18.01.2007 г., 16:23 ч.

Когато…понеже…защото…тогава 

  Поезия
818 0 24

 

Когато влизаме в тишината,

превърната от нас в мила цялост,

понеже преживявам добрината,

кълняща помежду ни като младост,

защото двамата сме в тъждество

на интелектуалното единство,

тогава идентичното ни естество

за двамата е истинско предимство.

© Валери Рибаров Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Преди време се отказах да четя само поредното издание на телефонния указател и започнах да се интересувам от чуждите думи в българския език - произход и т.н. Но това си е чиста филология и няма нищо общо "с връзката между наука и поезия", нали така?
    Нека който си иска да пита когото си иска специалист - филолог и той може да му разясни, че точният превод от гръцки или от френски на БЪЛГАРСКИ няма нищо общо с идеологията. Затова се присъединявам към поканата да се посмеем! Е, и ако уточним над чии и кои точно думи - ще е по-весело и забавно, нали така?
  • При третия опит вече можем да се посмеем, кото ти признавам, че този "образец" си го процел от някой речник, който ти влияе именно идеологически, т.е. лъжливо.
  • Уважаеми Моисей,
    Трогнат съм от оценката на моя опит за мисли! Благодаря!
    За сведение, обаче на четящите в сайта, аз привърженик на чистотата на българския език, въпреки, че съм само 50% такъв! Та на въпроса -"Парадигма" на Български се превежда с "образец, пример за подражание"! Думата, ако не се лъжа, е от гръцки произход!
    Доколкото до "модел" - това е поредната чуждица в нашия език и е от Френски произход! На български означава и се превежда отново с "образец, пример за подражание"! Нека поне в този сайт да покажем, че си обичаме езика!
    Поздрави
  • Драги ВТ!
    Разсъждението ти този път е по-оригинално, но за сметка на това пък е изцяло несъстоятелно.
    1. Парадигма може да се преведе най-точно като "модел", а модел на мисленето има всеки човек, незавимо дали го иска или не, нъ въпросът е какъв е той.
    2. Идеологизерането на знанието е наистина една историческа колизия, но в случая, това има нещо общо, доколкото става въпрос за неговото деидеологизиране.

    Става въпрос за познаване на възпроизводствения процес до равнището на неговото преживяване, което става и с помощта на поезията.Познавам поети, които отричат връзката на науката с поезията. Аз не съм от тях.
    Поздрав!
  • Уважаеми Моисей,
    За съжаление иронията ми не бе забелязана от високото ниво на мисли, характеризиращо получения отговор, въпреки, че той по моето некомпетентно мнение се характеризира по-скоро с плеоназъм. Но това няма значение! Бих искал да отбележа само едно по повод на "...каква е съвременната научна парадигма и за колко време може да стане нейното усвояване, за да се превърне в мироглед на пишещите и четящите. Това днес е централен научен въпрос, по който работят цели институти..." Аз лично бих употребил вместо "парадигма" - образец, пример. Но това е защото винаги съм се стремил да обяснявам своята мисъл и твърдения на език, достъпен за възможно най-широк кръг индивиди. Това е мой характерен недостатък, но съвършени хора няма!
    Та на въпроса - аз винаги съм бил категорично против всяко налагане на какъвто и да е образец в който и да е вид изкуство, защото "налагането на образец" е винаги равнозначно на "налагане на догма!", на някакви граници за развитие на човеикото мислене. Преди много време символистите в поезията, например, бяха "отлъчвани" - Богомил Райнов дори направи кариера с своите критики към творечството на баща си - Никоай Райнов! Но Николай Райнов ще се чете, а синът му - ...!
    Колкото до това: "...Ще те попитам директно и конкретно каква е съвременната научна парадигма и за колко време може да стане нейното усвояване, за да се превърне в мироглед на пишещите и четящите. Това днес е централен научен въпрос, по който работят цели институти..." Този тип институти винаги са били "идеологически" създания, чиято основна цел ВИНАГИ Е БИЛА ДА НАЛОЖАТ НА обществото да "МИСЛИ В ОПРЕДЕЛЕНА ПОСОКА", изгодна на онзи, който финансира техните разработки! Една от технологиите за обработка на общественото мнение в едно или друго отношение е употребата на непонятни твърдения за съзнанието и интелектуалното нива на слушателите. Много е близко по своите механизми на въздействие до добре известното "промиване на мозъците"!
    Затова в историята на човешката наука и култура остават само онези, които не се интересуват или влияят в своето творчество или мислене от старателно налаганото от различни институции за "правилно", за "образец на подражание". Независимо дали това са "научни институти" или създадени с подобна цел религиозни институции!
    Аз продължавам да твърдя, че подобни, чисто идеологически (в политическо или религиозно отношение) институции са излишни и всяват само ограниченост на мисленето. Но по тази причина всяка власт ги "крепи"! Не става въпрос за проповядване на "Анархия - мать порядка!" А за това, че без свобода в своето мислене и дух Дедал не би създал своите крила...
  • Драги ВТ!
    Ще ти отговоря на коментара като посоча началните ти думи. Ти казваш следното:"...винаги съм се възхищавал от способността на хората да избягват да дадат търсения от тях отговор!" Да изягваш отговора, не може да буди възхищение. Цялото твое разсъждение се базира наистина на известен принцип на обучението - простота и достъпност. За разлика от теб, аз не се възхищавам на тези, които бягат от отговор на задаваните въпроси, а на теб конкретно ще ти кажа, че изместваш въпроса, вместо да вникнеш в моя отговор и да направиш опит да го разшириш, но пък ти ми даваш възможност допълнително да дефинирам въпроса за който става въпрос. Ще те попитам директно и конкретно каква е съвременната научна парадигма и за колко време може да стане нейното усвояване, за да се превърне в мироглед на пишещите и четящите. Това днес е централен научен въпрос, по който работят цели институти. И когато аз казвам, че разбирането на един текст предполага определена методологическа култура, с това не само че отговарям, но поставям и задачата да се работи в тази насока като, в същото време, поемам и отговорност за решаването на тази задача в рамките на сайта.
    Какво излиза? Моят отговор е изчерпателен, защото белите полета в съзнанието на читателската и пишещата аудитория, които са известни като "методологическа недостатъчност" не са плод на моя текст, а обратно, моят текст насочва публиката към това, към което трябва да насочи усилията си, а то е повишаване на равнището на мирогледната си ориентация, което също е известно на всички, но на теб изглежда нещо ти се губи от полезрението, за което ти обръщам внимание.
    Поздрав!
  • "...На администрацията на Сайта съм предложил длъжността в Сайта "методолог", което би тласнало напред творческия процес тук. Благодаря ти за разсъждението..."

