4.09.2021 г., 18:25 ч.  

Как да станем щастливи, Образованието. К.Щемелинин 

  Преводи » Проза, от Руски
884 0 0
39 мин за четене

Константин Щемелинин

 

   Как да станем

   щастливи

 

   (книга за всички хора от 14 до 45 години и нагоре)

   Симферопол, 2011

 

   В книгата се говори за това, как да се избягват проблемите, как да не се попада в жизнените клопки и за други неща. Целта на книгата е да опише живота на щастливия човек.

   Книгата може да бъде полезна за мъже и жени на възраст от 14-15 до 45- 50 години и нагоре. В книгата се засягат темите на образованието, любовта, купуването на автомобил и къща, и много други въпроси.

   Книгата представлява набор от не свързани помежду си статии (есета, бел. прев.). Всяка статия е посветена на един въпрос, при това всеки въпрос е разгледан именно в контекста на щастливия живот.

   Не търси щастието: то е винаги в теб самия.

   (Питагор, древногръцки философ и математик, преди 2500 години).

 

 

   Часть 1

   Образованието
   Училищните оценки
 
   Училищните Оценки - те показват знанията на ученика. Те, разбира се, са субективни, но като цяло показват нивото на това, което знае и може ученикът.
   Оценките не са показател за умението да се мисли.
   Оценки не говорят за характера на ученика.
   Затова училищните оценки слабо съответстват на реалните успехи в живота.
   Ние живеем в капиталистическо общество, главното мерило на което са парите, но предмет "Пари" не се изучава в училище. Поне основи на икономиката и на счетоводството - защо не?
   Какво е по-важно: научните знания за неща, които с вероятност 99% няма да потрябват в живота или поне известно разбиране за същността на парите?
   Парите ще съпровождат випусника през целия му живот.
   Училищните знания в обема, в който се преподават - не са нужни.
   В многото мъдрост има много скръб; и който умножава познанията, умножава скръбта (Библия, Вехтия Завет, "Книга Еклесиаст", приписвана на Соломон, древноеврейски цар, преди 3000 години).
   Но полза от знанията има: те развиват логиката, паметта, мисленето, широтата на кръгозора и прочие, и тази полза ще се усеща през целия живот.
   Доброто учене - това е добре за живота.
   А отличното, великолепното учене е лошо за живота. Излишните знания пречат, но не много. Повече пречи израсналото чувство за успешност на ученика, подържано от учителите, а училищните оценки - не са тези оценките, които ще слага живота!
   Лошото учене е добре или лошо в зависимост от жизнения път.
   Добрите оценки дават възможност да не влезе младия човек в казармата, което е немаловажно за мнозина, които полагат конкурсни изпити във вузовете.
   Но добро ли е това?
   Страхът пред казармата гони ученика във вуза, пълнещ главата на юношата с ненужни за него знания по ненужна и неинтересна специалност.
   Това не е добре, но такова е реалността.
   Мнозина искат да влязат в казармата, затова са по-свободни в избора на своя жизнен път .
   В казармата обучението носи приложен характер: теоретичните знания за устройството на автомата (например) се съпровожда с неговото събиране-разглобяване и стрелба. В резултат на това знанията за автомата у войника се получават превъзходни.
 
   Ако и училищните знания бяха не толкова академични, а се сливаха с практическото усвояване на предмета, би било много по-добре.
   Практиката дава възможност да се влияе на характера.
   Да вземем биологията. След получаване на теоретичните знания би било добре да се походи по горите и поляните в околността, да се изпълни някаква лабораторна работа.
   И въобще смятам, че са необходими практически дисциплини, като например, спортното ориентиране. Това е като квестърите - много популярен жанр в компютърните игри. Нужни са повече прости спортни игри. Децата обичат да играят, а спортните игри са път към постигане на здраве и закаляване на характера.
   Училищните оценки са за училището .
   В автосалона няма да питат за дипломата с оценките!
   Това трябва да го разберат родителите.
   Училището е далеч не всичко и далеч не най-важното нещо в живота. А виж училищният колектив е нещо къде-къде по-важно за детето, отколкото знанията. Мястото на детето в училищния колектив показва направлението на неговото място в живота, училищният колектив може да стане причина за много безсънни нощи на родителите и за тяхната тъжна старост.
   Какво е вашето дете в колектива? Лидер ли е, човек, когото зачитат, или човек, когото всички обиждат? Това е по-важно от училищните оценки, и с това трябва да се занимават именно родителите.
   Синът (или дъщерята), напускащи училище с нормален характер без вредни навици и с приемливи оценки, - това е щастие за родителите и за детето също.
 
