Иван Вазов. Немили-недраги. Българските хъшове между несретата и героизма.
Увод: Повестта "Немили-недраги" връща читателя към предосвобожденското минало на българите, за да припомни забравени идеали и родолюбиви стойности. Герои на творбата са редовите участници в национално-освободителното движение - българските хъшове.
Теза: Хъшовският живот е изпълнен с мъка, мизерия и голяма доза героизъм. Споменът за славните, изпълнени с опасности дни, разкъсва сърцата на прокудените българи, а настоящето - сиво, тихо и несретно - им изглежда безсмислено. Те горещо желаят да се борят и проливат кръвта си за свободата и ако имат такава възможност, не биха я пропуснали.
Док.1 Нищетата обгражда отвсякъде хъшовете - окъсаните и избелели дрехи, тягостната, мрачна обстановка, отслабналите кореми и измъчените им лица - всичко показва беднотията, в която живеят. Немотията и гладът карат смелите герои да крадат. Битката, която водят сега, е една от най-важните, сблъсък на живот и смърт. Ако оцелеят, може би ще сбъднат най-голямата си мечта - да се бият за свободата на родината, а ако не - ще умрат забравени в чуждия град.
Док.2 Пейзажът, описан в І глава от повестта, разкрива самотата на българските хъшове в Браила. Студенината и отчуждението на румънските граждани се изразява с влажната и мрачна декемврийска нощ и с пустите улици. Мъглата, която "задушаваше с отровния си дъх", подчертава несклонността на румънците да съжителстват с българските бунтовници. Макар че за тях Румъния е спасителен сал, българите се чувстват нежелани, това изтъкват думите "Бяха сред обществото, но бяха в пустиня." и "Къщята, магазиите, кесиите, сърцата бяха затворени за тях".
Док.3 Във ІІ глава Иван Вазов описва мъката на хъшовете. Тежко е да си далеч от родината, а още по-тежко е да знаеш, че не можеш да се върнеш там. Неслучайно повествователят казва, че "България беше затворена за тях". Разговорите, чиято тема обикновено е свързана с героичното минало, показват желанието им да се борят за свободата и да умрат на бойното поле. Хъшовете са готови на всичко, стига да е с народна цел. Те с нетърпение очакват момента, в който ще се върнат в България и ще сбъднат мечтата си.
Заключение: В творбата си "Немили-недраги" Иван Вазов не крие уважението и обичта си към българските хъшове, обрекли живота си на родината. В Румъния, далеч от България, те търпят тежките удари на съдбата, лишенията, които хъшовският живот им налага и страдат от бездейното си и монотонно съществуване.
© Сладурркатта Всички права запазени