3.03.2007 г., 19:25 ч.

Моето образование не е отговорност само на общината и държавата 

  Журналистика
2230 0 11
2 мин за четене

Мнение, всячески налагано от общината и държавата е, че за знанията, получавани по време на обучението в системата на българското образование, е отговорен самият ученик. Те се опитват да абдикират от задължението да следят за изпълнението на налаганите от тях норми и правила в училищата, защото не само институциите са отговорни за образованието. Но все пак то е и тяхна отговорност. Функция и цел на общината и държавата би трябвало да бъде опазването на гражданските интереси. Основен такъв интерес е изграждането на общество, което да бъде в състояние да се обогатява и развива в бъдеще. Възпитанието и образованието, които вървят ръка за ръка, са отговорност на всички. В една определена училищна възраст те се превръщат в лична отговорност.
Трудно е обаче за един ученик да бъде мотивиран и да обогатява знанията си, когато става свидетел на нередности, на абсурдни факти и събития. Нерядко възнаграждението на човек, който няма никакви професионални умения и извършва нискоквалифициран труд е по-голямо от това на друг, придобил висока научна степен. Често пъти ученици с отлични постижения не са в състояние да продължат образованието си, защото общината и държавата не поощряват финансово успехите в области като наука, изкуство и спорт. Според горепосочените институции изглежда има по-значими приоритети от бъдещото развитие на обществото (защото средствата, вложени в образование, са средства, вложени в бъдеще). Има страни, в които стипендията, получавана поради отличен успех, е достатъчна, за да могат учащите да се издържат с нея. У нас, за съжаление, не се отделя достатъчно голяма част от бюджета за образование. Неоспорим факт е, че продукт, в който се влагат пъти по-малко средства, отколкото в други подобни продукти, не може да бъде конкурентноспособен. В случая продуктът е процесът на обучение на младите хора в България. За корупцията в българското образование няма да става дума, защото не е включена в темата (въпреки, че има място и за нея, тъй като общината и държавата са включени).
И ако моето образование не е отговорност само на общината и държавата, то  образованието на децата в неравностойно положение е преди всичко тяхна отговорност. Тези деца не могат да разчитат на отговорността на родителите си (някои нямат родители, други имат безотговорни родители). Има и такива, сполетяни от лошия късмет да се родят в държава, която не може да осигури здравето им. Образованието за тях често пъти е немислим лукс. Класните стаи са опасни за здравето на здравите ученици и недостъпни за онези с двигателни и друг вид заболявания...
Така докато семейството, учителите, обществото, общината държавата и всички останали си прехвърлят отговорността, от системата на образованието учениците си излизат необразовани. Кръгът е омагьосан. Дали трябва да чакаме добрата фея да се заеме с българското образование и да развали магията?!


 

