1 нояб. 2016 г., 10:44  

Грях и красота 

  Эссе » Ученические, Личные
3339 3 2
2 мин за четене

       Грях и красота. Модерната симбиоза на двадесет и първи век, представена като криворазбрана по Добри-Чинтулов модел. Представите за заобикалящия ни свят биват неправдиво и комерсиализирано копие, което всеки ден се разнася като току-що отпечатан вестник с най-новите пикантни клюки. Модерните представи заместват моралните ценности на хората, благодарение на „високоразвитите икономически страни“.
       Сред погрешните възгледи за красота е заставен и този за жената. Било е прието по презумпция, че към жената трябва да се отнасяме не като с човешко същество с разум и свои желания, а като със средство за удовлетворяването на чужди /не нейни/ желания, които в почти всеки случай са от соматично естество. Разбира се, като отговор на тази безумна френетична нагласа е цъкането с език и мотото, излизащо от устите на повечето ни събратя: „Ех, и таз хубава!“, като с това встъпително междуметие не се помага на изстрадалите жени по никакъв начин. За сметка на това през последните десет години се организираха движения , които също не получиха желания отглас на заявените си идеи. Защо? Ами защото, ако беше се случило, нямаше да продълждават тези подаяния, щяха да се елеминират и целият този социален безпорядък би могъл да се реформира в едно „идеално общество“, в което е вярвал и конгресменът Игнасиус Донъли.
       Откакто дадоха право на жените да изразяват свободно мнението си, узнахме за един от големите проблеми на нашето съвремие, а именно профанацията и експлоатацията върху жените. Решението? Ами направо да се върнем назад във времето, да сложим вериги около ръцете, които са дали живот на бъдещи експлоататори, и да ги заставим да копаят в тунелите. И отново ще се стигне до сегашното ни положение.
       Жената трябва да получи полагащото й се възмездие. Тя е пропита от греха на несъпротивлението,  но именно този грях я превръща в една мъченица, която притежава духовната красота на светица. Още в светото писание се споменава за първата жена, която дарява света с първите си синове. А всъщност се оказва, че тя е създала едни зверове, чиито синове ще продължат „семейния занаят“. Ами ако Бог не беше създал жената? Какво щеше да прави Адам тогава? Нямаше да знае какво е някой да го обича, да се грижи за него, да го направи щастлив.
       Жената носи бремето на греха по красив начин, който може би няма да остане непонятен.

© Княгиня Нощ Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Благодаря ти за прекрасните думи, Младен, и честит празник на будителите на всички! Нека всеки от нас буди възхищение чрез дълбокото си докосване чрез творчеството си! Желая много нови артистични идеи и скорошното им реализиране!
    К&Н
  • Все повече впечатляваш с извънредно интересните си размишления за женскостта, Аделайд! Аз самият поднесох едно есе, озаглавено "Мисли за жената":
    https://otkrovenia.com/bg/eseta/misli-za-jenata-1
    и затова с голямо удоволствие прочетох твоето. Да, това уродливо явление, наречено "мъж" е рожба на Ева. С всички произтичащи от това последствия. Трудно е днес да върнем духа в бутилката, да я запечатаме и да я запратим във водите на Северния ледовит океан. Пред прага на световна война сме. Тероризмът е нейният зародиш в свръхуродлива форма. Защо Ева създаде това чудовище и нежно го отгледа с ръцете си? Не следваше ли да го удуши със собствените си ръце? Идеалното общество на Игнасиус Донъли е не по-малка утопия от Острова на интелектуалния елит на Сен-Симон. Докато обществата се ръководят от Мамона, вървим към гибел и дори нежността на най-красивата жена не би могла да ни спаси /в смисъла на Достоевски/. Красиво заглавие си поставила. Поздравявам те за интересните мисли!
Предложения
: ??:??