8 jun 2022, 13:58

Успешен модел за развитие на езикова компетентност 

  Periodismo » Otros
2293 0 0
42 мин за четене

Успешни модели за развитие на езикова компетентност в училищната логопедична практика

 

 

 

Йорданка Донева- училищен логопед в Първо средно училище „Свети Седмочисленици“- Търговище

 

Successful models for developing language competence in school speech therapy practice

 

 

 

Yordanka Donevaschool speech therapist at First SU „Sveti Sedmochislenitsi” - Targovishte

 

The global pandemic has caused total trauma to society. Distance Learning in an Electronic Environment (the substitute for real learning) aggravated the problems of students with learning difficulties on a language basis. In the last decade, this has necessitated speech therapy practice to constantly test new learning strategies / speech therapy in order to implement the transition from a state of passivity to a state activity. The emphasis has shifted to competence.

Thousands of children and students are relocating and are forced to adapt to a new language environment. This is a challenge for speech therapists too.

The article describes specific cases from the practice of the Personal Development Support Team. Models for the formation and development of language competence in a group during the summer work through STEAM, an approach to education, are presented. The check of the acquired language competencies is carried out through the exams of the National External Assessment in Bulgarian Language and Literature in the fourth grade.

 

 

Резюме: Световната пандемия нанесе тотална травма на обществото. Заместителят на истинско обучение - ОРЕС (обучение от разстояние в електронна среда) - усложни проблемите на неуспяващите ученици. Това наложи през последното десетилетие в логопедичната практика непрекъснато да се апробират нови стратегии за учене/ логопедична терапия. Да се осъществява преминаване от състояние на пасивност към активност. Акцентът се измести върху компетентността.

Хиляди деца и ученици сменят местоживеенето си и са принудени да се адаптират към нова езикова среда. Това е предизвикателство и за логопедите.

Описани са конкретни случаи от практиката на Екипа за подкрепа за личностно развитие.Представени са модели за формиране и развитие на езикова компетентност в група по време на лятната работа чрез STEAM – подход в образованието. Проверка на усвоените езикови компетентности е извършена чрез изпитите на НВО по БЕЛ в четвърти клас.

 

 

 

 

 

Стагнацията в образователната сфера в световен мащаб не се случва за първи път в историята на педагогиката. Преминахме през пандемия, търпим икономическите последици от война, а в някои точки от света има природни бедствия или крайна бедност. Факт е, че през последните 50 години не е имало толкова всеобхватно, продължително и мащабно затваряне на институциите. Независимо какво се случва в една държава, много е важно по-голямата част от хората да са обединени от идеята, че образованието е мярката за цивилизованост (това не омаловажава строежите и магистралите). Човешкият ресурс е уникален и невъзобновяем източник. Всяко живо същество е вселена. УЧИЛИЩЕТО е мястото, където децата могат да бъдат обучавани, възпитавани и емоционално обгрижвани.

Световната пандемия нанесе тотална травма на обществото. Войната в Украйна допълни „коктейла“ от античовешки мерки. Ангела Меркел споделя в разговор с Барак Обама, че според нея Владимир Путин живее в „друг свят“. Това е свят на исторически реваншизъм и брутална сила. В „този свят“ , по думите на Тукидид, „Силните правят каквото могат, а слабите страдат, колкото могат“. Ние, като човешки същества и специалисти, сме се заели с нелеката задача да даряваме сила на онеправданите от природата и социума. Телевизионните новини, ограничените контакти и нарушеното право за излизане от домовете създадоха нови страхове сред подрастващите. Хората започнаха да мечтаят за по-добрата версия на своя живот. Голяма част от учениците периодично преминаваха в карантина поради заболели съученици, родители, учители. Заместителят на истинското обучение - ОРЕС (обучение от разстояние в електронна среда)- намали училищната успеваемост на подрастващите с проблеми в развитието. Много често ученици на допълнителна подкрепа бяха оставяни без родителски контрол в МТиймс и Мудъл. Това им причини пасивност, незаинтересованост и загуба на връзка с изучаваното учебно съдържание. Стигна се до там, че ученици от прогимназията сричат и вече са забравили дори таблицата за умножение. Засегнат бе не само социалният живот, а и всички аспекти на човешкото съществуване.

Поради тези причини се наложи през последното десетилетие в логопедичната практика непрекъснато да се предлагат и апробират нови стратегии за учене/ логопедична терапия. Да се осъществява преминаване от състояние на пасивност (гледам, слушам, запомням, възпроизвеждам) към активност (учудвам се, търся, изследвам, проучвам, разбирам, изразявам своето мнение, питам, правя изводи, изслушвам и споделям, творя, умея). Акцентът се измести върху компетентността (моженето)- като проявление на знанията – и активната ориентация в бързо променящата се среда.

