8 мая 2024 г., 18:41

Моят град 

Фотография » Архитектура, Природа
447 0 17

© Валери Станимиров Все права защищены

Част от град Перник, сниман от крепостта “Кракра”

По времето на хан Омуртаг селището влиза в пределите на българската държава и става гранична крепост. За пръв път през Средновековието селището е споменато в житието на Свети Иван Рилски – пустинножителят „отиде в Перник и се настани в место каменно близо до река, наречена Струма, и тук си направи свое покоище.“ Свети Иван Рилски е небесен покровител на българите, пазител на миньорите и покровител на града. В началото на 11 век селището е непристъпна за византийците крепост, седалище на легендарния войвода Кракра Пернишки, играл важна роля по време на Първото българско царство. От 1892 до 1926 г. Перник бележи един от най-големите за България прирасти на население – от 1413 на 12 296 души. За първи път електрическата енергия в България е била използвана за осветление, макар и твърде примитивно в мината в Перник през 1895 г. Първата електроцентрала в България влиза в експлоатация през 1899г. в Перник и е с мощност 150 волта. Първият в България работнически театър (1919 г. ) е създаден в Перник под ръководството на Иван Перчев. През 1919  за пръв път в България е въведен 8-часов работен ден, извоюван от пернишките работници. С въвеждането на Автономно управление ДМ „Перник“ се превръщат в основен двигател на индустриализацията на България. Държавни Мини „Перник“ са основен фактор за финансовата стабилност на България. В периода 1925 – 1940г. в държавната хазна са постъпили 1,414,030,711 лева от печалбите на дружеството, което е съизмеримо единствено с приходите от държавните железници и народната банка. През 1965 е проведен първият национален фестивал на кукерите и сурвакарите, в последствие обявен за международен. И това е малка част от историята на града. Така че, спрете с вицовете за Перник, защото знаете какво има в ъгъла. : )

 

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Вероятно Хари ги е изтрил, защото той отговаря за този раздел а ние наистина се отплеснахме. Хубава вечер, Анани.
  • Не съм толкова навътре в "кухнята" на сайта, не знам кой трие и кой на кого е леля, но в случая виждам мъжко по моите представи поведение и искам да поздравя автора. Ако друг е човекът, нека да приеме моите благодарности и той.
  • Ще те разочаровам. Коментарите ги трие друг. И на мен не ми се случва често да срещам подобно мъжко поведение. Респект.
  • Искам да благодаря на автора, че е изтрил неподходящите коментари. Не ми се случва често в този сайт и наистина мисля, че това е много мъжка постъпка. Хубаво е, че се случва понякога и дано това, което пиша, да не е спам.
  • Само да напомня, че тук е раздел "Фотография" и се обсъждат снимки и всичко свързано с тяхното осъществяване. Литературните и други спорове не тук. Моля!
  • Паленка, Валя наистина е един прекрасен фотограф, но искам само да уточня, че снимката е мое дело. Нека да се знае към кого са безмилостните критики.
  • Анани - Рубенс е рисувал пълнички модели, а /в/ картините му са красиви, защо? Не защото моделите са красиви, а защото той ги е пресъздавал такива с топлите пастелни тонове и меки и овални форми. Затова и при снимането на портрет е толкова важна светлината и позата например, а не само моделът. Дали ще е красив, интересен, забавен ако щеш, зависи от фотографа. Ти виждаш олющени мазилки, аз виждам цветове. Ти не гледаш снимката ѝ, а инспектираш сградите.
    Гледаме с различни очи.
    Валя Йотова може да ти поднесе кафе в обикновена чаша и да е красива композиция и снимка, а ти ще отбележиш, че не е скъп китайски порцелан, а проста чаша, кое ѝ е хубавото на снимката.
  • Веднъж и ти да налучкаш правилно, Вале. Внимание търси човека. Иначе синмката си е хубава от моя гледна точка, но все пак аз съм пълен лаик в това отношение.
  • Едно осветление може да се захрани както със 220 волта, така и със 110 волта, както и с 12 волта. Но не виждам защо трябва да се обръща такова внимание на малка част от коментара. Тук виждам някаква ненужна дребнавост. В коментара съм започнал с това, че е снимана част от града. Красива или грозна тя е такава каквато е. И такава е представена. А след като капацитет като Анани търси и не вижда художествена стойност, то аз ще взема да се засегна и да хвърля фотоапарата. Разбирам градивна критика, но това си е чисто заяждане. Айде моля без необоснована злоба.
  • Паленка, аз не разбирам какво красиво има в многоетажни, сиви олющени сгради, но съм готов да призная невежеството си. Ще споделя само едно: общувам с шведи и за тях тези наши сиви блокове изглеждат ужасяващо. А иначе, предполагам, че няма нищо лошо в това да си ги харесваме, след като са си наши... И още нещо - точно това е страшното - че преписваме безкритично неща, от които не разбираме и после си късаме ризите, когато някой ни каже, че не сме прави. Като милите хунвейбини, на които от дни се опитвам да обясня какво е цар....
  • Не видях гащи, Анани, видях чиста, детайлна панорамна снимка на град.
  • https://pernik.noit.eu/xx_century.php
    Анани - прав си! Аз нямам специално образование по физика, но крушки и електроуреди си купувам по ватовете, което и така се описва в характеристиката на уредите: мощност - 1500W примерно, или 60 Wатова крушка. Но виж в сайта на града, че така пише.

    А на снимката съм сложила 5*, защото е красива панорамна на голям екран, и цветово, и дълбочина, доколкото разбирам.
  • Аз не се бъркам никъде, просто казвам, че тази снимка не дава каквато и да било представа за Перник, камо ли пък художествена. Показва балкони, от които висят гащи. И всъщност точно за ватове трябва да говорим, защото мощността се изчислява във ватове. А осветлението не се мери във волтове.
  • Първата електроцентрала е захранвала осветлението в мината, което е било само 150 волта. Да тук трябва да говорим за напрежение, а не за ватове, т. е. мощност. Приемам забележката. Относно качествата на снимката нека другите решат, аз само предлагам фотографията.
  • Анани, не се бъркай в неща, които не разбираш. Има дълбочина на фокуса, детайли и палитра от цветове. Попрочети малко какво означават. Фотографски снимката е издържана отвсякъде.
  • Мощността на електроцентрала не се мери във волтове. Що се отнася до самата снимка - явно капацитетите са решили, че е стойностна, въпреки че аз дори и документална стойност в нея не намирам.
  • Браво. С DOF .
Предложения
: ??:??