11.06.2017 г., 21:01 ч.

Полетът на орела 

  Журналистика » Социални статии
2654 1 1
45 мин за четене

Полетът на орела

 

Десети международни празници на женските и на девическите хорове

„Проф. Лилия Гюлева” Търговище  2-4 юни 2017

 

От 2-ри до 4-ти юни 2017 г. град Търговище отново бе домакин на един изумителен Юбилеен фестивал преклонение пред нежното начало в живота. Празници на хоровата общност и женското присъствие в нея. Участниците, забравили за философската самота на търсещите се в Музиката, споделиха цялата си любов към хоровото изкуство с тези около тях. Знаем, че „Хората обикновено търсят това, което не им достига в живота и което обичат.” (Инокентий Смоктуновски) А каква ли е мотивацията на редовите хористи за участие в хорово ателие след изнурителна работна седмица? Великият актьор допълва: „Винаги е по-лесно да крещиш, отколкото да разбереш другия.” Това удобно житейско кредо е неприложимо при хоровото пеене. Съвместните дейности изискват съобразяване с другия, акордиране на Душата, синхрон в мислите. В такива форуми професионалистите търсят надскачане и презентиране на умения, а посветените – надмогване на човешката фрагментарност (преодоляване на самонедостатъчността, каквото и да означава това). Вероятно затова хората пеят ЗАЕДНО. За да се слеят с опиума на Груповата душа, от която бликат любов, признателност, просветление и енергия.

Празниците на хоровото изкуство се проведоха за десети път в Търговище. Традицията бе запазена, канонът  спазен. Залата на ОНЧ „Напредък- 1864” бе препълнена до края. Дори имаше ентусиасти, седнали на стълбите. Двете концертни вечери понесоха поклонниците на хоровото пеене в чистите селения на духовното. Шест утвърдени хора и една филхармония ни накараха да забравим за времето. Празниците на женските и на девическите хорове водят началото си от 1987 г. и с всяко поредно издание се утвърждават като значим форум в музикалния живот на града ни и на България. Провеждат се под патронажа на Кмета на Община Търговище д-р Дарин Димитров и с медийното партньорство на Българското национално радио. Инициатор за създаването на Хоровите празници и дълги години техен артистичен директор е проф. Лилия Гюлева – един от най- ярките представители на българската хорово-диригентска школа. От 2005 г. в памет на проф. Гюлева, празниците носят нейното име. Тази година Х-то юбилейно издание на фестивала посветихме на нея – диригента, педагога, човека – проф. Лилия Гюлева. Почетен артистичен директор на Празниците от 2013 г. е нашият съгражданин и диригент със световна кариера Йордан Камджалов, а артистичен секретар е диригентът на хора-домакин Илиана Иванова.

В Х-то издание на Празниците участие взеха:

  1. Женски хор „Златна лира” – Търговище с диригент Илиана Иванова.
  2. Женски хор „Христина Морфова” – София с главен художествен ръководител Акад. проф. Емил Янев и диригент Таня Никлева – Владева
  3. Академичен народен хор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – гр. Пловдив с диригент Проф. д-р Костадин Бураджиев.
  4. Детски хор на Българското национално радио – София с диригент Венеция Караманова
  5. Девически хор „Стив Наумов” – гр. Битоля, Македония с диригент Любо Трифуновски
  6. Женски хор „Канзона” – гр. Олешна, Полша с диригент Паулина Пицка.

 

 

Гости на Х-те Празници бяха:

  1. Д-р Дарин Димитров – кмет на Община Търговище
  2. Г-жа Рая Матева – зам-кмет на Община
  3. Акад. Емил Янев – президент на Европейската хорова федерация и председател на Балканския хоров форум за България.
  4. Акад. Йордан Камджалов – диригент, почетен гражданин на Търговище, почетен артистичен директор на Празниците.
  5. Г-н Ценко Минкин – председател на Съюза на българските композитори .
  6. Д-р Йозджан Сьонмез – пианист, диригент, композитор, преподавател в Консерваторията на гр. Истанбул, Турция, роден и израснал в гр. Търговище.
  7. Г-жа Деница Узунова – диригент на Детски хор „Бодра песен” – Шумен, заместник-председател на БХС
  8. Г-н Александър Димоски – президент на Международния хоров фестивал в Охрид, Македония.
  9. Г-жа Милка Толедова – диригент на Хора на Пловдивските момчета „Стефка Благоева” и преподавател в АМТИИ – Пловдив.
  10. Г-жа Мануела Манчева – музикален редактор и водещ на предаването „Кантате юбилате” по БНР, програма „Христо Ботев”.

 

Х-то юбилейно издание на Празниците нямаше да стане реалност без подкрепата на Община Търговище и без отзивчивостта на нашите спонсори:

  1. Фондация „Йордан Камджалов”, която осигурява награда за „Най- добър хор”.
  2. Галина Абаджимаринова – художник – сценограф – награда за „Най- добър диригент”.
  3. Г-н Петко Матеев и ЛВК – Винпром – Търговище
  4. ЕТ „Бис - 95” – магазин „Хелиос”
  5. Цветарски магазин „Мария”
  6. Агроелит – Божидар Митов, Търговище

Благодарим за медийната подкрепа на Българското национално радио.

Д-р Дарин Димитров – кмет на Община Търговище- бе поканен от конферансието д-р Тоня Любенова да открие Х-те Празници на женските и на девическите хорове „Проф. Лилия Гюлева”, Търговище, 2017-та.