Обричането на социалните медии модифицира мозъците ни. Това доведе до усъвършенстване на невронните връзки и принудително включване на нови методи за обучение. Появи се феноменът ТЕЛЕПРАКТИКА. Същността на приобщаването се изразява в това- учениците да имат възможност да бъдат активни и да покажат онова, в което са добри. „Тестовете са хубаво нещо, но те са само за ориентир“, (споделя проф. Виолета Боянова). Факторът за успех на образованието е чувството за принадлежност. А то се формира приоритетно при присъствената форма на обучение.

Тази нова посока, обусловена от социалните предизвикателства пред логопедичната практика, отключи и необходимостта от употребата на алтернативни стратегии за терапия. Показателно е, че логопедът вече не е основен източник на информация за децата и учениците с езиково-говорни затруднения.Специалистът поема новата роля на мениджър, налагащ подходящ стил на управление, в основата на което стои взаимодействието. Съвременният терапевт се превръща във фасилитатор, подпомагащ подрастващите в сложния процес на овладяване на разнообразен набор от компетенции. Присъща му е и ролята на медиатор – посредник между обучаваните и учебното съдържание, между тях и глобалния свят. Неминуемо това поражда необходимостта от използването на нови начини за оценяване на постиженията в процеса на обучение на основата на самооценяването. Това е осъществимо, например, чрез употребата на аудиодиктовките, електронните платформи и тестовете в Уча се и IZZI.

 

Какви методи и организационни форми за развитие на езикова компетентност прилагаме в логопедичния/ психологичния кабинет?

 

В детската възраст няма чиста патология. Много е тънка границата между увреждане и педагогическа занемареност. Всеизвестно е, че грамотността е социален феномен. През последните десетилетия миграционните процеси превърнаха света в глобална мултилингвална мрежа. Хиляди деца и ученици сменят местоживеенето си и са принудени да се адаптират към нова езикова среда. През настоящата учебна година имам ангажимент да работя с ученици, които не владеят български език: от тях 3 са живели в Англия, 1- в САЩ, 1- в Канада, 1 – в Баку, 1- в Турция. При голяма част от останалите 50 ученици – за 35% от тях- в семейството комуникацията е на майчин език, различен от българския. Недостигът на първокласници не позволява подлежащите на обучение 7 годишни деца (които не владеят български език) да бъдат отложени с една година от училищно обучение. Kолкото по-рано стартира процесът на езикова интеграция в училищни условия, толкова по-вероятно е той да бъде успешен. Едновременно с това трябва да се премине и към насърчаване на социалното приобщаване. Дейностите в областта на езиковата интеграция изискват надеждна и цялостна оценка на нуждите на децата-билингви и приемащото ги общество.

Ако обаче учениците с майчин език, различен от българския,

постъпват в училище с недостатъчно развити базови комуникативни умения на български език - БКУ (Basic Interpersonal Communicativе Skills, BICS), те не могат да се справят пълноценно с езика на образователната система, която изисква от учениците и специални езикови компетенции, т.нар. когнитивни академични езикови умения - КАЕУ (Cognitive Academic

Language Proficiency, CALP), свързани с четене, писане и специфичен стил на общуване в обучителната среда. КАЕУ се изграждат въз основа на БКУ , този процес е сложен и изисква време: ако БКУ - при достатъчно интензивен контакт с носители на езика - могат да бъдат изградени в рамките на две години, за КАЕУ са необходими от 5 до 7 години.

 

Това предполага адаптиране на методите за преподаване спрямо нуждите на всеки ученик. Активното учене означава учениците да търсят и правят връзки с предходни знания и умения, да ги надграждат, а това, което учат, да има връзка с реалния живот. Възпитаниците ни трябва да работят върху смислени проблеми (такива, каквито те може да срещнат във всекидневието си и които имат някакво персонално/практическо значение за тях). Необходимо е взетите решения да са изпълними в реалния свят, а не просто от обучаемите да се очаква да запаметяват и възпроизвеждат информация.

Над 60% от учениците по света са многоезични и голяма част

от тях придобиват знания в училище на език, който не им е майчин. Добри международни практики показват, че най-ефективният начин децата да усвоят езика и съответно учебния материал е комбинацията от допълнително подпомагащо езиково обучение по система за преподаване на езика като втори в началното училище и интегрирана езикова подкрепа, целенасочено оказвана по всички предмети, която започва в началното училище и продължава в горните класове. За да бъдат подкрепени ефективно учениците с друг майчин език, е важно не

само учителите по български език, а всички учители да познават добре нивото

на тяхната езикова компетентност.

C-Test (4.-12.клас)

C-Тest5 (C от англ. close - затварям, тук попълвам) се прилага активно в различни държави

за различни езици, напр. немски, английски и др. Това е адаптиран вариант за български

език.

Какво е C-Test?