    "...Нямаш представа колко ти помагам с това, че почти нищо не можеш да разбереш от това, което ти казвам..."

    Уважаеми Моисей, винаги съм се възхищавал от способността на хората да избягват да дадат търсения от тях отговор! Моите уважения!
    Но за да бъде човек методолог на някого или на някаква общност от законите на междуличностното общуване на човешките индивиди самостоятелно, вътрешногрупово или между отделните групи изискват това да се осъществява на общоразбираем език и хората да могат на този език да обяснят на отделните индивиди съдържанието и обема на смутилото го понятие/понятия. Това е известно още от появата на педагогиката като изучавана научна дисциплина!
    И още нещо искам да кажа по повод на един от цитираните тук коментари - Човешката памет помни само разбираеми за конкретния индивид неща, защото в противен случай в паметта му не могат да се създадат трайни "взаимовръзки" между "старото" знание и "новопридобитото" такова! Отдавна е известно на всички педагози, философи и обикновени хора, интересуващи се от обсъжданата проблематика!

    С пожелание да продължавате на радвате сайта със своите прекрасни творби!


  • Привет Сияна!
    Днес светът разкрива нови възможности да откриваме красивото, но и трудностите се увеличиха.
  • Красиво!
    Поздрав!
  • Нямаш представа колко ти помагам с това, че почти нищо не можеш да разбереш от това, което ти казвам....Важното е да не забравиш какво сега си говорим.
    Поздрав!
  • Не ми помагаш много...напротив...оплиташ ме в апаратурата ти от понятия методологически и концептуално...дали диалогът евентуално ще завърши за мен кристално... или фатално ? (просто питам...първосигнално )
  • Споделяш компетентно.Това, което ти убягва е погледът върху цялостния процес, за да видиш как тук той е изобразен чрез този понятиен апарат. В случая, е важно това, че си задаваш правилни въпроси, а и това, че споделяш. Проблемът за концептуалната, за така наречената методологическа подготовка на авторите днес е първостепенен в литературата. Но това е и въпрос, който може да се реши само постепенно, а за тази цел диалогът върши много голяма работа. Но и друго! На администрацията на Сайта съм предложил длъжността в Сайта "методолог", което би тласнало напред творческия процес тук. Благодаря ти за разсъждението.
    Поздрав!
  • Препрочитам от време на време...Остава нещо недоизказано между редовете...неясно...чудя се дали ще разбера какво е...
  • Колко?
  • Така е Анета и в двата случая, които посочваш.
    Поздрав!
  • По две причини най-често навлизаме в тишина:
    - вече няма какво да си кажем, има празнина;
    - разбиране без думи, излишни са във взаимноста;

    Ти обрисуваш (според мен) по-добрия вариант.

    Поздрав и усмивка.
  • ЧАР,
    Даваш печеливша идея - към всяка лична доза дрога по един мой текст, пък дано така успея да ги продам.Обещавам ти процент от постъпленията.
    Поздрав!
  • Меги,
    Към суперлатива ти ще добавя, че е направен опит за тройна градация на един и същ процес в неговото възпроизводство.
    Поздрав!
  • Диди,
    Тук смисловата натовареност на "кълняща" е разбирането за възпроизводството на процеса, което е негово самодоказване.
    Поздрав!
  • човек може да се привърже като към дрога по такъв стил на писане!
    Аплодисменти!
  • "Когато...понеже ...защото ...тогава ..."
    - любовен процес отъждествява!
    Съвършен е стиха ,
    защото
    без сложни думи
    усещане за обич покълва в ума ми...
  • Не може ли да не е "кълняща", объркващо е двусмислието...
  • Разбрах те. Правиш забележителен коментар, дори и без думи, защото тук е описан важен и сложен любовен процес.
    Поздрав!
  • Няма нужда от думи.

    Поздрав!
Предложения
: ??:??