3.10.2012 г., 15:00 ч.

Гладът на България 

  Журналистика » Социални статии
1773 1 1
3 мин за четене

Гладът на България

 

       Не, гладът тук не е физически. Не става дума за мизерни заплати, корумпирани управници и изнемощяла икономика. Гладът е морален, ценностен и, най-вече, интелектуален. Немотията на едно поколение, което би трябвало да е бъдещето на България.

       Причините за това – колкото хора, толкова и мнения: смяната на режима; насилието по телевизията; безпаричието; корупцията; вечният комерсиален глад. Пърхането на крилата на пеперудата, предизвикващ този тайфун, който помита със себе си мозъчни клетки, е промяната. Както и липсата на такава. Кой от по-младите не помни как родители и прародители са му казвали „Учи, чедо, за да не работиш”? Кой не се е сблъсквал с толкова закоравели представи, които карат по-възрастните да казват на черното бяло? Бабите, които и досега викат милицията, защото си направил непростимия грях да седнеш на пейката пред техния блок, за да починеш, например? Дядовците, които започват обстойни дебати в рейса, защото не си го видял моментално и не си освободил твоето място, за да седне той? Зейналата дупка между поколенията, която не носи нищо добро. Носи пренебрежение, понякога дори озлобление. Но това не е основен фактор. По нашенски хората казват, че малките камъни преобръщат каруцата. Това е камъчето, което леко е разхлабило колелото.

Но идеята не ми беше да критикувам миналото. То вече е станало и няма какво да се направи по въпроса. Ние, българите, не сме единствените, поставени в тези условия. Специалното при нас е друго – уникалният ни талант да се задържаме над водата, въпреки че не можем да плуваме. Примери има. Най-значителният от тях – 1300 години държава, 700 от тях – робство. Успели сме, съхранили сме се.  И тази ни дарба явно в момента започва да пречи. Когато стигнеш дъното, няма как да паднеш по-долу. Избутваш се от него и започваш да се издигаш. А ние сякаш никога не успяваме да стигнем дотам. Все ходим по ръба и не се даваме, не падаме. А може би е време да паднем – силно и звучно. Направо могъщо. И да започнем да градим наново. Защото върху слаби основи, колкото и да градиш, все някога граденото ще се срути. И ние санираме ли, санираме старите панелки, само за да забавим неизбежното.

И до какво ни доведе това чакане и отлагане. Ето до какво (и това са лични преживявания, сигурен съм, че всеки от нас може да направи списъка изключително дълъг):

  • В пъти повече цитати във Фейсбук на „страхотни” певици, отколкото на „скучни” автори.
  • Снимки на 11-13 годишни момичета по прашки и сутиени и на 11-13 годишни момчета, откраднали антуража на Азис.
  • Да виждаш как една тийнейджърка, която по всичко личи, че е изяла друга такава, с пълна уста и огромен бургер в ръката, да се подиграва на две бездомни дечица, които сигурно не тежат колкото единия ù крак. И когато паднеш до толкова ниско, че да купиш на тези деца нещо за ядене, същата тази да се смее пренебрежително.
  • Да разбираш как един младеж пребива от бой приятелката си на спирката, а цял трамвай с хора просто да гледат през прозореца, без да си помръднат и малкия пръст.
  • Да чуваш твой познат как псува новата власт, защото били уволнили корумпирания му баща от високия му пост.
  • Да искат да бъдеш пребит, защото си софиянец, решил да излезе от столицата или защото си провинциалист, който е решил да учи/работи на място, което ще му предложи по-добри условия от родния град/село.

 

       Разбира се, такива неща ги има навсякъде. Но има един принцип, че цялото определя елементите. У нас този тип хора са вече цялото. И не е чудно, че някои от елементите искат да избягат от България. По-силните (или по-наивните) искат да останат тук, за да се опитат да променят нещо. Поздравления на тези хора, дано успеят. Другите просто искат да живеят добре. И няма защо да им се сърдим. И няма защо да се опитваме да ги разубедим. Когато нещо не ти харесва, се опитваш да го промениш. И тези хора правят точно това. Успех и на тях. И докато не се случи нещо голямо, нещо огромно, ще бъдем свидетели на глада на България. А през това време нека да си гледаме „Гласът на България” – да се порадваме на няколко песни и да чакаме. Ние на това сме свикнали.

 

 

 

© Марин Руменов Всички права запазени

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • "Бабите, които и досега викат милицията, защото си направил непростимия грях да седнеш на пейката пред техния блок, за да починеш, например?"

    За пръв път чувам за такова явление, което авторът съобщава като масово, като правило!?... В действителност, го има истинският проблем, свързан с пейките в близост до жилища. Той се състои в това, че често НОЩНО време тези пейки се използват като база за престой от временно или постоянно "кретенясали" младежи - "купонджии" (каква противна дума, натоварена с толкова много примитивна жизненост, но и с много пошлост).Такива "купони" и "разговори" (обикновено пиянски) СЪСИПВАТ съня и почивката на хората, живеещи в близост до пейките. В по-цивилизованите страни няма пейки около сградите. Там, който иска да се разведри и почине извън дома си, ползва градските паркове и обособени градинки, които често се заключват за през нощта. А младежите и други с много напираща жизнена енергия обикновено я горят и давят по разни официални закрити дупки и свърталища, наречени нощни барове и дискотеки (невероятно противни и демонични места главно заради свръхсилната музика, тютюневия дим - до скоро, екстази и т.н.).
Предложения
: ??:??