31.08.2007 г., 22:00 ч.

Младите хора в България нямат знания?!? 

  Журналистика
2203 0 9
2 мин за четене
Не съм журналистка, нито имам журналистическо образование, нито знам как се пише статия...Просто исках да изразя мнение по един въпрос и знам, че тук е мястото, където поне някой ще ми обърне внимание.  Искам да напиша няколко реда относно коментарите, които се правят за образованието в България и за младите хора.
Наскоро съобщиха, че голяма част от българските младежи нямат образование, нямат знания и оценките от дипломите им не съответстват на знанията им. Незнам хората, които са направили този коментар, дали въобще са наясно какво е положението с образованието в нашата мила родина.
Не мога да разбера, защо има мнение, че младите хора в България нямат знания. Аз лично съм завършила Гимназия с преподаване на чужди езици и мога да твърдя че знам на прилично ниво английски и немски; кандидатствах медицина и ме приеха; всички мои съученици са приети. Вярвам, че не съм единствената и съм убедена, че има страшно много младежи на моята възраст, които са далеч по- добри от мен във всяко отношение. Защо тогава постоянно се повтаря колко сме неуки, колко малко знаем и как не четем книги? И защо никой не погледне как се преподва в училище и какви са учебниците, и тогава да се правят каквито и да било коментари. Защото наравно с тези ученици, които не се интересуват от нищо има и такива, които са интелигентни и знаят много...просто знанията им са концентрирани в различни области. Образователната ни система не ни предоставя възможност да можем да учим паралелно по всички предмети...учебниците са наблъскани със страшно много излишна информация, на различна тематика и просто е невъзможно да учиш по всичко, да знаеш по всичко за 6 и едновременно с това да се готвиш за кандидат-студентски изпити. Или учителят се смилява над теб, или дипломата ти не е отлична и можеш само да се молиш да успееш. Има и друго: на повечето учители не им пука дали научаваш нещо, как го научаваш и т.н...Гледат да си изкарат парите с по-малко нерви, защото тъй или иначе трудът им не се възнаграждава.
А и както следя по медиите, все по- малко се обръща внимание на знаещите и  можещите, и все повече на тези, които дори не искат. Защо например толкова много се пънем с извинение да интегрираме ромите, при положение, че дори нямат желание? А децата, които са умни и просто искат да знаят или изостават в клас поради факта, че някое ромче не ще да научи азбуката, или просто никой не им обръща толкова внимание. Кой се поинтересува от математиците ни, които обраха наградите по състезания в световен мащаб? Никой..казаха две три думи и толкова...Иначе страшно много се говори как трябва малките ромчета да се изучат...
Не я разбирам тая работа и няма да я разбера. В България има страшно много умни хора, които знаят и могат...Кога ще им се обърне внимание? Изглежда никога. Тогава никой да не се оплаква, че бягаме на запад, където ще бъдем оценени!!!

© Някоя Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • В доста от учебниците си съм срещала грешки, май тези, които са ги писали нямат знания... Злати, права си, че има доста излишна информация, с която ни затормозяват. Помня, че една моя учителка по география ни караше да учим някакви статистики, които се променят с времето. Но ние трябваше да ги знаем, защото все пак правехме контролни. Сега вече не помня нищо от тях. И какъв е смисълът от това?
    В чужбина учат по по-различен начин и, сигурна съм, доста от учениците нямат знанията, които ние получаваме тук. Например, има неща по математика, които се учат в девети клас, а в други страни ги учат едва в университета. Спомням си във филма "Все още знам какво направи миналото лято" на главната героиня й зададоха въпрос по радиото "Коя е столицата на Бразилия?" и тя не знаеше отговора. Знам, че това е само филм, но той отразява истински неща.
  • Съгласна съм със всичко, което си написала. Наистина е много неприятно, когато се подценят учениците. И когато се сложат всички под общ знаменател. Не съм съгласна, че ние младите сме неуки. Напротив. Това, че има хора, които са неуки и просто се набиват на очи, не значи, че всеки млад българин е без образование. Най-малкото да вземем факта, че доста от студентите ни биват приети в добри чужди университети.
  • Както си учех кротко в ТУ-София втори курс и изведнъж решиха да намалят хорариума с 30%, "защото толкова било в Европа"?!?
    А на ичениците не им трябват учебници - трябва им мотивация. Трябва да им е интересно.

    А циганите наистина са болна тема. Те не ходят на училище, по цял ден просят и крадат. И после учителите накрая ги пускат и им извиняват отсъствия за да не закриват паралелки и т.н. (поне такъв е модела в предимно циганските квартали, а те повечето станаха такива).
  • Общоприети критерии наистина няма. Или поне не са написани. Но елементарни познания по история, география, литература, математика. Никой няма да иска да се знаят всички села в русенска област, но поне като се каже Русе - да се знае къде се намира градът.
    Примерът ми е съвсем удачен, защото познавам хора, които мислеха доскоро, че Русе се намира по на запад от Свищов...
  • Добре де, кой определя какво влиза в рамките на общата култура? Как да се отсеят нещата на важни и маловажни? Дайте критерии, иначе тезата малко виси.
  • Много правилно! Болшинството млади хора нямат знания. Но не само че нямат, ами не им и пука. Кой е авторът на българския химн? А? Има хиляди такива въпроси, на които, ако питате в някоя гимназия, ще получите крайно незадоволителен резултат.
    От друга страна, излишната информация е наистина много. Какво ми пука, че не знам къде в България се произвеждат клечки за зъби, като искам да следвам машинно инжинерство (примерно)?!
    Това е наследство от комунизма - да се зубрят факти, без значение дали ще ти послужат в живота после, или не.
    И понеже на младите хора, естествено, не им е интересно да кълват, те пропускат да изградят елементарната си обща култура със знания, които всеки трябва да има, най-малкото, за да не се принизява до американското ниво на интелигентност!
  • интересно ...мисля че си права до някъде. Наистина младите хора затъпяват, не защото искат, а защото все повече семейства не могат да си позволят курсовете нужни за да влезе детето им в университет, а както всички знаем без тях не става. Питам се защо не ни стигат знанията само от училище?! Отговора е, защото в българското училище образованието е все по некачествено, не само заради ромчетата или заради ниските заплати на преподавателите, ами защото има поне 11учебника за 9ти клас по биология, на различни издателства с различно съдържание. А в университетите, за тях нямам думи просто.
  • Ами напрмиер в учебника ми по география във всеки урок имаше изредени градчета и селца..на брой около 20-30 и за всяко такова градче или селце имаше какво се произвежда, като започнем от царевица, зеленчуци и стигнем до машинни елементи...Не смятам че това може да се запомни, нито, че е нужно примерно на мен или на някой, който няма да кандидатства с предмета.Това е мое мнение.
  • Какво значи излишна информация? Може ли пример.
Предложения
: ??:??