На български горното заглавие се превежда с буквалното: който губи печели. Тук ще повдигна завесата. В този материал ще стане дума за играта, наричана на български Лапаница. Мнозина от вас вероятно са играли на Лапаница още в детските си години. Фигурите са същите, както в шаха. Същото е и първоначалното им разположение. И правилата са същите. Но побеждава не онази страна, която обявява мат (защото в Лапаница мат не съществува), а тази страна, която първа се избави от фигурите си. Вземането на дадена фигура, когато то е потенциално възможно е задължително. Избор е възможен единствено когато има повече от една фигура подлежаща на вземане. В Лапаница царете не са привилегировани фигури, както в шаха, а могат да бъдат вземани и произвеждани. Можем смело да кажем, че библейския девиз на Лапаница е:
"Давид побеждава Голиат".
Съществува и шашечна версия на Лапаница. И въпреки че е дори по-разпространена от шахматната, в този материал тя няма да бъде засегната. Може би няма да повярвате, но играта Лапаница, подобно на шахматната игра, има своя проблемистика. Дори в най-прости наглед позиции могат да бъдат скрити удивителни тънкости. В това ще ви убеди следният етюд:
Бели: пешка а2 ; черни: пешка на х6
Задание: Белите започват и печелят в Лапаница
Хвърляйки бегъл поглед на тази позиция, ще си кажем: пешка срещу пешка! Каква е тази смешна позиция? Явно има банална печалба.
Но след прибързаното
1.а4?? х5,
белите достигат първи до 8-я хоризонтал, а там бялата пешка не може да не бъде произведена. Ала ако тя бъде произведена във фигура, която контролира полето "х1" /т.е. в дама или офицер/, то черните произвеждат дама на полето "х1", заставяйки белите да вземат черната дама. Така черните се избавят от единствената си фигура и съгласно правилника на Лапаница, са победители. А какво би се случило, ако белите произведат топ или кон? Това не ги ли спасява? Отговарям ви незабавно - не! Защото в този случай черните произвеждат офицер. Тогава където и да играе белият топ, или кон, черните играят Оа8!, заставяйки топа, или конят, да вземе този жертвен офицер. Следователно и в този случай белите губят.
И така, както ни учи Шерлок Холмс, след като отхвърлим всички вероятни възможности, остава най-невероятната и тя трябва да е търсената. Значи правилното решение трябва да започне с
1.а3!! х5 и т.н., докато стигнем до 5.а7.
Сега черните разполагат с единствен и фантастичен опит за спасение, напомнящ производството в знаменития шахматен етюд на испанския свещеник Фернандо Сааведра. И този парадоксален опит е:
5...х1Т!! (всяко друго производство губи, най-късно на следващия ход, след 6.а8Д!)
Сега на 6.а8Д следва 6...Тх8 (или 6...Та1), заставяйки бялата дама да вземе жертвения топ, което означава печалба за черните. Но, о чудо! Милостивият бог изсипва своята благодат върху белите и те разполагат с уникалната печеливша възможност:
6.а8О!!
Сега на всяко преместване на черния топ ще последва 7.Ох1 и черните трябва да вземат жертвения офицер, дарявайки белите с победа.
Неподозирани възможности в толкова скромната изходна позиция!
П.П. Любопитна особеност на играта Лапаница е, че двата най-силни дебютни хода за белите в шаха: 1е4 и 1.д4, тук са губещи. Опитайте се сами да откриете как черните печелят при всеки един от тях.
© Младен Мисана Все права защищены