А,наше село ли?-те го бе,тего!-рече Петър Алафрангата и посочи на юг от Ямболския пазар,гдето пролет и есента дохождаше цирк "Балкански "и съпътстващите го "Виенско колело ",десетина сергии със зрелища от различно естество.
Петър Алафрангата е от село Роза,голямо село,сладкодумец,местен зевзек и надарен от природата с онова очарование, което Господ даряваше не тъй щедро на тракийските селяни,родени за земеделие и скотовъдство от време оно...
Лятото се изниза и опече на връшник,с добра реколта и селяните от Горна Тракия правеха калабалък по тезгяхите в Ямбол, за да спазарят реколти и добитък с житари и касапи,както и с търговци на вино, ракия и други потребности, защото на панаира идваха със стока грънчари,железария,продавачи на илачи от билки,хума и всичко необходимо за селяни и граждани преди зимата.
Петър Алафрангата идваше на панаира с кон в двуколка и почваше да се пазари за продажбата на коня и двуколката,като знаеше,че няма да ги продаде,защото им искаше високи цени.
Пък и да му предложеха исканата цена,той нямаше да ги продаде, защото според него кон с двуколка и жена не се залагат.Но докато преговаряше за коня с евентуалните купувачи, те го черпеха с вино и препечен на въглищна скара суджук.
Наше село е с най-голямо и тлъсто землище-хвалеше Алафрангата родното си село, което беше истина и селяните от Горна Тракия знаеха това.
Но в селото на Алафрангата имаше още интересни неща, които ще оставим за следващия път.
С продължение
© Стойчо Станев All rights reserved.
Съжалявам, че ти отговарям със закъснение, но в тези динамични моменти и обем на информация, понякога, пропуските са неизбежни...
Благодаря за хубавите думи!🤝