9 mar 2011, 11:51

Английската образователна система 

  Periodismo
3368 0 4
3 мин за четене

 

                     АНГЛИЙСКА ОБРАЗОВАТЕЛНА СИСТЕМА

 

      

   Само 11% от Англичаните са завършили колеж и висше образование, но е достатъчно, за да си управляват държавата добре. А при нас всяко трето дете учи висше образование. Един от начините да се смали безработицата е ученето за висше образование. Това е и начин да се спонсорират нашите университети. Родителите в България дават и последната си стотинка, дори гладуват, за да може детето им да се изучи. Дали ще се реализира след това в живота, няма гаранции. Някои младежи си остават само с ученето и никому непотребна диплома. След това отиват в чужбина и започват да работят робски труд, който няма нищо общо с образованието им. Други млади хора остават в България и работят за жълти стотинки, работа за основно образование. Когато работех в Англия, един случай ми направи голямо впечатление. Работех в пакетовъчен цех за ябълки чрез една агенция по труда. Всяка сутрин микробусът минаваше и ме вземаше на работа. В него се запознах с един Англичанин на възраст 19 години. Направи ми впечатление, че всеки четвъртък отсъстваше от работа. Един ден го запитах защо не идва на работа в четвъртък. Той ми отговори: - Уча в колеж. – Как така колеж и учиш само в четвъртък. – Да – Каза той. -  Само в четвъртък. Уча се да заварявам. Като завърша след две години, ще бъда много добър заварчик. Ще работя в корабостроителен завод и ще вземам 5-6 пъти по-голяма заплата от сегашната. Позаинтересувах се: - Ами какво учите? Учите ли Химия, Физика, Математика. Същият ми отговори: - Не. - Това много ме учуди. - Тогава какво учите? – Ами учиме заваръчните машини. Устройството им и как действат. Регулиране, настройки и най-важното практически да заваряваме. Повечето се учим да заваряваме. Тренираме, докато заварките ни станат професионални. Учим най-новите заваръчни апарати, измислени в света. Тогава разбрах: Тези хора знаят какво учат и защо го учат, а ние какво учим? Нашата образователна система ти предлага общообразователни предмети, които нямат нищо общо със специалността и никога няма да ти потрябват. Учим някакви стари технологии, които отдавна са излезли от употреба. Ние учим всичко и накрая нищо. Англичаните не ги интересува – География, История, Химия, Физика и Математика. Тях ги интересува това, което конкретно ще работят и стават професионалисти. Който се интересува от някой от останалите предмети, има къде да прочете в Интернет и в книгите. Ако го влече История обаче, става професионалист Историковед и т. н. и т. н. Всеки си изучава специалността, която го интересува до съвършенство и работи след това само по тази специалност. Общото им образование е до десети клас, но не мислете, че учат задълбочено. То им дава само един бегъл поглед върху отделните дисциплини, колкото да си изберат направление за по-нататъшното си образование. Разбира се, ако решат да продължат образованието си.

     Бях на гости в едно Английско семейство. Дъщеря им беше в 10 клас. Понеже съм инженер-химик по специалност, ми стана интересно да разбера какво изучават по Химия в 10-ти клас. Попитах момичето какво учат в момента по Химия и исках да видя учебника им. Тя ми заяви, че учебниците им са на училище и не ги нoсят вкъщи. Донесе ми тетрадката си по Химия. Какво ми бе учудването, че почти в края на 10-ти клас изучават формулата на етиловия алкохол. Като знам в България как се изучава Химия, но в крайна сметка те са си прави. Защо трябва човек да си обременява мозъка с познания, които никога няма да използва през живота си.

     Дошло е време да погледнем не само към тяхната правна система, но и към образователната.

 

      БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ БЪЛГАРИЯ И НЕЙНИЯ ВЪЗЛЮБЕН НАРОД.

     05.03.2011                      ИЛИЯ ИЛИЕВ  -  ЛАРНАКА

 

© Илия Илиев Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • И аз винаги съм се чудила защо трябва да учим куп излишни неща. Аз самата винаги съм обичала езиците и литературата, съответно математиката и физиката ми бяха "тъмна Индия" и ги избутвах с триста зора. Дъщеря ми, която прилича на мен, в 12 клас беше пред угрозата да има шестици по всичко, а да остане на поправителен по математика. Когато я приеха да учи журналистика, беше много щастлива, не само заради това, че ще учи каквото иска, но и защото това е една от малкото специалности, в които математика не се изучава. Винаги съм смятала, че трябва да се изучават всички предмети само в основното училище, а след това всеки да учи това, което му е интересно. Каква е логиката когато кандидатстваш в езикова гимназия да държиш изпит и по математика? Има много сбъркани неща в образователната ни система. В университета всичко е само една суха теория, което е много грешно. Пак ще дам пример с дъщеря ми, но студенти по журналистика да не са стъпвали в телевизия или редакция на вестник, е срамота. В българските училища и университети се поощрява зубренето, а не свободата на мисълта и оригиналните идеи.
  • Поздрав Илия!
  • Добра статия, съгласна съм с написаното!
  • Браво, Илия!
    Въпросите които поставяш са много резонни...
    Учим и си губим времето с неща, които не са ни нужни...
    Поздрави за позицията и смелостта да я изразиш!!!
Propuestas
: ??:??