19.11.2020 г., 1:06 ч.  

Пространството помни, времето забравя 

  Проза » Други
567 10 10
3 мин за четене

     Когато токът внезапно угасне и нямаме под ръка фенерче, изпадаме в неловка ситуация, дори и в собственото си жилище. Започваме да се блъскаме в мебели и предмети. Трябва ни време, за да привикнем към ситуацията и да получим усещане за разстояние. Прилепите, обаче, се ориентират превъзходно в тъмнината, защото тя е родната им стихия. Освен това те не използват зрение, а се ориентират чрез вълни. Слепците, които са дълбоко нещастни, защото живеят във вечен мрак, в подобни моменти очевидно ни превъзхождат. На светло нямаме проблеми, защото виждаме самите разстояния, но усета за разстояние е рожба на тъмнината. Например, ако ни затворят за няколко месеца в тъмна, но безопасна пещера и ни осигурят храна и вода, то убеден съм, че ще развием невероятно чувство за разстояние. Бидейки на светло, ние заменяме това свръхсетивно усещане със сетивата си и фактически го губим. Макар и да са намерени явни формули за определяне на разстоянията между различни точки, с помощта на координатите им, нищо не може да замени реалното усещане за разстояние. Фактически, нагнетявайки в нас усещане за разстояние, ние сякаш създаваме разстоянието, а чрез него пресътворяваме самото пространство. Развиваме колосална интуиция за това пространство и правим на пух и прах идеите на Кант, че пространство и време са фикция на нашия ум. Може би сте наясно с факта, че от двама художници по-добър е онзи, който е по-надарен с усета за разстояние, а оттам и с усета за пространство. Например при един Ван Гог пространството е сякаш живо същество, като митологично усукващо се чудовище и точно на това се дължи гениалността на Ван Гог. В живописта време не съществува. Тя рисува замръзнали в пространството събития. Бих препоръчал на всеки, който мечтае да стане голям художник да поживее в тъмна стая поне 2-3 месеца, за да покълне в него сетивността за пространство. Фактически живописта не живее  във времето, а във вечността на пространството.

 

Навремето в у чебниците по физика фигурираше следният бисер:

 

"Звукът е явление, което възприемаме чрез нашия слухов апарат!".

 

Бидейки буден ученик, се присмивах на тази нелепост. За мен беше ясно, че звукът съществува дори и тогава, когато ние не го възприемаме със слуховия си апарат. Защото всъщност звукът е трептене на дадена среда - въздух, вода и пр., вследствие на което се образуват т.нар. акустични вълни. Например при свръхзвуковия самолет, приближаващ се към нас, ние не чуваме звука, защото той е  изпреварен от самолета. Но когато този самолет прелети над нас, ние изведнъж чуваме страхотен грохот от него, сякаш той пропада вдън небе! Това ме накара да се замисля дълбоко върху едно друго изкуство - Музиката, което изцяло се базира на звука. Надявам се, че ще се съгласите с мен, че музиката всъщност пресъздава времето по един причудлив и много красив начин. Мнозина са на мнение, че именно тя е най-въздействащото изкуство, защото само за миг може да ни изведе от едно наше състояние, все едно ни извежда от цялата вселена. Възниква естественият въпрос, какво би се случило, ако запушим ушите си за дълго време и така се изолираме напълно от звуците на заобикалящия ни свят. При глухите това е ежедневие, но сега говорим само за временна изолация от света на звуците. Аз съм убеден, че в резултат на този експеримент ние ще доразвием вътрешното си усещане за време. Нещо повече, ние сякаш ще почувстваме времето като едно вълшебно живо същество.  Съществото наречено от древните гърци Кронос. А следователно ще почувстваме и музиката. На пръв поглед звучи налудничаво и парадоксално:

 

Глухите чуват най-добре музиката!