С-Test представлява текст с липсващи елементи от отделни думи, които учениците тряб-

ва да допълнят. Например: Днес ще че___ един интересен те___ (Очаквано: Днес ще че-

тем един интересен текст.) Тестът служи за проверка на нивото на владеене на майчиния,

втория или чуждия език. Всеки учител може лесно да създаде С-Test, отговарящ на негови-

те цели и нуждите на учениците. Той не отнема много време за провеждане и оценяване,

но ще Ви позволи да видите езиковото ниво на отделните ученици и общата картина на

класа, за да установите кои от Вашите ученици имат нужда от езикова подкрепа.

С-Test се базира на теорията на редуцираната редундантност: езикът е редундантен - съ-

държа много повторения. Тази повторяемост позволява на читателя да допълва липсващи

елементи на текста и по този начин да възстановява смисъла на непълната информация.

Читателят може да възстанови пропуснати секвенции в текста, ако прилага хипотези.

 

Технология за създаване на С-Test :

1. Изберете кратък, относително лесен за учениците текст: например, ако прави-

те тест за ученици от 5. клас, вземете текст от материала за 4. клас.

2. Оставете заглавието, първото (евентуално и второто) и последното изречение

както са в оригиналния текст. По този начин се дава контекстът.

3. Започвайки от второто изречение, изтрийте втората половина от всяка тре-

та дума в текста. Ако думата е с нечетно количество букви, изтрийте една

буква повече.

4. Трябва да се получат 20 празни места. (Думи с една буква, например а, и, в не се

включват в броенето.)

5. За един пълен C-Test трябва да направите общо 5 такива текста. До всеки

текст се добавят полета за оценяване (виж приложения примерен C-Test).

Препоръчително е да се използват текстове от различни дисциплини.

6. Прибавете заглавна страница, на която учениците трябва да попълнят имената

и класа си, а Вие - техните резултати.

7. Подгответе по едно копие от теста за всеки ученик.

 

Инструкции за провеждане:

Логопедът или учителят казва: Сега ще получите 5 кратки текста. Във всеки от тях има думи, които не са изписани напълно. Вие трябва да ги допълните. Ще работим за време. За всеки текст имате по 4 минути. Общо за работа имате 20 минути. Аз ще ви давам сигнал за началото и за преминаването към следващия текст. Ако сте готови по-бързо с текста, можете да преминете на следващия. Когато преминете на следващия текст, вече не можете да се връщате на предишния и да го поправяте. Работете самостоятелно, тихо и пишете четливо. Ако не можете да допълните някоя от думите, пропуснете я и преминете нататък. Не попълвайте полетата В, Р, Д до текста (да се покаже на учениците). Когато сте готови с последния текст, обърнете листовете с написаното надолу и изчакайте да приключим. По време на теста аз няма да отговарям на въпроси. Започваме с първия текст. Засичам 4 минути, за които трябва да го попълните.

След всеки 4 минути: „Моля, преминете на следващия текст!“.

 

Как да оценим C-Test?

Към всеки един от петте текста от C-Test-а има таблица с три стойности: В - верни отговори, Р - разпознати думи и Д - диферентна стойност (разлика между разпознати

думи и верни отговори). Максималният брой точки, които могат да се получат за В и Р,

е 20, тъй като всеки текст има 20 места за попълване. Съответно максималният брой

точки за целия тест е 100. Когато нанесете резултатите на учениците в обобщаваща таблица, започвайки с най-високата или най-ниската стойност В, ще можете да видите

езиковото ниво на отделните ученици и общата картина на класа. Това ще Ви помогне да

подкрепяте учениците ефективно, като планирате подходящи за тях дейности и материали за езикова подкрепа.

 

Как да интерпретираме резултатите?

В - общ брой верни отговори

Интерпретация

  • Над 86- висока езикова компетентност, няма нужда от езикова подкрепа
  • 70 - 86 може да се подобри, но няма нужда от езикова подкрепа
  • 54 – 70- вероятно има нужда от езикова подкрепа (да се погледнат внимателно стойностите Р и Д)
  • 38 – 54- има нужда от езикова подкрепа (да се погледнат внимателно стойностите Р и Д)
  • Под 38- има голяма нужда от езикова подкрепа (да се погледнат внимателно стойностите Р и Д)

За средна стойност на В (общ брой верни отговори) се счита 70. В диапазона между 54 и

86 се намират учениците със средно ниво на езикова компетентност.

