15.12.2021 г., 23:11 ч.  

Утре - 16 декември, е рожденият ден на Бетховен!!! 

  Проза » Други
575 9 10
2 мин за четене

Светла му памет на този музикален гений!

 

На границата на класиката и в предверието на романтизма - Бетховен се бори със жестоката съдба, която го покосява с вариола /едра шарка/, от която едвам се възстановява. Според някои негови следовници той е бил болен и от сифилис и това го довежда до пълна глухота. За разлика от Бах, който в края на живота си твори сляп, Бетховен твори музика глух. Той е от композиторите, които обладават т.нар. абсолютен слух /такъв е бил и Моцарт/. Именно това му е помогнало да сътвори най-прекрасната си музика без да я чува другаде освен в себе си. Грандиозната му девета симфония е писана в състояние на пълна глухота. Но още в 5-тата си симфония, наречена "Съдбовната", композиторът чува и пресъздава ударите на съдбата: та-та-та-там в предверието на собствената си глухота. Могъществото на тази симфония завладява и Адолф Хитлер, който устройва парадите си на нейния музикален фон. Известно е, че най-силните симфонии на Бетховен са тези с нечетни номера. Седмата симфония на композитора е апотеоз на съвършеното пресъздаване на фолклора. Игор Стравински я счита за най-добрата Бетховенова симфония, но това е разбира се, лично негово мнение. Извън симфониите, оперите на композитора и невероятните му сонати, сред които като перли сияят "Лунната" - 14 соната и "Апасионата" - 23 соната, за която Ленин възкликва: "нечеловеческая музыка", има и малки Бетховени бисерчета, едно от които е: "Fur Elise" - плод на млада, възвишена и влюбена душа:

 

https://www.youtube.com/watch?v=gl-wesjvQZg

 

Гениалната увертюра към операта Егмонт също дава пример за разтърсващата сила на Бетховеновата музика:

 

https://www.youtube.com/watch?v=pkxXFLRmqvw

 

Всеки творец живее в една сакрална самота, разбран единствено от Бог. В това има нещо възвишено и величаво, абсолютно неразбираемо за тълпите:

 

 

ОБЕТ

 

Не си понятен за тълпите.
Това те радва, но и натъжава.
Живее Моцарт в общество на глухи.
Лишен от слух,
Бетховен чува музиката
най-добре от всички...!
Животът е безумна теорема,
която Бог единствен формулира.
Не е достъпно доказателството ù 
за тези,
въобразили си, че ще живеят...
Километражни камъни са дните.
Отдавна спря да ги броиш,
дори в надеждите.
Под шлем от тъмно бъдеще
пристъпваш
сред джунглата на Неизвестното.
Цветът на черното те мами
в огромен пентаграм затворен.
Студените диагонали
са твоя дом
от неизбродни спомени...
В додекаедъра вселената умира.
Но стилизираната чакра ще живее.
В кръвта на всичко живо ще пулсира.
И ти отново ще си древен Рицар,
издигнал меча си над световете.
По плочи от галактики достигащ
Двореца на безсмъртните поети.

 

 

 

© Младен Мисана Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Не мога да намеря къде си ми изпратил съобщение.Ако не ти е проблем обади ми се на 0877885357
  • Младене,свирила съм многократно всички симфонии и увертюри на Бетховен.Във всички тях /дори и в симф.№6 и в "Одата на радостта" от симф.№9/ прозира тъга,но и един много силен дух,който заедно с музикалният талант оформя геният - аз мисля,че той никога не ще бъде забравен.Поздравявам те!
  • Хубаво е, че ни припомняш гениалността на този невероятен творец! Животът на хора като Бетховен, винаги дълбоко ме е впечатлявал! Сърдечно те поздравявам, Младене!
  • Благодаря на всички коментирали този текст в памет на Бетховен, както и на оценилите го и поставилите го в Любими. Има спорове дали 16 декември е исттинската рождена дата на Бетховен, но ние честваме на 25 декември Рождество, макар, че днес е знайно, че Христос е роден през април.

    Георги трогнат съм от словата ти. Благодаря!

    Руми /Румяна Щерева/, права си. Трябва да тачим титаните.
    Сърдечно благодаря!

    Галя, още пазя вкъщи една малка грамофонна плоча с увертюрите "Егмонт" и "Кариолан" от двете й страни. Благодаря!

    Елка, дълбоко съм трогнат от подкрепата Ви и от цитираното от Вас! Благодаря!

    Миночка, сърдечно благодаря за подкрепата!

    Руми /Румяна Друмева/, Изразявам голямата си признателност за ценния коментар и отбелязаната от теб груба моя грешка. Благодаря!
    П.П. Надявам се читателите да ми я простят.

    На всички вас и на Откровенци, пожелавам светли коледни и новогодишни празници! Бъдете здрави, вярващи и щастливи!

    Искрено Ваш: M&M
  • ..“По плочи от галактики достигащ
    Двореца на безсмъртните поети“.
    С благодарност, че напомняш за този Титан в музиката, Младене! Блестящо есе! Поздравления! Само това,че “ Егмонт“ не е опера, а увертюра към едноименната пиесата на Й. Гьоте .С това Бетховен поставя началото на инструментална пиеса ( в случая симфония ) изразяваща съдържанието на драма, но чрез музика.( Подобно на “ Годишни времена.“- Вивалди, Пролет,Лято,Есен, Зима с разликата, че това са сезони които ги усещаме в картини чрез звук или т, н, програмна музика.). По- късно този похват се развива при Вагнер, а намира място и в нямото кино.
    Благодаря още веднаж за поместеният ти тук труд! Скътах си го! В “Любими“!
  • Младен, добре, че напомняш, за хора и таланти, живели преди нас и драснали дълбоко в съзнанието на човечеството, нека почиват в мир и спокойни да са душите им!
  • "Всеки творец живее в една сакрална самота, разбран единствено от Бог..." Поклон пред гения на музиката - Лудвиг Ван Бетховен! Поздравления за есето!
  • Благодаря ти, Младен, че ни припомняш за тази историческа дата, както и за компетентно написания, емоционален текст! Светла му памет на великия композитор, една безмерна гордост за човешкия род! Много харесвам освен всичко посочено от теб още и увертюрата Кориолан, както и соната Валдщайн. Поздрави!
  • Когато човек остави диря, от това с което е надарен свише, останалото е маловажно! Титан в музиката. Щастливи сме, че сме със слух да го слушаме! Поздравления за написаното от теб
  • Класик! Но не е политик или нещо там, та да му носят подаръци и сомисионни...
    Хубаво изразяване!
Предложения
: ??:??