2.07.2021 г., 1:25 ч.

Доживотен танц 

  Поезия » Свободен стих
1117 4 17

    
    
    Болка, мъка и тъга,
    вече няма Слънце и Луна. 
    Ден след ден, по-безсмислен, 
    по-нещастен, по-злочестен, 
    съществуваш като остров неизвестен. 


    По-пуст и глух, и ням 
    като в пустиня, стон нечут и неразбран. 
    Всуе животът си минава,
    не прощава и не дава, 
    напротив взема, граби с пълни шепи, 
    а ний сме толкоз глухи, слепи. 


    Глухи, слепи за всичко дето
    е най-скъпо,най-свидно за сърцето. 
    Навреме трябва да ценим, 
    защото губим твърде рано всичко 
    и няма да го върнем,

    няма да го заменим. 

    Болка, мъка и тъга 
    танцуват своя танц в една душа. 


                                           Доживотен танц 
             
                                                           ~ Д. Т. ~
      
    

    
 

© Десислава Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Ох, няма смисъл от свади. Сия, не съжалявам, че се противопставям, защото виждам доста такива случаи като с това стихо. Нека да се знаят както добрите, така и лошите страни на този вид общуване. А като цяло, дайте да го караме през просото, защото днес ми дойдоха в повече сериозностите 😉
    Въпреки, че донякъде завидях на Дес. И си пожелах един такъв поучителен разговор и под мое стихо. Не се майтапя. Гуш и цун от мен, на всички!🌌
  • Аз не съм полагала клетви за вярност, Дари 😉
    Следващият път просто ще отминем.
  • Както и да гледам, ако има някакъв ефект, то ти и Ив сте най-ефективните причинители (happycry) Базилио и Лиса Алиса ха ха
  • Всички знаем значението на думата "всуе". Толкова е досадно да обсъждаме такива неща. Тези архаични думи са задължителни в речника на всеки пишещ , владеенето им е богатство. Още един допълнителен език. Бих сложила дори и турцизмите към тях. Смешно е да се изтъкват като някаква неповторима оригиналност, от която да вземем да се поучим. "Глас в пустиня" дори не ми се коментира. Обикновено присъства в слаби творби, които обезличават ефекта на метафората, мигновено и, така употребена, не само че не вдига, а смъква нивото. Лоша шега, обратен ефект, както искате, така го наречете.
    Апропо, не съм срещала досега творец, оцелял на гърба на друг такъв, а и не ме касае. Имам се за добра плувкиня.
    На Деси пожелавам да се порадва сега на тази си слава, защото не е далече моментът, в който Базилио и Лиса Алиса ще се отдалечат, доволни от ефекта който са предизвикали, с намерението никога да не се върнат. Направихте й много лоша услуга, честен кръст!
  • Аз тук не знам с кой да се съглася. За мен това не е вълнуващо стихотворение, но всички си имаме различна чувствителност. Това обаче не значи, че Деси не трябва да пише.
  • “Всуе” е старославянска дума, ако не се лъжа. Аз понякога употребявам синонима и: “напусто”. “Глас в пустиня” е метафора, която присъства в Новия Завет. Може би Ботев оттам я е заимствал. Аз лично не гледам на поезията като на изблик на неповторима индивидуалност. Поезията е по-скоро река, в която някои умело плуват, други някак си се крепят на повърхността, а трети се давят. Има и такива, които не умеят да плуват, но качили се на гърба на добрите плувци се опитват да имитират плуване. Също както в живота.
  • И в конкурсите няма такива професионални мнения.
    Коментираш написаното, и толкова. Харесало ли ти е, кое не и това е. Защо все някой с някого се подхваща? Персонални чатове между коментиращите.

