Що е то „романтика” и има ли тя място в съвременния свят
Есе от Анна Вакарелова
Думата „романтика” предизвиква у всеки човек различни представи. За едни тя е вечеря на свещи с любим човек, за други – красив морски или планински пейзаж с изгрев или залез. Повечето девойки пък изживяват романтиката като чаровен принц или смел рицар в бляскави доспехи, дошъл да ги спаси от някаква беда. Има хора, за които романтиката е магията на танца, а за влюбените – дългия житейски път, по който те вървят заедно, хванати за ръка.
Това са само част от значенията на думата „романтика„, но не са всички. Според „Речник на чуждите думи в българския език” (изд. на БАН, 1982г.) романтика е „емоционално преживяване, стимулирано от мечтата за прекрасното, основна черта на романтизма като тип на художествено обобщение”. Производните на „романтика” също водят към подобни тълкувания:
- Романтик – „човек, склонен към мечтателност и идеализиране на действителността”
- Романтичен – „който е изпълнен с романтика; поетически настроен, мечтателен, любовен”
- Романтичност – „мечтателност, сантименталност” (Речник на чуждите думи в българския език)
От всичко, казано дотук може да се приеме, че романтика – това са мечтите на хората, за по-добър живот и по-справедлив и благороден свят. В частност – това са личните желания и копнежи на отделния човек, независимо какви са те – любов, верен приятел, спокойствие, чиста природа. Понякога тези мечти може да са за нещо наглед нещо дребно и незначително, но необходимо като някакъв предмет или собственост – таблет, лаптоп, автомобил, ново жилище. Други мечти може да са далечен и неосъществим блян; тогава човек има чувството, че също като героя на Мигел де Сервантес – Дон Кихот се бори с вятърни мелници за тяхното постигане.
Направи ми впечатление, че информацията, която намерих в Интернет – Google за романтиката на пръв поглед ми се видя твърде оскъдна. Ето какво прочетох там, основано на тълковен речник „Това, което предизвиква положителни емоции, приповдигнато, спокойно настроение„. Кратко е и значението на думата романтичен – „който е изпълнен с романтика, сантиментален, нежен, мечтателен, лиричен, романтична любов”. Ако човек се замисли обаче тези значения на думата „романтика” илюстрират най-ярко и пълно нейния смисъл – мечта, желание или преживяно събитие, които водят до приятни вълнения.
Най-достоверни примери за романтика от действителността могат да се намерят в социалния проект „Предай нататък„ на водещата Наталия Симеонова. Изпълняване на различни мечти и желания, примери за това как двама влюбени са заедно и се подкрепят, въпреки сполетялите ги злополуки са само част от предаването, в което приятели, колеги и роднини искат да направят живота на избран от тях човек по – добър и да му доставят радост и щастие. Най – ярък романтичен образ от литературата за мен си остава рижата Анн Шърли от романите на Луси Монтгомъри. Нейната детска мечта за рокля с „буфан ръкави” преминават в по-рели - да стане учителка и да се омъжи за любимия си Гилбърт Блайт. Както във всеки роман и трите желания на Анн стават реалност, а със своя чар, пламеноност и доброта червенокосата героиня успява да въздейства най – напред на осиновителите си Матю и Марила Кътбърт, а след това и на всички затворени и консервативни хора, с които се среща. Философски израз на романтината се открива в книгата на Антоан дьо Сент Екзюпери „Малкият принц”. Малкият принц изпитва силна любов и привързаност към своята роза и иска да я защитава от всичко, дори от една нарисувана овца. А в един разговор лисицата открива на момчето тайната на постигането на душевен мир, хармония и любов: „Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите. ........ Твоята роза ти е толкова ценна, поради времето, което си загубил за нея.” (Антоан дьо Сент Екзюпери, „Малкият принц”, изд. Анубис, 1991г.). Още един пример за романтика в литературата е английската писателка Джейн Остин. Ще посоча нейния роман „Гордост и предразсъдъци”. Сюжетът на книгата се развива около семейство Бенит и петте им дъщери. Г -жа Бенит мечтае да види децата си сполучливо омъжени и непрекъснато ги подтиква към това. Също така героите на Джейн Остин водят пълнокръвни и съдържателни разговори, не се ограничават като съвременните хора само с няколко изразни средства. С други думи днешният забързан човек сякаш е загубил способността си да разговаря.
Намират ли обаче всички тези качества на романтиката в съвременния забързан прагматичен свят? Тя се изгуби във всички битовизми, борба за оцеляване и масовата култура на поп фолка и забогателите мошеници и политици, насаждана най – вече от медиите у младото поколение. И не само това – борбата за равенство и еманципация на жената измести традиционната роля на мъжа като кавалер, закрилник и печелещ парите в семейството. Съвременната жена вече не чака принца на бял кон и рицаря в бляскави доспехи, а иска да е независима и гради кариера. Вече тя сама шофира, не чака мъжа да отвори вратата на колата или преди това на каретата, за да слезе.
В градския транспорт често се наблюдава следната ситуация: млади хора, предимно тийнейджъри седят на стола със слушалки в ушите, а около тях – възрастни хора, пенсионери стоят прави. Уважението към възрастните хора, което за съжаление все повече изчезва, също е част от романтиката. В миналото остана идиличния и морален патриархален бит, описан в произведенията на Иван Вазов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Тодор Влайков. А изразните средства на днешните младежи дори не са за обсъждане – всяка втора дума, която се чува от тях е „аре”, „брато” и други подобни жаргони.
Съвременната градска среда напълно е лишила хората и от красиви пейзажи с изгреви и залези. Днешният урбанизиран човек трудно може да види картината, описана от поета революционер Христо Ботев в стихотворението „ Хаджи Димитър”:
„Настане вечер – месец изгрее
Звезди обсипят сводът небесен
Гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!”
(Хр. Ботев, „Хаджи Димитър”, Интернет – Google)
А къде във всичко това е мястото на мечтите? Те също изчезнаха в темпото, което налага съвременния начин на живот. Улисани в стремежа да осигурят прехраната на семейството си, повечето хора нямат време да осъзнаят собствените си желания и копнежи и да се борят за тях.
Въпреки всичко романтиката е необходима на човека, за да направи живота му по – ведър, смислен и наситен с положителни емоции. Вярвам, че тя никога няма да изчезне напълно и все още има хора, които не се страхуват да кажат: „ Имам една мечта”, както е направил Мартин Лутър Кинг, известният цветнокож борец за равни права на негрите в САЩ. И да се борят, да се борят за постигане на лично щастие и любов или за избрана от тях справедлива кауза.
Накрая бих искала да илюстрирам романтиката с един мой поетичен опит:
СПИ
„Спи в своето бяло легло,
Спи и сънувай света свеж и розов като утринта,
Спи и сънувай света чист и непорочен като Девата,
Спи и сънувай света бял като като разцъфнала бяла роза,
Спи и сънувай света с чиста обич изпълнен,
Спи и сънувай света такъв, какъвто ти го желаеш,
Спи и сънувай света такъв, какъвто не е.”
© Анна Вакарелова Todos los derechos reservados