Училищната програма
 
   Да започнем с простите неща - колко често преминава човек от другата страна на пътя? Редовно.
   Колко често човек ползва автомобилен транспорт. Също редовно.
   Къде ежегодно загиват маса хора? При катастрофи.
   Кой е причина за ПТП? Шофьорите или пешеходците.
   На какво се дължат те? На глупостта, незнанието, неумението за предвиждане на своето и на другите поведение поне с една крачка напред, бързане, излишна скорост, умора, и други.
   Сигурен съм, че човек, който има книжка и редовно пътуващ с кола, ще бъде също и много добър пешеходец.
   Е, защо тогава в училищната програма не е включена точка за получаване на шофьорска книжка?!
   Смятам, че всяко дете, след завършване на училище трябва да получи книжка, та макар и не от първия път.
   Какво представлява обучението за каране на автомобил в шофьорската школа? Това е теория, подкрепена с практика, където изпитът се провежда от съвсем чужди хора. Това е възможно най-доброто съчетание на нещата при едно обучение!
   Обучението в автошколата е платно, защото е нужно да се плаща за бензин и амортизациция на автомобила – това е логично. Но държавата дава пари за обучение на учениците на ненужни знания, а защо да не отпусне пари за изучаване на нещо действително нужно и полезно?
   Нека ученика да няма възможност да започне самостоятелно да кара кола на 16 години, защото нямат кола, но знанието на правилата за движение по пътищата, е възможно да му съхрани живота и здравето за в бъдеще.
   Децата учат някои елементи от правилата за движение по пътищата, но малко и прекалено по детски. Много теория, а малко практика. На децата трябва да им се показват резултати от краш-тестове, а в по-големите класове - и реални ПТП. Детето трябва да види с очите си, та било и на екрана, как у реалния автомобил се мачка кабината, как се разбива стъклото, как шофьорът си удря главата в предпазната възглавница, как подскача колата, а нейните колела все се въртят и въртят във въздуха... А това е само краш- тест, тоест със скорост едва 50-60 км/ч! А ако са 100 км/ч и повече?
   Мисля, че трябва да има постоянен предмет "Правила за движение по пътищата", който да се изучава всяка година в течение поне на месец по все повече усложняваща се програма, на 16 години ученикът трябва успешно да издържи изпита и да получи шофьорска книжка.
   Училището и автоучилището трябва да работят заедно: училището да дава теоретични знания, а автоучилището - практика.
   Значителното намаление на броя на ПТП – не е ли това щастие за родителите, за децата им и за държавата?
 
   А сега - за литературата. За какви неща се говори в руската класическа литература? За отношенията между хората преди 100-200 години при царизма. Не е имало тогава телефони, самолети, автомобили, интернет и т.н.
   „Изменя се времето, изменят се мислите и модата; не разсъждавай по старому и се придържай към съвременния стил. Всеобщо възприетият начин на живот взема връх във всички области“ (Грасиан, испанец, почти 400 години назад).
   Отношенията между хората в класическата литература са описани великолепно, но поради това, че са станали "много отдавна", самите събития не предизвикват голям интерес. Ученикът трябва да прочете твърде много книги, откъснати от съвременността, затова се спасява така, или въобще нищо не чете, или минава само с краткото съдържание на книгите. Добре ли е това?
 
   Да вземем например произведението на Толстой "Война и мир". Кой всъщност е Лев Толстой, ако разгледаме неговия облик в съвременна светлина? Авторът е започнал да пише книгата на 37 години , а я е завършил на 40 години . До момента, когато е започнал да пише тази книга, Толстой е пътешествал из Европа, участвал е във войната, преживял е смъртта на брат си, занимавал се е с педагогическа дейност, бил е защитник в съда, имал е напечатани работи, лично е познавал много известни съвременици, имал е жена. Тук трябва да се отбележат няколко акцента. Пътешествието му из Европа - това не бил едноседмичен автобусен тур, а именно няколко пътешествия по няколко месеца всяко, със срещи както с руски, така и с чуждестранни писатели. Участвал е във войната, което значи, че е бил храбър офицер на най-важния участък от Севастополската отбрана и е получил орден за това. Това значи, че е стрелял в неприятеля (стрелял е в живи хора); значи, че е видял с очите си смъртта и раните на хората около себе си, участвал е в атаки, преживял е поражението във войната. А факта, че е имал отпечатани произведения значи, че те са били харесани от императора на Русия. 
И такъв човек е написал епически роман.
   На кого се е харесала неговата книга? За такива хора като него, "Война и мир" би била интересна. Предполагам, че Толстой не писал романа си за деца, писал го е преди всичко за възрастни хора, и на тях той се е харесал много! А ние го изучаваме в училище! Защо?
   Нека вземем "Престъпление и наказание" на Достоевски? Това не е лек детектив, а философски роман с убийства, проституция, алкохолизъм, лудост, самоубийство и други. Смятам, че таза книга е твърде трудна за учениците.
   Въобще има един предмет, който никога няма да бъде въведен в училищната програма, независимо от общия прогрес на науката и културата. Сега в училището изучават ядрена физика, но философия - не, а точно този предмет изучава живота на човека, неговата смърт и устройството на света като цяло.
   „Всичко си има свое време, и време за всяка вещ под небето“ (Библия, Вехт Завет, "Книга на Еклесиаста", приписвана на Соломон, древноеврейски цар от преди 3000 години).
   Не твърде ли много знания даваме ние на учениците? Не е ли по-добре да им се дават по-малко знания, но с практическа насоченост?
 