 

След като определим езиковото ниво на всеки ученик преминаваме към адекватна логопедична терапия. Освен индивидуалните занятия с психолог, логопед и ресурсен учител, някои от по-често използваните методи на обучение в нашата екипна работа с учителите са следните: метод на проектите , панелна дискусия , мозъчна атака , метод синектика, метод инвентика игри драматизации, обърната класна стая, работа в групи. Организационните форми, които се прилагат, са: извънкласните и извънурочните дейности, проблемното обучение, проблемно базираното обучение (може да се реализира извън класната стая, а това води до отваряне на образователната среда.)
Как изглеждат структурата и компонентите на методическия модел за формиране и развитие на езикова компетентност в обучението?
Компетентността най-често се свързва със способност, разбирана като можене да се направи нещо, т.е. умеене, основано на знание. Компетентностите са способности, но не вродени, а такива, които са развити чрез качествено учене, в подходяща педагогическа среда и чрез придобиване на сериозен практически опит. Предложеният от нас модел се базира на система от компоненти, чрез които се реализира съвременно образование и се постига езикова компетентност, гарантираща успешна адаптация на индивида в обществото, самостоятелен живот без аналог. Заложените в модела компоненти дават възможности за смяна на ролята на обучаемите и поставянето им в активна позиция. Цел на новия модел е творческият подход. Обучението и логопедичната терапия са насочени към изграждане на собствени умения за разбиране на непозната информация, умения за самостоятелно учене, за решаването на проблемни ситуации и генериране на собствен текст. Това са най-важните условия, които са необходими за постигането на езиковата компетентност на приложно равнище.

Технология и дизайн на модела – методи, техники, организационни форми
Използването на система от интерактивни методи и техники стои в основата на предлагания
модел на обучение. В него се прилагат три вида методи: ситуационни, дискусионни,
емпирични (опитни). Към ситуационните методи се отнасят: метод на конкретните ситуации (case study), казус, ролева игра, драматизация. Предпочитаните дискусионни методи са: беседа, дискусия, мозъчна атака, вземане на решения (decision making), обсъждане. Широко прилаган опитен метод е методът на проектите.
Един от най-често използваните дискусионни интерактивни методи е груповата дискусия.
Интересен и достъпен ситуационен метод са казусите. Обучението чрез казуси дава възможност на обучаемия да анализира ситуация или събитие, да определи своето поведение и да го аргументира пред останалите в групата. Ситуационните задачи са често използван метод особено при по-малките ученици (до 5-ти клас), защото са насочени предимно към развитие на речевите умения (разиграване на диалози в зависимост от ситуацията на общуване: в библиотеката, в магазина и т.н.).
Обобщавайки написаното до тук, става ясно, че МЕТОДИЧЕСКИЯТ МОДЕЛ Е СИНЕРГИЯ ОТ ЕЛЕМЕНТИ И СЕ РЕАЛИЗИРА В СЛЕДНИТЕ ИЗМЕРЕНИЯ:


1.АСПЕКТИ: Целеви, съдържателен, процесуален, резултативен.


2.ПОДХОДИ: Генеалогичен, аксиологичен, интердисциплинарен, мултисензорен, синергетичен, холистичен, психофизиологичен, мултикултурен, сугестопедичен.


3.ФОРМИ: Урочни, училищни, извънурочни, извънкласни, извънучилищни.

 

 

Игрите и активностите позволяват на логопеда да направи ученето по-интересно и ангажиращо за учениците.

 

Описание на случаи от практиката на Екипа за подкрепа за личностно развитие:

Първи случай: N9.Ученичка на 9 години. Дете от смесен брак (майка- с турски етнос, баща- българин). Живяла в Англия до 9-та си година. В коридора на училището и вкъщи разговаря с по-голямата си сестра на английски, а с майка си и баба си- на турски. Има силен акцент. На теста за езикова компетентност в началото на годината показва 25 % успеваемост. След тримесечна логопедична терапия вече владее около 1000 думи на български език, чете коректно и пише правилно под диктовка на български език. В семейството изпълняват препоръките при подготовка на уроците в семейна среда да се дават инструкции само на български език.

При генериране на текст по картини се забелязва затруднено програмиране, особености в словореда, неправилно съгласуване по род и число. Вербалната комуникация на български език е в процес на развитие. Има желание за общуване въпреки езиковия дефицит. Радва се, когато й се окаже персонално внимание. Показва привързаност. Ежедневните теми я вълнуват и споделя за преживяното с наличните си езикови средства. Отговаря правилно, когато въпросът се преведе на английски език. Академичните дейности (опосредствани от речта) на този етап от езиковото й развитие са затруднени.

Пример: Разказ по серия от картини на тема: Котето Маки

Животни говорят. Коте отива на леличка в къща. Учител изгони котка. Каже:

- Не искам прави нищо тебе.

Котка отива в хляб-къща (хлебарницата). Леличка каже:

- Не искам твойто косми на мойто хляб.

И коте няма къща. После моля много студено на врата. Сега котка е хубаво, е топло. Учител каза:

- Що аз котка изгоних? Може да гони мишка. Може на възглавница да спинка.

Лелички и учител отиват на дядо-къща (къщата на дядото). Дядо каже:

- Идвай, има котка!

Малко коте сяда на дядо. Дядо правя топла мляко на всички. Сега коте хубаво и много приятелки има.

 

Модел за формиране и развитие на езикова компетентност на N9

 

 

1.Корекционни цели и задачи:

Очаквани резултати:

 

Образователна кинезиология за първична интервенция и развитие на хемисферния баланс.

