30 ago 2017, 19:12

Конференция на Фестивала в Крагуевац 

  Periodismo » Entrevistas
1471 0 0
6 мин за четене

22 август 2017 г.

Конференция на Фестивала

Акад. проф. д-р Милойе Николич , артистичният директор на фестивала , приветства диригентите и гостите на конференцията. Той уточни, че сесията ще има свои домакини. Обеща да чуем отзивите на останалите диригенти и Художествената комисия.

Венеция Караманова, диригент на Детския Радиохор , представи много убедително своята концепция.Тя благодари за оказаната възможност да присъства на този форум. „Аз обичам тези събирания. – заяви тя- всички колеги знаят каква обич влагаме в нашата работа. Нарекох програмата „Ангелогласно детство”, защото исках да изразя философията при работата с детските хорове. Благодаря на колегите, които споделиха своите размисли. Някои от тях казаха, че на концерта снощи са чули „зрели гласове”. Ако има добро възпитание, това е крайният резултат от тренирания детски глас. Традицията е хубаво нещо, но тя поставя рамки пред диригента. Той трябва да избере приятното за ухото или окото. Във вокалното изкуство основният инструмент е гласът.

Не само със око и със ухо – долавяш красотата. А с вътрешното зрение- това е, майко Берестида, със слуха на Духа.” / Теменуга Любенова/

Приемаме децата на 6г. и ги обучаваме до 16-17 г. По време на техния растеж се променя и гласът. От мен се очаква да развия природните им дадености. Резултатът от тази работа Вие чухте вчера. Показахме различни жанрове – класика, фолклор, църковна музика. Не разделих произведенията на блокове, а ги представих смесено. Изпълненията бяха групови и със солист, редувах акапелни пиеси и песни със съпровод. Един статичен хор, който залага много на вокалната изява , така може да представи по-разнообразна програма. Радостта на публиката и аплодисментите показаха, че сме си свършили работата като диригенти.

В нашия хор има традиция солистите да продължават професионалните си занимания. Останалите, които не се насочват към професионална кариера, се вливат в редиците на интелигентната публика. Много от аматьорските хорове се захранват с тях. Нашата формация включва 140 деца и се разделя на три групи:

  1. Стажантски състав
  2. Младежки концертен състав
  3. Действащ старши концертен състав от рутинирани изпълнители

 

Всички певици работят три пъти седмично. Светлана Ананиевска е пианист, а моят помощник-диригент е Елеонора Василева. Аз работя в събота и неделя. Нямаме вокален педагог. Създаваме правилни навици от ранна възраст, това е най-важното. Всеки обикновен човек може да постигне това развитие. Имах случай на дете с астма, което започна да пее в нашия хор заради медицинската практика за правилно дишане. То преодоля болестта и дори стана солист. Но много хора не използват това, което им е дадено от природата.”

Пнина Инбар / диригент, Израел/

Аз много харесах програмата. Изпълнението Ви беше толкова перфектно. Интересна, представителна и много умно измислена концепция. Реализацията бе като игра- забавление.

Акад. проф. Емил Янев

Наблюдавам този хор от неговото създаване. В нашата практика има много грешни подходи. Психологическата нагласа на децата е да се стремят към най-високи постижения. Всеки иска да бъде първи.Това е детската мечта. Каква е нашата грешка? Ние не помагаме на децата. Работил съм 48 години с млади хора. Най-добри резултати постигах, когато им поставях най-високи изисквания. Звучността на хора е резултат от целенасочена работа. Предлагам да се учреди Нобелова награда за хорово пеене. Венеция Караманова е достойна да я получи, както и званието „Посланик на българската култура”.

Йорданка Донева / България/

Доволни ли сте от представянето на Детския хор?

Акад. проф. д-р Милойе Николич

В нашия фестивал за първи път участва детски хор. Решихме да разширим обхвата. Значението на детските хорове е безспорно. Много от бившите участници се завръщат отново. Това може само да ни радва, защото означава, че престоят тук им е харесал.

 

Акад. проф. Емил Янев

Много съм доволен. Това, което те показват е на много високо художествено равнище. Не само на национално, но и на международно ниво. Разбира се, това е плод на целенасочена работа за вокалното обучение на децата, осъществявано индивидуално, макар и пред всички. Всяко дете държи огледало, за да следи движенията на гласовия апарат. Едва след това се изпълняват останалите технически упражнения. Системата за разделяне на състава на формации е заета от Бончо Бочев. Най-поразяващото в Радиохора е неговата звучност. Зряла, а не детска, каквито са очакванията. Репертоарът е многопосочен и интересен , с разнообразна стилистика. Начинът на звукоизвличане се променяше съобразно нея. Тук се прояви майсторството на диригента. Това е изключително високо постижение.

Йорданка Донева

Коя бе кулминацията?

Акад. проф. Емил Янев

Мисля, че имаше няколко. Децата на БНР изпяха произведения, които възпламениха публиката и тя стана няколко пъти на крака за бис. Част от произведенията бяха на класици, но останалите – от български композитори. За мен това бе много важно. Така се прави национална култура. Венеция Караманова показа, че е диригент с изключителни качества и невероятното умение да работи с артистични партньори на различна възраст. Затова оценката, която давам, е изключително висока. Това беше музикално събитие.

 

Йорданка Донева

Мили деца, на какво ви научи Венеция Караманова?

Марина/ 11 г./

Научи ни да обичаме музиката. Да пеем с щастие, а не просто да пеем, защото трябва. Научи ни да харесваме това, което правим. Много ни помогна – как да пеем правилно, да образуваме вокали.

Йорданка Донева

Кое Ви хареса най-много от това турне?

Вероника /13 г./

Много ни хареса как се представихме на двата концерта в Крагуевац и Бачионица. Публиката много ни се радваше.

 

 

Илдико Дуфек / диригент на камерния хор ”Arte semplice”, Унгария/

Тя разказа кратко за своята концепция „Мадригали и шансони”. Сподели, че съставът е аматьорски, но изпълнителите обичат да пеят. Представиха италиански и английски мадригали и френски шансони.

Пнина Инбар/ диригент, Израел/

Впечатлена съм от ансамбъла. Репертоарът бе наситен с мадригали и шансони. Липсваше ми нещо забавно. Като лъч светлина.

Акад. проф. д-р Милойе Николич

Трябва да се насочим към цели блокове, без аплаузи. Краткостта на изпълненията понякога е проблем. По акустически съображения, ние избрахме необичайно място - сградата на старата община.

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
Propuestas
: ??:??