15 nov 2022, 10:45

Поет 

  Poesía
682 2 14

Не доживях до тоя мил момент –

сам да ценя проклетата си дарба.

Поетът се превръща в монумент,

когато почне много да си вярва.

До днеска не свъртях и пукнат лев

от трите ми дузини светли книги.

 

И стихчетата пиша си ги с кеф! –

тъй както пеят летните авлиги.

Бедняк последен, тъй ще си умра.

Това е толкоз просто и логично.*

С един колчан от птичите пера! –

с които казах – и подписах всичко.

––––––––––––––––––––––––––––––

*– Н. Вапцаров "Борбата е безмилостно жестока"

© Валери Станков Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Така си правят тука, Вальо. На мен ми промениха целият първи стих в "Предколедно", ама не им се сърдя - оригиналът си е при мен.
  • Празен джоб, богата душа са казали хората
    Усмихна ме. А, от монументи, които много си вярват, пази Боже!
  • Със сигурност изброените дължат част от израстването си на откровения. Може да се продължи тоя списък с още много имена. Но това вече е разговор, на който не е тук мястото. За тема във форума е.
  • А защо, питам се, Майсторе? – и отговор не чакам, сайта напуснаха утвърдени поети като Мартин Спасов, Галена Воротинцева, Ружа Матеева, Ники Комедвенска.
  • Не съм имал предвид "само", а "предимно". Познавам сайта добре. От доста време съм в него. Той е нещо като школа, в която авторите израстват. Разбира се, има много утвърдени автори, които трябва да са добър пример. И не визирам само поети. Има и художници, фотографи, музиканти, преводачи...
  • Познава ли някой богат поет, това е толкоз просто и логично, докато е жив и водят го в литературния отчет, остава си сред ятото самотна, божа птичка! Благодаря за удоволствието да чета стиховете ви!
  • Не е добро определението, че сайтът "Откровения" е само и единствено за любители поети. Тук публикувам от месец – и прочетох доста стойностни, професионално написани стихотворения. Литературното противопоставяне "любители – професионалисти" в случая е неуместно. Любителите поети са най-добрите изследователи на литературата. Някога великият Айнщайн е казал безсмъртната фраза: "Чудна работа! Оказва се, че накъдето и да тръгна в науката, преди мен оттам са минали Поети!"
  • Да, Метроном. И аз си помислих същото. Ако някой автор си повярва прекалено много, по-скоро се превръща в графоман, не в монумент. Има доста такива примери. Времето ще ги отсее. И ще остане значимото.
    Вярно е, от писане на стихове е трудно да се забогатее. Поне БГ е така. И Левчев каза същото в едно интервю.
  • Добре е човек да бъде последователен. Не да скача до небето при съвпадения на две думи в чужди стихове, например "светла вяра", а да заимства цял стих от друг автор, като с нищо не подсказва, че не е негов. Нито творбата, нито авторът ѝ губят нещо от коректното цитиране. Не става дума за спор чии е този стих. Сега. Но след половин век може в литературата да се изучава Валери Станков, Н. Вапцаров не. Срещал съм "Ти сплиташ в упоение ресници" на Лилиев без цитата от Н. Райнов и двата вплетени негови стиха в сонета стоят необозначени. Лилиев ги е цитирал, но при споделяния мотото е изгубено, някои текстообработващи програми из сайтове и блогове не поддържат курсив.
    Сега си представи, че аз съм взел твой стих без да го цитирам коректно и пробутвам теорията за "текст в текста". Това ще стигнем до съд и ще го покажеш в някоя стихосбирка. Това е сайт за любители, не за изследователи на литературата. Да не даваме лош пример. Тук е прието да се цитира надлежно.
  • "Поетът се превръща в монумент,
    когато почне много да си вярва"!!!

    Сега видях, че цитирам това, което и Валя е "хванала" като най-силно и есенциално в стихотворението ти. Но не го махам, защото то наистина е "гвоздея" в произведението ти, Валери.
  • "Текст в текста" е похват за високо интелектуално одарени хора, а не за литературни пунктуалисти.
  • Нищо не показваше, че е текст в текста. Поне в курсив трябваше да е.
  • Не знам кой е сложил поясняващата бележка под линия с цитата на Великия Никола Вапцаров, но, който и да е, явно, че изобщо не е чувал за литературните похвати "текст в текста" и "интертекстуалност". Бележката под линия в случая е абсолютно излишна и си е живо подценяване на грамотната аудитория в "Откровения".
  • Поетът се превръща в монумент,
    когато почне много да си вярва.
Propuestas
: ??:??