Развитие на вниманието, двигателната памет, пространствената ориентация, координацията на движенията око-ръка, координиране на очните движения. Развитие на фината моторика, усъвършенстване на движенията на китката и пръстите на ръцете. Подобряване на графомоторните умения.

Позитивна приказна терапия.

Съставяне на изречение по опорни думи (онагледени).

Разказ по картина. Преразказ на кратък текст от 2-3 изречения с визуална опора.

Развитие на въображението, мисленето, сукцесивния гнозис и екзекутивните функции.

Езикова терапия

Езиково разбиране на инструкции и слухово възприет текст.

Ефективно запаметяване на лексика. Слушане и визуализация на думата, изговаряне и извършване на действие, свързано с нея.

Подобряване на лексикалната компетентност чрез:

1. Обясняване на думи чрез невербални техники: Онагледяване на вербалния материал с предмети, снимки, видео, схеми, рисувани картинки, жестове и мимика, звуково онагледяване.

2. Обясняване на думи чрез вербални техники: превод на друг език, чрез контекст, чрез синоними, чрез антоними, с помощта на словообразуване, чрез свързване с определена категория, дефиниция, перифразиране .

3. Приложна граматика: Овладяване на предложната система. Правилен словоред.

Развитие на свързана реч.

Корекция на нарушенията в писмената реч

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие на математическите представи

Ограмотяване.

Развитие на четивната техника (на български език). Коректно четене на псевдодуми, многосрични думи и думи със струпани съгласни.

Корекция на фонетико-фонематични грешки.

Писане на думи и изречения под диктовка.

 

Решаване на текстови задачи, включващи действия с числата до 1000 (с нагледна опора). Развитие на самоконтрола и планирането.

 

Втори случай: Q7 Ученичка на 7години. Родена във Филипините (майка й е филипинка, бащата е българин). До този момент е живяла в Канада. Вербалната комуникация на български език е в процес на развитие. Прави впечатление активното участие на бащата в процеса на обучение. Детето се отличава с много будна мисъл и перфектно внимание. Показва стремеж към овладяване на непознати модели за речево общуване. Академичните дейности (опосредствани от речта) на този етап от езиковото й развитие са затруднени. Невербалният интелект е висока норма. (Опитва се да формулира самостоятелни речеви построения. Пример: Много хубав мене България тука. Иска учи български. Мойто бабо и мойто дядо са за мен.)

 

Модел за формиране и развитие на езикова компетентност на Q7

Образователни цели и задачи

Очаквани резултати

 

 

  1. Развитие на езиково-говорната система.

 

  1. Усъвършенстване на фината моторика.

 

 

 

 

1.Получаване на знания за фонология, морфология, синтаксис, прозодика на прагматично равнище.

2. Усъвършенстване на движенията на ръката и захвата. Увеличаване на скоростта и точността на изпълнението при манипулиране с предмети.

 

Корекционни цели и задачи

Очаквани резултати

3. Езикова терапия.

1. Доразвитие на импресивната реч.

2. Заучаване на многозначни думи и думи с обобщено значение.

3. Подобряване на лексикалната компетентност.

4. Развитие на експресивната реч.

5. Сбит преразказ на непознат текст с и без визуална опора.

4. Подобряване на самочувствието при вербална изява.

1.Овладяване на езика на прагматично равнище.

2. Включване в представителни изяви на групата.

 

 

 

Модели за формиране и развитие на езикова компетентност в група по време на лятната работа чрез STEAM – подход в образованието

  1. Глобална тема: НЕСЕБЪР- град световно културно наследство.
  2. Междупредметни връзки: Човек и общество, Математика, Технологии и предприемачество.
  3. Очаквани резултати: придобиване на знания за Несебър като град-световно културно наследство; формиране на умения за изследване на исторически обекти, работа с карта, експериментиране, проектиране и моделиране.
  4. Формирани компетентности: Формиране на умения за изследване и изучаване на културното-историческо наследство; Наблюдение и експеримент, конструиране, моделиране и предприемачество.
  5. Меки умения: Работа в екип, презентационни умения, желание за учене и научно-изследователска дейност.
  6. Организационни форми на работа: групова, фронтална, индивидуална.
  7. Използвани технологии: компютърна техника, мултимедия, софтуер за създаване на електронна книга и електронни тестове, Makey-makey, озобот.

Електронни образователни платформи Microsoft Teams, Discord, ClassDojo - ClassDojo е приложение за комуникация с класа. То показва на учениците как да пренесат големите идеи за живота в своите класове и домове.

Envision - Енвижън е софтуерна система, създадена да улесни учителите при тяхната работа. С нея се развива интерес към науката у децата.

Jumpido - Благодарение на Jumpido деца с различни познания по математика могат да се насладят на учене чрез игра. Използвайки устройството за засичане на движения - Кинект, учениците използват телата си, за да решат задачите.