    С Ирка - 🌻
  • Прочитайки този шедьовър на поезията, се почувствах адски бездарна. Нека коленичим и отдадем заслужена почит. Слагам го в Любими!
  • Сия, нормално е да те изненада, не само, защото съм на противното мнение. За мен е достатъчно това, че умея да се аргументира без да обиждам, осъждам, иронизирам и избухвам в неадекватности с противоречиви примери. Това също е безсилие, но го приемам за нормално човешко поведение. Защото, ако бяхме заедно в момента, просто щяхме де си пием кафето. И да спорим, да, но така, че никой да не остане с горчив послевкус. А не да се правим на палячовци по масата. Хората са длъжни да мислят и за тези неща. И въпреки, че понякога си навлизаме в пространствата, лично аз внимавам много да си оставя пролука през която мога да стигна до всеки, ако се наложи. Или така, че да не е неудобно да се стигне до мен, в случай на необходимост. С две думи, говорете каквото намирате за добре. Приемам го И не смятам, че това може да сложи край на отношенията ми с някого в други ситуации. Няма проблем. Дори ми е приятно.
  • Гедеон, не ми влизай под кръста Нали знаеш, че се усещаме и без да говорим. Няма нужда да изкривяваш имиджа ми, не ми е нужен и не го пазя, както виждаш
    Съкрушеният човек не слага ударение върху хорската слепота, глухота, неблагодарност и гьонсуратлък. Той е обърнат единствено към себе си. Отглежда болката си, а когато стане непоносима, я излива навън и не, не е глупост това, че го прави, напротив.
    Този стих (ОБАЧЕ) не е вик за помощ, нито молба, нито изплакване. Той е порицание. Несъвместимо по размер дори и с най-малката трагедия. Аз дълбоко съжалявам, че принудихме Деси да обяснява, за което се извинявам. Но, ако ще анализираме, нека да е обективно. Не ми играй доброто ченге. Видяла съм и виждам прекалено много болка около мен, пронизвала ме е, изплаквала съм я. И точно защото е така, имаш щастието да водим този разговор.
    Тенкю.
  • Стига сте лъгали момичето, хора. Ползвате я като таран в момента, а тя се чуди откъде й е дошло и как да ви върне услугата. Ако копирам още десет такива стихота едва ли ще можете да различите стила й. "Всуе" е толкова често използвана дума в този тип произведения, че е почти очаквана, не впечатлява никого и започва да дразни. Колкото до "глас в пустиня", в стихове след ботевото, издава само абсолютна творческа импотенция. Нищо друго. Много силно се надявам да не искате да превърнете Деси в един наивен Буратино, който да ви вярва безрезервно, докато увисне с главата надолу на някое дърво.
    Когато чета такива стихота, не изключвам авторовите преживявания. Тук навярно има тъга и болка. Лошото е, че няма как да се разбере от стихото така, както покъртително е вкарало в нея целия свят барабар с Млечния път. Личните изповеди звучат различно, съвсем различно и разтърсват. Аз може да съм глуха и сляпа за ценните мигове, но ей бога ми, ненавиждам друг автор да говори от мое име.
  • "Болка, мъка и тъга
    танцуват своя танц в една душа."
    Мн ми хареса!
  • Да си кажа честно, тук ме доведе коментарът на Абин. Хареса ми коментарът: и първата, и втората му част. Има един разказ на Буковски, май се казваше: “Бележки за чумата”, или нещо подобно. Хубав е, и е по темата. А стихотворението е хубаво и мъдро. Хареса ми употребата на остарели думи като “всуе”, както и метафората “стон като в пустиня”. Хубаво е, че сте чели и Смирненски, а и Ботев, Деси. Радвам се.
  • Искрено Ви благодаря !
  • Това е само моето послание,
    изразявам вътрешното си състояние.
    Не ми е цел да ви доказвам, убеждавам, критиката не всичката я заслужавам.
    Не ги четете тези така елементарни,
    никому невълнуващи теми,
    а се насладете на приятните сладникави поеми.
    Ненужни са ми ваще философки описания
    и колко много пълни сте с познания,
    как драмата ми твърде глупава
    и детска е за вас,
    не съм ви интересна, смейте се на глас.
    Не знаете за случилото се на другия отсреща,
    прибързвате да съдите веднага ,
    но нека е така щом ви тъй приляга. Драматизиране, страдание и смърт,
    не виреят само в мене те ,
    но на този етап от живота
    преобладават в моето сърце
    и съзнанието не може да ги спре.
  • Приятно!
  • Прави ми впечатление, че при такива генерализации този, който сочи с пръст, някак си по подразбиране се самоотлъчва от плебса и ние трябва да си направим изводите, че е единственият прогледнал и да се чукнем по главите. Прогледнал за един живот пустиня мрачна, лишен от смисъл, сив и грозен, а някакви слабоумци отдолу дори не знаят какво да го правят. И накрая поуката с "невидимото за очите". Съкрушително. за прогледналия. Не бих желала толкова познание. Да различавам цветовете ми стига.
Предложения
: ??:??