   Паспортът
 
   На 16 години ти получаваш паспорт. Ставаш като че голям, но официално напълно пълнолетен ще станеш на 18 години . Фактически ще станеш зрял по-късно, може би доста по-късно.
   И така, паспортът. Това, че той свидетелства за гражданство е най-същественото негово свойство, но корените на неговата същност не в това. Фактът - получаване на паспорт на 16 години, се явява някаква гранична линия в живота.
   Сега тази граница е размита, и получаването на паспорт не представлява нещо особено. Нека да сравним това събитие с обреда инициация, който някога, с известни вариации е бил изпълняван у всички племена, а сега се е съхранил само при "забравените от цивилизацията" народности. Чел съм за този ритуал, и вие също можете да прочетете в книгите. За мнозина ще бъде интересно сравнението на нашето възпитание, което завършва с задължително получаване на паспорт, и възпитанието сред горите и степите с обряда инициация.
   Мъжът е основа на племето и стълб на семейството, затова и обреда инициация за него е значително по-труден и сложен, отколкото за бъдещата му жена. И така, въпреки представите, които сме получили от филмите, за да се подготви човек за такъв обред не е задължително да бъде добър ловец, не е нужно да убие глиган или някакво друго голямо животно.
   Тинейджърите, играещи и помагащи на родителите, постоянно се намират под надзора на по-старите членове на племето . Ако поведението на подрастващия е вече различно от поведението на детето (трудолюбие, търпение, умение да слуша по-старите и други), тогава старейшините на племето решават да му дадат шанс. Няколко такива момчета се събират и в съпровод от тъжни звуци (песни) отиват при шамана. Децата се отделят от семействата си за няколко месеца. Странични хора не се допускат да идват в хижата на шамана, само един от бащите може от време-навреме да идва и да донася ядене. Това е всичко.
   Юношите преминават у шамана "курс за морално-етично възпитание": изучават легендите и митовете на племето, спят малко, работят много, учат се да претърпяват болка. Момчетата са длъжни да се гордеят с племето си, да бъдат негови защитници, да издържат на лишения, да познават и да изпълняват необходимите ритуали. Те не изучават специално владеене на оръжие, защото всички владеят умението да ловуват и да ловят риба.
   Назначава се деня на инициацията. Това е празник за цялото племе. Песни, танци, обредни облекла, но за младежите това не е най-важно. Предстои им изпитание. Като например: да бъдат избити с пръчки или камшици, ходене по разгорещени въглени и други. Вероятността за загуба на съзнанието е голяма, не е изключена и смъртта за изпитвания, макар че стремежът е да не се стига до там. Младежът е длъжен да прояви твърдост на характера и мълчаливо да претърпи болката. Ако започне да вика, проваля се, и след няколко години ще му бъде даден още един шанс. Ако пък юношата успешно претърпи болката, той се смята вече за голям: връчват му истинско оръжие, и той става един от мъжете на племето. От този момент нататък той може вече да се жени.
 
   Следователно, "получаването на паспорт" в племето е доста по-различно от съвременното. Ето как се раждат гордите туземци, презиращи болката.
   Когато юношата има разбиране за своето място в света и издръжлив характер – не е ли това щастие за родителите му? Такъв младеж ще стане добър мъж - съпруг, баща и защитник.
   При момичетата за начало на техния зрял живот се смятат първите менструации (това е празник за цялото племе), след което девойката се смята за голяма, и на нея ѝ е позволено да се омъжва. Никакви строги обреди за тях няма: по обикновените женски задължения те са обучавани непрестанно до този момент.
   Както се вижда, обредът инициация при "диваците" е повод за голяма радост, по-голяма, отколкото получаването на паспорт!
 
Същността на университета
 
   Какво нещо е вуза? Какво дава ученето във висшето учебно заведение?
   Не зная, как стоят нещата в чужбина - в Европа, например, но знам от собствен опит, как стоят нещата у нас - в Русия и в Украина.
   И така, а защо въобще да се влиза във вуза?
   Какво добро има там?
   Отсрочка от казармата - да, и такъв аргумент съществува, но университетът дава знания.
   Защо са нужни те?
   Да учи човек - това значи да изгуби четири - шест години от младия си живот, от кариерата, и от своите сили.
  Смятам, че в повечето от нашите вузове обучават лошо и не това, което трябва да се знае.
Има единствен и прост аргумент: в университета, където учат, както трябва, при студентите от горните курсове идват представители на фирми и след събеседване ги вземат на работа.
 
   Малко вузове могат да се похвалят с това, в същото време завършилите ПТУ почти нямат проблеми с трудоустрояването.
   Защото в ПТУ изучават нужни, търсени специалности! И ги изучават така, както е нужно за производството.
   Също така, у нас е отлично военното образование. Завършилите военните учебни заведения получават доста теоретични и практически знания, които им дават възможност успешно да служат.
   Проблемът на обикновените граждански университети е откъснатостта на обучението от реалния живот. Да вземем, например, обикновеното счетоводство, което се изучава цяла година. В резултат на такова "изучаване“ на предмета студентите от икономическите специалности не могат да работят като счетоводители. А в същото време момичета, изкарали два - шест месечни курсове за счетоводители могат да работят като счетоводители! Лично съм бил свидетел на такива случаи.
 