Първата концертна вечер започна с изпълнение на хора-домакин - Женски хор „Златна лира” при Община Търговище. Хорът е основан през 1973 г. от диригента Борислав Хаджийски. Съставът е член на Балканския хоров форум и ежегодно е канен за участие в престижни конкурси и фестивали в България и по света . Носител на множество награди от хорови фестивали и конкурси. Последният приз на състава е Първа награда от Международния хоров фестивал „Маестро Захари Медникаров“ в Добрич /Албена/ през 2016 година. Огромна е ролята на ЖХ „Златна лира” при организацията и домакинството на Международните празници на женските и на девическите хорове „Проф. Лилия Гюлева” – от участието с нов репертоар на всяко издание до подготовката на събитието и осигуряването на спонсори. За успешните изяви и работата на хор „Златна лира” имат голям принос всички хористи и специалистите :

Хормайстор: Румяна Николова

Музикален съпровод: Диана Денчева

Диригент: Илиана Иванова

Хорът- домакин изпълни следния репертоар:

 

  1. Пьотр Янчак – „Кирие”
  2. Добри Христов – „Нине отпущаеши”
  3. Хектор Берлиоз – „Veni creator”
  4. Андрей Дреников – „Моцарт”, солист Теодора Лавдинова, песента е написана специално за ЖХ „Златна лира” от композитора Андрей Дреников , аранжиментът е на акад. Емил Янев, изпълнена е за първи път на 2 юни 2017г.
  5. Николай Стойков – „Песен за Индже” – песента е написана специално за ЖХ „Златна лира” от композитора Николай Стойков.
  6. „Joshua fit the battle of Jerico” – негърски спиричуъл

7. Йозджан Сьонмез- „Зилли де маша” - Композиторът Йозджан Сьонмез адаптира тази песен специално за ЖХ „Златна лира”. С нея хорът участва на международен фестивал в гр. Анталия, Турция, през 2012 г. и единствен от всички хорове - участници , бе поканен да изпълни песента на живо по телевизия АРТ. Д-р Йозджан Сьонмез е роден и израснал в град Търговище. Завършва музикалната паралелка на ІІ СУ „Проф. Н. Маринов”, АМТИИ – Пловдив, Истанбулската държавна консерватория, а през 2011 г. защитава и докторска степен. През май 2014 г. той е удостоен лично от Енио Мориконе със специална награда на Първия хоров конкурс по композиция „Енио Мориконе” във Флоренция, Италия.

8.Ленард Бърнстейн - „I feel pretty” – солист Теодора Лавдинова

 

 

„В Търговище днес пеят славеи! Хорово изпълнение сте чували. Но виждали ли сте танцуващ хор?! Красиви жени са хористките от "Златна лира"! Не просто вълнуващо пеят, но с хореография изпълниха най-атрактивната песен в програмата, обработена за хор от нашия талантлив съученик, вече утвърден композитор, диригент, университетски преподавател и доктор по музика Özcan Sönmez. Той и легендата Йордан Камджалов са почетни гости на Хоровите празници. Чувствам се горда, че в нашата община се ценят аплодираните на престижни сцени по света талантливи творци. Концертната програма на тържествата продължи до 04.06.2017. Гостува ни и филХармония. Пълна хармония на сцената на читалището и в сърцето ми. И аплодисменти за славеите, разбира се!!! Браво! Браво!” (Виолета Ставрева)

„Вдъхновение ! Това е думата, която определя трите дни, в които имах удоволствието и честта да участвам в Десетите празници на женските и девически хорове "Проф. Лилия Гюлева". Всички гости, както и домакините , показаха изключителен професионализъм и музикално майсторство. Лицата ни грееха, душите пееха , а гостите онемяваха след всяко поредно изпълнение на съставите! Благодаря на колектива на Женски хор "Златна лира" - Търговище и на г-жа Илиана Иванова, за гласуваното доверие в мен. За мен беше чест и привилегия да съм солистка и да дам своя принос в културния живот на град Търговище!
Докато има такива събития, духът на музиката ще живее в нас!” ♥ (Теодора Лавдинова)

„Горда, щастлива и благодарна съм, че съм част от този прекрасен и успешен хор и той е част от мен повече от 40г, от деня на неговото създаване!
За мен той е една свидна рожба , отгледана с много любов , музика и надежда за бъдещето. Пред мен той не порасна ,а ИЗРАСНА. Радвам му се и желая още и още успехи безчет ,а на хористките късмет!!! (Маргарита Николова)

Второто изпълнение бе на Женски хор „Христина Морфова” при Читалище „Д-р Петър Берон 1926” – София.

Женски хор „Христина Морфова” отбеляза през миналата 2016 г. своята 80-а годишнина. Той е създаден през есента на 1936 г. за увековечаване името на бележитата българска певица Христина Морфова – „Българският славей”. Той е първият български хор, донесъл на страната първа награда от международен хоров конкурс – 1965 г. – Ланголен (Великобритания). Носител е на лауреатски звания и златни медали от национални фестивали и от международни хорови конкурси: Ланголен и Мидълсброу (Великобритания), Варна (България), Лайпциг (Германия), Гориция (Италия), Толоса (Испания), Анкара (Турция) и др. Концертирал е с успех в Чехия, Словакия, Унгария, Германия, Холандия, Италия, Гърция, Израел, Македония, Румъния, Белгия, Австрия и др. Има реализирани студийни и документални записи в радио София, радио Бремен, Холандското радио, както и издадени грамофонни плочи, CD и ТВ филми.

В продължение на 46 години главен художествен ръководител на женски хор „Христина Морфова” бе именитата българска диригентка проф. Лилия Гюлева (1933-2003). Под нейно ръководство хорът завоюва редица награди и златни медали от конкурси и фестивали, което го утвърди като един от най-добрите български хорове. В Държавната музикална академия “Панчо Владигеров” в София тя подготви много млади диригенти, които сега работят като отлични специалисти в България и в чужбина.

От септември 2003 г. главен художествен ръководител на Женски хор „Христина Морфова” е известният български диригент, педагог и общественик академик Емил Янев.

Таня Никлева-Владева е завършила хорово дирижиране в НМА „П. Владигеров” в класа на проф. Лилия Гюлева. Работи с хор “Христина Морфова” от 1993 г. и е негов диригент от 1996. Носител е на множество награди, сред които и I. награда от I. Международен конкурс за млади хорови диригенти – Будапеща, Унгария, 2001.

