3.12.2011 г., 22:55 ч.

Осем причини да изберем Линукс... 

  Журналистика » Други
2973 0 1
6 мин за четене

 

8 причини да предпочете Линикс пред Уиндоус за домашния си компютър

(За обикновени потребители)

 

Голяма част от потребителите в България използват е Уиндоус като основна опрерационна система в домакинството или в офиса(Window XP за по старите компютри и Windows 7 за по-съвременните.

В световен мащаб огромната пазарна преднина е на Майкрософт отново.

 

Защо хората масово предпочитат Уиндоус, не мога да разбера. Но мога да Ви предложа 8 причини (поне) за да опитате Линукс. Тази проба може да Ви струва малко нерви, но ще Ви спести пари и време за в бъдеще. Линукс всъщност се наричат всички онези системи, ползващи ядрото Линукс. Има хиляди операционни системи, които ползват това ядро. В края на статията ще Ви предложа, най-популярните дистрибуции, които може да опитате и ползвате съвсем безплатно.

 

  1. Цена – Повечето дистрибуции на Линукс се предлагат безплатно или на много ниска цена. За сравнение може да получите копие на Уиндос на цена от 181 до 345 (1 справка pazaruvai.com). Разбира се, една голяма част от потребителите на Уиндоус в България ползват нелегални копия, но не е далеч времето, когато това няма да бъде толкова лесно и са възможни законови рестрикции.

  2. Сигурност – Линукс винаги е билa стабилна и сигурна операционна система. До сега не са известни вируси за Линукс или Spyware. За разлика от Уиндоус, за който е задължителна инсталацията на антивирусен софтуер, но не винаги ефективен.

  3. Безплатен софтуер - Заедно с инсталацията на която и да е дистрибуция на Линукс, се инсталира и пакет от най-често използвания софтуер – Офис пакет, браузър, програма за обработка на снимки, аудио и видеоплеъри и почти всяка програма, която бихте използвали в Уиндоус си има еквивалент в Линукс А споменах ли, че системата разпознава, инсталира и подбира сама най-новите драйвери за вашата машина?

  4. Лесна употреба – като дългогодишен потребител на Линукс, много от приятелите ми ме питат, дали е лесно използването, дали има приятелски интерфейс, дали е подобна на Уиндоус. Истината е, че в началото изпитвахме известни неудобства при миграцията от Уиндоус към Линукс, но след периода на адаптация, установихме, че много по лесно и просто се настройва и инсталира софтуер под Линукс, отколкото под Уиндоус. (На потребителско ниво)

  5. Може да вдъхне живот на много стари компютри, които мислите да изхвърлите.

  6. Бърза и лесна графична инсталация. Избор на език. Да, голяма част от дистрибуциите на Линукс са преведени на Български.

  7. Богат избор на Дистрибуции. Може да изберете популярна дистрибуция като Ubuntu, Mandriva или да изберете подходяща за вас, според критерии в distrowatch.com. Сайтът също е преведен на български и може да филтрирате дистрибуции според нуждите и желанията си.

  8. Форуми и туториали в помощ на начинаещия и средно напреднал потребител. Ако все пак решите да опитате някой вариант на Линукс и срещнете трудност, проблем

то отговор на повечето въпроси може да намерите тук - http://www.linux-bg.org/ , а на онези, на които не намерите да ги зададете във форума на сайта.

Дистрибуции на Линукс подходящи за начинаещи.

Убунту е една от най-популярните дистрибуции, чиято цел е да предостави безплатна, бързо стартираща, лесна за използване, поддържаща повечето езици и достъпна за всички Линукс дистрибуция. Това, което ще ви заплени е огромният избор на софтуер, които се предлага безплатно.

Безплатна версия от http://www.ubuntu.com/

 

Mandriva е френска дистрибуция. Мандрива е моят избор, въпреки, че съм пробвала, много и различни дистрибуции. Френското синьо бижу си остава мой фаворит, заради лесната и употреба, практичност и приятен интерфейс.

Системата притежава мощен контролен център От една програма се настройва цялата система, което е голямо улеснение за начинаещите потребители. Mandriva е преведена на над 70 езика и може лесно да бъде настроена да работи с всеки един от тях.

Безплатна версия на : www.mandriva.com.


Горепредложените ваианти на Линукс имат "живи" варианти. Тоест може да ги пробвате, без да ги инсталирате на хард диска на вашата машина, ако все пак не Ви хареса, просто вадите диска.

 

© Анин Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Хехе, "живи" варианти. Иначе казано, спокойно можеш да си качиш Убунтуто на USB флашката, рестартираш, като я настроиш да ти е първо устройство за Boot и почваш да си цъкаш безгрижно.

    Това са неща, които стряскат изначално средностатистическия Уиндоус потребител. Полезна за народа статийка.
Предложения
: ??:??