   Колкото и мрачно да звучи, трябва да се признае, че завършилите обикновените вузове еднакво нищо не знаят. Специалността има неголямо значение. Затова и работодателите се отнасят към дипломата горе-долу, като към справка за това, че нейният притежател не е бандит и може да чете и да пише. Практически всички длъжности, освен действително изискващите специални знания (от рода на инженер-конструктор), могат да бъдат изпълнявани от хора с каквото и да е образование.
   Това го разбират всички, защото това е широко разпространено явление.
   Между другото, често пъти след заемане на длъжността, за да ѝ съответства по нормативите, човек изкарва второ висше образование, - задочно, разбира се.
   Всички могат да правят всичко, а в действителност никой не може да прави нищо добре, и всички могат да правят всичко лошо.
   Студентите, и учениците също, виждат безполезността на образованието за живота, училищното, и висшето, и затова се учат лошо.
   Какъв е смисълът да учат, щом кариерата и парите се правят не благодарение на знанията?
   Да, разбира се, свидетелството за зрелост е необходимо, дипломата за завършен институт е също необходима, но не знанията! Имайки документи за получено образование, завършилият започва да търси мястото си в живота, без да се опира на получените знания. Надява се да се научи на работата, да се потопи в процеса, и след няколко години да стане действително добър работник. Фактически търговските фирми са принудени да довършват обучението на ново-постъпилите за своя сметка. Но да изразходват парите си за обучение на чужди хора е глупаво, по-добре е за тях да вземат на работа готов специалист, и от тук се явява проблема с първата месторабота: директорът по-скоро ще вземе на длъжноста счетоводител жена, която е вече на пенсионна възраст, отколкото току-що завършилата икономика млада жена. За директора е по-приятно да работи с младата жена, но него го безпокои резултатът: вчерашната студентка е обучена лошо - а проблеми с данъците на боса са му въобще ненужни! - затова момичето си отива, а пенсионерката идва. Но ако момичето е учено на това, което е наистина необходимо, то би знаело счетоводството и спокойно щеше да заеме това място!
   Твърде много хора у нас имат вече дипломи за висше образование. В резултат на това сегашните ученици са просто задължени в бъдеще да получат също диплома, иначе не ще могат да си намерят работа дори за метачи.
   Сега вузът е станал вече "кръжок за общуване и приятно прекарване на времето". Студентите са млади и здрави, те сега навлизат в живота: получават първите си пари (стипендия, временна работа), появява се първата почти зряла любов (със секс и чувства). Алкохолът, според желанието, може да се употребява в много големи количества - и без никакви последствия за здравето! Надеждите за бъдещия зрял и успешен живот са изключително големи, и не потъпкани от суровата реалност. Тук, именно в университета, се срещат най-добрите приятели (и също така в казармата, но за нея тук не говорим). Прекрасно,  щастливо време!
   Приятелите от студентско време могат да бъдат добри помощници в живота. И това е добре. Но ако бившите състуденти се занимават с каквото им падне в различните градове на страната, трудно ще им бъде да държат връзка помежду си и да си помагат. Виж, ако работеха поне по специалността си - тогава биха могли с по-голяма вероятност и полза да общуват, да си помагат и да се подкрепят. А ако още и живееха в един и същи град или област, тогава това би било отлично: една специалност, едно местоживеене - вчерашните сътуденти със сигурност ще се засичат по работа, а следователно ще общуват, ще поддържат контакт и ще си помагат.
   Но вузът е създаден не за това! Истинското висше образование е тежък труд, и според резултатите от този труд абсолвентът се надява да устрои живота си добре, да получи добре платена длъжност, с по-голям кариерен потенциал, отколкото да речем завършващия ПТУ.
   Ето това е целта на всяко образование, и на висшето също, - парите и (или) кариерата, и колкото се може повече!
   Средството за постигане на тази цел са качествените знания, които ще дадат възможност за успешно устройване на перспективна и добре платена работа.
   Какво значение има за абитуриента колко компютъра и прочие устройства има във вуза?
   Какъв е смисъла за абитуриента в наличието на голямо количество професори и академици във вуза?
   Това си е радост за самите преподаватели, но не е радост за бъдещия студент.
   Устройването на работа - това е целта на студента.
   Ако в института редовно дохождат представители на бизнес фирми, търсещи работници за тях, - това е добър вуз. Заслужава си да се учи в него и да се получи образование в него.
   Ако пък университетът се хвали сам с големия си брой сгради, професори, компютри и др., това е станция Самохвалово; няма полза от знанията, получени тук.
   Чуждестранните вузове се оценяват по резултатите от успехите в живота на техните абсолвенти - и само така! Колко Нобелови лауреати са подготвили? Колко завършили работят като директори на големи фирми в страната? Колко министъра и депутата са излезли от съответния институт? Така се оценяват истинските вузове, и както и да се наричат - институти, университети, колежи, училища - ако готвят специалисти от такова ниво - това са висококласни вузове!
   Ако ли пък академия с величествено име готви бъдещи безработни и офис-мениджъри - такава ще бъде и цената !
   Мисли при избора на вуз, абитуриенте, или родителю на бъдещ абитуриент!

 

 

 

Продължение следва

 

 

Оригинален текст

 

Константин Щемелинин

 

 

   Как стать

   счастливым

   (книга для всех от 14 до 45 лет и старше)

   Симферополь

   ИТ «АРИАЛ»

   2011

   УДК 15

   ББК 88

   Щ 485

   Константин Щемелинин

   Щ 485 Как стать счастливым. – Симферополь: ИТ «АРИАЛ», 2011, – 94 с.

   ISBN 978-617-648-024-2

   В книге рассказывается о том, как избегать проблем, как не попадать в жизненные ловушки и прочее. Цель книги описать жизнь счастливого человека.

   Книга может быть полезна мужчинам и женщинам в возрасте от 14-15 до 45-50 лет и старше. В книге затронуты темы образования, любви, покупки автомобиля и квартиры, а также многие другие вопросы.

