17.02.2022 г., 20:45 ч.  

Първородният грях (7) 

  Есета
555 4 2
4 мин за четене

Материалът е продължение на:

 

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah-2

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah-3

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah-4

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah-5

otkrovenia.com/bg/eseta/pyrvorodniyat-gryah-6

 

Принципът за изключеното трето ни позволява чрез допускане на противното да установим редица резултати за  съществуване. Както Кулата на едно безкрайно множество съществува само благодарение на цитираната от мен /в предната част/ Power set axiom, така и Чистото съществуване е не по-малко загадъчно и позволете ми тази игра на думи - съществуването на Чистото съществуване може да бъде гарантирано само от една специална аксиома, но за нея все още никой не се е досетил и единствено по тази причина тя все още не битува в математиката. Тук вероятно някои от вас ще възнегодуват от тази привидна игра на думи и не без основание ще ме попитат, какво означава Чисто съществуване? Налага се незабавно да ви препратя към есето си "Съществува ли Съществуването?":

 

https://otkrovenia.com/bg/eseta/syshtestvuva-li-syshtestvuvaneto

 

което ще ви даде някои частични отговори по темата. Под Чисто съществуване аз разбирам съществуването на нещо, което никога не би могло да се въплъти в конкретна форма. Това нещо не може да бъде конструирано дори и чрез гениална изобретателност. Никога!!! А дали е възможно да съществуват въобще подобни неща? Очевидно те са като "нещата в себе си" на Кант. Все пак не искам да бъда голословен и по тази причина ще ви дам конкретни примери. В училище вашите доблестни учители по математика са ви учили, че числата са наредени по-големина. Те са разположени върху числовата права и за всеки две различни числа, онова от тях, което лежи вляво от другото е по-малкото. Ние нямаме основание да се съмняваме в това логическо заключение. То ни изглежда непоколебимо вярно и дори визуално очевидно. От друга страна ще ви се стори истински парадокс следната

 

Теорема. Съществуват две различни числа x и y, за които никога не можем с помощта на краен брой действия да установим кое е по-малкото от тях.

 

Удивително, нали! Но ето ви още един пример на Чисто съществуване. Той се съдържа в следната

 

Теорема на Милс. Съществува такова число А /константата на Милс/ , че за всяко цяло положително число n цялата част на числото В = А повдигнато в степен 3 на степен n  е винаги просто число /т.е. цяло положително число, което се дели само на себе си и на числото 1/.

 

Тази константа А /чието съществуване може да бъде установено с принципа за изключеното трето/, уви, не може да бъде намерена конструктивно, защото това е равносилно с описването на простите числа /които тя е призвана да описва/. За нея знаем само, че съществува и нищо повече. Костантата А може да бъде пресмятана, но само с помощта на простите числа, до който си поискаме знак след десетичната запетая:

 

A = 1.3063778838630806904686144926...

 

Това ни дава основание да предположим следната

 

Хипотеза. Съществува теорема за съществуване, която не може да бъде доказана конструктивно.

 

Ако тази хипотеза е вярна, то тя вещае удивителни неща. А именно, да наречем всяка такава теорема - Чиста теорема за съществуване. В тази теорема ще се говори за съществуването на някакъв математически обект О имащ дадени свойства.

 

Възможно ли е този обект О да възникне във физическата реалност? 

 

Отговорът на този въпрос ще ви се стори твърде изненадващ - не е възможно! Наистина, ако предположим противното /на базата на принципа за изключеното трето/, то самият начин на възникване на О ще може да се опише математически конструктивно, а тогава нашата теорема би имала конструктивно доказателство, в разрез с допускането ни, че тя е Чиста теорема за съществуване. И така, ние виждаме, че:

 

Чистите теореми за съществуване са причината физическата реалност и математиката да не се припокриват!!!

 

Аз бих се обзаложил, че Чистите теореми за съществуване са много повече от теоремите за съществуване с конструктивни доказателства. Много повече!!!

 

 

 

/следва продължение/

 

© Младен Мисана Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Стойчо, дълбоко съм трогнат от прекрасния ти коментар. Опитвам се, според силите си, да представя идеите си за първородния грях във възможно най-достъпна форма.
  • Знаем,че в търсене на абсолюта възниква абстракта.
    Но това не е сигурно нито за постигане на абсолютна стойност, което ще рече, че абстракцията е част от тази стойност,но е само част.
    Сиреч, абсолютната стойност съществува само в главите ни, като опит за сравнение, т.е.теорията помага да се изгради скелет на практиката, който да задвижим и превърнем в механична енергия.
    Поздравления за написаното от теб, Младен!
    С благодарност, че ме включи в опита за разсъждение, макар да не се усетих достатъчно подготвен.
Предложения
: ??:??