Сътвореното по времето на Ренесанса дава гигантски тласък напред в развитието на Човечеството; влиянието му се усеща и през следващите векове и дава отражение върху развитието на изкуството, науката, техниката, социалния живот на хората. В периода 10-14-годишна възраст детето обогатява знанията си по анатомия и перспектива, започва светлосенъчно да изгражда предметите, експериментира със смесването на цветовете. Фигуралните композиции са изпълнени с много персонажи, емоционално свързани помежду си. В рисунките се пресъздават митове и легенди, появяват се фолклорни мотиви. Паралел може да се направи между този етап от детската изобразителна дейност и изкуството на Барока, Рококо, Класицизмът, Фламандската школа, Малките холандци и т.н.
Деветнадесети, двадесети и началото на двадесет и първи век, в който живеем, също са периоди, белязани от изключително бурно развитие на науката и техниката; от световни войни и революции, отнели живота на милиони хора и променили начина на живот и мислене на Човечеството. Много паралели са правени между импресионизма, експресионизма, модерното изкуство и детското творчество. Изобилието от символи, фантастични образи и смели цветови съчетания са общите неща между въпросните периоди в изкуството и детската изобразителна дейност. В периода 14-18-годишна възраст се засилва интересът на децата към абстрактността в изкуството. Те вече притежават един доста солиден запас от знания за Света, който непрекъснато надграждат. Притежават умения и сръчности, които им дават самочувствие и ги подготвят за навлизане в света на възрастните. Задават си много въпроси, на които търсят отговори. Художествената култура на този етап от живота на децата е много богата. Запознали са се в часовете по изобразително изкуство със световноизвестните шедьоври, създадени през вековете. Те са ги възхитили и вдъхновили. Имат самочувствието на изградени творци. Впускат се в изпълнението на сложни, абстрактни композиции, чрез които изразяват богатия си емоционален свят.
Изключително бурното развитие на техниката и на съвременните информационни технологии също дава отражение в детските рисунки; обогатява ги, внася нови теми в детското творчество. Нарасналите изобразителни възможности на децата, развитите фантазия и въображение способстват за детайлното изобразяване на съвременните сложни технически съоръжения, навлезли в света на съвременния човек.
Интересът и стремежът на човека към Космоса също дават отражение в детските рисунки. Едни от любимите неща за рисуване на децата са ракети, космически кораби, планети, космонавти, извънземни. Градските пейзажи при децата отразяват съвременната инфраструктура – модерни сгради, пътища и мостове, по които се движат съвременни превозни средства – леки коли, трамваи, автобуси, строителна техника; в моретата и океаните плуват кораби и подводници, а в небето летят самолети и вертолети. Пейзажите, изобилстващи от дървета, храсти, поляни, реки, езера, водопади, различни видове животни и птици съответстват на интереса на съвременния човек към екологията; към опазването и съхраняването на околната среда.
Изкуството е творческо пресъздаване на действителността и път, насочен от твореца към самия себе си. Детските рисунки не правят изключение от това правило. Чрез тях детето се идентифицира със заобикалящата го действителност; търси своето място в нея. Животът на човека е проекция на развитието на Човечеството. И съответно – изкуството, което създава – също. Досегът с детското творчество обогатява и облагородява възрастния, понякога го разсмива, друг път – натъжава. Но при всяко положение го вълнува и променя, дава му кураж и надежда, изпълва го с вяра в бъдещето.
© Радослава Антонова Todos los derechos reservados