   Книга представляет собой набор не связанных друг с другом статей. Каждая статья посвящена одному вопросу, причем каждый вопрос рассмотрен именно в контексте счастливой жизни.

   ISBN 978-617-648-024-2 © Щемелинин К.С., 2011

   © ИТ «АРИАЛ», 2011

   Оглавление

   Часть 1. Образование 5

   Школьные оценки. 5

   Школьная программа. 7

   Паспорт 9

   Суть университета 11

   Часть 2. Деньги 15

   Деньги 15

   Как быть "всегда богатым" 15

   Богатство (деньги, власть) 17

   Сколько стоит вырастить ребенка? 19

   Часть 3. Женщина, семья, любовь 23

   Красивая женщина 23

   Женщина и деньги 24

   Знакомство с девушкой в Интернете 26

   Знакомство с девушкой и будущая семейная жизнь 27

   Дружба между мужчиной и женщиной 35

   Девушки из неполных семей 38

   Жена и любовница 42

   Поведение профессиональной любовницы и будущей жены 42

   Удержание мужчины. 43

   Влюбленность и любовь 43

   Часть 4. Работа 47

   Поиск первого места работы 47

   Как быть хорошим работником 48

   Цель в жизни, труд, долг и счастье 50

   Часть 5. Легковой автомобиль 53

   Выбор легкового автомобиля 53

   Сколько должен стоить автомобиль? 54

   Почему обычный срок автокредита составляет семь лет? 56

   Автосалон. 58

   О дорожном движении. 59

   Король дороги. 60

   Безопасный интервал при движении. 61

   Часть 6. Свой дом 63

   Ипотечный кредит и кризис. 63

   Частный дом или квартира? 66

   Ремонт в квартире. 69

   Часть 7. Жизнь людей 73

   Найди себя (найди свое место в жизни). 73

   Успех в реальной жизни. 73

   Как выбирать вещи. 75

   Подарки. 76

   Компьютеры (электронные системы). 77

   Общение в Интернете. 78

   Телевидение. 78

   Природа. 80

   Плавание. 81

   Занятие спортом. 82

   Смех. Радость. 84

   Техническое и личное. Путь конфликта. 84

   Родственники, друзья и знакомые. 86

   Умей сказать "нет". 87

   Наркотики, табак, алкоголь. 88

   Как легко бросить курить? 89

   Техника безопасности. 90

   Лишний вес. 90

   Возраст смерти человека. 91

   Часть 8. Завершая книгу. 93

   Об этой книге. 93

   От автора. 93

   Не гоняйся за счастьем: оно всегда находится в тебе самом

   (Пифагор, древнегреческий философ и математик, 2500 лет назад).

   Часть 1

   Образование

   Школьные оценки

   Школьные оценки – это показатель знаний ученика. Они, естественно, субъективны, но в целом показывают уровень того, что знает и умеет ученик.

   Оценки – не показатель умения мыслить.

   Оценки – не показатель характера ученика.

   Поэтому школьные оценки слабо соответствуют реальным успехам в жизни.

   Мы живем в капиталистическом обществе, главным мерилом которого являются деньги, но предмет "Деньги" не проходят в школе. Хотя бы основы экономики и бухгалтерского учета – почему нет?

   Что важнее: академические знания о том, что с вероятностью на 99% не пригодится в жизни или хотя бы некоторое понимание сути денег?

   Деньги будут сопровождать выпускника всю его жизнь.

   Школьные знания в том объеме, который преподается, – не нужны.

   Во многой мудрости много печали; и кто умножает познания, умножает скорбь (Библия, Ветхий Завет, "Книга Екклесиаста", приписывается Соломону, древнееврейскому царю, 3000 лет назад).

   Но польза от знаний есть: они развивают логику, память, мышление, широту кругозора и прочее, а польза от этого будет ощущаться всю жизнь.

   Учиться хорошо – это хорошо для жизни.

   Учиться отлично, великолепно – плохо для жизни. Лишние знания мешают, но не очень. Сильнее мешает возросшее чувство успешности школьника, поддерживаемое учителями, а школьные оценки – это не те оценки, которые будет выставлять жизнь!

   Учиться плохо – это хорошо или плохо в зависимости от жизненного пути.

   Хорошие оценки позволяют не попасть в армию, что немаловажно для многих, сдающих вступительные экзамены в вузы.

   Но хорошо ли это?

   Страх перед армией гонит ученика в вуз, наполняя голову молодого человека не нужными ему знаниями по не нужной и не интересной ему специальности.

   Это нехорошо, но такова реальность.

   Многие хотят идти в армию, поэтому более свободны в выборе своего жизненного пути.

   В армии обучение носит прикладной характер: теоретические знания устройства автомата подкрепляется его сборкой-разборкой и стрельбой. В результате знания об автомате у солдата получаются превосходными.

   Если бы школьные знания были не столь академичными, а сливались бы с практическим освоением предмета, было бы значительно лучше.

   Практика позволяет влиять на характер.

   Например, биология. После получения теоретических знаний было бы неплохо пройтись по окрестным лесам и полям, выполнив какую-либо лабораторную работу.

   И вообще я считаю, что должны быть практические дисциплины, например, спортивное ориентирование. Это тот же самый квест – очень популярный жанр компьютерных игр. Нужно больше простых спортивных игр. Дети любят играть, а спортивные игры – путь к здоровью и характеру.