Робот-пчела Beebot – използва се като отправна точка за преподаване и упражняване на контрол над обекти, алгоритмични дейности, програмиране на дейности за малки деца, пространствена ориентация и др. Bee-Bot App използва функционалността на клавиатурата, давайки възможност на децата да подобрят своите умения за посоките, да програмират поредица от движения.

CLASSTOOLS – електронна платформа с разнообразни приложения за работа в класната стая с възможност за интерактивност по всички учебни предмети

CANVA – онлайн конструктор за създаване на брошури, реклами и картички (подходящ за работа по групи)

ANATOMI 4D- приложение за изучаване на човешкото тяло и сърце чрез 3D изображение

PLICKERS – платформа за лесно отговаряне на въпроси и гласуване с помощта на която учениците ползват не електронни устройства, а картони с уникални QR кодове

 

 

8. Краен продукт: електронна книга

9. Начин на представяне: публикуване в интернет

10. Кратко описание на дейността: Работа с различни източници на информация (видео, филми, презентации, снимки, беседи), статии, енциклопедии. Учене чрез правене (работа с пластични материали- проектиране и изработване на макети). Ориентиране по туристически маршрут с озобот. Решаване на тематични задачи по математика. Експерименти. Оценка на постиженията.

11. Визуализация: мисловна карта, брошура.

12. Творчески екип: Боряна Ботева, Ивайла Иванова, Павлина Георгиева, Кремена Йорданова, Ирина Маринова, Йорданка Донева

Реализация

СИНЬО УЧИЛИЩЕ в Несебър- 03юни-09юни

  1. Екскурзия, наблюдение, експерименти:
  • Запознаване с брошурата и електронните ресурси
  • Разглеждане на забележителностите с карта и екскурзовод, провеждане на беседа и дискусия
  • Изработване на мисловна карта
  • Проучване на църквите- след това провеждане на викторина с Makey-makey
  • Разглеждане на музеите, разходка с влакче и лодка
  • Разходка в Стария град
  • Посещение на Историческия-архитектурен резерват
  • Запознаване с културни обекти (галерии, концертни зали, амфитеатър)
  • Занимания на плажа
  1. Дейности:
  • Ежедневно апробиране на маршрута с озобот
  • Разпечатване на цветен принтер на изображения на архитектурни обекти в Несебър (разрязване и ламиниране- игра- пъзел)
  • Надписване на туристическите обекти на български и английски език (ламиниране), поставяне на надписите върху съответния подреден пъзел
  • Изработване на мемори- карти с изображенията на църквите (ламиниране), игра с двойки еднакви карти.
  • Работа с пясък (Класът е разделен на 6 групи по 4 за конструиране на обекти по избор с визуална опора)
  • Рисуване на любим експонат от музеите със сух пастел- рисуване по двойки (изложба)
  • Решаване на тематични задачи по математика
  • Работа с алтернативни пластични материали (глина, пчелен восък) за конструиране на сгради
  • Работа с коприна и мъниста за изработване на дрехи и бижута на кукли, направени от цветна вълна чрез филцова техника
  • Издателска дейност (изработване на стихосбирка с илюстрации от Несебър- творчество на учениците)
  • Рецитал за България и морето
  • Музикално- танцово събитие с изявените ученици
  • Драматизация на басни от ЕЗОП (авторът е роден в Несебър)
  • Изработване на бизнес-проект за продажба на направените експонати (картички с изображения на църквите и светещи диоди, бижута, кукли, картини…)
  • Конструиране на истинска сграда с дървен материал и цимент, пръчици Уоки-токи и др.( стара къща с еркери, мелница)

3. Експерименти на морския бряг: (описани от СТАН в „Невероятният свят с ЕКСПЕРИМЕНТИ на Петьо Филията“- издателство „Егмонт – България“- 2019г.)

  • Омагьосан пясък(№23)
  • Втвърдяваща се глина(№11)
  • Кристална рибка(№1)
  • Балончета( №3)
  • Игла- компас(№27)
  • Водна пирамида(№36)
  • Слънчева фурна( №41)

Описание на експеримента СЛЪНЧЕВА ФУРНА:

Намерете здрава кутия от обувки. Направете разрез на капака. Начертайте точки, които да са на 3 см. от всяка страна на капака, и ги свържете. Получава се правоъгълник, който е по-малък от капака. Изрежете 3 от 4-те страни на малкия правоъгълник. Получава се отвор в капака. Прегънете го нагоре, за да изглежда като отворена врата. Нанесете сухо лепило във вътрешността на кутията. Облепете я с алуминиево фолио. Облепете и капака. С тиксо и целофан облепете отвора. На дъното поставете черен лист. Сложете нещо (например нарязан и посолен картоф с мазнина в чинийка)във вашата фурна и го оставете да се пече на слънчевата фурна. Запомнете, че Слънцето е неизчерпаем източник на енергия, който не замърсява околната среда.

