11 ene 2019, 5:58

Библейско чувство в пламък пак гори

  Poesía
688 10 19

Да носиш, празнично, в душата своя –

имената и светостта на двама светци

е като с камбанен зов да бият

в теб хиляди божествени лъчи.

 

Да си роден и име да получиш,

да те покръстят с лъч от светлина,

да си частица от божествената сила и тленна –

сбор в сандък от тяло - сърце и ум, душа …

 

Днес, благословена и смирена,

запали пак свещ под сивото небе,

и пожелай, различното от скъпа вещ.

И пламъка ти остави да свети, но не

 

под куполи в църковен храм,

защото там е панаирът на душици с лица,

напудрени в социален прах

от страх пред Божи гняв.

 

Разбързали са се да си откупят

с железните жълтици, измачкани парици,

забравен грях или в светената вода

умият от лицето си срама.

 

Бъди очистен! Нека да се сбъдне,

каквото сам на другите си пожелал!

То към теб по сто ще се завърне

и ще пребъде - за което тайно си копнял!

¿Quieres leer más?

Únete a nuestra comunidad para obtener acceso completo a todas las obras y funciones.

© И.К. Todos los derechos reservados

Comentarios

Comentarios

  • О, това ме трогна до трептяща влага в очите! Благодаря ти и тук, Марго! Дано да светя достатъчно, че да зареждам с усмивки и да има повече добро. И ти бъди благословена!
  • Лини! Благословена бъди! Ти си прекрасен човек! Бог разхвърля тук-там по света светли хора, за да светят и да може да види останалите. Да им въздаде. Ти си от светлите! По-точно, от светещите!
  • Благодаря, Mitivan (Иван Митов) ! Радва ме това, че ви е харесало, скромните ми редове.Така разсъждавам, така чувствам, така и пиша. Желая ви много творчески успехи!
  • Прочетох твоето стихотворение! Харесват ми разсъжденията ти. Да, Бог е навсякъде и във всичко. Частица от него има в мен, в теб, в другите, във всяка жива твар. Това е онази живителна енергия, която ни прави живи и ни свързва в едно цяло... Поздравления!
  • Благодаря, Гале!

Selección del editor

Ковачът на лунния сърп 🇧🇬

argonyk

Нито на изток от рая съм бил, нито на запад от пъкъла чер. В двора ми пее синигер в дактил, свири щу...

Празната 🇧🇬

Синьо.цвете

Беше залп. Беше взрив. Смъртоносно отеква. Жална майка катери деветия мрак – бели камъни, кръстени в...

Любовта си отива в неделя. По здрач. 🇧🇬

paloma66

> Младостта си отива... > > М. Белчев Любовта си отива... В неделя. По здрач Наранена от много човеч...

Реквием за една буря 🇧🇬

imperfect

Очите му са с цвят на капучино, а устните му имат вкус на сняг. Целунах го веднъж. (Май беше зима). ...

Кръчма за самотници 🇧🇬

Anita765

Тя стъпи на прага – ефирна и лека, и в кръчмата стана по-тихо от храм. Как зяпаха всички! И питаше в...

Апостоле! 🇧🇬

voda

Ти гроб си нямаш. Но едно бесило издига чак до небесата ръст. Земята, дето беше те родила, под него ...