Вокален педагог на хор „Христина Морфова” е оперният певец Георги Петков. Пял е на наши и чужди сцени, преподавал е в софийското музикално училище и консерваториите „Прайнер”, „Густав Малер” и „Франц Шуберт” във Виена, Австрия.

Пианист на хора е Иван Жеков. Концертиращ изпълнител, педагог и композитор с активна кариера в страната и в някои европейски страни, както и в Китай, Куба , Египет.

 

ЖЕНСКИ ХОР „ХРИСТИНА МОРФОВА” при Народно читалище “Д-р Петър Берон-1926” – София

 

Главен художествен ръководител: Акад. проф. Емил Янев

Диригент: Таня Никлева-Владева

Вокален педагог: Георги Петков

Пианист: Иван Жеков

 

Хорът изпълни песните:

1. Милко Коларов, стихове Лили Ябанджиева – „Родината е в моето сърце”

2. Пабло Казалс, текст Соломон - „Песен на песните” - “Nigra sum

3. Карл Дженкинс – „Аdiemus”

4. Емили Крокър - „Gloria Alleluja”

5. Иван Жеков, стихове Пейо Яворов – „Две хубави очи”

  1. Добри Христов, стихове Пейо Яворов, ар. Таня Никлева – „Хайдушка песен”.

Солист: Георги Петков – бас-баритон

7. Филип Кутев, текст народен - „Драгана и славея”

8. Петър Льондев, текст народен –„Кавал свири”

9. Петър Ступел, текст Георги Струмски – „За да има песен”
 

Трети на сцената се появиха нимфите от Академичен народен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив. Този хор е единственият в България студентски народен хор. Той е основан през 1972 г. със създаването на специалността „Народни инструменти и народно пеене”. Притежава широк диапазон в стиловата палитра на своя репертоар – от изворната народна песен от различни региони на страната до многогласни обработки, авторски композиции, изградени с авангардни изразни средства (вкл. алеаторни и сонористични), старинни ортодоксални песнопения и др.

За Академичния народен хор са написани и посветени много творби от композиторите Иван Спасов, Стефан Мутафчиев, Асен Диамандиев, Кирил Стефанов, Николай Стойков, Николай Кауфман, Анастас Наумов, Красимир Кюркчийски и др., на които осъществява първи изпълнения. С тях хорът става родоначалник на явлението „нова фолклорна вълна”, характеризиращо се с интонации и метроритми, вградени в творчеството на българските композитори, с обогатяването на музикалния фолклор със съвременни изразни средства, както и с високия професионализъм на интерпретация. Изключителни са успехите на хора в многобройните му концерти в страната и чужбина (Белгия, Швейцария, Италия, Франция, Русия, Финландия, Полша и др.).

От есента на 2004 г. диригент на хора е Проф. д-р Костадин Бураджиев. Той е роден в гр. Пловдив. Средно образование завършва в СМУ - с. Широка лъка със специалност “Тамбура” и Висш музикално-педагогически институт (сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство) - Пловдив със специалност “Ръководство на народни състави”.

Дългогодишен диригент и Главен художествен ръководител на ансамбъл „Добруджа” – Добрич, с който е изнесъл над 1000 концерта в България и много страни в света, между които Германия, Холандия, Белгия, Италия, Русия, Китай, Тайланд, Лаос и др.

Проф. д-р Костадин Бураджиев е преподавател по „Дирижиране на народен хор” и “Дирижиране на народен оркестър” в АМТИИ - Пловдив от 2001 г. и Главен диригент на Академичния народен хор от 2004 г. Лауреат на “Кристална лира” - 2014 и на редица други престижни наши и международни награди. Асистент-диригенти на хора са Данка Йорданова Цветкова и Радка Иванова Стефанова. Хорът представи следните песни:

 

1. Стефан Мутафчиев – Ой, шопе, шопе

2. Красимир Кюркчийски – Снощи си, майчо, поминах

3. Николай Кауфман - Калугерине

4. Иван Спасов – Бално ли ти е, сино

5. Николай Кауфман - Седянка

6. Кирил Стефанов - Вила се, гора

7. Георги Андреев – Недельо, Недельо

8. Анастас Наумов – Че имам либе хайдутин

9. Атанас Илиев - Слънчице, мило мамино

10. Кирил Стефанов - Алтън, Маро

Първата концертна вечер завърши с изпълнението на Vivat мusica” на Алдонис от хористите на ЖХ „Златна лира” и ЖХ „Христина Морфова” .

Втората концертна вечер бе открита с изпълнението на Детския хор на Българското национално радио с диригент Венеция Караманова.

Детският хор на Българското национално радио е създаден през 1960 г. Основател на хора, художествен ръководител и негов главен диригент до 2013 г. е известният хоров специалист, академик Христо Недялков. Концертната дейност на Детския радиохор се разпростира на четири континента. Малките български певци изнасят над 2 000 концерта в най-прочутите концертни зали на Ню Йорк, Вашингтон, Пекин, Лондон, Париж, Берлин, Москва, Виена, Прага, Будапеща, Брюксел, Копенхаген, Стокхолм, Хелзинки, Мексико, Токио, Хонолулу, Кайро и много други градове на близо трийсет и две страни. Само в Япония хорът е изнесъл повече от 500 концерта в над 150 града по време на своите концертни турнета там!

Репертоарът на хора включва над 800 творби от всички епохи и стилове - от старите майстори до съвременни български и чуждестранни композитори, както и хорови обработки на български и други народни песни.

Детският хор на Българското национално радио е лауреат, носител на абсолютни, специални, първи награди, златни медали и дипломи за най-високи художествени постижения от много национални и международни хорови конкурси и фестивали, а през 2002 година Европейската федерация на хоровете към Европейския съюз го удостоява с титлата “Посланик на европейската култура”.