   Школьные оценки – это для школы.

   В автосалоне не будут спрашивать аттестат с оценками!

   Это надо понимать родителям.

   Школа – далеко не все и далеко не самое главное в жизни. А вот школьный коллектив – куда более важное для ребенка, чем знания. Место ребенка в школьном коллективе указывает направление его места в жизни, школьный коллектив может быть причиной многих бессонных ночей родителей и их печальной старости.

   Кто ваш ребенок в коллективе? Лидер, или с кем считаются, или кого все обижают? Это важнее школьных оценок, и заниматься этим должны именно родители.

   Сын (или дочь), покидающий школу с нормальным характером без вредных привычек и с приемлемыми оценками, – это счастье для родителей и для ребенка тоже.

   Школьная программа

   Начнем с простого – как часто человек переходит дорогу? Регулярно.

   Как часто человек пользуется автомобильным транспортом. Тоже регулярно.

   Где ежегодно гибнет масса людей? В автокатастрофах.

   Кто является причиной ДТП? Водители и пешеходы.

   Почему? Глупость, незнание, неумение спрогнозировать свое и чужое поведение хотя бы на один шаг вперед, спешка, излишняя скорость, усталость и прочее.

   Я уверен, что человек, имеющий права и регулярно ездящий на машине, будет очень хорошим пешеходом.

   Так почему в школьной программе нет пункта о получении водительских прав?!

   Я считаю, что каждый ребенок по окончании школы должен получить водительские права, пусть и не с первого раза.

   Что такое обучение вождению в автошколе? Это теория, подкрепленная практикой, причем экзамен принимают совершенно чужие люди. Это самое лучшее сочетание для обучения из всех возможных!

   Обучение в автошколе платное, потому что нужно заплатить за бензин и амортизацию автомобиля – это логично. Но государство выделяет деньги на обучение школьников не нужным им знаниям, так почему не выделить деньги для обучения действительно нужному и полезному?

   Пусть у школьника нет возможности начать самостоятельно ездить в 16 лет, потому что дома нет машины, но знание правил дорожного движения, возможно, сохранит ему жизнь и здоровье в дальнейшем.

   Ребят учат элементам правил дорожного движения, но мало и слишком по-детски. Много теории, мало практики. Детям нужно показывать результаты краш-тестов, а в более старшем возрасте – и реальные ДТП. Ребенок должен увидеть собственными глазами, пусть даже на экране, как у реальной машины сминается кузов, как разбивается стекло, как водитель бьется головой в подушку безопасности, как подпрыгивает машина, а ее колеса все крутятся и крутятся в воздухе... А ведь это краш-тест, то есть скорость всего 50-60 км/ч! А если 100 км/ч и выше?

   Я думаю, что должен быть постоянный предмет "Правила дорожного движения", который должен изучаться каждый год в течение хотя бы месяца, по все более усложненной программе, в результате к 16 годам ученик должен успешно сдать экзамен и получить водительские права.

   Школа и автошкола должны работать совместно: школа дает теоретические знания, автошкола – практику.

   Значительное уменьшение количества ДТП – это ли не счастье для родителей, их детей и государства?

   Теперь о литературе. Что описывает русская классическая литература? Отношения людей 100-200 лет назад при царизме. Тогда не было телефонов, самолетов, автомобилей, Интернета и прочего.

   Меняется время, меняются суждения и мода; не рассуждай по старинке и во вкусах держись современного. Вкус общепринятый берет верх во всех областях (Грасиан, испанец, почти 400 лет назад).

   Отношения между людьми в классической литературе прописаны великолепно, но из-за того, то они произошли "давным-давно", сами события не вызывают большого интереса. Школьник должен прочитать слишком много книг, оторванных от современности, поэтому спасается тем, что вообще ничего не читает, обходясь кратким содержаниями книг. Разве это хорошо?

   Возьмем произведение Толстого "Война и мир". А кто такой Лев Толстой, если привести его к современному облику? Автор начал писать книгу в 37 лет, а закончил в 40 лет. До того, как начать писать эту книгу, Толстой путешествовал по Европе, участвовал в войне, пережил смерть брата, занимался педагогической деятельностью, был защитником в суде, печатался, лично знал многих выдающихся людей своего времени, а также женился. Тут надо расставить несколько акцентов. Путешествие по Европе – это не недельный автобусный тур, а именно несколько путешествий по нескольку месяцев каждое, со встречами как с русскими, так и с зарубежными литераторами. Участвовал в войне – это значит был храбрым офицером на самом главном участке Севастопольской обороны и получил за это орден. Это значит он стрелял в неприятеля (стрелял в живых людей); это значит он видел собственными глазами смерть и раны окружающих, ходил в атаки, пережил поражение в войне. Печатался – это значит, что его произведения нравились императору России.

   И такой человек решил написать эпический роман.

   Кому понравилась его книга? Таким, как он, "Война и мир" и понравилась. Я полагаю, что Толстой не писал свой роман для детей, он писал его как минимум для взрослых, и взрослым он очень понравился! А мы проходим его в школе! Зачем?

   А "Преступление и наказание" Достоевского? Это не легкий детектив, а философский роман с убийствами, проституцией, алкоголизмом, сумасшествием, самоубийством и прочим. Я считаю, что эта книга не по зубам школьникам.

