БАЩА
Това се случи когато бях ученик в прогимназията. През есента на онази година имаше тридневна ученическа екскурзия от Никко до Ашио. От училището пуснаха напечатано на циклостил съобщение, което гласеше :
“Сборен пункт - в 6.30 пред гарата Уено. Тръгване - 6.50”.
На уречения ден, излетях от къщи без дори да закуся като хората. До гарата Уено нямаше и 20 минути с трамвай, и макар да го знаех, сърцето ми кой знае защо тупаше по-бързо . Чаках пред червената колонка на трамвайната спирка и не ме свъртеше от нетърпение. За жалост, небето бе облачно. Ако звукът от заводските сирени наоколо раздвижеше тези сивкави изпарения и ги превърнеше в ситни водни капчици, като нищо можеше да завали. Под това схлупено небе , по надземната ж.п.линия мина влак. Мина и редовната товарната конска кола до завода за конфекция . Магазините отваряха един по един. На спирката имаше още двама-трима души, подредени в мрачна редица от недоспали лица. Беше студено . Точно тогава дойде “евтиния” сутрешен трамвай . Тъкмо си пробих път и увиснах на една от кожените дръжки и отзад някой ме потупа по рамото. Обърнах се стреснато.
- Добрутро!
Гледам - Носе Исоо. И той като мене бе облякъл тъмно синята си униформа, преметнал шлифер на лявата си ръка, обул конопени гамаши и провесил на кръста си кутия със суха храна и манерка с вода.
С Носе завършихме едно и също начално училище, а по-късно влязохме и в една и съща прогимназия. Да кажеш, че е добре по някой определен предмет, или зле по друг - не беше. Затова пък беше природен талант. Например, веднъж да чуе някоя нашумяла песен, запомняше мелодията й. А по време на екскурзията, вечерта, когато отседнахме в един хан, явно беше решил да покаже на какво е способен. Умееше да рецитира, да свири на бива от Сацума, да разказва смешки и забавни истории, да си преправя гласа, да прави фокуси - изобщо можеше всичко.
На туй отгоре, в жестовете , във му физиономия ако щеш, имаше нещо , което само по себе си разсмиваше хората. Затова бе популярен сред съучениците си, а и сред учителите се радваше на не лоша слава. И аз дружах с него, но не бяхме особено близки.
- Май и ти си подранил .
- Че аз винаги съм така - каза Носе, смръщвайки ноздри.
- Да, ама онзи ден закъсня
- Онзи ден ли?
- Ами да - за часа по японски.
- А-а, когато Баба ми се скара ли? Е, и най-великите грешат.
Носе имаше навика да говори неуважително за учителите.
- Той и на мен се скара.
- Защото закъсня ли?
- Не, защото си бях забравил учебника.
- Е той Светеца си е непоправим педант.
“Светеца” е прякорът, който Носе беше прикачил на учителя Баба Кйоою.
Така, увлечени в приказки, стигнахме до гарата Уено. Пак трябваше да разбутам тълпата, за да сляза от трамвая, и влязох в гарата. Но беше още рано и от класа имаше само двама-трима души. Разменихме си по едно “Добрутро”. После, бутайки се кой да е пръв, седнахме на дървената пейка в чакалнята, и както обикновено се разбъбрихме оживено. Всички бяхме в онази възраст , когато да говориш на езика на мъжете бе въпрос на чест. И така, от устите на тези мъжкареещи се момчета потекоха всевъзможни приказки за предстоящата екскурзия, клюки за съучениците и злословия по адрес на учителите ….
- Абе, тая Изуми била голяма преписвачка! Щом като има "Чойс"-а (виж бележката под черта) за учители, а пък е известно, че нито веднъж не е учила по английски, излиза че …
- Ами Хирано? Тя пък ходела на изпит по история с написани по ноктите дати!
- Какво бе, той самият даскал не е цвете - сам не знае i-то или е-то се пише по напред в receive, а седнал да ни преподава и да ни баламосва, че наръчника бил само за учители.
Така бе заклеймяван всеки и за никого не се чу и една добра дума. Не след дълго Носе се захвана със седящия до него човек, който си четеше вестника. Той приличаше на работник, но бе обут с чепици марка Саламандер. Макар и модни по онова време, те съвсем бяха загубили блясъка си, а и подметките им бяха разпрани отпред, с което си заслужиха определението “Зяпнамандер”.
- Лелеее, Зяпнамандер е съвсем на място! - избухнаха в смях останалите.