От 2013 г. до днес начело на хора е дългогодишният диригент, асистент и ученик на Маестро Недялков – Венеция Караманова. Тя работи като диригент в Детския хор на БНР от 1978 г. През 1994 год. основава първия български детски хор за ортодоксална музика „Децата на Орфей“. От началото на 90-те години до 2005 год. е преподавател по хорово дирижиране в СУ „Климент Охридски“, където също създава камерен студентски хор. От 2005 до 2010 год. е преподавател по хорово дирижиране и ансамблово пеене в Нов български университет.

Венеция Караманова е председател на сдружението на хоровите диригенти при СБМТД от 2006 до 2011 год. За своята творческа и обществена дейност е удостоена с най-голямата награда на Съюза - „Златна лира“, а през 2015 г. - с наградата „Златен век“ на Министерство на културата с грамота и печат на цар Симеон Велики за принос в развитието на българската култура. Те изпълниха следния репертоар:

  1. Александър Йосифов - ПЕСЕН И ИГРА

из "Пролетна симфониета'

  1. Георги Попов - ГОСПОДИ, УСЛИШИ МОЛИТВУ МОЮ
  2. обр. Стефка Кушлева - РАЗВИВАЙ, ДОБРО, ПОВИВАЙ
  3. Александър Танев - ЙОВЕ, МАЛАЙ МОМЕ
  4. Антоний Дончев - ОЙ,ЕЛИЗЕ
  5. обр.Юлиан Слабаков - ПРИТУРИ СЕ ПЛАНИНАТА

„Тези деца ни разплакаха с песента "Притури са планината". Репертоарът им и изпълненията - изключителни. Благодарим!”/Татяна Даскалова/

След тях на сцената се появиха менадите от Македония. Девически хор „Стив Наумов” от гр. Битоля, Македония с диригент Любо Трифуновски.

Младежкият хор Културно-художествено дружество „Стив Наумов” гр. Битоля е основан през 1971 г. по инициативата на диригента Любомир Трифуновски . Хорът е съставен от ученици и младежи на възраст от 14 до 29 години. През изминалите години хорът е изнасял многобройни концерти в град Битоля, както и в градовете на всичките държави в състава на бившата Република Югославия: Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, а също така и в други държави: о-в Корсика, Франция през 2006, 2008, 2015 г., в Унгария през 1977 г., България - през 1994 г., в гр. Барселона, Испания, в гр. Сплит, Словения през 2011 г., в Гърция през 2013 г., в Румъния, Италия, Германия, в гр. Анталия, Турция през 2013 г., и на много други места. Хорът е носител на най-високата награда на гр. Битоля - „4-и ноември” и на две сребърни награди от хоровите конкурси, организирани през 1978 и 1980 г. от националното радио и телевизия на бившата Р. Югославия, донесли на хора признание и бурни овации от страна на македонските композитори, чиито произведения за пръв път прозвучаха именно в изпълнението на хора КХД „Стив Наумов”. От участието си в посочените по-горе фестивали в чужбина имат 9 международни награди. Хорът е член на Международна асоциация „Европа пее 1998”. Концертните му изпълнения са записани от националната телевизия.

От момента на своето създаване хорът се ръководи от диригента Любомир Трифуновски. Роден е през 1938 г. в с. Велушина. Завършва училище в гр. Битоля и Музикалната академия в гр. Скопие. С диригентско майсторство се занимава повече от 50 години, започвайки с ученически хор в начално училище „Коле Канински” в гр. Битоля, където работи като учител по музика, като същевременно участва в хоровия ансамбъл КХД „Стив Наумов”. От 1969 г. ръководи смесен хор, а през 1971 г. основава Младежки хор към КХД „Стив Наумов”, който прераства в международен ансамбъл със завидна репутация.

Хоровите колективи под диригентството на г-н Трифуновски са изнесли над 2000 концерта в страната и чужбина. Издадени са и множество аудио и видео касети с техните изпълнения. Любомир Трифуновски е носител на многобройни награди, присъдени от Дружеството на македонските композитори и други творчески организации.

 

Младежки хор при Културно-художествено дружество „Стив Наумов” гр. Битоля с диригент Любомир Трифуновски.

Солисти: Андрея Чаулевска,

Ирена Дойчиновска,

Мелани Мицковска

Мария Чакулеска

Хорът изпълни:

 

  1. „Да се слави Твоето име” – Йохан Себастиан Бах
  2. „Amate mi ben mio” („Обичам моята любима”) – Лука Маренцио
  3. „Тебе поем” – Стеван Мокраняц
  4. „Величание Кирилу и Методию” – Тодор Скаловски
  5. „Сватовница” – Тодор Скаловски
  6. „Зарамнети брегови” – Сотир Голабовски
  7. „Амурски бранови” – Киюс
  8. „Сийя хамба” – зулуска народна песен
  9. „Рум дум дум” – Драган Шуплевски
  10. „Дафино вино црвено”– Драган Шуплевски
  11. „Сирак се Стоян разболел” – Драган Шиндиловски
  12. „Промени на времето”– френска народна песен
  13. „Време за плач” – Рей Чарлз
  14. „Перуника” – Петър Хаджиев

 

 

Трети на сцената на читалище „Напредък” презентираха своите умения дамите от Женски хор „Канзона” – гр. Олешна, Полша, с диригент Паулина Пицка.

Хор „Канзона” е самодеен женски хоров колектив под ръководството на диригента Паулина Пицка. Хорът е създаден преди 22 години от тогавашния кмет на община Лагиевники и директор на местния културен център. Дейността му се фокусира върху участието в църковни, патриотични , фолклорни церемонии и прояви, както и в многобройни конкурси и прегледи на художествената самодейност на местно, национално и международно равнище, с което се обяснява богатството и разнообразието на неговия репертоар. Този хор представлява община Лагиевники по време на културните събития и прояви, организирани на много места в Полша и в цяла Европа. Всяка година хорът участва в творчески ателиета и концерти в страната и чужбина.

През 2016 г. хорът е удостоен с Диплома за изключителните постижения в ползата на сдружените ветерани и отрядите за самоотбрана в Източното пограничие на Полша, присъждана от Сдружението на полските ветерани и на бивши политзатворници, както и от Националния екологичен съвет и сдруженията за самоотбрана в източното пограничие.

