕЛОВ - ДАРЕВ
© Петър Ангелов - ДАРЕВ Всички права запазени