ЗЕЛЕНО УЧИЛИЩЕ в двора на I СУ „Св. Седмочисленици“- град Търговище и близкия парк „Борово око“- 10-24 юни

  1. Систематизиране на получената информация.
  2. Изработване на индивидуален ЛАПБУК (интерактивна папка с джобчета и прозорци) на тема „Несебър“ от всеки ученик.
  3. Решаване на тематични творчески задачи по математика.
  4. „Реставриране“ на стенописите на паметник на културата (рисуване върху дърво и обли камъни…)
  5. Скица и проект на хотелски комплекс при запазване на единството в стила на останалите сгради в Несебър.
  6. Работа с макети и 3 D-изображения- експониране на улица от Несебър по избор, въвеждане на понятието мащаб.
  7. Изработване на интерактивен постер за най-интересните забележителности в Несебър.
  8. Забавни въпроси и отговори- QR-кодиране и декодиране.
  9. Търсене на скрито тракийско съкровище в гората (със символи и стрелки)

10. Изработване на тихи книжки с разнообразни текстилни материали (за учениците със СОП), използване на ДАК (допълнителна и алтернативна комуникация при учениците с аутизъм- Комуникатор5 и др.), методика Ремелка (холандска методика по математика).

11. Бране на плодове. Съотношение. Изпълнение на рецепта за сладко от малини/къпини/ боровинки.

12. Състезания с тротинетки.

13. Импровизиран концерт с подръчни музикални инструменти, направени от камъни, дърво и метал.

14. Кулинарни експерименти. Изложба и дегустация.

15. Създаване на е-книга( book-creator), в която се документират дейностите от лятната работа.

16. Получаване на обратна връзка за постиженията на учениците чрез електронни тестове (Worksheets…).

17. Тържествено закриване на учебната година с цветомузика и дискотека.

 

 

Примерни тематични задачи по математика (задачите могат да се усложнят съобразно възможностите на учениците):

  • Разстоянието от Бургас до Несебър е 34 км. , а от Варна до Несебър- 100 км. Колко км. е разстоянието от Варна до Бургас? Задай и други въпроси към задачата.

 

  • Населението на Несебър е 13 600 душ и(2019), а на Бургас- 409 265. С колко души населението на Бургас е по-многобройно от това на Несебър?

 

  • Старият град в Несебър е разположен на малък полуостров с дължина 850 м и ширина 350м. Намерете обиколката му.

 

  • Град Несебър става част от българската държава за пръв път през 812г. ( при управлението на хан Крум). Колко години са изминали оттогава?

 

  • Освен арабските цифри са познати и други, наречени

Римски. Знаците за тях са: V, Х, L, C, D, I,M. Запишете следните числа с римски цифри: 134, 812, 1360.

 

  • През месец август Несебър е посетен от 31 000 туристи. Колко туристи средно на ден са посещавали града?

 

  • От 99 деца на морския бряг третинката правели замъци от пясък, третинката от останалите – експерименти. Колко деца са влезли в морето, ако на плажа лежат 12?

 

Интегрираната езикова подкрепа се оказва по всички предмети и включва следните елементи:

  • Определяне на езиковото ниво на учениците като изходна точка на ефективна-

та езикова подкрепа

  • Работа с лексика
  • Използване на езиково подкрепящи материали, съобразени с езиковото ниво на

учениците

  • Планирана и структурирана работа с текст за развиване на четивната грамот-

ност

  • Езиково подкрепящо поведение на учителя (предоставяне на езиков материал

на учениците, начин на даване на инструкции, начин на езикова корекция, техника

на задаване на въпроси)

  • Включване на майчиния език на учениците при необходимост
  • Създаване на езиково подкрепяща обучителна среда (в класната стая и в учи-

лище)

Много се говори и пише за „мултисензорната терапия” чрез едновременното директно „атакуване” на различните сензорни системи. Предварителното прецизно подбиране на стимулите за едновременното атакуване на сензорните системи би предпазило обучаващите се от сетивно - когнитивно „зашеметяване”. Затова специалистът трябва да дозира и разнообразява стимулите в информационната среда за учениците. Необходимо е професионално да се анализират възможностите, ограниченията и действителните ефекти на мултимедийните технологии и STEAM- подхода в образованието. Сензорната зависимост от технологиите не е обвързана с действителната култура и успешното колективно поведение. Трябва да покажем на учениците как да пият от „живата вода“, а не от пластмасовата бутилка. Само изворът е неизчерпаем…като човешкото знание.

Проверка на усвоените езикови компетентности се извършва най-лесно чрез изпитите на НВО по БЕЛ в четвърти клас.

Националното външно оценяване по български език и литература в края на IV
клас цели да установи постигането на изискванията за резултатите от обучението по български език и литература в края на началния етап на основно образование, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка (Наредба № 5 от 30.11.20015 г. за общообразователната подготовка).