  • колектива действа и Сдружение на приятелите на хор „Канзона”. Тази асоциация е съорганизатор при провеждането на ежегодния празник „Ден на Кресовиак” в община Лагиевники.

Хорът има 3 записани албума със следните заглавия: "Това е нашият водач", "Моята песен" и "Най-хубавите песните от Пограничието.

Паулина Пицка е родена през 1982 г., завършва с отличие средно музикално училище, шестгодишен курс по свирене на църковен орган в гр. Вроцлав и магистърски курс по специалност „Култура” в университета на гр. Вроцлав. С посредничеството на вроцлавската Музикална академия, Паулина Пицка завършва курсове за диригентско майсторство, вокално изкуство и хорово дирижиране. Паулина изпълнява и задълженията на църковен музикант в няколко местни църкви. Тя също така е и активен участник в много музикални проекти под патронажа на Общински съвет Лагиевники, чийто служител тя е в момента.

Тя подготвя и дирижира Женски хор „Канзона” за неговите изяви на местни и национални конкурси и концерти. Пеенето е най-голямата страст на Паулина, която тя подхранва още от детските си години.

 

Хорът представи следния репертоар:

1. „Аве Мария” – Тадеуш Шелиговски

  1. „Аве Верум” – Франк Пуленк
  2. „Боже мой , Боже” – Войцех Магнуцки

4. „Парсе Домини” (Прости ми, господи!) - Феликс Нововиейски

5.Псалм 29 „Донесе слава на силните” – Миколай Гомулка

6. „Ту светлина, ту здрач” (фрагмент от мюзикъла „Цигулар на покрива”)

  1. „Хор на еврейските робини” – от опера„Набуко” на Джузепе Верди

8. „Камериерка от Силезия” – народна песен от Силезия

  1. „Маки” – Станислав Ниевиадомски

10. „Ей, птица отлетя!” – народна песен от Мазовше

11. „Ей ти, сестро планино!”– народна песен от Подхала

  1. „Ерген деда” – композиция по аранжимента на Проф. Петър Льондев

 

В края на програмата жури в състав: Акад. Емил Янев, маестро Йордан Камджалов и Илиана Иванова, след кратко събеседване взе решение:

  1. Наградата на Фондация „Йордан Камджалов” за най- добро представяне да получи Детският хор на БНР с диригент Венеция Караманова.
  2. Наградата за най- добър диригент – картина на търговищката художничка Галина Абаджимаринова, бе присъдена на Таня Никлева- Владева.
  3. Наградата „Мис Фестивал” / сребърно бижу/ грабна Евгения Варжавска от македонския хор „Стив Наумов” с диригент Любо Трифуновски.
  4. Сребърно бижу получи и солистката на детския радиохор – Мария Славова.

 

Наградата за най-добро представяне на хор връчи лично Маестро Камджалов .Той сподели пред всички на сцената: „ За мен е огромна чест да бъда част от това изключително събитие. Има един хор, за който никой не се е съмнявал, че е не само едно национално богатство, а и световно богатство. Един хор, който всяка държава би искала да има, но не всяка държава може да създаде. Това е абсолютно легендарният Детски хор на БНР – с диригент Венеция Караманова. Никаква награда не е достойна за тях!!! Те са велики.!!! Да се продаде цялата земя, Слънцето и Слънчевата система- пак ще е малко. Те са посланици. Може би най-мощният посланик на българската култура по света от десетилетия. Не знам как може това нещо да стои тук с нас на сцената. Я всички да станем прави!”

След кратка пауза от 15 мин., втората концертна вечер продължи с изпълнение на „Сюита за три хора и оркестър” из балета „Козият рог” на Красимир Кюркчийски.

Всеки исторически факт в музиката е предшестван от предистория, която представлява интерес и за широката аудитория. Такава предистория има и създаването на произведението на Красимир Кюркчийски „Сюита за женски, детски и народен хор и камерен оркестър”. В хода на подготовката на Първите празници на женските и девическите хорове в Търговище през 1987 г. в Търговище се появява идея, предложена от Проф. Лилия Гюлева и Акад. Емил Янев, да се създаде произведение за няколко хора и оркестър. Повод за това е откриването на Първите празници с изпълнение на кантатно-ораториални произведения от рода на „Стабат Матер” на Перголези и „Миса Бревис” от Йозеф Хайдн. Професорите Гюлева и Янев се обръщат към композитора Красимир Кюркчийски с предложение да създаде произведение с циклична структура. Партитурата е готова и през 2001 г. „Сюита за женски, девически и фолклорен хор и камерен оркестър, флейта, четири валдхорни и пиано” по теми от балета му „Козият рог” е факт.

Първата премиера на произведението е осъществена в София на 18 септември 2002 г. в зала „България” от Камерен оркестър „Колегиум музикум – Банкя” и хоровете „Христина Морфова”, „Децата на Орфей”, „Мистерията на българските гласове” с диригентите Проф. Лилия Гюлева, Венеция Караманова и Дора Христова и диригент на оркестъра - Проф. Емил Янев.

Следва второ изпълнение на сюитата в Пловдив години по- късно, като за това второ изпълнение композиторът включва още една част. Но, забележете, не са запазени записи от тези две изпълнения!!!

На десетите празници имахме удоволствието да чуем третото изпълнение на Сюитата на Красимир Кюркчийски на търговищка сцена с участието на: Академичния народен хор на АМТИИ с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев, Женски хор „Златна лира” – Търговище с диригент Илиана Иванова, Женски хор „Христина Морфова” с диригент Таня Никлева – Владева и Детския хор на БНР с диригент Венеция Караманова. И, разбира се, Симфоничният оркестър от Разград с диригент Красен Иванов. Изпълнението на тази сюита по мотиви от балета „Козият рог” бе едно незабравимо преживяване!