© Мария Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Бих казала, че мотивацията идва от обркъжаващата среда... когато ти се струва, че нещо не е наред, ти трябва да дерзаеш... да се мотивираш да направиш нещо, което е по собствените ти сили, за да промениш положението, доколкото можеш... когато повече хора действат по този начин, тогава ще има ефект... а проблемът ни е, че ни мързи и да мислим рационално...
  • Точно така и аз мисля,че мързелът е виновен.Но пък някак си трябва да се мотивират и мързеливите.
  • Според мен всичко си опира отново до отделната личност...не мисля, че е толкова лоша образователната система.. защото училището не е една празна институция, а съвкупност от много хора, независимо учители, ученици, МОН и пр. Мен не ме дразни образователната система, защото човек стига да поиска и без да има образование може да е грамотен.. последващата реализация не се дължи толкова на корупция колкото на типично българския феномен "шуробаджанащина", но съм убедена, че ако всеки има връзки би се възползвал от тях, така че няма за какво да си говорим... пак казвам проблема е във всеки човек поотделно.. всички искат всичко и то наготово.. какво и е на системата ??? ами да - ПРОБЛЕМЪТ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА ДНЕС Е МЪРЗЕЛЪТ НА ХОРАТА, КОИТО Я ИЗГРАЖДАТ .. мисля, че всичко което идва като новост в това звено е единствено и само в улеснение на преподаватели и учащи се ...а това, че никога никой няма да бъде доволен, докато нищо не зависи от него (освен собственият му живот) е отделен въпрос.. всеки търси вината някъде над себе си ... но не и в самия него!!
  • От всичко, което сте казали, става ясно, че в образованието все пак наистина има големи проблеми.
    А иначе - за какъв личен избор говорим - никаде не е казано, че училището е само за "силните" ученици. Дори напротив! Защото мотивираните учащи ще намерят начин да се образоват въпреки всичко... Желая им успех!
  • Да ама този личен избор едно дете в начална форма на обучение как според теб ще направи, нали в самото начало трябва правилно да се насочи. Доброто на предишната система беше че наред с ограниченията, които налагаше, то се и ограничаваше в макс. степен това, което в момента изобщо не среща пречки по отношение на достъпност - неподходящи филми, книги, насилие, наркотици и т.н. Аз пак ще се върна на тезата си, че докато в момента учителите са обикновени чиновници нищо добро не чака учащите се. Стигаме пак до омагьосания кръг - ниски заплати = ниска мотивация = некачествено образование = неграмотност и затъпяване и от там нататък няма какво повече да очакваме. Защо мислите тия 4-5 % боклуци, дето ни управляват и държат бизнеса изпращат копелетата си на вън да се образоват...
  • Аз пък ще кажа, че образованието е само работа на конкретната личност! + система от тестове, но съставени не от философи и статистици, а от професионалисти по дадената наука, но задължително притежаващи познания как се съставят тестове. Например по кой предмет и в кой клас са подходящи тестовете само с отворени, само със затворени въпроси или смесени - за един раздел - отворени, а за друг - затворени. Специалистите ще ме разберат, какво искам да кажа.
    Който иска да научи нещо - го прави! Който не мисли за бъдещето си - тръгва по пътя на най-малкото съпротивление! Личен избор!
  • Недейте така с тия погрешни мнения за по-добра материална, техническа и т.н. обезпеченост на учебния процес. Това далеч не означава, че той е станал по-качествен, напротив. Да вземем само факта, че в момента всички до един от влиятелните хора - било то политици, мафиоти, мутри и всякакви такива - са получили своето образование по онова време. Те са негов продукт за добро или за зло. А от сега образоващите се млади хора, без да се обидят, но мисля че повече от обикновени консуматори няма да успеят да станат. Те разбира се не са виновни, или не напълно, но това са фактите.
  • Мария да ти кажа и аз не съм очарован от системата в образованието. Малкият ми син е 5 клас и учи по нова програма, която не виждам какво и е новото освен учебниците. Същите не могат да се използват после, защото всеки учител си има предпочитание към издателство. В тях освен суха статистика, няма нищо по-обстойно. Допълнително натоварвани от помагала и сборници, увеличаващи теглото на раницата на детето. Да не говорим за постоянно измисляните празници и намалени часове.
    След това в по-горни класове(големия син е 10 клас) преподаване на предмети като музика и други подобни. Не подценявам тези предмети и учителите, но е време в по горните класове да се учат повече часове езици, компютри и други. Неща имащи приложение в реалния живот.
    Отделно ще спомена и ниското заплащане на учителите, което допълнително ги демотивира. Но то е и в други сфери на живота, така че не го засягам повече.
    Друга част е материалната база. Че няма вложени пари в нея е видно. Парите отиват другаде. Знае се къде.
    И накрая, но не на последно място е ролята на семейството. Познавам много хора, чийто стимул е от заплата до заплата да има пари за кръчма и тем подобни неща. Когато единственото, което четат е жълта преса и слушат само новини. И тройката в бележника на детето посрещат с равнодушие. Че какво да очакваме. Културна нация ли? Може, ама другия път.
    Поздрави, Мария!!!
  • Еее като кажете "по-зле" направо ми се повдига.Че са диваци и мързеливи,съм съгласен,но имат по-добра материална база от нас и програмата им е по-интензивна от тази по която сме учили навремето ние.Било то заради телевизията,информационните технологии или учебния план,но ми се струва,че днешното поколение е доста по начетено от нас.Само ще кажа,че хлапе в първи клас ме пита "какъв е смисълът на живота"
  • За съжаление аз също не виждам.
    С риск да прозвуча като лелка, възмутена от младото поколение, ще кажа, че тази година завършвам, а всеки следващ випуск е все по-зле от моя...
  • Необразовани е много меко казано. Те излизат неграмотни, излизат осакатени духовно. В това мътно време, когато родителите са загрижени за физическото оцеляване и работят на 2-3 места, когато учителите гледат чиновнически на професията си, то е съвсем нормално младите хора да търсят изява не в училище, а по други места - улица, заведения и т.н. Проблемът, който си засегнала, е много дълбок, както се казва крушката си има и опашка, но поне аз не виждам решение в близките години.
Предложения
: ??:??