В последните октомврийски дни под ръководството на Станислав Пенев – председател на „Литературно общество” – Варна и Юлияна Гюзелева – историк и мениджър, сдружението посети Букурещ с цел сътрудничество между румънските и варненските поети и опознаване на историческото наследство, оставено от старите българи в Румъния. За целта беше посетен Демократичния съюз на българите в Румъния с председател проф. Лука Велчов – банатски българин и Любомир Николов – секретар на съюза.
В Румъния има 18 малцинства, от които 10 000 са банатските българи, които са католици. Проф Лука Петров Велчов е дошъл в Букурещ през 1949 г. от родното банатско българско село Стар Бешенов – Западна Румъния, за да учи в Българското педагогическо училище „Хр. Ботев”, продължава образованието си в Букурещкия университет, специалност – славянска филология и става преподавател. В момента е почетен председател на Букурещката българска организация, която създава и вписва през 1990 г. През годините написва много учебници на български език. Отлично познаващ историята и отношенията между двата народа проф. Лука Велчов – вече 90-годишен придружава дошлите групи и превежда на българи и румънци.
Проф. Велчов заедно с Любомир Николов показа на варненци гробището „Белу”, блестящо от чистота и подреденост с множество гробници, между които и на бележити българи, голяма част от които са истински архитектурни паметници. Тук са погребани братя Христо и Евлоги Георгиеви и Георги С. Раковски.
Безспорен интерес за всички българи по централните букурещки улици и булеварди са паметната плоча на Хр. Ботев, написана на български и румънски език на последния дом, където е живял от признателни свищовлии, тъй както и паметните плочи на В. Левски и Л. Каравелов.
Една от забележителностите на Букурещ е парк „Михай I”, където се намират бюстовете на В. Левски и Хр. Ботев, спонсорирани от българи.
Разгледани бяха и построените със средства на българи сгради, кафенета, хотели, църкви и ханове в миналото от братя Евлоги и Христо Георгиеви, Димитър Хаджииванов, двама братя от Габрово, арменец от Русе и много други. Дори в годините назад срещу Букурещкия университет булевардът се е наричал „Хр. Ботев”, тъй както е имало улица и площад с име „България”.
В офиса на Демократичния съюз на българите в Румъния се проведе писателска среща с поети от Варна, Гюргево и Букурещ. Впечатление направиха окичените стени с портрети на български царе, борци за
свобода, възрожденци, просветители и писатели. След топлото посрещане в задушевна атмосфера се прочетоха стихотворения от румънските и варненските поети в превод от проф. Велчов. Пяха се патриотични песни от българите, тъй както и от проф. Велчов на български език, когото безспорно всички ще запомнят с чувството му на любов и преклонение пред нашите национални герои: В. Левски, Хр. Ботев, Г. Раковски, Л. Каравелов и с обичта и тъгата му към България.
Между гостите бяха Любомир Николов – секретар на съюза, който е роден в София и 10-годишен се изселва с родителите си в Букурещ и Марин Обретин, произхождащ от прогресивно семейство, на когото братовчед на прадядо му е бил четник в четата на Хр. Ботев, в родовия корен на когото е и баба Тонка. Всички те чрез Демократичния съюз на българите в Румъния поддържат българщината там.
Този съюз в Букурещ често се посещава от българи и има подарена икона от бившия министър –председател Пламен Орешарски.
На връщане, преди да премине границата в Гюргево групата варненски поети от „Литературно общество” бе изпратена от Николай Наков – съветник – брат на Георги Наков, който е депутат в парламента на българската общност в Румъния и почетен консул на Тимишоара.
Това бе една незабравима среща, която ще остави траен отпечатък в съзнанието на варненци за банатските българи и българската общност в Румъния, познаващи историята и героите на нашия народ, а сътрудничеството между поетите от двете държави ще се задълбочи и утвърждава в годините.
© Силвия Милева Todos los derechos reservados