 

Обзалагам се, че вече сте си помислили за глухия Бетховен. Той, както и Моцарт, са обладавали т.нар. абсолютен слух. Моцарт е умеел да се абстрахира напълно от външните звуци, за да чува вътрешните. Така той само за една нощ съумява да напише своя прочут 21-ви концерт в до мажор, оркестрирайки го наум. За вас този концерт е вероятно познат най-вече с втората си - шлагерна част:

 

https://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I

 

За сравнение, един Джордж Гершуин /много голям американски композитор/, когото неразривно свързваме с произведенията му "Рапсодия в синьо" и "Концерт във фа", както и с песента "Summer Time", не е можел да оркестрира сам творбите си. Подобни разсъждения могат да ни отведат твърде далеч, защото тъмнината ни дава възможност да осезаваме една друга светлина - божията. За нашата земна светлина е казано от древните:

 

Lux umbra dei /Светлината е сянката на бога/!

 

Бих перифразирал същото и за музиката:

 

Музиката е гласът на Безмълвието!

© Младен Мисана Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Беше ми безкрайно интересно...Поздравления.
  • Много интересни, задълбочени размисли и анализи ни предлагаш, Младене, стимулирайки нашите собствени... Поздравявам те!
    Със сигурност пак ще се връщам да препрочитам и размишлявам...
  • Невероятни разсъждения, за нещо, което забързани в ежедневието, не осъзнаваме. Коментарите са също на висота. Поезия, музика, изкуство! Ако в света шестваха тези три изкуства, вероятно манията за свръх забогатяване, нямаше да я има и би имало едно общество с богати духовни ценности, каквото, може би, някога все пак ще има. Но засега то е само в душите на ценителите на тези изкуства. Поздравления за предоставената възможност за разсъждения, Младене!
  • Интересен научен поглед и поетичен разказ за земните чудеса, които ни заобикалят! Поздравления, прекрасно есе!
  • Доста ми беше интересно!
    Разумът е едно абстрактно понятие и както Емануел Кант създава 'Критика на чистия разум" в трансцендентална форма на възприятие и върху неговите пунпкури!
    Имам хвърчило и вятър и то лети, но то ще лети защото го държа и това са пунктурите на рационалното и емпиричното възприятие!
    Тъмното е антипод на светлото, но за незрящите то е ежедневие и форма на живот!
    Следователно те усещат тази сонарност и звуков импулс, защото имат по-обострен сетивен орган, едното за сметка на другото!
    Тъмното е изолация и трансцендентална пропускливост на душата, тогава тя се изолира, затваря за външните фактори и резонира със собствен вътрешен импулс, глас, картина, прояснение, видение, визуализация!
    Браво, Младене!
  • Поздравления, Младен! Интересни разсъждения, основаващи се на задълбочени научни познания! Много ми допадна дефиницията за пространството при Ван Гог: "Например при един Ван Гог пространството е сякаш живо същество, като митологично усукващо се чудовище и точно на това се дължи гениалността на Ван Гог. " И се замислих за въздействието на звездите в "Звездна нощ" и "Тераса на нощно кафене", което съчетава едновременно мистичност и реализъм от близостта и безкрая на звездното небе.
  • Интересно - умен поглед към кръстопътя реалност/духовност.
  • Да благодарим на Бог,че дал ни е ум(разум) и очи отворени за чудесата сътворени от него за нас и за прослава негова. Сам Той е казал, проучи ме за да ме познаеш! Закони физични, химични,природни! Затова казваме за картини и скулптури(сякаш не с ръка човешка пипнати),а музиката е най-възвишеното(Божествена).
    Благодарим за познанията ти и представени нам за знания!
  • И аз те поздравявам за написаното, Младене. Като се замисля, май почти не осъзнаваме в забързаното си ежедневие, какви чудни неща,всъщност, се случват в пространството около нас, дори не осъзнаваме степента на собствените си възможности. Хубав ден ти желая!
  • Много пъти съм се замислял, кое е общото между поезията, музиката и рисуването, респективно и скулптурата...
    Коя е творческата симбиоза, която носи в себе си общото и различното между тях.
    В зависимост от какво една картина носи поетичен натюрел и музикален колорит?
    И защо спокойно може да преценим една инструментална творба, като поема?
    И как чудото възкръсва в образно слово при лирична тишина?
    Ето, Младен, по пътеката на познанието търси верния отговор!
    В теорията за видовете изкуства винаги може да търсим обобщения.
    Но пък съпоставимо със самото изкуство:предпочитам магията на необясненото.
    Поздравления за написаното от теб, Младен!
Предложения
: ??:??