Такива са езиковите норми. Те ни помагат да се ориентираме в езиковата система и да си служим правилно с нея. Ето защо трябва да ги познаваме и спазваме.
Езикът е средство, без което не бихме могли да общуваме помежду си. За успешното общуване обаче не е достатъчно само да знаем даден набор от думи, с които да изказваме мислите и желанията си. Тези думи трябва да се подредят по определен начин, така че да бъдат разбрани правилно. Освен това съществуват различни сфери на общуване и ние трябва да подбираме думите си според сферата, в която се намираме.
Всичко това би било невъзможно без езиковите норми. Когато човек ги познава и спазва, общуването става по-лесно за него, защото той знае как да подреди мислите си в изречение и текст и кои думи да подбере в зависимост от конкретната ситуация и сфера на общуване. Това му спестява неловки ситуации и го представя в една по-добра светлина пред събеседниците му.
Устната реч е по-непринудена и тя позволява понякога езиковите норми да се нарушат. В писмената реч обаче е много по-видно и говори за ниска образованост, което не е в плюс за всеки, който уважава себе си и иска да е уважаван от другите и да се издигне в обществената йерархия.
До тук става ясно, че познаването на езиковите норми е необходимо за всеки от нас, защото улеснява общуването с околните и дава определено самочувствие и преимущество при професионалната реализация. Но с това съвсем не се изчерпа значението на езиковите норми. Те създават ред в езиковата система. Ако тях ни нямаше, всеки би говорил и писал както сметне за добре. Това би довело до хаос и неразбиране между хората.
Всичко това показва, че без езикови норми езикът би бил много по-сложен и неразбираем. Всеки, който иска да води интелигентни разговори и да бъде разбиран, трябва да познава и спазва езиковите норми. Никой не ни задължава да го правим, но едно познание е винаги от полза!
© Василка Янева Всички права запазени