Това бе Айсбергът на Празниците. Истинско пиршество за сетивата! Незабравима музикална „вакханалия”! Един диригент- Орелът в полет- Красен Иванов, който със зоркото си око улавяше и най-малката грешка, ни накара да полетим заедно. Сливането на гласове със супер разнородно звучене освен разнообразие, внуши и зрими сцени с конкретно значение. Академичният народен хор на АМТИИ ни завърна в миналото по нашите земи. В изпълнението на двата женски хора/ „Златна лира” и „Христина Морфова”/ се усети апотеозът към подвига и безпримерния героизъм на Човеците. Вливането на хора на Ангелите/ Детският хор на БНР/ бе завръщане в Бъдещето и Светлината, преоткриването на смисъла, цената и изкупленията на жертвите. „За да стоиш на сянка, някой преди теб е посадил дърво”/ Дано да не прозвучи ултраконкретно/./ Йорданка Донева/

Поздравления за всички изпълнители на вълнуващата музика! /Деница Узунова/

„Във въздуха витаеше някакво неуловимо озарение. Прожекторите ни загряваха като филийки на скара. Момичета и жени, сгушени едни в други поради оскъдното пространство, стояха притихнали, изпълнени от напрегнато очакване. Извън сцената всичко тънеше в сивота. Флейтата засвири приглушено като забравена горяща съчка в камината. Народният хор поде тихо безкрайните мелодични орнаменти, усещаш криволичещия път на спомена и лек ветрец, потръпваш…И изведнъж … над всички – ОРЕЛЪТ разпери криле. Силният звук на женските хорове ни поведе високо в простора- към Светлината. Оркестърът зафуча като стоглава змия. Неописуемо страшна и покъртителна кулминация в „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…”. След което „битката” свърши и се явиха Ангелите в „Молитва”. Страхопочитание и спокойствие! / рефлексия на Йорданка Донева/

Благодаря,че бях част от това вълнуващо , вдъхновяващо и незабравимо изпълнение!!! /Дарина Христова/

Неизживявано преживяване бе за мен това... Който не е музикант, ще ме разбере... Чувстваш се като във филм... Правиш саундтрак на живо... Беше велико! /Тоня Любенова/

Изключително произведение! Колкото повече го слушам, толкова повече ми харесва. Въпреки заемките от Пипков. Още ме болят краката от дългите репетиции, но си струваше. Два пъти по два часа на ден 120 души прави , Кръгла маса, тричасов концерт и след паузата- СЮИТА. Чрез физическата болка духовното удовлетворение е още по-голямо. Благодаря на участниците за всеотдайността, желязната дисциплина на малките от Детския хор, на "академичките" от Пловдив за професионализма , на Красен Иванов за търпението към аматьорите, на Таня Никлева- Владева и Проф. Бураджиев за дирижирането зад кадър. Страхотно преживяване и отключване на абсолютния групов потенциал!!! Достоен финал на Юбилейното издание! Не вярвах, че за два дни може да се сглоби и да се получи този синхрон./ Й. Донева/

Благодаря от сърце за празника, който сътворихте в Търговище! /Валя Радева/

 

„Водачът служи на проявата на цялото, да създаде условия това да се случи. Цялата ми техника е насочена към това да бъде мобилизиран колосалният колективен ресурс, колективната интелигентност, която има всеки един състав. Философията на моето дирижиране е, че всички заедно правим много повече, отколкото всеки от нас поотделно. Колективните дейности са шанс на човека да се самонадскочи. Когато осъзнаем това, започваме да обичаме хората и имаме друго отношение към съвместния живот. Забравили сме, че другите са част от нас и нашето щастие зависи и от другите.“ /Й. Камджалов/

Много силен финал, с който се увенчаха Празниците бе изпълнението на църковна музика на 4 юни 2017 от 10 и 30 ч., в храм „Св. Иван Рилски”. Концертът се осъществи с благословията на Негово Високопреосвещенство Варненски и Преславски Митрополит Йоан! Невероятно представяне на всички състави!

Програмата откриха „децата” на Венеция Караманова / Детският хор при БНР /. След блестящия и ефирен „Отче наш” се изредиха и други състояния на музикален възторг. Особен потрес предизвика изпълнението на македонския хор с „Величание Кирилу и Методию”. Тръпки от възторг! Чисти гласове с изравнена звучност, напомняща за антропософска картина/ без контрасти/. От гледната точка на аудиологията това бе хорът с най-хомогенен звук / и една доза пясък за красота/. Присъствах на тяхна репетиция и се впечатлих от факта, че разпяването отнема половината от времето за работа. Провеждат го последователно и методично, докато звукът загуби своите очертания и всички запеят като Един. Диригентът Любо Трифуновски е на 79, но с осанка на 40 годишен мъж. Утвърден маестро, почитател на хубавия мед и селски двор с много цветя, ценител на женския талант. ТОЙ ДИРИЖИРА КАНОНА „ВИВА ЛА МУЗИКА” ПРЕД ХРАМА. Изпълнението бе реализирано от шестте хора. ЖХ „Златна лира” / по думите на артистичния директор Йордан Камджалов/ би спечелил първо място на хоров конкурс с религиозния си репертоар. И накрая „Многая лета” под неговата „палка” разцепи въздуха и увенча Десетите празници .

„Приятели, завършиха 10-те празници на женските и девически хорове "Проф. Лилия Гюлева" в Търговище. Беше натоварено, изтощително и неповторимо изживяване, което ни издигна до още по-големи висоти в хоровата музика и ни срещна отново със страхотни хора и музиканти. Лично аз, като обикновен хорист , съм благодарна на всички тези, които участваха и направиха това възможно.” /Татяна Даскалова/

  • се като след фитнес- занимания , натежали от физическа умора, но благословени. С надеждата за нови срещи, тук на търговищка сцена, на следващите Празници на женските и на девическите хорове „Проф. Лилия Гюлева”, на които само Търговище има щастието да бъде домакин. Амин! Дай, Боже!