Както ни бе дошло настроението, започнахме да си търсим достойни за заяждане обекти от влизащите и излизащи от гарата хора. Надпреварвахме се да измисляме една от друга по-безсрамни подигравки, които само ученик от токийска прогимназия беше в състояние да изрече. Сред нас нямаше и един от оня тип кротки ученици, дето можеш да ги надприказваш, но дори на този фон, Носе се открояваше с най-хапливите и остроумни определения.
- Носе, Носе, я гледай оная лелка!
- Тая изглежда така, сякаш е бременна с риба-балон.
- Ами оная червена шапка, не ти ли прилича на нещо, а, Носе?
- Тя пък се мъдри като същи Карл Пети!
Накрая стана така, че Носе единствен се нагърби с ролята да измисля подигравките, докато другите само се наслаждаваха.
В този момент един от нас забеляза някакъв странен човек, който бе застанал пред разписанието на влаковете и се взираше в ситните цифри.
Беше облечен в тъмночерно сако, а от панталона му на сиви райета се подаваха два крака, тънки като дръжките на гимнастически гири. Изпод широкополата му шапка стърчаха кичури наполовина побелели коси и си личеше, че е на доста години, а пък се беше наконтил с модерно карирано шалче в черно и бяло и бастун от плътен бамбук, затъкнат под мишницата му както се носи камшик.
И дрехите , и стойката, изобщо - целия му вид беше такъв, че направо да го сбъркаш с карикатура от известното по онова време хумористично списание Пънч, изрязана и пъхната нарочно сред човешкото множество на гарата.
Онзи, който пръв го забеляза, подхилквайки се доволно, че е открил материал за нови подигравки, дръпна Носе за ръката и каза:
- Ей, ами оня там?
Всички се загледахме в странния човек. Той се наклони леко, извади от малкото джобче на панталона си голям никелиран джобен часовник на лилав ланец и педантично взе да сверява цифрите от разписанието. Още щом зърнах профила му, разбрах, че това е бащата на Носе.
Но от групата никой друг не го знаеше. Затова и всички бяха вперили поглед в лицето Носе, в очакване да чуят подходящото определение за този комичен персонаж , приготвили даже порцията смях за след това. Едни ученици от четвърти прогимназиален клас не можеха да отгатнат чувствата на Носе тогава. Аз понечих да предупредя “Ама, това е на Носе бащата !”, но точно тогава го чух да казва:
- Тоя ли? Елегантен лондонски клошар!
Избухналия след това смях едва ли се нуждае от описание. Някои даже се мъчеха да имитират леко приклонената стойка на Носевия баща в момента, когато изваждаше джобния си часовник . Без да искам наведох глава. В този миг нямах куража дори да погледна Носе в лицето.
- Казано на място!
- Глей, глей му шапката!
- Оная от битпазара ли?
- Че там има ли такива ?
- Значи от музея ще да е !
И пак настана всеобщ смях.
В гарата, под схлупеното небе, беше притъмняло като при залез. В сумрака погледнах скришом лондонския просяк. Тогава един колеблив слънчев лъч си проби път през облаците и тясна ивица светлина влезе през таванския прозорец , огрявайки част от пода.
Бащата на Носе стоеше точно в това светло петно. Около него всичко се движеше. Докъдето стигаше или не стигаше погледа, всичко се движеше. При това не се чуваха нито гласове, нито звуци, сякаш сградата бе потънала в непроницаема за тях мъгла. Единствен бащата на Носе бе застинал. Сред френетичния поток от хора, един безвъзвратно остарял човек, облечен в безвъзвратно овехтели дрехи , нахлупил отдавна прехвърлила времето си черна филцова шапка, сложил в дясната си длан джобен часовник на лилав ланец , все така стоеше, неподвижен като стълб, взрян във влаковото разписание .
След време поразпитах уж случайно и разбрах какво всъщност се бе случило. Бащата на Носе, който тогава работеше в университетската аптека, решил отивайки на работа да изпрати сина си без той да разбере и специално дошъл на гарата.
Колкото до Носе Иссоо, скоро след като завърши прогимназия, той се разболя от туберкулоза и почина. На траурната церемония в училищната библиотека, аз бях човекът, който, застанал пред снимката на Носе с униформена фуражка, прочете прощално слово. В него вмъкнах и следната фраза : “Сбогом на теб, който си длъжник на родителите си” .
Март, 5-та година от епохата Тайшо Автор: Акутагава
[1]* ×îéñ - ó÷åáíèê ïî àíãëèéñêè åçèê, ïî êîéòî ñå å ó÷åëî ïî îíîâà âðåìå â ÿïîíñêèòå ïðîãèìíàçèè. Êúì íåãî å èìàëî è “Íàðú÷íèê çà ïðåïîäàâàòåëÿ”
© Николина Недялкова Todos los derechos reservados