Подаръкът
Как да изберем и как да приемем?
Подаръци се подаряват с повод и без повод. Често правим подаръци на близък човек. Нерядко сме канени на рожден ден, на имен ден, на откриване, на събиране, на изпращане, с едно име на някакъв празник. В тези случаи подаръкът към определено лице или към определени лица е неотложен.
Днес съм поканен на рожден ден. Имам сложната, но отговорна задача – да избера най-подходящия подарък за рожденика. Тази задача често ни отнема часове и все се питаме дали ще му хареса, как ли ще реагира. Избирането на подарък трябва да бъде съобразено с вкуса на получателя му, което нерядко се случва да объркаме. И все пак да не забравяме, че подаръкът има символична стойност. Не е желателно да поднасяме подаръци, които биха могли да компроментират лицето, за което са предназначени. Редовно използваме фразата може да е малко, но от сърце и наистина понякога тези малки подаръци доставят по-голямо щастие от нещо неизползваемо. Нека не се отклонявам от там, за където бях се запътил, а именно да търся подарък, защото днес съм на рожден ден. Аз лично бих се спрял (в зависимост от пола) на някоя хубава книга, от някой известен или не чак толкова известен автор, но поне да съм го чувал и да знам, че няма да изложа себе си с тази книга. Винаги литературните произведения са имали предимство като подаръци, така ще е и занапред. Съветът ми е: не се нахвърляйте на най-скъпото, защото ще останете с отворени уста, когато разберете, че получателят им се е зарадвал еднакво на много скъп и на не толкова скъп подарък.
Когато съм поканен на някакво откриване, най-подходящият подарък, който бих поднесъл, е живо цвете в саксия. (Прието е, че за нови помещения, сгради, ресторанти, къщи, магазини или каквото се открива да НЕ се подаряват изкуствени цветя) Разбира се, изключително впечатление би направило голямо цвете, отрупано със свежи цветове или декоративни цитрусови плодове. Големите букети от цветя също създават добра импресия, но не са издръжливи както посадените.
За изработката на опаковката обикновено полагаме безспорно несравними усилия. Етикетъта на поднасяне и приемане са неразривно свързани с подаръка и опакования му вид. Поднасянето му трябва да стане в удобен за получателя момент, защото не уцелването му довежда до понижено внимание към подаръка, който сме опаковали с такова старание.
За да остане спомен във времето, обичайно жеста на поднасяне и приемане се заснема. Благодарете и при първа възможност (даже веднага) разгледайте подаръка. При положение, че е опакован добре, бъдете внимателни, човекът, поднесъл подаръка, тръпне в очакване да види как точно ще скъсате прилежно опакованата от него опаковъчна хартия и как ще се отнесете към посланието от картичката, което е неотменна част от всеки дар. Желателно е преди да разопаковате, да прочете словата от картичката, за които са положени не малко старания.
01.06.2009 Д. Дачкинов
© Димитър Дачкинов Todos los derechos reservados