3.09.2017 г., 17:14 ч.

Пътуване към себе си 

  Журналистика » Социални статии
1562 0 1
5 мин за четене

                                             

 

23 август 2017 г.

20.00 часа – залата на Първа гимназия

 

На сцената се подреждат участниците от Камерния хор „ Мегидо” с диригент Пнина Инбар от Израел. Тяхното представяне е допълнено от мултимедия, която улеснява възприемането на творбите. „Духът на Йерусалим” е необичайното заглавие на концепцията им. От пръв поглед се установява, че този хор има най-висок коефициент на екипност. Ентусиазирани хористи от различни възрасти пеят с душа и сърце неуморимо. Клавирният им съпровод бе на световно равнище. Младият пианист впечатли всички в залата с виртуозното владеене на инструмента. Възторжените певци ни внушиха своята молитва за мир, милост и разбирателство между народите. Те музицираха с такова удоволствие, че бе невъзможно да останеш безразличен към тяхната изповед.Почувствахме се озарени от мъдрост и знание. Лично аз усетих най-силна връзка с висшите сили при изпълнението на пиесата за 12 гласа „Йеурсалим, Медитация за мир” от Кенет Лампл. Особено настроение събуди и андалузката арабска мелодия „Още си в моите мисли” , музика- братя Рахбани, аранжимент Пнина Инбар.

Непосредствено след края на концерта артистичният директор на фестивала в Крагуевац, Акад. проф. д-р Милойе Николич, сподели своята гледна точка за представянето на израелския хор: „Трудно е да се говори за концерт непосредствено след неговото завършване. Човек трябва да се отдели малко емоционално и тогава може да бъде обективен. Според мен две неща трябва да се отбележат:

1. Прекрасно е , че един хор, съставен от „стари” гласове, може да пее толкова ентусиазирано. Публиката „полетя” от квалитетното им изпълнение. Несъвършено, но много приятно.

2. Изненада за всички бе изявата на диригентката Пнина Инбар и като солист. Този факт допринесе много за успеха им и това бе емоционално най-възбуждащият момент във фестивала.”

От 21.30 в Катедралата се изяви Хор „Свети Стефан Дечански” от Нови Сад с диригент Тамара Адамов Петийевич.Тяхната програма бе под наслов: „Православна духовна музика: шест века пътуване от устната традиция до артистичната композиция.” Авторката на концепцията бе избрала интересна структура за реализация на замисъла си. Тя представи песнопенията в отделни блокове:

1.Композиции, базирани на църковни напеви. /Чайковски, Чесноков, Станкович/

2.Стара духовна музика.

3. Манастирски напеви.

4. Духовни концерти/ Архангелски, Бортнянски/

Програмата на този концерт е замислена много старателно, в нея се наблюдават изследователски моменти и новаторски прочит на традицията. Музикалното пътешествие се простира от едногласните записи /на византийски, сръбски, руски и български напеви/ до хармонизацията и адаптацията на древните църковни напеви. Изключение правят духовните концерти на Бортнянски и Архангелски, които са оригинални композиции и нямат аналог в изворите. Но те съдържат „вкуса на аскетизма” и не се отклоняват от традицията на богослужебното пеене. Най-старите записи, от XIV- XV век, са поставени в средата на концерта, за да може слушателят да си отпочине от многогласието, след което пак да се завърне към него.

Хорът „Свети Стефан Дечански” е съставен от аматьори и професионалисти. Прави впечатление рядкото съчетание от тембристи и квалитетни солистични гласове , които са споени по незнайна рецепта и звучат перфектно в синхрон . Хорът е член на асоциацията „ Europa Cantat” и редовно посещава нейните концерти. Носител е на втора награда от международния хоров конкурс в Ланголен/ Уелс/, участвал е в много фестивали за религиозна музика в Москва, Санкт Петербург, Печ, Йерусалим, Лондон, Брюксел, Женева, Берлин, Лисабон, Париж, Мюнхен, Будапеща, Варшава….

Диригентката Тамара Адамов Петийевич ръководи три хора и два симфонични оркестъра. Завършила е специалностите цигулка и английски език. Специализирала е дирижиране при изтъкнати майстори от цял свят. Завършва докторска степен при проф. Боян Суджич. През 2006 г. печели в Прага званието „най-добър диригент”. Член е на международно жури за хорово пеене и композиция. Провеждала е музикални работилници в Чикаго/САЩ/, Торонто/Канада/ и Торино/Италия/. Работи като координатор за Сърбия в асоциацията „ Europa Cantat”. През 2017г. инициира създаването на Сръбския хоров съюз.

Този концерт за моята скромна персона бе нова епоха в хоровото изкуство. Запомнете името Тамара Адамов Петийевич. Кое е различното в нейното дирижиране? Не жестовата система. Тя е жената-медиум. „Разчита” Божията воля и я предава на простосмъртните. Довежда те до ръба на собствените възприятия. Съвършено слива музикалната форма с Божията промисъл в едно неразривно единство. Тръпнещи вибрации и извираща безкрайна хармония. Една звучна пътека, устремена към безкрая на непознатите висши светове. Никога не съм се чувствала толкова близо до Бога. И до своя висш Аз. Пътуване към себе си.

Магията, която тя създава, е като прошепване на една ръка разстояние. Съвършеното допълване на гласовете може да бъде плашеща цялост. До този момент винаги съм се усещала „недостатъчна”. Тази музика ме заведе в моя абсолютен интегритет. Принадлежа ти, Господи! И никоя човешка любов не може да се сравни с твоята. Това бе посланието. Или поне аз така го разбрах. Със сигурност това бе великата сила на музиката да прониква в нас и да ни ориентира в собствените мисли и преживявания. Наричам го терапия с хорово пеене. Благодаря, Тамара! Беше недостижима!

За съжаление пропуснах финалния концерт на 24 август 2017г. Представени са били работата на ателието, ръководено от Зорица Митев-Войнович и Акапелната вокална група на Марио Фанчович от Словакия.

До следващия фестивал! С нови идеи и успехи!

© Йорданка Донева Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
Предложения
: ??:??