21 abr 2019, 21:32  

Четвърт педя до върха 

  Poesía
1889 19 33

     /на моите ученици/

 

Земята се върти, но не е кръгла –
напомня архаичен, зейнал кратер.
Навярно Питагор се е объркал
преди самият той да е препатил.


Над хоризонта яхнали по облак,
светът сега ви идва до колене.
На прага сте на своето дълбоко,
там полетът се свежда до пълзене.
Към подвизи невръстни и горещи
то, егото, предълго ще ви дърпа.
Амбиции, успехи, скъпи вещи...,
пресмятате как вързани са в кърпа.
Възходът след геройство се заплаща.
Не с всеки срив нозете губят почва.
И не защото искам да ви плаша, 
но изпитът едва сега започва.
От стръмното до смърт ще се боите,
но то е ваше – девствено и пъстро.
Ще се надбягват нощите и дните.
Бразда на всеки времето ще кръсти!
Май нямам ръководство за живота,
с което от беди да ви предпазя.
Признавам си – щом тръгнете, в окото
една прашинка майчински ще драска.

 

Да бъдете Човеци ви орисвам!
Орисвам ви оттук докрай, защото
най-смисленият връх е в тиха крива,
отляво – четвърт педя под реброто!

© Мая Нарлиева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Голяма поетеса открих на хоризонта.
  • Благодаря ти!
  • Невероятно стихотворение. Поздравления.
  • Здрасти, Антоан. Отбиването ти, само по себе си, е индикация за смелост.
  • Благодаря, Албенка!
    Бъди и ти!
  • Великолепна творба, Мая!... Бъди благословена!
  • С или без Питагор, Мастер, особено си харесвам встъплението, в което (колкото и неодобрение да събере) не бих променила и сричка.
    След месец може и да съм на различно мнение, но засега не мърдам.
    И благодаря!
  • Не е сигурно даже дали теоремата, която приписват на Питагор, е негова. Това е синусовата теорема в един от вариантите й -- при ъгъл 90 градуса. Тая закономерност е съществувала и преди рождението му. По-същественото тук е посланието към учениците. ,,изпитът едва сега започва.,, Задълбаването в научно-теологични спорове е безпредметно. И измества фокуса от същината.
  • Цял геоид ме преследва в живота
    и неизменно след мене върви 😁

