Илиана Иванова - петдесет години житейски и тридесет години творчески юбилей
На 15.06.07 година Представителният женски хор "Златна лира" при Община Търговище участва в Седмото издание на Празниците на женските и девическите хорове"Проф.Лилия Гюлева".Те са посветени на 50-годишния житейски и 30-годишния творчески юбилей на Илиана Иванова-диригент и главен художествен ръководител на състава.В програмата се включиха бивши и настоящи ученици на Илиана Иванова, които също са преминали през школата на хор "Златна лира".
Създаден преди 34 години от диригента Борислав Хаджийски, Женският хор има богата творческа биография - участия в много фествали и концерти у нас и в чужбина. През 1985 година осъществява заедно с оркестър"Банкя", ръководен от проф. Емил Янев, запис на Миса "Бревис" от Йозеф Хайдн. От 1998 г. диригент и главен художествен ръководител на хора става Илиана Иванова. Тя е и една от създателките на хора, в който започва да пее като хорист едва в осми клас. Родена в Търговище, средното си образование получава във II СОУ"Проф. Никола Маринов" - гр. Търговище като възпитаник на първите в страната ни музикални паралелки. Завършва Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, учи дирижиране при проф. Златина Делирадева и проф. Марин Чонев. След завършване на висшето си образвание основава Хор на момчетата при Окръжен младежки дом, с който печели златен медал на VI-я фестивал на художествената самодейност. Десет години е диригент на хор "Св. Иван Рилски", след това ръководи Хора на учителките при Дома на учителя, а от 1979 е хормайстор и помощник-диригент на Женския камерен хор.
През 2000 г. Женският камерен хор получава "Златна лира"- наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци за принос и заслуги към развитието на българското хорово изкуство. Оттогава съставът носи името"Златна лира". Хормайстор на състава е Румяна Николова, а корепетитор - Диана Денчева. Под ръководството на Илиана Иванова хор"Златна лира"участва в много национални и международни фестивали и конкурси и представя достойно не само Търговище, но и България като цяло.Това са:
-III Международен фестивал "Хвалите Господа" - гр. София, 2000
-ХIХ Международен хоров конкурс - гр. Превеза, Гърция - 2001, бронзов медал
-IV Международен фестивал за камерни хорове - гр. Крагуевац - Сърбия, 2001
-I-ви Хоров фестивал - гр. Разград, 2002
-Х Международен хоров фестивал "Орландо ди Ласо" - гр. Камерино, област Анкона, Италия - 2003 - бронзов медал
-IV Фестивал на камерните хорове - Пловдив 2004
-Международен хоров фестивал "Техо" - гр. Тетова, Македония - 2005
-Панорама на българското хорово изкуство - София-2005
-ХХV Международен хоров фестивал - гр. Ниш, Сърбия, 2006 - награда за най-добро изпълнение на модерна песен.
През месец септември Представителният женски хор "Златна лира" ще участва в Международен хоров конкурс в гр. Барселона, Испания, благодарение на финансовата подкрепа на Община Търговище и спонсорството на всички общински фирми в града.
Във втората част на първата концертна вечер на Седмото издание на Празниците чухме "Кирие", "Глория" и "Бенедиктус" из миса "Бревис" на Хайдн, солисти -Десислава Милчева, Йорданка Донева, Татяна Даскалова. Последва "Панис ангеликус"на Цезар Франк, в изпълнение на Валерия Пейчева. След румънската народна песен "Сърба пелок" се "проточи" поредица от български песни на композиторите Добри Христов, Николай Стойков, Тодор Попов, Панайот Пипков, Стефан Мутафчиев, Петър Льондев. Прозвуча откъс от "Ню Йорк" и за финал четирите ученички на Илиана Иванова - Теодора Лавдинова, Валерия Пейчева,Таня Кирова и Десислава Милчева изпълниха Наздравицата от операта "Травиата" на Джузепе Верди.
Празниците на женските и девическите хорове нямат аналог в световната хорова практика.Търговище е градът-домакин на тези празници и това е гордост за десетките любители на хоровото изкуство в нашия град. Артистичен директор на тази значима музикална проява гдини наред бе проф. Лилия Гюлева - незаменим приятел на нашия хор. Днес празниците вече носят нейното име. Щафетата и тежката отговорност по организацията и продължаването на традицията Празниците да се състоят на всеки две години, пое диригентът Илиана Иванова. В нейна чест и послучай 50 години житейски и 30 години творчески юбилей прозвуча "Многая лета", изпълнена от всички в залата.
След концерта, на непретенциозен коктейл имахме възможност да поговорим неформално с "домакинята" на Празниците. Ето какво сподели тя за изпълненията на останалите 4 хора, взели участие във форума.
Илиана Иванова - диригент на хор"Златна лира" - Търговище
Всеки човек има свой душевен мир и по своеобразен начин пресътворява музикалните произведения. Диригентката на хор"Христина Морфова" - Таня Никлева-Владева е един изключително талантлив музикант. С участието си на Празниците, тя затвърди името на хора като един от водещите женски хорове. Под нейно ръководство хористите показаха прекрасна звучност и умения за подбор и инерпретация на произведения от различни стилове, с което се даде възможност да "блеснат "качествата на хоровия колектив. С изпълненията на "Лале ли си, зюмбюл ли си, гюл ли си" (Ф.Кутев), "Славей ми пее" (Г.Зл.Черкин), "Молитвата на Десислава" (П.Хаджев), Таня Никлева-Владева демонстрира завидна мануална техника. Не е без значение и фактът, че след тежката загуба на проф. Гюлева, тя е накарала хористите да повярват в нея. Всеки от гостуващите състави ме впечатли със специфичната си звучност.