   Вообще есть один предмет, который никогда не введут в школьную программу, независимо от общего прогресса науки и культуры. Да, сейчас в школах проходят ядерную физику, но философию проходить не будут, ибо этот предмет изучает жизнь человека, его смерть и строение мира в целом.

   Всему свое время, и время всякой вещи под небом (Библия, Ветхий Завет, "Книга Екклесиаста", приписывается Соломону, древнееврейскому царю, 3000 лет назад).

   Не слишком ли много знаний мы даем школьникам? Может, лучше дать меньше, но с практическим уклоном?

   Паспорт

   В 16 лет ты получаешь паспорт. Становишься как бы взрослым, но официально полностью взрослым ты станешь в 18 лет. Фактически же станешь взрослым позже, возможно, гораздо позже.

   Итак, паспорт. То, что он свидетельствует о гражданстве – самое существенное его свойство, но корни сути паспорта не в этом. В 16 лет сам факт обладания паспортом является неким рубежом в жизни.

   Сейчас этот рубеж размыт, и получение паспорта не является чем-то сверхъестественным. Давайте сравним с обрядом инициации, который раньше, с некоторыми вариациями был у всех племен, а сейчас остался только у "забытых цивилизацией" народностей. Я читал об этом, и вы тоже можете прочитать в разных книгах. Многим будет интересно сравнение нашего воспитания, которое завершатся обязательным получением паспорта, и воспитанием среди лесов и степей с обрядом инициации в итоге.

   Мужчина – основа племени и стержень семьи, поэтому обряд инициации для него значительно жестче и сложнее, чем для будущей жены. Итак, вопреки представлениям из фильмов, чтобы подойти к этому обряду, совершенно не обязательно быть хорошим охотником, не нужно убить кабана или какое-либо другое крупное животное.

   Подростки, играющие и помогающие родителям, постоянно находятся под присмотром старших членов племени. Если поведение подростка уже выходит за рамки поведения ребенка (трудолюбие, терпение, умение слушать старших и прочее), тогда старейшины племени решают дать ему шанс. Несколько таких подростков собираются и под горестные звуки (песни) уходят к шаману. Детей отрывают от семей на несколько месяцев. Чужие к хижине шамана не допускаются, только один из отцов может изредка приходить и приносить еду. Все.

   У шамана подростки проходят "курс морально-этического воспитания": заучивают легенды и мифы племени, мало спят, много работают, учатся терпеть боль. Мальчики должны гордиться своим племенем, быть его защитниками, стойко переносить лишения, знать и выполнять необходимые ритуалы. С оружием обращаться их не учат, потому что все и так уже умеют охотиться и ловить рыбу.

   Назначается день инициации. Это праздник для всего племени. Песни, танцы, обрядовые одежды, но для молодых людей главное не это. Им предстоит испытание. Вот примеры: избиение палками или кнутами, ходьба по раскаленным камням и прочее. Вероятность потери сознания велика, не исключена и смерть испытуемого, хотя до этого стараются не доводить. Молодой человек должен проявить твердость характера и молча терпеть боль. Если закричит, то он испытание провалил, и через несколько лет ему будет предоставлен еще один шанс. Если же юноша успешно перетерпел боль, он становится взрослым: ему вручают настоящее оружие, и он идет к мужчинам племени. С этой минуты он может жениться.

   Как видно, "получение паспорта" в племени значительно отличается от современного. Вот откуда происходят гордые туземцы, презирающие боль.

   Если у молодого человека есть понимание своего места в мире и стойкий характер – это ли не счастье для его родителей? Такой юноша станет хорошим мужчиной – мужем, отцом и защитником.

   Для девочек началом их взрослой жизни являются первые месячные (это является праздником для всей общины), после которых она считается взрослой и ей можно выходить замуж. Никаких жестких обрядов для девушек не предусматривается: обучение обычным обязанностям женщины происходило на протяжении всей ее предыдущей жизни.

   Как видно, обряд инициации у "дикарей" – повод для большой радости, большей, чем получение паспорта!

   Суть университета

   Что такое вуз? Что дает учеба в высшем учебном заведении?

   Не знаю, как дела за границей – в Европе, например, но знаю, как дела обстоят у нас – в России и на Украине на собственном опыте.

   Итак, а зачем вообще идти в вуз?

   Что там хорошего?

   Отсрочка от армии – да, есть и такой аргумент, но университет дает знания.

   Зачем они нужны?

   Учиться – это тратить четыре-шесть лет своей молодой жизни, своей карьеры, своих сил.

   Я считаю, что в большинстве наших вузов учат плохо и не тому, что надо знать.

   Аргумент единственный и простой: в университете, где учат, как надо, к старшекурсникам приходят представители фирм и после собеседований берут выпускников на работу.

   Мало какие вузы могут похвастаться этим, в то же время выпускники ПТУ почти не испытывают проблем с трудоустройством.

   Потому что в ПТУ учат нужным, востребованным специальностям! И учат так, как надо для производства.

   Также у нас отличное военное образование. Выпускники военных учебных заведений получают достаточно теоретических и практических знаний, которые позволяют им успешно служить.

   Проблема обычных гражданских университетов – оторванность обучения от реальной жизни. Например, обычный бухучет, который проходят целый год. В результате такого "прохождения предмета" студенты экономических специальностей не могут работать бухгалтерами. А ведь бухгалтерами могут работать девушки, окончившие двух-шестимесячные курсы бухгалтеров! Я лично сталкивался с такими явлениями.