Цeлтa нa пpaзницитe, пpoвeждaщи ce нa 2 гoдини, e дa cтимyлиpaт paзвитиeтo нa жeнcĸoтo и дeвичecĸoтo xopoвo пeeнe и дa cъдeйcтвaт зa пo-дoбpoтo взaимнo oпoзнaвaнe нa xopaтa в Eвpoпa.

 

На 3 юни 2017г. от 10.00 часа в Община Търговище се проведе Кръгла маса, посветена на проблемите в съвременното хорово изкуство. Артистичният секретар на форума, Илиана Иванова, приветства гостите. Кметът на Община Търговище- д-р Дарин Димитров- лично присъства на събитието и изказа свои мнения. Йорданка Донева откри Кръглата маса с кратко слово: „ Уважаеми д-р Димитров, Акад. Янев, Акад. Камджалов, Проф. д-р Бураджиев, скъпи диригенти и гости! Днес сме се събрали в Община Търговище да отдадем дължимата почит на културния феномен – Празници на женските и на девическите хорове „Проф. Л. Гюлева”. Кръглата маса е ознаменувана от важни годишнини: Десетото юбилейно издание на Празниците, 45г. от създаването на ЖХ „Златна лира” и 60г.жизнен път на неговия диригент- Илиана Иванова. На 18.12.2017г. ще се навършат 85 г. от рождението на Акад. Емил Янев, на 5.01.2018г. – 85г. от рождението на Проф. Л. Гюлева. През юли тази година Венеция Караманова ще навърши 65г. След 10 месеца ще отпразнуваме и 70-та годишнина от рождението на Проф. Стефан Драгостинов- явление в хоровия живот на България. Той предостави безмъзмездно дискове с музика и своя сборник „Верски песни” за нуждите на фестивала. Миналата година д-р Йозджан Сьонмез навърши 50 години. Той също предостави свои ноти и дискове с музика. Поредица от празнични дни в календара. Предлагам Ви да образуваме импровизиран кръг и да се хванем за ръце. Днес е черешова Задушница. Да си спомним за Проф. Гюлева, която ни завеща да се радваме на общността си от влюбени в хоровото изкуство артисти.

Всичко е свързано и нищо не започва с началото на нашия жизнен път. Древните гърци са наложили представата за Атлас, който подпира с раменете си земното кълбо. В тази зала има една личност с неизмерим принос за просперитета на хоровото изкуство в България и за появата на Празниците. Акад. Емил Янев !!! Един човек, който разшири моите музикални хоризонти и ме накара да се интересувам от хорова музика. С неговата творческа визитка ще Ви запозная в следващата презентация.

През ноември 2016г. бях свидетел на една нестандартна концертна проява- цикълът „Верски песни”, представен от Женската формация „Драгостин фолк интернационал”. Ще видите кратка презентация.

Как изглежда 45годишната история на ЖХ „Златна лира” във фокуса на Празниците и какво говорят архивите ще разберем от професионалния историк – д-р Тоня Любенова.

  • 2000г. артистичен секретар на Празниците е Илиана Иванова. На 14.08.2017г. тя ще навърши 60години. Зряла възраст и време за равносметка. Следващото представяне ще бъде през погледа на нейните ученици в лицето на младата оперна певица Теодора Лавдинова. Един от нейните ученици е и Йордан Камджалов, настоящият артистичен директор на Празниците. ноември миналата година той носи званието „академик” на БАНИ за високи творчески постижения. Подаряваме му плакета „Дървото на живота”, за да не забравя своето начало и родния край, където и да се намира по света.

Акад. Янев узурпира „микрофона” и времето неусетно излетя. Той си спомни с носталгия за времето, когато е бил преподавател в НМУ „Л. Пипков”. „Стефан Драгостинов бе мой ученик. Беше голям чешит. Нестандартна личност. Носеше будилник и го пускаше да звъни в час. Първоначално представите му за музикална теория бяха хаотични, но с времето той се стабилизира и получи отлична подготовка. Тази вечер ще чуете едно произведение от неговия съмишленик Красимир Кюркчийски, с когото имат допирни точки по отношение на използваните творчески техники. Дискусията бе прекъсната поради необходимостта да започне репетицията на Сюитата в хоровото ателие на Красен Иванов.

Влизаме в Читалище „Напредък”. Ориентираме се по костюмите кой от къде е . Общуваме неформално. Трябва да се справим с това предизвикателство. Особено ме впечатлиха самоотвержеността на Таня Никлева- Владева и Проф. Бураджиев, които неизменно стояха до хористите и съдействаха за разучаването на новото произведение. Перфекционисти! За два дни от състояние на какафония и квантова супа постигнахме впечатляващо приличен резултат. Красен Иванов е не само хиперпрофесионалист в работата си с аматьори, но и добър сугестолог. Той успя да внуши на хората, че ще се справят със задачата. Довери им се напълно и н те нямаха друг избор. Защо не го забелязват импресарските агенции? Той би водил успешно Ленинградската филхармония.

 

 

 

Моята лична визия за този фестивал е на следващото издание през 2019г да имаме на разположение поне 4 дни. СПОНСОРИ, чуйте нашия зов!

Примерен вариант.

Четвъртък

12-14 часа- Настаняване и обяд на новопристигналите хорове.

15-17- Хорово ателие и Дефиле из града

17.30- Концерт на Хора-домакин и, както и на други женски и девически формации от област Търговище

Петък и Събота- по график за различните хорове

10-12- Конференция /Обсъждане на представените хорове/

Концерт на открито

Концерт в църквата

Разглеждане на забележителностите на града

15-17- Хорово ателие

17.30- Концерт на три състава по 30 минути

Неделя

9 -11- Конференция

Хорово ателие

11- Сборен концерт на открита сцена за представяне на разученото произведение

13- Пикник сред природата

14- Отпътуване

 

Идеята е да не се допусне пътували артисти през деня да пеят на вечерния концерт. Добре би било към конферансието да има и преводач, както е прието на всички международни фестивали. Остава ангажимент да се привличат повече спонсори, за да има награди за всички отличили се. Участниците от чужбина да не заплащат втората си нощувка. Всеки хор да има по три изяви- в концертна зала, на открита сцена и в църквата.

