14 нояб. 2016 г., 00:38

Паисий Хилендарски. Живот и дело 

  Эссе » Ученические, Личные
4897 2 2
2 мин за четене

        С будителското си книжовно дело Паисий Хилендарски става основоположник на идеята за национално възраждане, довела впоследствие до освобождението на българския народ от османско владичество. Представителите на българската историография и на литературната ни история дълго време приемат появата на неговата „История славянобългарская“ /1762г./ за начална хронологична  граница на Българското възраждане, макар фактически този процес да започва десетилетия по-рано.
          За родното му място – Банско, все още се водят спорове, както и за мястото на гроба му. В обичайното за епохата дълго заглавие на „История славянобългарская“ той изтъква едно много важно    биографично отношение обстоятелство, че е дошъл и е приел монашески сан в „Светата гора Атонска от епархия самоковска в лето 1745“. Тогава тя е обхващала твърде много градове и села и въз основа на по-късни предания, записки и устни спомени някои от тях повече или по-малко убедително са посочвани като предполагаемо родно място на Паисий.
      Паисий е роден през 1722г., която е приета и за официалната дата на рождението му. През втората половина на XVIIIв., Банско е цветущо занаятчийско и търговско средище, което поддържа търговски връзки с редица европейски и български градове. Построената в Банско в средата на XVIIIв. Църква с изящен иконостас, чиято цена само едно богато население може да си позволи, масивните каменни къщи на два етажа със скривалища, с бойници в стените и с обширни чардаци, чистотата по улиците и книгите по къщните лавици – всичко това са все красноречиви доказателства за богатството на банскалии, за тяхната предприемчивост, буден дух и добро познаване на напредъка в другите страни извън пределите на Османската империя. Такава е била местната среда, в която вероятно се ражда и формира като личност Паисий. Оскъдните и толкова често оспорвани данни за живота и личността на Паисий Хилендарски, колкото и да са интересни и необходими за далечните потомците, не са вълнували неговите съвременници, защото те получават нещо много по-важно и безценно – знанието за своята история и самочувствието, че са българи, че след такова славно минало са длъжни да извоюват свободата си и да имат по-достойно бъдеще.

© Княгиня Нощ Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Понякога трябва да разбереш какво си имал като го загубиш, колкото и клиширано да звучи. За съжаление, ние, българите, не оценихме навреме всичкото това богатство, с което някои отвъдокеански страни не биха се похвалили. Да не говорим, че имаме празници у нас, които никъде другаде не се честват и до известна степен, за наша радост, защото по този начин ние се утвърждаваме с оригиналност /напр. празникът Баба Марта/. За наша радост, защото сме оригиналът, а не милионното копие, което се "смесва" с оригинала, който също се превръща в поредното копие. Това е накратко.
    Благодаря ти, че се отби и при мен, Младене! Прекрасна вечер от мен!
  • Научих ценни неща за личността на Пайсий от краткия ти текст, Аделайд. Както правилно отбелязваш, за повечето българи неговата личност е редуцирана до факта, че ни е дарил със своята история славянобългарска. Виждам, че терминът "османско владичество" е пуснал вече дълбоки корени и се е утвърдил в съзнанието на младите. И все пак написаното от теб в края на есето: "защото те получават нещо много по-важно и безценно – знанието за своята история и самочувствието, че са българи, че след такова славно минало са длъжни да извоюват свободата си и да имат по-достойно бъдеще.", в комбинация със задължението "да извоюват свободата си", сякаш свидетелства, че се касае по-скоро за османско робство!
Предложения
: ??:??