   Как ни печально это признавать, но выпускники обычных вузов одинаково ничего не знают. Специальность имеет мало значения. Поэтому среди работодателей отношение к диплому примерно, как к справке о том, что ее предъявитель – не бандит и умеет читать–писать. Практически все должности, кроме действительно требующих специальных знаний (типа инженер-конструктор), могут занять люди с любым образованием.

   Это понимают все, потому что явление широко распространено.

   Кстати, часто после занятия должности, чтобы соответствовать ей согласно нормативам, человек получает второе высшее образование, – заочное, конечно же.

   Все могут делать все, а на самом деле никто хорошо не умеет делать ничего, а все могут делать все плохо.

   Студенты, да и школьники тоже, видят бесполезность для жизни образования как школьного, так и высшего, поэтому учатся плохо.

   Какой смысл учиться, если карьера и деньги делаются не благодаря знаниям?

   Да, конечно, аттестат зрелости получить надо, диплом об окончании института – тоже необходим, но не знания! Имея документы о получении образования, выпускник начинает искать свое место в жизни, не опираясь на полученные знания. А на работе он надеется научиться, освоиться и через несколько лет стать действительно хорошим работником. Фактически коммерческие фирмы вынуждены завершать обучение выпускников за свои деньги. Но тратить собственные деньги на обучение чужих людей глупо, лучше взять на работу готового специалиста, отсюда и проблема первого места работы: тот же директор скорее возьмет на должность бухгалтера женщину, пусть даже и пенсионного возраста, чем молодую выпускницу экономического вуза. Директору приятнее работать с молодой девушкой, но его беспокоит результат: вчерашняя студентка обучена плохо – а проблемы с налогами боссу совершенно не нужны! – поэтому выпускница уходит, а пенсионерка приходит. Но если бы девушку учили тому, что действительно нужно, она бы знала бухгалтерский учет и спокойно получила бы это место!

   У нас слишком много людей получили дипломы о высшем образовании. В результате школьники в будущем просто обязаны получить диплом, иначе не устроятся работать "даже дворником".

   Сейчас вуз превратился в "кружок для общения и приятного времяпрепровождения". Студенты молоды и здоровы, они вступают во взрослую жизнь: зарабатывают первые деньги (стипендия, подработки), первая почти зрелая любовь (с сексом и чувствами). Алкоголь, по желанию, употребляется в очень больших объемах – и никаких последствий для здоровья! Надежды на будущую взрослую и успешную жизнь необычайно сильны и еще не растоптаны суровой реальностью. Лучших друзей приобретают именно в университетах (еще в армии, но мы тут о ней не пишем). Прекрасное счастливое время!

   Студенческие друзья могут помочь в жизни, поддержать. Это хорошо. Но если бывшие студенты занимаются чем попало в разных городах страны, им трудно поддерживать контакты между собой и помогать друг другу. Вот если бы они хотя бы работали по выбранной специальности – тогда могли бы с большей вероятностью и пользой общаться, помогая и поддерживая. А если они проживают в одном и том же городе или области, ситуация вообще великолепная: одна специальность, один район проживания – вчерашние студенты наверняка будут пересекаться по работе, а значит, будут общаться, поддерживать контакты и помогать друг другу.

   Но вуз задуман не для этого! Настоящее высшее образование – тяжелый труд, и по результатам этого труда выпускник надеется устроиться в жизни лучше, получить должность более высокооплачиваемую и с большим карьерным потенциалом, чем тот же выпускник ПТУ.

   Вот цель любого, и высшего в том числе, образования – деньги и (или) карьера и как можно больше!

   Средство для достижения этого – качественные знания, которые позволяют успешно устроиться на перспективную и денежную работу.

   Когда учебное заведение дает знания, с помощью которых можно заработать больше, чем без этих знаний, устроиться в жизни лучше, чем без этих знаний, тогда это будет хороший вуз с хорошими преподавателями.

   Какая разница для абитуриента, сколько компьютеров и прочих устройств в вузе?

   Какой смысл для абитуриента в наличии большого количества профессоров и академиков?

   Это их радость, преподавателей, но не радость будущего студента.

   Трудоустройство – вот цель студента.

   Если в институте регулярно бывают представители коммерческих фирм, ищущие сотрудников для себя, – это хороший вуз. В него стоит стремиться, образование в нем стоит получить.

   Если университет хвалит сам себя за большое количество корпусов, профессоров, компьютеров и прочего, это станция Самохвалово; пользы от знаний, полученных здесь, нет.

   Зарубежные вузы оцениваются по результатам жизненных успехов их выпускников – и только! Сколько Нобелевских лауреатов подготовлено? Сколько выпускников работают директорами крупнейших фирм страны? Сколько министров и депутатов парламента вышло из стен данного института? Так оцениваются настоящие вузы, и пусть они называются институтами, университетами, колледжами, школами, училищами, если готовят специалистов такого уровня – это высококлассные вузы!

   А если академия с пышным названием готовит будущих безработных и офис-менеджеров – такая ей и цена!

   Думай при выборе вуза, абитуриент или родитель будущего абитуриента!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Леснич Велесов Всички права запазени

Свързани произведения
Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
Предложения
: ??:??