Слънчеви затъмнения стават не само на Земята. Затъмнения се срещат и на Юпитер. На фотографията освен планетата Юпитер се вижда и спътникът му Йо, като малка светла точка съвсем близо до планетата горе вляво, а върху диска му, като тъмна точка се вижда сянката която спътника хвърля върху повърхността му. Ако можехме да сме на това място, щяхме да наблюдаваме слънчево затъмнение. Това разбира се е невъзможно, защото Юпитер е газов гигант и на повърхността му не може да се стъпи- всичките му външни части са съставени от газ. Атмосферата на Юпитер се състои от 86% водород, 14% хелий и малки количества от метан, амоняк, ацетилен. Тези химични елементи образуват цветни пластове от облаци на различна височина. Най-високите бели облаци съдържат замръзнал амоняк. Температурата там е около -145° C. Йо е бил открит на 8 януари 1610 г. от Галилео Галилей. Тогава за първи път е била открита луна, която обикаля около друга планета. Спътникът Йо има над 400 активни вулкана, което е рекорден показател сред всички обекти на Слънчевата система. Причината за активността на Йо са силните приливни сили на Юпитер. Снимах с фотоапарат Канон1200D, леща на барлоу 2х през телескоп Sky Max 127/1500 сутринта на 01 09 2022година. По време на снимането Юпитер беше на 605 082 000 километра.
Informar de una irregularidad
Por favor, avisenos si cree que alguna obra está plagiada o no cumple con el reglamento.
¡Por favor, escribanos sólo como último recurso con una indicación especifica de la irregularidad y si dispone de pruebas!
¡Para poder enviar mensajes es necesario acceder a su cuenta!
Блокирането на рекламите (Ad Blocker) е в нарушение на правилата за ползване на платформата! Добавете сайта в списъка с изключения във Вашия Ad blocker!
Може да избегнете показването на рекламите, като направите дарение и получите статут на ВИП потребител/Автор ПЛЮС.