На Десетите празници нямаше посредствени изпълнения. Нашето битие не прилича на застинала статуя. Всичко се твори и променя непрекъснато. Животът ни е изваяние от мокра глина. Дали ще се получи Дракон или Лебед? … Всичко е в наши ръце. Затова хорът-домакин реши да връчи и своя специална награда на Академичния народен хор при АМТИИ с диригент Проф. Бураджиев за активното им участие и цялостния принос при изпълнението на Сюитата. Удовлетворение!

 

На вечерята в ресторант „Мизия” разговарям с Александър Димоски от Македония.

 

Йорданка Донева: Вие сте за първи път на този фестивал. С какво той е по-различен от другите, на които сте били до сега?

Александър Димоски: Много ми е драго, че съм за първи път в Търговище. За мен всичко е ново, всичко е откритие, всичко е хубаво. Първо- много ме изненада Вашият хор- „Златна лира”. Търговище не е голям град, а хорът е толкова добър. И Вашата диригентка- Илиана Иванова- също. Бях изненадан от разнообразната програма. Особено впечатление ми направи Хорът на БНР- с диригент Венеция Караманова и Академичният народен хор при АМТИИ- град Пловдив с диригент Проф. д-р Костадин Бураджиев. Голяма изненада! Феноменални!За мен всичко е ново и непознато.

 

Йорданка Донева: През 2008г. ЖХ „Златна лира” взе участие в Първия международен хоров фестивал в Охрид, чийто артистичен директор сте Вие?

 

Александър Димоски: Искам да дойдете пак. Защото първият беше начало. Вече след 9 издания организацията съзря и е на друго ниво. Имаме много гостуващи хорове от цяла Европа. Фестивалът се провежда 4 дни.

 

Благодаря на Александър Димоски за топлите думи и се премествам до своя съученик- д-р Йозджан Сьонмез от Турция.

 

 

Йорданка Донева: Какви са твоите впечатления от Десетото издание на Празниците?

Д-р Йозджан Сьонмез: Десетият фестивал бе много по-добър от предходния. Както по отношение на изпълнението на Вашия хор, така и на другите участници. ”Златна лира” се отличи с професионалното си гласоводене, академизъм и добро сценично присъствие, особено при изпълнението на моята обработка на „Зилли де маша”. Чудя се как ли щеше да се чувства покойният ми баща, ако бе чул любимата си песен на родна земя?

Детският радиохор на Венеция Караманова е НЕСЪМНЕНО много добър!

Хорът при АМТИИ- Пловдив бе на изключително музикално ниво, както и техният диригент- Проф. Костадин Бураджиев. Това е СВЕТОВЕН СТАНДАРТ! Както в интонационно, така и в интерпретационно отношение!

Цвета Адамова / нашата преподавателка по история на музиката от гимназията/ сподели своите предпочитания. Според нея „Хорът от Македония е една Мистерия”. Тези девойчета така бяха зяпнали диригента си, това е една невероятна сугестия на диригент над хористи. Този човек/ Любо Трифуновски/ -почти на 80г- има едно изключително присъствие на мъдрец. Девическият хор има хубав европейски звук, както и цялост на музикалната емисия. Мисля, че са ЯВЛЕНИЕ, въпреки скромността си. Те изпълниха една духовно-космическа мисия на този фестивал.

ЖХ „Христина Морфова” впечатлява много с диригентката си, която въпреки по-високата средна възраст на хористите, изисква много от тях и създава структура на изпълнението им.

Хорът от Полша показа добре подбран репертоар, който е съобразен с възможностите на хористите. Аматьори, но с добро присъствие на сцената. Създадоха прекрасни фолклорни образи! Въобще – СЛАДУРАНИ!

Сюитата на Красимир Кюркчийски е много красиво произведение. Необходимо е повече време, за да се стиковат всички партии.

И въпреки невъзможността да се сбогувам с всички, тъй като бях гид на македонците, ето каква изненада получих по електронната поща. БЛАГОДАРСТВЕНО ПИСМО ОТ Акад. проф. Емил Янев.

 

 

 

 

До г-жа Йорданка Донева

Многоуважаема госпожо Донева,

Драга Данче!

Благодаря за твоя трогателен жест с моята презентация на 3 юни, която истински ме трогна!

Поздравявам те и се прекланям пред неизчерпаемата енергия и последователност при осъществяването на твоята природна надареност, водена от алтруизъм, а не от егоистични съображения! Високо оценявам твоите разностранни инициативи, които показват мащаба на човешките ти качества и нетрадиционния – за повечето българи! – подход при тяхната реализация!

Гордея се, че – във все повече огрубяващото се българско общество – имам възможност да общувам с хора, притежаващи възрожденски морал и душевна нагласа и затова много те ценя и обичам!

Прегръщам те и те целувам: Емил Янев

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Йорданка Донева Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Браво, Йорданка!
    Особено ми е приятно да попадна на подобна статия!
    Каквото и да се каже за проф. Лилия Гюлева - ще е малко; изключителен Човек, музикант, педагог и професионалист (светла и памет)! Имах удоволствието да се запозная с нея в Музикалната академия в София по повод участие на хора, в който участвах, - невероятна личност! След второто ни изпълнение, на фона на академичната атмосфера в залата, стана от първия ред да ни аплодира права, след което дойде на сцената да поздрави лично диригентката ни; нещо, което направи само с още един диригент. Нямам идея да звучи самохвалско "колко сме добри", но такива емоции се помнят завинаги.
    Меко казано се радвам, че хоровото изкуство в България все още диша и се развива, независимо от всичко негативно, обсебило народонаселението. И още по-радостното е, че има невероятни български хорове на ниво!
    Благодаря, Йорданка, за изчерпателната информация, за репертоарите и всички подробности!
    Поздрав!
Предложения
: ??:??