Помните ли, как „а” и „б” се учехме да пишем? На тръстиките как сричахме шестиците, по краищата на дерето – първите оценки на живота във бележника. Дъха си гълтахме, наежени от щастие, щом кремъче край пътя виждахме. Прохождащите таралежи – на първите бодли вкуса опитвахме. Без грижи и копнежи. Така си е. Разбирахме – ожуленото ще боли, че кръвни сме и сме солени. Във стаите на бабите нали приказките спяха, защото само там миришеше на време... Без спир се скитахме, и връщахме се за да питаме: за мълниите, за небето; за нещото (КАКВО ЛИ ?!!) във края на полето. От слънцето, издули бузи, обгорени питахме – непрегорели. Вечното „Защо не може?” на тавана... ... за тъмното в мазето... Посяха в нас и първата забрана. Растяхме, растяха и бодлите – все още нежна детската закана. И първо влюбване, с треперенето в коленете. Като пречупване раздяла... Риболовът сред мъглите... ... кучето и мишките в капана... Така в очите на приятели се раждахме, за себе си и за света – за другите. Дали си спомняме?
Искаме нали?!! Заспивайки със късните, с предизвестени новини; Когато детството разкрачено е над контейнери... ... и старци, сред изцапаните, чужди спомени, бъдеще му търсят.... ... когато някога, преди години децата дишаха лепило... (Хероинът беше скъп.); Дори несретница, бъдещето да захвърли – някъде, във мръсна улица – с инфектиран, неизрязан пъп; Дори когато просякът недъзи влачи, със нагла жалост, душейки след вас следите; Дори когато пребиваха на светло... Когато любите се... ... или седите в кафенето. Когато чуете, някъде далече – в съседство, че децата мрат от студ или от глад, а може би и двете; Щом днеска смърт е безпаричие; Когато ни обираха на кръстопът; Когато злобно-дружно в паветата забихме крак; Политиката когато стана рак; И щом в очите на децата ни детството си абортирахме.... Защо заспиваме и как?
Това стихотворение ме върна назад в детството ми със всичките емоции и преживявания, а след това ме хвърли в настоящата действителност, с цялата И бруталност. И контрастта между това, което съм преживяла и това, което колкото и да ми се иска не мога да спестя на сина си ме разтърси. Достоен човек си, защото си видял всичко това , а и за това, че по много добър начин ни накара да го съпреживеем с теб. Поздрав!
От снощи препрочитам стихът ти и все отлагам коментара си.
"Във стаите на бабите нали
приказките спяха,
защото само там миришеше на време...
Без спир се скитахме,
и връщахме се за да питаме:
за мълниите, за небето;"
Какво усещане!Като на живо!
Всяка дума сякаш разплита отделно емоционално състояние!
Поздравления!
Благодаря ти, Злати, както и на всички, които ще оставите тук коментара си. Хаосът е около нас.Главата ми е ясна. Напомнят - права си, Злати, грозните случки от живота винаги напомнят за себе си! А в България те са ежедневие, въпрос на избор е да поискаш да ги видиш. И да поискаш те да спрат. Всеки човек МИСЛИ, че прави най-добрия възможен избор - аз да пиша по този начин, ти, Злати, да го коментираш по своя. Не съм обиден, вярвам, че ти също. Лириката е хубаво нещо, но животът не е само лирика. Далеч не е. А за петицата - не си нося бележника, но съм ти много благодарен. Поздрави, Злати, и на всички останали, без значение, дали, харесвате по-горе публикуваното стихотворение, или не. Поздрави!!!
Хаотичен си, Митко. Явно много неща са в главата ти, а други напомнят за себе си. Отново съм на мнението, че е за разказ. Митко, предполагам разни обидени физиономии няма да ти отиват, а лицемерието на никого не е желан гост. Пиша ти 5, единствено и само заради хаотичните мисли.
Блокирането на рекламите (Ad Blocker) е в нарушение на правилата за ползване на платформата! Добавете сайта в списъка с изключения във Вашия Ad blocker!
Може да избегнете показването на рекламите, като направите дарение и получите статут на ВИП потребител/Автор ПЛЮС.