С Националното външно оценяване по български език и литература в IV клас
се проверяват следните знания и умения на учениците:
- уменията за четене и разбиране на текстове в различен жанр (включително
анотации на детски книги, кратки текстове от детски енциклопедии,
инструкции за използване на уреди или указания за игри или др.);
- уменията за възприемане и интерпретация на кратки по обем и достъпни като
съдържание значими произведения от българската и световната литературна
класика за деца;
- уменията за създаване на текст с определена комуникативна цел;
- базови знания за строежа на езика, езиковите и речевите единици;
- уменията за прилагане на основни правила на българския книжовен език.

 


Тестът за НВО в края на IV клас включва 3 части, всяка от които съдържа
различен брой задачи, обвързани с конкретен текст:
1) Диктовка и езикови задачи с избираем отговор
2) Текст за четене с разбиране и тестови задачи към него - с избираем и със
свободен отговор
3) Речева задача с творчески характер, изискваща свободен отговор


Подборът на учебното съдържание гарантира проверка на очаквани резултати от обучението по определените области на компетентност в Държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.

Езиковата компетентност, проверявана чрез диктовка, е свързана с прилагане на изучените правила на книжовния език, базови за езиковата култура – правописни правила за озвучаване и обеззвучаване на съгласни, за правилно записване на гласни в неударена позиция, за правилно писане на думи без свое ударение и др.

 

Езикови компетентности

Прилага правописни правила за гласни и за съгласни звукове в различни фонетични позиции.

 

Комуникативноречеви компетентности

Пише под диктовка текст в съответствие с изучените правописни правила.

 

Езиковите задачи проверяват онези аспекти на езиковата компетентност,
които са определени с очакваните резултати от Държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. Те допълват информацията за владеенето на книжовните норми, проверявани с диктовката.
 

 

Област на компетентност

Знания, умения и отношения

Езикови компетентности

1.Разпознава видове морфеми (представка и корен).
2. Образува нови думи с изучените морфеми: сродни думи, сложни думи.
3. Разпознава частите на речта (съществителни имена,
прилагателни имена, глаголи, лични местоимения и числителни имена).
4. Определя граматически признаци на изучените части на речта.
5. Употребява уместно в речта думи с близко значение и думи с противоположно значение (синоними и антоними).
6. Разграничава словосъчетание от изречение.
7. Разграничава просто изречение от сложно изречение.

 

Уменията за четене с разбиране, проверявани със субтест 2, обхващат
литературната и социокултурната компетентност, като се фокусират върху
приложния аспект на езика.

 

Литературни компетентности

1.Разграничава художествен и нехудожествен текст.
2.Прави коментар в отговор на въпроси, свързани със съдържанието на художествения текст.
3.Открива повторение, сравнение и олицетворение.
4.Открива значението на непознати думи в контекста на произведението.

Социокултурни компетентности

1.Доказва, че е разбрал смисъла на прочетеното.
2.Чете с разбиране материали от детски списания, енциклопедии, достъпна информация от интернет.

 

 

Задачата с творчески характер може да включва допълнителни условия,
които са свързани с комуникативноречевите и социокултурните компетентности.

Комуникативноречеви компетентности

1.Ориентира се в комуникативноречевата ситуация (Кой говори? На кого говори? Защо? Кога? Как? Къде?).
2.Уместно употребява езикови и неезикови средства според
комуникативната ситуация.
3.Прави умозаключения и изводи, свързани със съдържанието, с
езика и със структурата на текста
4.Изразява собствено мнение и го аргументира с оглед на
ситуацията на общуване.
5.Съчинява текст по словесна опора, по картина и словесна опора
или по серия от картини.

 

 

3.Оценяване: Резултатът от теста се образува като сбор от получения брой точки за всички задачи.
· Оценките от националното външно оценяване в края на IV клас се изразяват в брой
точки, без да се приравняват към оценки, вписват се в удостоверението за
завършен начален етап на основно образование.

Анализирайки средностатистически постиженията на учениците от НВО от предходната година, установяваме, че групата от ученици, получавали обща подкрепа от логопед (за превенция на обучителни затруднения на езикова основа), са показали много добър успех на изпита по БЕЛ за 4-ти клас. Този резултат е впечатляващ и потвърждава адекватността при избора на стратегия за развитие на езикова компетентност.

 

 

 

 

 

 

 

Използвана литература:

 

  1. Новикова, А. и Михайлова, В.- Интегрирана езикова подкрепа на ученици с майчин език, различен от българския, наръчник за учители, Заедно в час, 2022

 

  1. Стан: „Невероятният свят с ЕКСПЕРИМЕНТИ на Петьо Филията“- издателство „Егмонт – България“- 2019г.

 

Интернет ресурси|:

 

https://darik.bg/zatvaraneto-na-uchilista-noviat-pokolenchenski-genocid-srestu-decata

 

 

file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/nvo_4kls-BEL_270521-2.pdf

 

 

 

 

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
Propuestas
: ??:??