Написах разказ. Не какъв да е, а хумористичен. И не за какво да е, а за конкурс. Писах го, четох го, смях си се. Сама на себе си. Като го завърших се замислих. “Ами сега? На мен, че ми е смешен, смешен ми е, но дали ще е такъв и за другите?” Изпратих го на всичките си приятели. Някои ми се хилиха по пощата. Други се кискаха на скайпа. Трети, които имах неблагоразумието да срещна откровено ми цвилеха в очите. Смешно било. Ама много. Голям образ съм била. Образ съм, да, но някак си не хващам вяра. Приятели са все пак. Може от учтивост да се смеят, за отбий номера. Трябва да го тествам на някой имунизиран срещу смях. И дето ме недолюбва открито.
Още докато го мислих се сетих – ХаджиПопПехливанова! Цербера на отдел “Счетоводен”, петдесет годишната стара мома, за която никой през последните 30 години не можеше да си спомни дори да е извила ъгълчето на устата си в усмивка. С таен ник-нейм Кукумявката. Без се колебая повече ú пратих разказа. В петък следобяд. В понеделник сутринта на бюрото ми ме чакаше бележка. “Младеновска, в кабинета ми!!!”. Не една, а цели три удивителни. Разтреперих се и с омекнали от страх крака се запътих към офиса на ГоргонаПопМедуза. По пътя сричах възможни оправдания – че съм намерила четивото в нет-пространството, че по погрешка съм го препратила на всички… О, Боже! (преглътнах) Господи! (разтърках очи) О! Небеса! (прекръстих се!) Господибожемойиисусехристеидевомарийомайкобожия!!! Срещу мен стоеше мацка, с къса пола, безупречна прическа и усмивка, грееща като по рекламите за паста за зъби. “ХаджиПоп-п-п-П-е-е-х…” заекнах аз, а въпросната маца, усмихвайки се още по-блестящо побутна скъпа бонбониера с въпроса: ”Кафе, Младеновска? Уиски?” Трупясах се на първия изпречил се стол, и благодарих на Вси Светии, че не е лято и няма мухи, които да навлязат безпрепятствено в зейналото ми отверстие, демек в устата.
Оказа се, че самотната г-ца ХаджиПопПехливанова, водена от умелата ръка на случайността отваря личната си поща още в петък привечер, с надеждата най-сетне да получи бленуваното писмо от таен обожател, който поднасяйки своите искрени, смирени възхищения, да проси плахо за нейното благоволение. Вместо това се натъква на разказа, писан от моя милост. След първия сух и невъодушевен прочит, и след дълго осмисляне на прочетеното, до съзнанието ú достига съдържанието на написаното. Не вярвайки на слуха си г-ца ХаджиПопПехливанова установява, че се киска - отначало плахо, спорадично, след това все по-силно, мощно и интензивно, докато щурайки се като обезглавена кокошка из апартамента не се просва заливайки се от смях на терасата. Там, разтърсвана от хълцащи конвулсии, получава свиване на ларинкса, или така наречения задух. Потресен от неприсъщия, неконтролируем смях-грак-вой-плач идващ от съседния апартамент, и загрижен за нервно-психическото и физическо състояние на госпожицата, съседът ú, стар ерген и доцент по палеонтология г-н Нестор КараГьопСахлиев прескача балкона. След като овладява отчасти истеричния пристъп, поради нечленоразделни обяснения от нейна страна сяда пред личния ú компютър, за да установи сам първопричината за това неуравновесено и налудничаво поведение. Три минути след това, двамата дружно се търкалят, превиват се, потупват се, прегръщат се, подпират се, държат се за корема, а в момент на кратко просветление г-н КараГьопСахлиев успява, тресейки се, да пъхне под езика хапче нитроглицерин, за избягване на евентуални вредни последствия от непознатото и неочаквано преживяване - тоест смях. Увлечени от споделената емоция, двамата откриват помежду си хиляди общи неща, в резултат на което се градят планове за сватба, а г-ца ХаджиПопПехливанова се разделя с дългогодишно пазената и охранявана като кюлче злато в трезор целомъдреност. Изслушах всичко това, като зомбирана консумирах поднесената почерпка и с все още зяпнала уста се запътих в транс към компютъра. За да изпратя разказа за конкурса.
Изпратих го. За часове се превърна в най-четения и коментиран разказ. Хората ми се радваха и се веселяха от сърце. Пишеха ми преливащи от настроение коментари. Е, не съвсем. И не всички. Някои се оказаха по-големи “веселяци” от ХаджиПопПехливанова, КараГьопСахлиев и сие, едновременно. Окичиха ме с единици, та стой и гледай, па не вярвай на ушите си. Добре че няма нули. Казах си: “Все пак свят широк, хора всякакви! Важното е, че в по-голямата си част се забавляват истински! Какво пък - не може да се хареса на всеки! А най-важното е, че извърших добро и благородно дело - събрах две самотни, страдащи души. Какво по-хубаво от това?”. Но червея на подозрението ме ядеше – при наличието на двойки, тройки, четворки, да ми пишат само единици! Все едно съм преписвачка! Срам! Чак когато обявиха наградата открих къде се крие ключа от бараката. Ей, за едната едноседмична почивка на море какво е способен народа… Докъде изпаднахме… тц, тц, тц. Ами бива ли за такава дреболия да се бастърдисваме така? Ще речеш, че пътешествие до луната обещават… Ще си помисли страничния наблюдател, че сме на опашка за банани през далечната 80-та година…
Ух, как забравих! Много съм разсеяна. Освен за кума, многоуважаемата г-ца ХаджиПопПехливанова, бъдеща г-жа КараГьопСахлиева ме покани на околосветско пътешествие с едномесечен престой в Палма де Майорка! Ако не се загубя къде Бермудския триъгълник или пък да се захласна по някой засукан палмадемайорец, обещавам картичка да изпратя! Хайде, отивам да събирам багажа, че няма време. Аз ще си гледам сватбата. А вие останете със здраве, дерзайте и… по-внимателно с брадвата!
От конкурса "Очи за себе си"
Поздрав: КараСмешиСтрашникова