2 dic 2022, 15:27

Да напишеш домашната си работа 

  Periodismo
1269 0 0
3 мин за четене

Да напишеш домашната си работа върху капака на колата

 

На 30 ноември 2022г. Първо основно училище „Христо Ботев“ в град Търговище бе своеобразен домакин на състоялия се форум – Трета регионална педагогическа конференция „Възпитание в позитивни поведенчески модели“, организирана от РУО- град Търговище. Доброто настроение на гостите бе съпроводено от музикалните изпълнения на възпитаниците на Сабина Донева (ОДК- ЦПЛР): Вяра Атанасова и Сияна- Миа Господинова (ученички в Първо СУ „Св. Седмочисленици“- град Търговище).

Конференцията бе посветена на иновативните/интерактивни добри педагогически практики (дейности), както и на постоянния акцент в образователния процес – Формирането на нравствени ценности и позитивни междуличностни отношения. Докладите бяха в следните направления: повишаване на интереса към образователния процес и превенция на агресията при децата/учениците чрез извънкласните дейности, гражданското образование (родолюбието), приобщаващото образование, иновативното/интерактивно образование, работата с родителите, опазването на природната среда, естетическите категории и т.н. Аудиторията се запозна със съвременни успешни образователни практики (от интерактивно и проектно-базирано обучение), които учителите и педагогическите специалисти в област Търговище реализират, както в детската градина, така и в училището, съвместно с РЦПППО и други образователни институции.

Участниците в конференцията се докоснаха до значими теми: иновативни методи за преподаване чрез казуси, ролеви игри с включване на народните празници и обичаи, симулационни игри, дискусионни методи, мозъчни атаки, дебати, метод на проектите сред природата, екипни срещи с родителите при нестандартни условия, екипна работа между учители и ресурсен учител/ психолог).

Елена Цонева от Трето основно училище „П.Р. Славейков“ разказа за магията на есенните цветове и овладяването на лексика на английски език. Г-н Мутафов от същото училище ни запозна с предизвикателствата на електронното обучение сред децата от ромската общност. Негова бе идеята „Как се пише домашна работа върху капака на колата?“ Стойна Кичукова ни вдъхнови с енергията и професионализма си при реализирането на спектакъла „Майчина сълза“ по музика на Георги Андреев. Тя показа нагледно чрез видео-кадри как учениците музицират, учат приложна геометрия (хореография), практикуват диалози на български и „организиран бой“ на сцената.

Ресурсният учител Бисер Борисов и Бонка Николова от Първо основно училище „Христо Ботев“ разказаха за „Генади“ и спокойния тон при въвеждането на правила за добро поведение в клас, за успехите на Ани Кръстева- ученичка с ДЦП. Ванушка Жекова представи интересна програма за залесяване.

Особен интерес предизвика доклада „Доброволчеството- съвременното рицарско оръжие на училищното възпитание“. Стефан Иванов, учител по технологии във Второ СУ „Никола Маринов“, завоюва нашето внимание с идеята „Заедно можем да променим света“. Той ни разказа за изградения от учениците алпинеум в двора на училището. Цветелина Бонева и Грета Тошева от същото училище представиха екипната работа между учител в група за целодневна организация на учебния ден и психолог. Бих я нарекла етюди по Социално-емоционално учене- като условие за изграждане на позитивни поведенчески модели“. Практическите занятия дават възможност на учениците да релаксират успешно, усещайки емоциите си през тялото. Чрез тази програма те се учат да разпознават и назовават както своите емоции, така и тези на другите около тях. „Един предмет разказва кратко за суперсилата на татко“ и автосугестивното послание „Аз съм успешен ученик“ са другите успешни техники.

Много силно присъствие заявиха учители и директори на детски градини и училища от Търговище и Попово. Конференцията премина в делово настроение и висок дух и лекторите задържаха интереса на участниците дори и в късния следобед. Когато има конкуренция, продуктивността се повишава. Бързо променящата се педагогическа практика изисква своевременни решения и изграждане на еталонни модели от новото поколение творци-педагози. В нея има визия, риск, сътрудничество, дигитално ускорение, приключения, творчество, революция… Форумът завърши с неформални дискусии между участниците. За кратко време педагозите от областта успяха да се срещнат с много колеги, приятели и съмишленици. Благодарим на организаторите от РУО- Търговище (Елка Станчева, Мария Вълчева, Мариана Петкова, Люба Колева), които осигуриха творческа обстановка в залата.

До следващото издание на конференцията през 2023г!!!!

 

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
Propuestas
: ??:??