Хор "Лира" (Благоевград - дир. Галина Попова) се отличи с чистотата на звука си, изваян от младите момичета. Слушах ги и на майския хоров конкурс във Варна, тази вечер отново бях очарована от тяхното изпълнение.
Хор"Арфа" (София - дир. Офелия Русева) е непознат за мен. Те участват по предложение на проф. Емил Янев. Направи впечатление много женствената звучност на състава, прекрасно изработените песни с добри динамични нюанси. Това е един типично самодеен състав от жени в зряла възраст, които се отличават с високо ниво на артистичност и поддържат много добро творческо ниво.
"Св.Злата Мегленска" (Скопие - Македония, дир. Летка Димовска-Полизова) по най-добрият начин представи македонската хорова школа. Съставът е студентски, има спято звучене, добри музикални фрази и изработени динамични нюанси. Заслужено завоюва призови места в чужбина.
Йорданка Донева: Търговищките хорови празници са под егидата на Балканския хоров форум... Налице ли е квалитетен мениджмънт? Какво още може да се направи за "популяризирането" на хоровото пеене сред населението на един малък град?
Илиана Иванова: Да привличаме почитателите си с повече концерти, реклама и добро качество на изпълняваните произведения. А като препоръка - да сме по-често пред публика.
Йорданка Донева: Как да излезем от елитарните рамки и консервативността на хоровото изкуство,така, че то да стане предпочитана зона в интонационната среда за подрастващите?
Илиана Иванова: Според мен донякъде елитарността трябва да се запази, но за привличане на публиката е удачно да се включват и други жанрове - например спиричуъл...
Йорданка Донева: Проф. Розмари Стателова определя кючекът (популярен етнотанц) като музика за "долницата" на човешкото тяло. Може ли да приемем, че хоровата музика е изкуство за "горницата", раздвижващо не само краката, но и мисълта?
Илиана Иванова: Определено. Но във публиката присъстват и хора, които предпочитат по-различна музика. Така че трябва да се съобразим с вкусовете на всички.
Йорданка Донева: Днес младите хора са "зашеметени" от когнитивно-сетивните провокации на масмедиите, но все пак им липсва точна ориентация в музикалните жанрове. Хоровите празници променят ли тази "картина"?
Илиана Иванова: Липсва достатъчно информация за хоровото изкуство. Празниците не присъстват достатъчно в медиите, малко се говори за тях, но те са едно "цветно петно" в представянето на музиката в нашия малък град. И в Търговище има публика за този вид изкуство.
Йорданка Донева: Кое е новото в Седмото издание на Празниците?
Илиана Иванова: Новото? Нивото на участниците... а това спомага за утвърждаването на празниците. От страна на хористите бе изказано изключителното
задоволство от добрата организация на Общината и конкретно на направление "Култура". Отзивчивостта на ръководството, в лицето на кмета господин Мирев (д-р КрасимирМирев), направи възможно запазването на Празниците. Добра база за нашия колектив е и финансовата подкрепа на Общината при задграничните пътувания на хор "Златна лира". С тези жестове се утвърждава името на нашия състав и град Търговище.
Йорданка Донева: Какви са амбиците и творческите планове на хор "Златна лира" за новия сезон?
Илиана Иванова: През септември хор "Златна лира" ще участва в конкурса"Европа и нейните песни" в Барселона, Испания. Замисляме специален концерт за американска музика(госпъл, спиричуъл...) и попълване на репертоара на състава по отношение на православната музика, за да можем да участваме в Поморие.
Йорданка Донева: Празниците съвпадат с вашия 50 годишен юбилей. Ако направите една музикална ретроспекция на своята творческа кариера (видяхме много от вашите ученички по солово пеене през първата концертна вечер) - доволна ли сте от своите "плодове" (и в частност най-успешният от тях - хор "Златна лира")?
Илиана Иванова: Определено съм много доволна от своите момичета. За това говорят и оценките на специалистите. Но най-голямото ми удовлетворение е, че успя да ги чуе търговищката публика.
Йорданка Донева: Имаше ли предизвикателства (за един опитен диригент като вас) през двете концертни вечери?
Илиана Иванова: За мен бе предизвикателство, че в последния момент трябваше да изпълним творбите с нови солисти, по нов, различен начин,тъй като всеки солист има свой стил на пеене. А не е лесно да се съберат солисти от толкова различни места.
Йорданка Донева: Какво е мястото на Празниците в палитрата на културния живот в нашия малък град?
Илиана Иванова: То е по-особено - елитно, но... всеизвестно е, че за всеки влак има пътници.
Йорданка Донева: Защо младежите не предпочитат заниманията с "архаичното" хорово изкуство, въпреки добрите си вокални данни? Как да ги мотивираме?
Илиана Иванова: Животът се промени. Ценностната система на хората също. Това са обективни условия - намалиха броя на часовете по музика, от екрана ни залива чалга-помия...
Йорданка Донева: Достатъчни ли са два дни за сверяване на часовника между хоровите колективи?
Илиана Иванова: Никак даже. Поне три дни са необходими, за да се усети празничният ефект. Участието на още 2-3 състава ще направи празниците още по-убедителен форум. А имам предложение и всеки от хоровете да изпълни по 2-3 песни в храма "Св.Усп.Богородично". Но отново се натъкваме на непреодолими препятствия - в България много трудно се разрешава пеене на светски състави в храмове. Добре е да има по-добра политика в това отношение. Като изключим фестивалите в Поморие и София, достъпът до храмовете е труден. Надявам се в следващото издание на Празниците тези несъвършенства да се изгладят.
© Йорданка Донева Todos los derechos reservados