20.10.2024 г., 8:32 ч.

Катастрофата -- следствие от две или повече грешки (нарушения) 

  Журналистика » Социални статии
5.0 / 1
148 0 0
3 мин за четене

     

      

   Катастрофата или пътно-транспортното произшествие (ПТП) е в пряка зависимост от нарушаването на поне две правила за безопасно шофиране. Затова може би е толкова важно да следим и самите себе си за максимално обезпечаване на съобразено със Закона за движение по пътищата шофиране. Грешки и неточности, разбира се, неминуемо се допускат, защото безгрешни хора няма, но те трябва да се сведат до минимум. Една справка в статистиката на ПТП през годините показва относително идентичен брой на смъртните случаи за година (около 600), дори през 60-те години, когато броят на превозните средства по пътищата е бил в пъти по-малък, а и москвичите и ладите от онова време не достигаха толкова високи скорости. В днешни времена, когато трафикът е извънредно интензивен, в градовете, по магистралите, дори и по планинските пътища, вследствие на неконтролируемото задръстване на страната с коли на старо, в съмнително

техническо и екологично състояние, шофирането се превърна в изпитание и предизвикателство за нервната система. При все това случаите с фатален изход останаха относително стабилни -- средно близо два случая на ден. Кой може да е тогава факторът, основният фактор, който подклажда тази постоянна черна статистика? Този фактор е общата численост на свръх недисциплинираните шофьори в страната -- рецидивистите на пътя. Ако приемем S за сумата ПТП, завършили със смъртен случай през една календарна година, то:

                                                                      S = R / q - h

където R е общият брой на рецидивистите на пътното платно, а q е константна вероятностна величина, съдържаща в себе си шанса, късмета, разминаването; после изваждаме h (ок.4000), също константа, представляваща далеч по-многочислените ранени в катастрофите, някои много тежко, които се възстановяват само благодарение на бързата реакция на спасителите и невероятните способности, граничещи с вълшебство на лекарите и хирурзите. Има, разбира се, и чисто нещастни случаи, които тази формула не обхваща -- например спукване на предна гума, внезапен здравословен проблем и др., но те са в рамките на статистическата грешка и не определят цялостната картина, а и невинаги завършват фатално.

      Кои обаче са основните грешки или нарушения, водещи до катастрофа. На първо място това е високата и несъобразена скорост. Например, какво имаме при случая "Семерджиев" на бул."Черни връх", където загинаха две млади жени -- рецидивист на пътното платно, скорост над 160 км/ч в града, ненамаляне преди и неспазване на светофар, шофиране след употреба на наркотици и т.н. Подобен бе и случаят, при който загина журналистът Милен Цветков. Искам да припомня и катастрофата на Бакаджиците от м. май 2009 г., при която загинаха 18 души. Тогава автобус, пълен с екскурзианти се вряза в гората след стръмно спускане и отказ на спирачките.Този случай може да се отнесе към нещастните, но кои са грешките тук. На първо място техническа неизправност на автобуса и второ, вероятно спускане на неподходяща предавка по над 15 % наклон. Тук може да се потърси и грешка, свързана с липсата на вертикална маркировка, т.е.знаци забраняващи навлизането на камиони и автобуси и знак указващ силния наклон. Днес отново липсват знаци, а вместо тях -- скромен паметник с имената на загиналите. Районът на възвишенията е невероятно красив с кристален въздух, но трябва да сме адекватни, спрямо заобикалящата ни среда. Край с. Гавраилово преди повече от година имаше загинал човек с каруца на неохраняем жп прелез. Опитал се да премине при включена звукова и светлинна сигнализация. Тук нарушението изглежда единично, но всъщност не е така. Първо трябва да спреш при звукова и светлинна сигнализация и второ, дори да няма такава, да се увериш, че не идва влак. Този човек вероятно стотици пъти е преминавал успешно през прелеза.., но не и този път. А относно онзиденшната катастрофа в с. Български извор, при която загина дете, имаме непълнолетни водачи на тротинетка с двигател и превишена скорост на моторист в населено място. През настоящата година зачестиха и тежките катастрофи с участие на тирове, каращи с превишена скорост по магистралите, засичащи леките автомобили, губещи управление и преминаващи през мантинелите в насрещното движение. Скоро на един от изходите на Сливен загина млад шофьор, при неправилно изпреварване и превишена скорост.

     В заключение може да се каже, че грешките, които се допускат при шофиране, трябва да се отчитат и да ни служат като сигнална лампа. Ако недисциплиниран шофьор нарушава правилата, ние трябва да ги спазваме,за да не се получи натрупване на грешки, което да доведе до произшествие. И също така е необходим по-строг контрол от страна на КАТ и следствените органи, за да се изведат от пътя рецидивистите, наркоманите и злоупотребяващите и по този начин да се намали съществено числеността на жертвите на пътното платно.

 

                                                                                                            октомври 2024 г.

                                                                                                            гр. Сливен

 

© Лъчезар Цонев Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
Предложения

Още произведения »