4 июн. 2016 г., 23:55

БФС да спре с мръсотиите във футбола 

  Журналистика » Критические статьи
1350 0 0
6 мин за четене

 

 

 

БЪЛГАРСКИЯТ ФУТБОЛ Е ТРАГИЧЕН! ФАКТ! Толкова надолу и толкова низко не сме слизали през цялата ни история. Не говоря толкова за резултати и ранглисти. Падали сме и преди с 0:13, имало е скандали и нагласени мачове. Но такава разруха никога е нямало. Тотално скъсяване на пирамидата. Футбол вече се играе на много по-малко места и от много по-малко хора. Десетки градчета зачеркнаха този спорт може би завинаги. Има десетки общини в които няма нито един отбор. Стадионите са рухнали, а строим ненужни, струващи милиони левове съоръжения по селца със 100 жители. Във Варна, Шумен, Ямбол, Силистра, Пловдив, Благоевград и още и още градове няма адекватна на съвременните изисквания база. От 256 общински центрове прилични стадиони няма и в 50. Спортните паралелки бяха закрити и никой не  иска да ги възстанови. Ръководителите на БФС не са притеснили едно правителство, за да могат нещата да започват да се случват.
Но думата ми днес е за театъра, който се разиграва в администрираните от БФС турнири. Последната година този фарс беляза дъното.

ШАМПИОНАТА

Доста бързо клубовете се отказаха да съперничат на „Лудогорец”. Неизвестно защо? „Литекс”, „Левски” , „Берое” или „Локомотив” можеха поне малко да затруднят вече 5 кратния шампион. Още повече, че той имаше колебания.  Излизането на „Литекс” бе очеваден ход на задкулисието във футбола. Дори повода бе повече от смешен. Последва цирка с отнемането на 7-те точки на „Левски” напълно незаконно и без прецедентно – половината от първенството бе минало и по правилник точките от есенния сезон трябваше да се запазят. Сините пък някак много леко приеха този факт. Дори едно протестче нямаше! Но за това малко по-късно. В края на краищата класирането отговаря на бюджетите на клубовете и вероятно е справедливо, но пътя по който се стигна до там е порочен.

КУПАТА

Тук обаче се разигра големия цирк. БФС, подложен на натиск от определени олигархични кръгове, реши да я подари на ЦСКА. Явно и нагло. Адмирации към младият отбор на ЦСКА, но нали не мислите, че е нормално тези футболисти да спечелят отличието? Нещата започнаха неочаквано още на 26.08.2015 година, когато организаторите на заверата още не бяха се подготвили и навярно не са очаквали проблеми на областно ниво и се наложи съдията Вихрен Манев да спасява положението. Ако не беше той, „Септември” щяха да развалят проекта. Е, в 95-тата минута всички можеха да въздъхнат, а шефовете да си направят изводите. И те го направиха.

На 1/16 финалите ЦСКА игра с „Нефтохимик” – нищо неочаквано и като жребий и като резултат (3:0). Все пак „нафтата” не е онзи отбор, който се хвърляше срещу „Левски” като за последно. Но някои други резултати впечатляват. От къде „Славия” ще знаят, че „Литекс” ще се откажат няколко месеца по-късно и няма да излязат да смачкат отпадащия от „Б” група „Спартак” Плевен, за да запази шансове за Европа?  И кого срещнаха ЦСКА на 1/8 финала? – „Спартак” от Плевен.  Случайност? Може би. Плевенчани, които елиминират четвъртия в „А” група отпадат безславно от аматьорския ЦСКА. Добре, разликата в класите не е голяма, както и в класиранията.  Но не така стои въпросът в „двубоя” Локомотив ГО – Лудогорец. Фиаското, което претърпяват участника в групите на ШЛ, отборът отстранил „Лацио” и играл като равен с „Реал” да падне в Горна Оряховица? Ако разградчани бяха подценили турнира, защо не го заявиха в началото му, като обявят на всички, че ще участват с младежкия си тим. От първия кръг до финала, ако стигнат до него. Но така или инъче един от отборите, който задкулисието не иска да изправи срещу ЦСКА, но пък може да им влияе, е отстранен.  Другите са „Ботев” Пд, който лежерно падна в Созопол (0:1) и „Локомотив”Пд, който загуби от „Монтана” след дузпи. Така на „Ботев” нямаше да се наложи да прави нови циркове с ЦСКА, а „Монтана” е много по-удобен съперник от „Локомотив”. Случайност? Може би.