    Безрезервно ти повярвах веднага, но бая ще има за писане под линия, което всъщност ме озадачи. Значи океаните ще се разплискват, ледниците ще се топят..., а Мая ще изчислява средно аритметично коефициента на геоида и ще картографира релефа до последното колче домати.
    Ааа, няма да стане!
    Питагоре, вервам ти! Кръгла е!
  • Земята, както е известно има формата на сфера, но не съвсем, защото е леко сплесната между полюсите и съответно е изтумбена в областта на екватора. Тази форма е наречена геоид или елипсоид, при който диаметърът между полюсите е по-малък от диаметрите от централния срез по екватора. Коефициентът на "изтумбване" е отношение между тези диаметри и се казва коефициент на елипсоида. Естествено Земята не е правилен елипсоид, защото океаните се разплискват при ротацията на Земята и ротацията на Луната около Земята (приливи и отливи). Да не говорим за релефа... Става мазало - за това учените са го нарекли Геоид, за да си спестят останалите подробности по определяне на реалната форма. Така, че Питагор да си яде ушите с неговите сферички. Сега разбра ли защо стихотворението ти е твърде лаконично от физична и историческа гледна точка. Ако имаше инквизиция, която да подпали една камара сухи дърва под краката на Питагор и той е щял да извика: " И все пак тя е геоид!".
  • ...и магаре оцет пие ли?!! Бате Спиро, тука вече ме озадачи прекомерно - с коефициента на изтумбване!
  • Ха-ха-ха...
    Предлагам да изнесем дебата в една друга плоскост, а именно - нека съвсем хипотетично да допуснем, че Земята може да се "върти" около Слънцето, дори и не в кълбовидна форма. Да речем плоска, ей тъй - като палачинка. Тогава Питагор е абсолютно несъвместим с поезията на Авторката и нека тя да го има предвид за бъдещите си произведения. В изключителни случаи е допустимо той да бъде включен (Питагор) в някое стихотворенийце, но само ако в отделен пояснителен текст предварително е посочена сферичната форма на Земята, формулата за обем на въпросната сфера, както и нейния среден диаметър и съответните корекции с коефициента на изтумбване в зоната на Екватора. Поезията е точна дисциплина и своеволия не се допускат! Това да не ви е математика - да си измисляте разни небивалици, да ги оформяте като имагинерни теореми, които да доказвате с още по-измислени аксиоми! За да има изключения е абсолютно задължително да бъде въведен строг ред!
    А сега да видим кон боб яде ли..
  • Привет, Мая!
    Аз също смятам, че стихотворението започва реално след първите 4 реда. Смятам също, че по въпроса за въртенето на земята е препатил Галилей, а не Питагор!
    Пожелавам ти светли Великденски празници!
  • Ехх, бате Спиро! Разсмя ме! Раждаш свежи идеи преди зората да изгрее май.
    В допълнение на това, че един от редакторите вметна кой орган се намира четвърт педя под плаващото ребро, ми идеш дюшеш. Предвид, обаче, че не съм във върхова форма (кълбовидната явно ме е превзела след Питагор, колкото и да го оспорвам), ето, ти можеш да дръпнеш една Ода за Стомаха. Тъй де! Мозъкът и сърцето били двигателят на човешкия организъм. Зарежи ги тия. Я, колко безмозъчни и безсърдечна организми се разхождат по таз земя! Както е казал народът: РанЪтъ прай борбЪтъ!
    Ангелче13, добре си ми дошло!
  • Блестящо!!! Изпълнено със смисъл и очарование, прочувствено, красиво!
    Нашите надежди и тревоги за бъдното, завещани на идните поколения... Трепетът в душата на Учителя, когато учениците му отлитат за битка с живота.
    Браво! Поклон!
    ...
    На Питагор изобщо не му е трябвало да бъде астроном, за да прозре, че физичното тяло с най голям обем, но с най-малка обвиваща го площ е сферата. А и астроном някак си му е звучало доста бакалски - като гастроном. Сигурен съм, че един Питагор никак не би пожелал да има нещо общо с гастрономията от професионална гледна точка, защото не е бил завършил Хранително-вкусовия техникум на Елада.
    Ха-ха-ха! Добре, че на Авторката не ѝ е хрумнало да включи в тази блестяща поема - примерно Софокъл, че тогаз я оплескахме...
  • Не че няма моменти, когато ми се иска да затръшна гърбом училищната врата завинаги, но другите мигове си заслужават (за мен).
    Благословена съм с учениците си. Казвам го сигурно за стотен път!
  • И аз не съжалявам, ама ако бях 40 години назад - щях да съм напуснал. Пък само се пенсионирах.
    Юнакиня си!
  • Няма и да стане ясно, Младен. Не познавам житието на Питагор и не то е обект на текста ми.
    С теб имаме различен вкус и прочит относно много творби и не съм изненадана, че не разбираш/харесваш моята, но иронията ти не те издига в очите ми като критик. Явно кара теб самия да се чувстваш по-убедителен. Поясних единствено с коя част от стиха има общо Питагор. Съгласявам се с "вертикален", което претърпя редакция в главата ми преди забележката ти.
    Райне, благодаря ти!
    Георги, обичам учениците се и мисля, че обичта ми е споделена. Не съжалявам за избора си на професия.
    Щурчо, липсваш ми!!!
    Иржи!
    Благодаря на всички за отделеното време.
  • Така и не става ясно как именно Питагор е препатил във връзка с предположението си за сферичната форма на Земята. Подобни сведения напълно отсъстват. Докато Галилей наистина е препатил. Освен това всеки кратер е вертикален. Досега не съм чувал за хоризонтален кратер. Мисля, че стихотворението започва реално след първите 4 реда. Те освен, че са без връзка със съдържанието му и са като пришити, но освен това звучат абсурдно с въпросното "препатил". Дано духът на Питагор ни се яви на спиритически сеанс, за да ни разясни лично патилата си във връзка с кълбовидната форма на Земята.
  • "Към подвизи невръстни и горещи
    то, егото, предълго ще ви дърпа."
    Много ми хареса!...и уникален финал!
  • От опит...
  • Ти си им дала сърцето и душата си,научила си ги да летят, Щурче. Това им стига. LY П.П. В горите Тилилейски явно срещат себеподобни.
  • Чудесно орисване,Мая-да бъдем човеци!От сърце-четвърт педя под реброто!!И без ръководство за живота!!
  • Защо горката, Георги?
  • Хареса ми...
    Учителка? О, горката!
  • Питагор прави първите предположения за сферичната форма на Земята, което "оспорва" авторката, не движението й. Младен, коментарът ти е в грешна посока...
    Благодаря, че спряхте тук!
  • Харесах!
  • Питагор няма никакво отношение по въпроса за въртенето на Земята /освен ако в случая не е някой друг Питагор, който Пита гората/. Явно авторката е имала предвид Галилей с неговата знаменита фраза "и все пак тя се върти", според легендата казана едва чуто на излизане от съда на инквизицията. Надявам се учениците да поправят сами грешката в посветеното им стихотворение. Иначе, ако не беше явният лапсус, стихът съдържа и някои интересни моменти.
  • Разтърсващо!
    Спомените ме връщат в абитуриентските дни, когато Учителят по история в гимназията ни подготвяше с бащини напътствия за пътя към живота...
    Прекрасна лирика!
    Моите приятелски поздрави, Синьо цвете!
  • Страхотни хлапета са, но скоро потеглят...
    Благодаря ви, че се спряхте при моето орисване!
  • Ооо, прекрасно е! Много ми хареса, Синьо цвете!
    Възходът след геройство се заплаща.
    Не с всеки срив нозете губят почва.
    И не защото искам да ви плаша,
    но изпитът едва сега започва.
  • Толкова истинско, толкова майчински, с толкова много любов!!!
Propuestas
: ??:??