16.04.2014 г., 23:58 ч.  

Днес 16.04.2014 г Ловеч е празничен град 

Фотография » Фотожурнализъм
1218 0 3

© Латинка-Златна Всички права запазени

   На снимката: Кметът на Община Ловеч Минчо Казанджиев и първият български космонавт Георги Иванов.

 

   Днес 16.04.2014  Ловеч е празничен град. На „Алеята на космонавтите” радостно бе посрещнат Георги Иванов. Тук, до нежния ромон на Осъма, в съчетание с песента за бяла Анаста, всеки идвал в Ловеч космонавт, е засадил своя брезичка. На каменни постаменти вече са изписани имената на 38 бележити мъже-космонавти.

          

          Първият български космонавт Георги Иванов е роден на 2 юли 1940 г. в гр. Ловеч. Учил и отрасъл е  в същия град, и е почетен гражданин на Ловеч. Наши гости са и космонавтите:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    - Павел Виноградов - Русия                                                                                                                                                                                

       -    Мирослав Хермашевски – Полша

       -    Владимир Ремек – Чехия

       -    Берталан Фаркаш – Унгария

       -    Татяна Егорова – съпруга на Борис Егоров – Русия.

 

   Ловеч е един от най-древните градове в България. Възникнал е върху развалините на тракийското селище Мелта и римския град Президиум. Той е свързан с много исторически събития, отнасящи се до великото минало на България. На територията на Ловеч са намерени много археологични находки, които са ценни артефакти от българската съкровищница.

    В края на ХІІ в. Ловеч е поставил началото на Втората българска държава.

    През 1871 г. Ловеч е избран за център на революционната организация, който е част от структурата на Вътрешната революционна организация, създадена от Васил Левски. Той е вторият революционен комитет на организацията, като е обявен за привременно правителство и наречен от самия Левски Вътрешен централен революционен комитет. За негов председател е бил избран Иван Дресов.

     В средата на 70-те години на ХІХ век е построен покритият мост от Уста Колю Фичето, свързващ двата бряга на река Осъм. Сега този мост свързва съвременния Ловеч със старинния квартал Вароша  и се е превърнал в символ на града.

     През 1881 година е създаден Американският девически колеж./Сега ГЧЕ”Екзар Йосиф І”/, а от 1928 г. – единственото на Балканснкия полуостров училище по кожарство.

    В навечерието на църковния празник на Кирил и Методии 11 май през 1901 г. в ловешко училище за 15 минути от Панайот Пипков  е написана музиката на просветния химн ”Върви, народе възродени” по текста на Стоян Михайловски.

   От 1941 г. започнала производство единствената у нас самолетостроителна фабрика.

   В Ловеч  са произведени първите български самолети, леки автомобили, мотоцикледи и велосипеди.

   От 35 години Ловеч е космически град . На 10.04.1979 г.  в 20 часа и 35 минути в московскво време в околоземна орбита е изведен космическият кораб „Союз 33”, пилотиран от международен екипаж – командир Николай Рукавишников и космонавт изследовател Георги Иванов. Ловеч е град с развитието на комическата наука. Тук е роден акад. Димитър Мишев - изтъкнат български учен в областта на космическите изследвания и академик на Международната академия по астронавтика в Париж. Той е научен ръководител на Георги Иванов.

   На хълма на Стратеш има и друга атракция в града – ловешкият зоопарк, който е втори по големина в страната.

    На 11 май – денят на светите братя Кирил и Методии е официалният празник на града, но тъй като Ловеч е известен и като града на люляците, на Цветница се празнува именния ден на града – един от най-хубавите и на най-обичаните традиционни пролетни празници в града.

 

 

         Данни за нашите гости космонавти:

         Берталан Фаркаш – Унгария

         Той е първият унгарски космонавт. Лети през 1980 г. със съветския космонавт Валерий Кубасов на борда на „Союз 36”. Докато е в орбита, Фаркаш извършва експерименти в областта на материалознанието.( След 7 дни, 20 часа и 45 минути, след извършени 124 обиколки на Земята, Фаркаш и Кубасов се връщат на Земята на борда на „Союз 35”.)

         Павел Виноградов – Русия

         Първия си космически полет извършва от 5 август 1997г. до 19 февруари 1998 г.,  като бордови инженер на кораба „Союз ТМ-26” и орбиталния комплекс „Мир” заедно с космонавта  А. Соловьов. При този полет, продължил цели 194 дни, Виноградов излиза в открития Космос  5 пъти за общо 29 часа и 19 минути; втория си космически полет извършва от 30 март до 29 септември 2006 г. като командир на кораба „Союз ТМА-8” и международната космическа станция. Продължителността на полета е 182 дни, а в открития Космос Павел престоява общо 6 часа и 31 минути; за третия си космически полет Виноградов излита на 28 март 2013 г. Командир е на „Союз ТМВ-08 М” и на 35-та експедиция на международната космическа станция. Той е на 59 години и става най-възрастният човек, работил в открития космос. Сред звездите той посреща и 60-годишния си юбилей. С това той подобрява рекорда на Валери Рюмин, който преди 15 години лети в Космоса на 58-годишна възраст.

           Извършил е 7 излизания в открития космос. Общата продължителност на работата му в открития космос е 31 часа и 47 минути.

           Днес той остави своето име в Алеята на космонавтите.

                   Владимир Ремек –Чехия

                   През 1978 година гражданинът на Чехословакия стана първият космонавт, полетял в околоземното пространство по програмата „Интеркосмос” със съветския кораб „Союз-28”. Той е в космоса заедно с Алексей Губарев.

                   Седем денонощия, 22 часа и 16 минути, прекарани в космоса, донесоха на чешкия военен летец-космонавт любов и популярност в родината, в света и особено в Русия. Той е първият европеец, извършил полет в космоса в състава на сформирания международен екипаж.

                    Днес първият космонавт от европейска държава остави своето име в Алеята на космонавтите.

                    Мирослав Хермашевски – Полша

                    Той е първият поляк в космоса. Летял е с кораба „Союз 30”. През 1965 г. завършва военното училище в Демлин. През 1978 г. е изран от близо 500 пилота да участва в програма „Интеркосмос”. Заедно с Пьотър Климук прекарва близо 8 дни на борда на космическа станция „Салют”. По време на пребиваването си правят експерименти в някои области на геонауките и фотографират земната повърхност.

                   Днес първият полски космонавт остави своето име в Алеята на космонавтите.

               

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Леле, Златна, ти наистина си злато 24 каратa
    Чудесна снимка с чудесен репортаж!!!
    Благодаря ти, мила, много ме впечатли и зарадва!
    ((( )))

    СВЕТЛИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ, ЗЛАТНА!!!
    С пожелания за здраве, творчески успехи, младост и много, много Любов!!!
    ((( )))
  • интересно! благодаря!
  • Поздравления!
Предложения
: ??:??