Най-интересното се случва винаги на ¼ финалите. С шанс от 40% ЦСКА им се пада отбор от долните дивизии – „Созопол”. Добро попадение.  И още една случайност – Литекс приема Левски.  Ганчев навярно е пипал циганка, защото тази комбинация е с вероятност около 3%. Но това е само увертюрата. В Ловеч сме поредните свидетели на организирания фарс. Лудогорец, Славия, Ботев, ЛокоПд подхождат към турнира фриволно. Оранжевите обаче излизат „на нож” срещу сините. А организаторите са изпратили не кой да е, а Таско Тасков, за да не допуснат изненада. Левски обаче превъзхождат, а в 64 минута Тасков няма как да не изгони пренавития Елтон. С 10 души обаче Литекс победи с 3:0. Е, вярно, че Тасков не зачете чист гол на Гаджев, че имаше още дузина отсъждания в полза на Литекс (не пускане авантаж, фалове за неправилно дишане и т.н.), но сензацията стана факт и се доказа – при БФС няма нищо невъзможно, когато става дума да далавери. Но Литекс също е неудобен противник (по понятни причини) и трябваше нещо да се случи. Само няколко дни по-късно ловешките футболисти и техния директор, който бе иззел функциите на Петрович, сътвориха поредния спектакъл за българската публика. В ситуация в която се нахвърлиха върху футболист, който дори не е докоснал техен съотборник се стигна до напущане на терена. За режисьорът може да гадаем, а изпълнителят Стоилов – човек, който знае прекрасно последиците от това решение.  Така сътресението Литекс подготви Ловеч, за лошите неща които има да се случват на футбола в града. Така се отвори пътя за ЦСКА към Купата. В другият мач победителят нямаше значение. И Берое и Черно море имат тесни връзки с ЦСКА от години наред. Половината отбор на ЦСКА бе от Стара Загора включително Стойчо Младенов, който неминуемо е наблюдавал ситуацията отстрани. Монтана отстрани екзекутора на Лудогорец, макар и с дузпи. Така след ¼ финалите всички май са доволни. Всички, които въртят подземните игри, разбира се.

На полуфиналите ЦСКА нямаше как да се падне с Ловеч (чакай бе, жребият нали не е дирижиран?!)  и между останалите два по-добрият вариант бе „Берое”. Първо, там лесно щяха да се уредят нещата. А с кмета така или инъче трябваше да се говори. Но защо да се рискува с два мача?  Все пак там е Кокъла. Второ, всичко ставаше прекалено явно. До тук ЦСКА не срещна един сериозен отбор. Виж, класата на Берое е безспорна! А са си наши момчета. Пък и нямаше как да добутат „Чавдар” Етрополе на полуфинал.

От тук нататък се игра със свалени карти. И едва ли имаше футболен запалянко със 7-8 години стаж, който да не може да познае крайния победител. В първия полуфинал Литекс загубиха от Монтана очаквано. Майната му на това, че напусналия първенството можеше да играе в Европа. Не това бе целта. И всички действия в Ловеч говореха за това.

Останаха техническите подробности, които хвърлиха на медиите -  еуфория , билети, болка в зелено , смяна на треньори (кой взел, кой не взел), смешни отигравания от определени футболисти, но сред многото аларма,  бомбички и камери тези неща не изпъкват. Дори футболистите в червено не се зарадваха истински на „победата”. Те горките, голобради момчета вече получиха кръщението си в чудото наречено БЪЛГАРСКИ ФУТБОЛ. Вече знаят как се стига до успехи у нас и мечтаят час по-рано да избягат навън.

С тази статия не искам ни най-малко да засегна чувствата на обикновените „цесекари”. Нормално е, те да се радват, нормално е, да не искат да видят горчивата (не само за тях) истина. Нали режисьорите на това разчитат?! И не конкретно Купата (тя май бе само повода) е предмет на тези писания. Няма нещо страшно в това, че ЦСКА е взел Купата, напротив. Този отбор заслужава адмирации. Страшното не е само за ЦСКА, Левски, Лудогорец, Литекс или Ботев. Страшното е това, което се случва във футбола ни.   

Когато пиша за БФС нямам предвид всички хора, които работят там на щат, не и всички които са делегати на Конгреса, а онези от тях, които много здраво са се обвързали с мафията, олигарсите и политиците. 

Забележка: Статията е писана ден преди загубата с 2:7 от Япония.

© Самуил Ботев Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
Предложения
: ??:??