Свободни ли са птиците, щом летят в ято?
Днес гледах едно ято как свободно летеше в небето. Птиците образуваха чудновати форми и бяха всички заедно.
Какво всъщност представлява ятото? То е едно семейство. Семейство, в което всички са заедно и си помагат. Но дали това им дава свободата, от която се нуждаят?
Какво е свободата? Според мен свободата е да правиш онова, което искаш, а не онова, което ти се налага. Да мислиш онова, което искаш, а не онова, което е общоприето. Да говориш онова, което искаш, а не онова, което трябва. Свободата е чувство, бих казала най-красивото чувство, което Бог ни е дал. Тя не може да се опише с думи, защото всеки човек е различен и чувства нещата по различен за него начин. За мен пълната свобода е тази, в която няма ограничения. А в ятото не е така. Там, за да оцелееш, трябва да живееш по правилата на останалите в семейството. Летиш, накъдето летят и всички останали. Но семейството е сигурността ти в живота - твоята опора. Живееш с другите и заради другите. Помагаш им, когато имат нужда, и съответно получаваш помощ, когато на теб ти е нужна. Знаеш, че никога няма да бъдеш сам, защото винаги ще има някой, който да ти подаде ръка и да бъде до теб. Тогава ти не си сам. Освен теб има още много хора, за които трябва да мислиш, както и птиците никога не са сами. Има общоприети правила, по които трябва да живееш, за да бъдеш добре, за да бъдат и хората около теб щастливи. Тогава свободата не е само твоя - тя е обща. И не само ти определяш правилата. Определя ги цялото ято. Тогава, за да бъдеш щастлив, трябва да споделиш своята свобода с тази на хората, които обичаш и които те обичат.
Затова аз смятам, че птиците са щастливо свободни, защото те сами са избрали да споделят своята свобода с тази на останалите птици в ятото.
Хотите прочитать больше?
Присоединяйтесь к нашему сообществу, чтобы получить полный доступ ко всем произведениям и функциям.
© Мариана Калчева Все права защищены
,какво можеш да направиш с тялото си :Р.Иначе подкрепям мнението,че лична,реална свобода няма,а по пътя на логиката щом няма свобода,няма и реален живот.
Извини ме за дългия коментар. (Аз май не мога да пиша кратки...